Yardım Yolda yürürken kasılıyorum.

ㄹㅌㅅ水ㅌㅜ炔

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
992
Benim derdim yok herkesin adından konuşma 🤣
E vardır illa düşündüğün bişiler yola kimse aa bakalım kim ne yapıyor sokakta diye çıkmıyor ki :=)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bence bunun nedeni sizi destekleyen yakın arkadaşlarınızın olmaması.
Alakası yok bence tabi destekleyen biri olması iyidir ama bu kafada biten bişey.Düşünmesi çok basit dışarıda aslında sizi hiç kimse görmüyor dışarı çıktığınızda kaç kişiyi görüyorsunuz peki hangisini hatırlıyorsunuz 1 tane zor çıkar anca seni etkilemesi lazım.Yani kısacası bakmak görmek demek değildir.Yolda kaç tane ev görüyorsun kaç tane işletme hangisi aklında aklında olan birini düşün peki üstünde ne yazıyordu bilemezsin niye çünkü baktın görmedin.
Peki nasıl görülürsün çok alışılmışın dışında bir şey yapmak lazım veya fenomen olmak lazım yada kaymakam vali gibi tanınmış kişi olmak lazım.Ama sosyal medyada o kadar saçmalayan insanlar oldu ki garip bişi yapmak bile normal karşılanır oldu.
Kısacası sosyal fobisi yada anksiyetesi olan dostlar kimse sizi görmüyor rahat olun isteseniz de görmezler görseler bile 2 saate unuturlar.

Son düzenleme:

_Zaur_

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
23,307
E vardır illa düşündüğün bişiler yola kimse aa bakalım kim ne yapıyor sokakta diye çıkmıyor ki :=)
Şimdi ben işten gelince yada işe gidince herkesin hareketlerini ince detayına kadar analiz ediyorum. Herkes te bana garip garip bakıyor. Onlar bakınca bende bakıyom ödeşiyoruz

ㄹㅌㅅ水ㅌㅜ炔

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
992
Şimdi ben işten gelince yada işe gidince herkesin hareketlerini ince detayına kadar analiz ediyorum. Herkes te bana garip garip bakıyor. Onlar bakınca bende bakıyom ödeşiyoruz
Fark eden bişi yok ki hiçbirini tanımıyorsun dolayısıyla hayatında yer etmiyor unutuyorsun gidiyor.Yani sokakta eğer tanınmış biri değilsen aslında yoksun.Dışarda giden herhangi bir arabadan farkın yok hatta belki araba şöyle güzel bir spor bişeyse o bile daha çok akılda kalır.
Otobüsle seyahat ederken ilgini çeken yerler olur illa o bile aklımızda değil.

_Zaur_

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
23,307
Fark eden bişi yok ki hiçbirini tanımıyorsun dolayısıyla hayatında yer etmiyor unutuyorsun gidiyor.Yani sokakta eğer tanınmış biri değilsen aslında yoksun.Dışarda giden herhangi bir arabadan farkın yok hatta belki araba şöyle güzel bir spor bişeyse o bile daha çok akılda kalır.
Otobüsle seyahat ederken ilgini çeken yerler olur illa o bile aklımızda değil.
Adamlara stres yaşattım ya o yeter. Belki ileride elleri kolları titrer :D shagafshags

ㄹㅌㅅ水ㅌㅜ炔

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
992
Hayat böyle garip işte insanlar hatırlanmak için neler neler yapıyorlar hayrat olsun bir değer üretme olsun.Değer üretmediğin sürece yoksun.Firmalar reklam sektörü ne paralar harcıyor ne argeler yapıyor akılda kalmak için.Sırf akılda kalmak için saçmalayan esnaflar bile türedi.
Ama sosyal fobili olanlar da tam tersine sanıyor ki kendisi cumhurbaşkanı ben de öyleydim ordan biliyorum 😄
Çok basit abi yoksun istesen bile görünür olmak çok zor bizim zamanımızda İnternet vardı ama Google bile yoktu doğru düzgün dolayısıyla bişi yapınca direk alay konusu olurdu göze çarpardı şimdi zaman çok değişti herşey normal geliyor insanlara.
Restoranda biri çok saçma şekilde yemek yese kesin bir yerinde kamera var diyoruz kimsenin artık deli olduğunu bile düşünemiyoruz 😄

