Haber Yeni oyunlardan içgörüler Q1 2022 | Japon oyun pazarında tahta başkası mı geçiyor?

Bu konuyu okuyanlar

AlpKutay

Öğrenci
Katılım
13 Mayıs 2022
Mesajlar
26
Reaksiyon puanı
2
Puanları
3
Yeni oyunlardan içgörüler Q1 2022 | Japon oyun pazarında tahta başkası mı geçiyor?SocialPeta‘nın App Intelligence tarafından sağlanan yeni oyun gelirlerine ve indirme verilerine dayanarak 2022’nin ilk çeyreğinde App Store ve Google Play’deki en iyi mobil oyunları sıraladık.

Sizlere bu oyunların analizlerini sunuyoruz:

En çok hasılat yapan yeni oyun sıralaması: App Store TOP1

Oyun adı: Heaven Burns Red (Japonca: ヘブンバーンズレッド)

Yayımcı: WFS, Inc.

App Store çıkış tarihi: 10 Şubat 2022

App Store’dan 1. Çeyrek geliri: 10,5 Milyon $Heaven Burns Red, WFS ve Key tarafından ortaklaşa üretilen bir Japon RPG’sidir. Oyunun temel unsurları kıyamet, okul, güzel kızlar ve savaşlara dayanıyor. Genshin Impact, Uma Musume Pretty Derby ve Monster Strike gibi ünlü oyunlarla rekabet ederek Japonya’da App Store’un en çok satanlar listesinde birkaç kez zirveye yerleşti. SocialPeta’nın Uygulama Analizi tarafından elde edilen verilere göre, oyunun App Store’dan ilk çeyrek geliri 10.5 milyon doları aştı.Heaven Burns Red, kullanıcılara inanılmaz oyun hikayeleri sunuyor. Oyunu oynadıktan sonra, bazı oyuncular “oyunun hikayelerinin iki bölümü, bütün bir gal oyunu kadar zengin ve renkli hikayeler anlatıyor” yorumunu yaptı. Bu türdeki diğer oyunlarda bu yorumları görmek çok nadir, ancak Heaven Burns Red bol miktarda komik hikayeye sahip. Oyunun senaryo yazarı Jun Maeda, kıyametin bunalımını ve yakın insan neslinin baskısını komik senaryolarla keskin ve canlı bir şekilde anlatmış.

3..png
Heaven Burns Red’den başka bir tanıtım görseli​

Muhtemelen bu nedenle, Jun Maeda, Key ve diğer önemli isimlerden oyun hikayeleriyle ilgilenen oyuncuları çekmek için tanıtım kopyalarında defalarca bahsedilmiştir.


4..png
Heaven Burns Red etkileşim içgörüleri.​

Heaven Burns Red’in promosyon kopyaları, beklenilenden daha yüksek bir etkileşimle karşılaştı.

En çok hasılat yapan yeni oyun sıralaması: Google Play TOP6

Oyun adı: Dark Nemesis: Infinite Quest

Yayıncı: NUVERSE

Çıkış tarihi: 14 Mart 2022

App Store ve Google Play’den Q1 geliri: 1,16 milyon $

5..png


Dark Nemesis: Infinite Quest tanıtım görseli​

Dark Nemesis: Infinite Quest, 14 Mart 2022’de Nuverse tarafından resmi olarak piyasaya sürülen çarpıcı bir karanlık fantezi MMORPG’dir. Sadece yarım ayda şaşırtıcı bir şekilde 1 milyon doların üzerinde gelir elde etti. Oyun, oyuncularına harika bir oyun deneyimi yaşatmak için muhteşem manzaralar, görsel olarak çarpıcı özel efektler ve heyecan verici savaşlar sunuyor. Google Play’de 4.5 gibi yüksek bir puan aldı.

Dark Nemesis: Infinite Quest, ön kayıt dönemi ve açık beta sürümünden sonra çokça reklam vererek farklı bir strateji benimsedi. Verilere göre oyun, Ağustos 2021’de reklam vermeye başladı.
6..png

Sosyal medya içgörüleri.​En çok indirilen yeni oyun sıralaması: TOP1

Oyun adı: Fill The Fridge

Yayıncı: Rollic Games

Çıkış tarihi: 6 Şubat 2022

App Store ve Google Play’den 1. çeyrek indirme sayısı: 12,9 milyonFill The Fridge, Rollic Games tarafından bu yıl Şubat ayında piyasaya sürülen bir bulmaca oyunudur. Ana oyun, buzdolabında saklanması gereken çeşitli ürünleri buzdolabına koymaktır. Oyunu denedik ve çok kolay olduğunu düşünüyoruz, ama bazen oyun sırasında oyuncuları çıldırtabiliyor. Çünkü her tür ürün hemen hemen aynı boyda görünse de, her zaman buzdolabına doldurulamayacak bir veya iki ürün oluyor. Açıkça, OKB’si olan ve kolay pes eden insanları “derinden üzecek” bir oyun.

