Sigaraya da 100 metre sınırı geldi!

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
530
Sağlık Bakanlığı'nın hazırladığı yeni taslağa göre; çocuk parklarında, AVM kapılarında, hastane ve cami bahçesinde sigara içmek yasak olacak. Okul ve camilere 100 metre mesafeye kadar sigara satılamayacak.

131104_sigara.hlarge.jpg

Sağlık Bakanlığı, sigarayla savaşta ikinci dönemi başlatıyor. Çocuk parkı, hastane ve ibadethane bahçelerinde sigara yasağı getiren yeni uygulamada, kafe ve restoranların açık alanlarında sigara içmeyenler için de bölüm oluşturulması zorunlu olacak.

Sağlık Bakanlığı, Ulusal Tütün Kontrol Programı yeni Eylem Planı'nın (2014- 2017) detaylarına ulaşıldı.

Sabah gazetesinde yer alan habere göre, taslakta pasif sigara içiciliğinin engellenmesinden, açık alanda yasaklara kadar 18 maddelik yeni uygulamalar yer alıyor.

İÇMEYENLERE AÇIK ALAN

Lokanta, kahvehane gibi mekanların açık alanlarında tütün ve tütün ürünü kullanılmayanlar için özel alanlar oluşturulacak.

Alışveriş merkezi, sinema ve tiyatro gibi yerlerin girişlerinde tütün kullanımının engellenmesine yönelik olarak pasif etkilenim mesafesi tespit edilecek.

AVM'lerin kapısının önünde sigara içimi engellenmiş olacak.

Çocuk parkı gibi açık alanlar ile ibadethanelerin açık alanlarında tütün kullanımı yasaklanacak.

Kamu ve özel sektöre ait tüm hizmet araçlarında tütün kullanımı yasaklanacak.

Halen toplu taşıma araçları için geçerli olan tütün kullanımı yasağının sınırları, içinde hamile ve çocuk olan araçlar için genişletilecek.

Tütün ve tütün ürünleri satıcılarının ürün alacak gençlerden 18 yaşını doldurduklarını gösterir resmi belgeleri istemeleri sağlanacak.

Alkollü içeceklerde olduğu gibi eğitim kurumlarına 100 metre mesafeye kadar sigara satışı yasaklanacak.

Dizilerde ve filmlerde uygulanan sigara sansürü tüm bilim, kültür, sanat faaliyetleri ve eserlerini de içine alacak şekilde genişleyecek.

KARA PAKET GELİYOR

İlk kez Avustralya'nın başlattığı 'kara paket' diye bilinen sigara markalarının isminin ve logosunun yazmadığı tek tip düz paket uygulaması konusunda gerekli düzenleme yapılacak. Düzenleme ile her sigara markası numarası ile bilinecek.

Yoğun olarak internette devam eden elektronik sigara ile tütün ve tütün ürünlerinin reklam ve satışları ile ilgili taramalar yapılacak, ihlaller engellenecek.

Sigaraların birim paketleri ve karton grupmanları üzerinde marka adının veya ticari markanın bir parçası olarak kullanılanlar da dâhil olmak üzere (zifir, nikotin ve karbon monoksit gibi) bırakımlar için rakam gösterilmesi uygulaması kaldırılacak.

Sağlık uyarıları tütün ürünü paketlerinin her iki yüzünde de kullanılacak.

DERSTE ANLATILACAK

Tütün ve tütün ürünlerinin piyasaya arz ambalajları ile nargile şişeleri üzerinde yer alacak birleşik sağlık uyarıları belirli periyotlarla değiştirilecek.

Sigara paketleri üzerindeki sağlık uyarı ve mesajlarını kapatmak amacıyla kullanılan etiket benzeri maddelerin üretimi ve piyasaya arzı yasaklanacak.

Her hastanede en az bir sigara bırakma tedavi birimi kurulacak.

Tütün kullanımının zararları okul müfredatına alınacak.

AÇIK HAVA YASAĞI OLAN ÜLKELER...

