Haber Şubat ayında küresel mobil oyunlar | Dumb Ways to Die, TikTok aracılığıyla popülerlik kazanarak 0.1 milyar indirme sayısını aştı

Bu konuyu okuyanlar

AlpKutay

Öğrenci
Katılım
13 Mayıs 2022
Mesajlar
26
Reaksiyon puanı
2
Puanları
3
1678918985472.png

SocialPeta, App Intelligence ve diğer modülleriyle birlikte, 2023 Şubat ayında reklam, gelir ve indirme açısından küresel mobil oyunlar arasında ilk 20'yi sıralayarak, mobil uygulama sektöründe daha fazla kişiye küresel mobil pazarın değişen trendlerini anlamalarında yardımcı olmayı hedeflemektedir.

Şubat ayında küresel mobil oyunların genel performansı:

● Modo Global, yeni bir RPG olan [Rage Mage] oyununu yayınladı; bu oyun aynı zamanda parkur mini oyunları da içermekte;

● Kadın kitlelere yönelik oyunlar arasında yoğun rekabet olmasına rağmen, giydirme oyunu [Magic Princess] 4 milyon indirme başardı;

● Dragon Ball mobil oyunu, 8. yıl dönümünde %106'lık etkileyici bir gelir artışı bildirdi, bu da bu Japon oyununun uzun süreli etkilerinin bir kanıtıdır;

● Century Games, kıyamet temalı bir simülasyon oyunu yayınlamış, hem indirmelerde hem de gelirde artış kaydetmiştir;

● Eski oyun Dumb Ways to Die, TikTok sayesinde popülerlik kazanarak 0,1 milyar indirme sayısını aştı.

Reklama Göre En İyi 20 Uygulama
1678919126082.png
[Street Fighter] mobil oyunu, A PLUS JAPAN tarafından yayınlanan [Street Fighter] serisinin ilk mobil oyunu olarak 28 Şubat'ta nihayet piyasaya sürülmüştür. Bu dövüş oyunu serisi, 1987'de Japon oyun şirketi Capcom tarafından başlatıldı. Otantik bir [Street Fighter] mobil oyunu olarak, orijinal Street Fighter oyununun dövüş stilini içermektedir. Oyunda birçok klasik dövüşçü, mükemmel sahne tasarımları ve akıcı hareket kontrolleri bulunmaktadır.

SocialPeta'nın Reklamveren Analizi'ne göre, [Street Fighter] Şubat ayında 3400 tekrarlanmayan reklama sahipti. Detayları şu şekildedir:

● Reklam platformları açısından, bulmaca, okuma ve aksiyon medya platformları ilk 3'te yer aldı;

● Reklamcılığın ana bölgeleri Amerika, Kanada ve Avustralya idi;

● Son 30 günde toplam reklamlarının %72,35'i video formatındaydı.

[Street Fighter] mobil oyunu için hazırlanan reklamlar açıkça [Street Fighter] hayranlarını ve dövüş oyunu severleri hedefliyor. Son zamanlarda yayınlanan reklamlar ise genellikle şu 3 türe ayrılıyor:
  • Gerçek hayat reklamları: Eskiden atari salonlarında [Street Fighter] oynamayı seven insanlar şimdi [Street Fighter] mobil oyununu oynamayı seviyor;
  • Popüler karakterlerin konsept çizimleri ve hareketleri. Bunlar arasında Chun-Li, Ryu ve Ken daha sık görülüyordu;
  • Oyun içi görüntüler ve her iki tarafın da ultimate yetenekleri.
A PLUS JAPAN, 2019 yılında kurulmuş ve ana iş alanları arasında oyun telif hakkı yetkilendirmesi ve küresel yayıncılık bulunan bir şirkettir. Bu da, Japon anime veya oyunlarından uyarlanan mobil oyunlarda büyük bir avantaja sahip olmalarını sağlamaktadır. Eylül 2022'de A PLUS JAPAN, SIG ve SONY'den yatırım içeren yeni bir finansman turunu tamamlamıştır.

Modo Global'ın fantastik RPG oyunu [Rage Mage], çok sayıda reklam yayınladı. Şubat ayında yaklaşık 5000 tekrarlanmayan reklam ile oyun, her iki işletim sistemi için de reklamcılık alanında ilk 20 oyun arasında yer aldı. Android'deki reklamları hakkında daha fazla bilgi şu şekilde:

● Reklam platformları açısından, board, simülasyon ve strateji medya platformları ilk 3'te yer aldı;

● Reklamlarının çoğu Meta platformlarında, daha doğrusu FB Haber Akışı'nda yayınlandı;

● Reklamlarının çoğu video ve görseldi, video reklamlar %83,6'dan fazlasını oluşturdu;

● [Rage Mage]'in reklam metinleri, gacha, çok sayıda ödül, İngilizce seslendirme, çevrimdışı oynama ve diğer oyun özelliklerine odaklandı.