8..png


(Fill The Fridge oyunundan alınan bir ekran görüntüsü)​


Rollic Games’in diğer oyunları gibi, Fill The Fridge de yayınlandıktan hemen sonra reklam öğelerini büyük ölçüde artırdı. SocialPeta tarafından yakalanan verilere göre, şu ana kadar 6000’den fazla tekilleştirilmiş reklam öğesi var. Facebook, Audience Network, Messenger ve Instagram, her birinde %23’ün üzerinde reklam öğesi bulunan ana reklam platformlarıdır.
9..png

Fill The Fridge için 90 gün içinde kullanılan reklam kanalları​

Yaratıcı öğelerinin tasarımı, başarısız bir meydan okumayla oynanışının bir göstergesi olan ve oyuncuları oyunu indirip yüklemeye teşvik eden popüler bulmaca oyunlarının modelini takip ediyor.

En çok indirilen yeni oyun sıralaması: TOP2

Oyun adı: Army Commander

Yayımcı: Lion Studios

Çıkış tarihi: 4 Şubat 2022

App Store ve Google Play’den 1. çeyrek indirme sayısı: 12,7 milyon
10..png

Army Commander kapak fotoğrafı​


Army Commander, Lion Studios tarafından piyasaya sürülen sıradan bir mobil oyundur. Oyunda Mavi askerler, Kızıl askerler yenildiğinde veya müttefik askerler öldüğünde düşecek olan isim levhalarını toplamak için savaşıyor. İsim levhaları, kışlaları yükseltmek ve sonunda Kızıl askerleri yenmek için savaş gücünü artırmak için kullanılabilir.


Askeri temalı casual bir oyun olan oyun, farklı bölgeler için farklı düzenlemeler yapmak zorunda değil. Böylece oyun için küresel bir reklam stratejisi benimsendi. ABD ilk tercihti. Diğer bölgelerin her biri, reklam öğelerinin ortalama %2,6’sını alırken, ABD, reklam öğelerinin %4,26’sına sahipti ve tüm bölgeler arasında en yüksek paya sahipti.


Army Commander’ın tüm popüler reklam öğeleri arasında, oyun sahnelerini daha komik hale getiren komik efektlere sahip birçok reklam öğesi olduğunu unutmayın. Çok iyi kabul görmese de, bu tür reklam öğeleri yenilikçidir.


En çok indirilen yeni oyun sıralaması: TOP3

Oyun adı: Theme Park Fun 3D!

Yayımcı: Alictus

Çıkış tarihi: 4 Ocak 2022

Google Play’den ilk çeyrek indirme sayısı: 5,3 milyon


Şimdi, birden fazla eğlence parkının tesislerini entegre eden bir eğlence parkı simülasyon oyunu olan Theme Park Fun 3D!’ye göz atalım. Oyuncular, en yüksek puanları kazanmak için her bir eğlence tesisini oynayarak cihazları kontrol eder ve kullanıcıları değerlendirir.


Oyun, indirmelerinin çoğunu %28,3 ile Hindistan’dan aldı. Aynı türden mobil oyunlar, Hindistan’da reklamcılık planları varsa, yaratıcı tasarımlarından bir şeyler öğrenebilir.Sonuç

Genel olarak, ilk çeyrek geliri açısından, en iyi yeni oyunlar hardcore RPG’ler ve macera oyunlarıydı. Bu oyunlar, piyasaya sürüldükleri belirli bölgelerin beğenileriyle buluştuğu için piyasaya sürüldükten sonraki erken aşamada üstün performans elde edebilirdi. İndirme açısından, en iyi oyunlar çoğunlukla hyper-casual oyunlardı, en büyük avantajları basit oyun mekanikleri ve yenilikçi temalar.

SocialPeta’nın veri analizlerine göre, yeni yayınlanan bir oyun, şiddetli rekabetin olduğu pazarda kendini ayırt etmek istiyorsa, farklılaşan özelliklerine ve ayrıca diğer rekabetçi oyunların pazar performansına odaklanması gerekiyor. Ayrıca makul bir pazarlama planı ve güçlü noktalarını geliştirerek ve zayıf noktalarından kaçınarak kazanmak gerekir.​
 

Ekli dosyalar

  • 7..png
    7..png
    133.7 KB · Görüntüleme: 64
Üst