ABD'nin New York kentinde mayıstan bu yana da kentte parklar, sahiller ve hatta ünlü Times Meydanı bile "sigarasız" hale getirildi. Yeni Zelanda 2003'te okul, okul bahçeleri ve işyerlerinde sigara yasağı getirmişti. İspanya, Ocak 2011'te hastane ve parkların yanında sigara içme yasağını uygulamaya başladı. Ağustos 2011'den bu yanaysa Fransa'nın La Ciotat kentindeki Plage Lumiere sahilinde sigara yasağı uygulanıyor. Böylece bir sahilde sigara yasağı uygulayan ilk Avrupa ülkesi Fransa oldu.

ntvmsnbc

/xo/

Dekan
Reaksiyon puanı
226
Güzel oldu bakalım ne kadar etkili olacak bu uygulama

Lhuki

Asistan
Reaksiyon puanı
0
hadi okulu anlarımda camiye 100 m yasağı ne alaka ?

Elusive

Dekan
Reaksiyon puanı
260
Ne guzel iste. Hatta mumkunse icenler bana 1 kmden fazla yaklaşmasın :mrgreen:.

Reaksiyon puanı
16,118
iyice saçmaladı bu sağlık bakanlığı sana ne kardeşim para benin ciğer benim keyif benim istediğim her açık alanda sigaramı içerim kimse karışamaz marka logolarını kaldıramazsın öyle...
satılan yerlere de öyle karışma zaten bazıları bıraktı satmayı.

epzq

Doçent
Reaksiyon puanı
47
iyice saçmaladı bu sağlık bakanlığı sana ne kardeşim para benin ciğer benim keyif benim istediğim her açık alanda sigaramı içerim kimse karışamaz marka logolarını kaldıramazsın öyle...

artık içemezsin.

CyberShot

Doçent
Reaksiyon puanı
1
İyi olmuş.Ayrıca toplu ulaşım araçlarını beklerken sigara içmekte yasaklansın.

Reaksiyon puanı
16,118
zor uygulanır kimler içiyor bilsen adama burda sigara içemezsin dersen sigarayı sana yedirir...
yada suratının ortasına yapıştırır sigarayı birini gördüm yapıştırdı adamın suratına ...

- - - Mesaj Güncellendi - - -

zor uygulanır kimler içiyor bilsen adama burda sigara içemezsin dersen sigarayı sana yedirir...
yada suratının ortasına yapıştırır sigarayı birini gördüm yapıştırdı adamın suratına ...

ProRat`

Profesör
Reaksiyon puanı
11
Bu yasağı da takmaz millet bizim burada kahve var adamlar sigara içiyor, gelen polise de para verip yolluyorlar.

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Sigara içen gördüğümüz zaman biz uzaklaşıyoruz adamın sigara içme özgürlüğünü kısıtlayamayiz

drjacob

Profesör
Reaksiyon puanı
713
Diğer yasaklara ne kadar uyuldu ki buna uyulsun

sleeper

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Cevizlibağ'da tramvay istasyonunda dumansız hava sahası 'yasak' resimleri olduğu halde püfür püfür içenler var.Son nefesi çekip tramvayın kapısına gelince bırakması yok mu böyle delirirsin.Ne yasağı sadece boş laf bunlar.

embayt

Asistan
Reaksiyon puanı
0
harika bir uygulama ve denetleme olmuş..hakikaten arzum sigara içki ve benzeri tüm ürünlerin tamaamen yasaklandığı bir ülke halini alıp sağlıklı nesillere vesile olmamızdır..

MerveOzgur

Doçent
Reaksiyon puanı
7
1 Kilometre yapsalarda nafile içen içiyor, benim gibi :mrgreen:

Maximilian

Doçent
Reaksiyon puanı
5
İçmeyin kardeşim astımı olan var bronşiti olan var masallah bir içiyosunuz insanda ne göz kalıyor ne akciğer

sevket_19

Doçent
Reaksiyon puanı
0
İçenler 2.sınıf vatandaş durumunda olursa daha iyi olurdu bence.Sigara 1. Şeytan 2.düşmanım şu hayatta.

mustang

Dekan
Reaksiyon puanı
34
Bu yasağın sınırlarını il sınırına kadar genişletsinler.
İçen düşünsün.
Çokda fifi.:mrgreen:

stttntnzn

Asistan
Reaksiyon puanı
2

içtiğin sigaradan çıkan tüm dumanı sen mi tüketiyon? ben yolda mecbur muyum senin dumanını solumaya? sadece senin ciğerine gitmiyo o duman şunu bi öğrenemediniz

/xo/

Dekan
Reaksiyon puanı
226
açık hava istediğim gibi içerim.