1678919185864.png

Gelire Göre En İyi 20 Uygulama
1678919215202.png
Şubat ayında App Store'da mükemmel gelir elde eden oyunlar:

● Bandai Namco Entertainment tarafından yayınlanan ve Dragon Ball serisine dayalı bir mobil oyun olan [ドラゴンボールZ ドッカンバトル], Şubat ayında 8. yıl dönümünü kutladı ve %106'luk Aylık Gelir Artışı (MoM) bildirdi;

● Japonya'nın önde gelen oyun şirketlerinden Square Enix, 14 Şubat'ta lezbiyen temalı bir RPG [トワツガイ] başlattı ve o ay yaklaşık 2,10 milyon dolar gelir elde etti;

● Zlongame tarafından geliştirilen ve Game Beans tarafından yayınlanan Japon tarzı bir MMO olan [卡利兹傅說], yüksek kalitesi ve geniş reklam alımları sayesinde Çin'in Hong Kong, Makao ve Tayvan bölgelerindeki oyuncular arasında büyük popülarite kazandı. Oyun, Şubat ayında 14,10 milyon dolar gelir elde etti.


Şubat ayında Google Play'de mükemmel gelir elde eden oyunlar:

● Melsoft tarafından yayınlanan bir çiftlik simülatörü oyunu olan [Family Island], Sevgililer Günü için "Love Island" etkinliğini başlattı ve düzenli birkaç güncelleme yayınladı, böylece 11,60 milyon dolar gelir elde etti;

● Century Games'in yeni simülasyon oyunu [Frozen City], buz ve kar kıyametinde geçen basit ama ilgi çekici bir oyundur. Düzenli haftalık etkinlikler sayesinde oyun, Şubat ayında %37,5 Aylık Gelir Artışı (MoM) gerçekleştirdi;

● 3 Ocak'ta Güney Koreli oyun şirketi Kakao Games tarafından yayınlanan yeni çıkan bir bishōjo RPG olan [Eversoul], Şubat ayında 5 milyon doların üzerinde gelir elde etti.

Picture1 küçük.png

İndirmeye Göre En İyi 20 Oyun
1678919407404.png
Küresel mobil oyunların Şubat ayı indirmelerine göre, Şubat ayında App Store'da indirmeleriyle öne çıkan oyunlar:

● 2013'te yayınlanan casual bir mobil oyun olan [Dumb Ways to Die], TikTok etiketleri sayesinde tekrar büyük popülarite kazandı ve Şubat ayında 3 milyonun üzerinde indirme elde etti, bu da toplamda 100 milyondan fazla indirme anlamına geliyor.

● 2019'da başlatılan eski bir bulmaca oyunu olan [Chess], tekrar popülerlik kazandı. Daha fazla kullanıcı kazanmak için [Chess], YouTube'da canlı yayınlar aracılığıyla tanıtıldı, kullanıcılar için uyumlu ve canlı topluluklar oluşturuldu ve 2 milyon ABD doları ödül sunan 2023 Dünya Satranç Şampiyonası düzenlendi. Tüm bu etkinlikler sayesinde oyun, Şubat ayında 3 milyon indirme kaydetti ve birkaç gün boyunca ABD'de iOS'ta en popüler ücretsiz oyunlar listesinde kalmayı başardı.

● Popcore GmbH tarafından yayınlanan bir Klotski bulmaca mobil oyunu olan [Parking Jam 3D], indirmelerle öne çıktı ve indirmelerin %62'si ABD'deki kullanıcıları tarafından gerçekleştirildi.

Şubat ayında Google Play'de indirmeleriyle öne çıkan oyunlar:

● Vietnam'daki oyun yayıncısı ABI, makyaj ASMR simülatör oyunlarında uzmanlaşmıştır. [Makeover & Makeup ASMR] Ocak ayında indirme sayısına göre listelerde ilk 4'te yer aldıktan sonra, yeni makyaj oyunu [Makeover salon] Şubat ayında yaklaşık 9 milyon indirme ile listelerde yer aldı.

● Bulmaca mobil oyunu [Thief Puzzle], oynanışındaki büyük yaratıcılık ve hırsızlarla ilgili komik ve dramatik hikayeleri sayesinde büyük popülarite kazandı. Oyun, Şubat ayında yaklaşık 7,5 milyon indirme kaydetti.

● YoYo Dress Up Games tarafından yayınlanan bir prenses giydirme mobil oyunu olan [Magic Princess], Şubat ayında 4 milyon indirme elde ederek en çok indirilen kadınlara yönelik giydirme oyunlarından biri oldu.
 

Son mesajlar

Üst