gujuvala

Asistan
Reaksiyon puanı
51
Arkadaşlar uzun bir süredir bu sorun ile karşı karşıyayım. Yolda yürürken veya birisinin yanındayken, toplum içindeyken yürümekte zorlanıyorum. Bir engelim olduğundan değil birisi ya bana bakıyorsa, beni izliyorsa, ya kötü yürüyorsam gibi şeylerden dolayı kötü yürüyorum. Rahat yürüyemiyorum yoldayken çok fazla kasılıyorum ve sürekli aklıma kötü yürüdüğüm düşüncesi geliyor. Ellerim cebimdeyken yine rahat yürüyebiliyorum ama ellerim dışarıdayken robot gibi yürüyorum ve dışarıdan da zaten böyle bir ger, dönüş aldım. Psikoloğa bile gittim psikolog bile çare bulamadı arkadaş. Sürekli yolda yürürken birisi bana bakıyor ve kötü yürüyorum diyorum nasıl kurtulabilirim bu sorundan?
Bende de vardı.Bir şey yapmana gerek yok zamanla geçicektir.1 senede sürebilir 10 senede.

serj

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
2,953
Şimdi şöyle söyleyeyim, ellerin ve kollarının nerede olduğuna dikkat etmezsen doğal dururlar. Doğal dururlarsa normal dururlar. Yani aklını bunlara verme, onlar nerede rahat ediyorlarsa orada dursunlar işte. Kimsenin garibe alacağı yok. Yürürken başka şeyleri düşün, ne bileyim, yeşil arabalarla mavi arabaları kapıştır falan. Kaç tane sayacaksın bakalım?

Bir de çok rahat olmamaya da dikkat et. Geçen merdiven çıkıyordum, önümde çıkan adam öyle bir kolunu sallıyordu ki bana çarptı kolu. Başkalarının boşluğunu kapatma bak. :D

paraffin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
53
Mesaj otomatik birleştirildi:

Alakası yok bence tabi destekleyen biri olması iyidir ama bu kafada biten bişey.Düşünmesi çok basit dışarıda aslında sizi hiç kimse görmüyor dışarı çıktığınızda kaç kişiyi görüyorsunuz peki hangisini hatırlıyorsunuz 1 tane zor çıkar anca seni etkilemesi lazım.Yani kısacası bakmak görmek demek değildir.Yolda kaç tane ev görüyorsun kaç tane işletme hangisi aklında aklında olan birini düşün peki üstünde ne yazıyordu bilemezsin niye çünkü baktın görmedin.
Peki nasıl görülürsün çok alışılmışın dışında bir şey yapmak lazım veya fenomen olmak lazım yada kaymakam vali gibi tanınmış kişi olmak lazım.Ama sosyal medyada o kadar saçmalayan insanlar oldu ki garip bişi yapmak bile normal karşılanır oldu.
Kısacası sosyal fobisi yada anksiyetesi olan dostlar kimse sizi görmüyor rahat olun isteseniz de görmezler görseler bile 2 saate unuturlar.

Alakası var. Eğer arkadaşların, yanlarında rahat davranmana izin verirse başka insanların yanında da rahat olursun. Onun haricinde "Bakmak ile görmek aynı şey değildir", "Görseler bile 2 saat sonra unuturlar" yazarak "Spotlight effect" kavramını ima etmişsiniz. Onda kısmen haklısınız.

ㄹㅌㅅ水ㅌㅜ炔

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
992
Alakası var. Eğer arkadaşların, yanlarında rahat davranmana izin verirse başka insanların yanında da rahat olursun. Onun haricinde "Bakmak ile görmek aynı şey değildir", "Görseler bile 2 saat sonra unuturlar" yazarak "Spotlight effect" kavramını ima etmişsiniz. Onda kısmen haklısınız.
Maalesef olmuyorsun benim bütün arkadaşlarım öyleydi.Bu iş sadece kafada biter bazı şeyleri idrak ettiğin zaman düzeliyor.O yüzden dedim olması elbette iyidir ama sorunu çözmez.Dış dünya hiçbir zaman kafamızın içinde tasarladığımız gibi değil bu işe girince kesin bu gerekir kesin bundan dolayı sıkıntı yaşarım diye kafada kurduğum şeylerin %90 ı olmadı hiç.Yine de bilinmeyenden insan her zaman çekinir.

paraffin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
53
Maalesef olmuyorsun benim bütün arkadaşlarım öyleydi.Bu iş sadece kafada biter bazı şeyleri idrak ettiğin zaman düzeliyor.O yüzden dedim olması elbette iyidir ama sorunu çözmez.Dış dünya hiçbir zaman kafamızın içinde tasarladığımız gibi değil bu işe girince kesin bu gerekir kesin bundan dolayı sıkıntı yaşarım diye kafada kurduğum şeylerin %90 ı olmadı hiç.Yine de bilinmeyenden insan her zaman çekinir.
Elbette "yakın arkadaşları tarafından desteklenen hiçbir insanın asla böyle bir sorunu olmaz" demiyorum. Ama bu sorunu yaşayanların çoğu öyle.