Rahatsızlığım var. Buna bağlı olarak Taksim'de bile yürüyemiyorum, krizim tutuyor. Sigara içen biri görsem yolumu değiştiriyorum, her an orada sigara mı var, o sigara içiyor, oradan geçmeyelim gibi aciz durumlar ile karşılaşıyorum. Kimsenin sigara içip benim temiz havamı kirletmesini istemiyorum. Aynı şey sizin başınızda olsa da anlasanız beni.

jack bauer

Profesör
Reaksiyon puanı
1
İsteyen istediği gibi içiyor sonuçta yasa konulsada denetleme olmadıktan sonra bir işe yaramaz.
Ayrıca açık hava istediğim gibi içerim diye düşünenler sonuçta bir topluluğuz herkes birbirine saygılı olmalı içtiğiniz sigaranın dumanı tek sizi değil bizide etkiliyor pasif içicilikten onuda bi düşünmeniz gerek.

BLACKPOWERTURBO

Profesör
Reaksiyon puanı
3
çok temiz hava isteyenler uzaya gitsin yoksa kafa atarim:laugh:
buneya 10 içki satilmaz yok 100m uzakta içilecek hadi ordan

HRNKC

Profesör
Reaksiyon puanı
20
Bireysel tercihleriniz için yıllardır sigara kullanmayanları rahatsız ettiniz, bir astım hastası olarak sizin pis dumanınızı soludum, rahatsızlığıma rağmen kişisel tercihinize saygı duydum ses etmedim.Şuradaki yorumları okudum da, bazılarınız ne kadar da yüzsüzsünüz.Vaziyete sadece kendi açınızdan bakarak özgürlük diye nitelendiriyorsunuz, kendiniz dışında hiç kimsenin özgürlüğüne saygı göstermeyen sizler... Sizlerden mi öğreneceğiz özgürlüğü ! Dumanı çekip peşi sıra toplu taşıma araçlarında yanımıza oturuyorsunuz, tüm vücudunuza sinmiş o pis, zehirli nefesiniz bizim ciğerlerimizi nasıl tıkıyor biliyor musunuz ? Bilemezsiniz, zaten görünen o ki umurunuzda da değil.Zaten içmeye devam edeceksiniz orası aşikâr, komik savunmalarınızla buranın havasını da kirletmeyin...

firesocks

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
çok temiz hava isteyenler uzaya gitsin yoksa kafa atarim:laugh:
buneya 10 içki satilmaz yok 100m uzakta içilecek hadi ordan
uzayda hava:D

Eğitim meselesi bu işler. Çocuklar büyürken zararlarını anlatıp iyice benimsetmek lazım. Yoksa metre metre yasaklamayla o iş olmaz. Daha geçen gün haberlerde vardı İstanbul'da yapılan ankete göre liselerde sigara kullanım oranı artmış.

neskalii

Profesör
Reaksiyon puanı
23
Şehir dışına çıkarmadıklarına şükrediyorum :p yada ülkeyi terkedin demediklerine :D

xanax7

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İçmeyenlere ne denli rahatsızlık verdiğini anladığımda sigara içmekten utandım diyebilirim. Ne yapsam bırakamadım.Bende artık İskandinav Snus u kullanıyorum.Yani tütün keseciği,ağızda tutuyorsun.En azından yasak derdi yok,kimseye duman solutmak yok,koku yok... Göreceğim zararı da kendim görürüm..

Aretios

Profesör
Reaksiyon puanı
3
Başbakana destek verdiğim 2 konudan en önemlisi komple yasaklansın dünya da yasak olsun ... :D

Son mesajlar