Yazılım Mühendisini Kim Öldürdü? (İpucu: Okulda oldu)

Bu konuyu okuyanlar

istanbultelekom

Doçent
Reaksiyon puanı
5

1. Günümüzdeki bilgisayar mühendisliği dersleri yeterince sıkı değil, iyi düşünme ve problem çözmeyi teşvik etmiyor. Aksine derslere katılımı kolaylaştırmak için içerik daha da basitleştiriliyor.

1. Mesela, ilk dil olarak Java’nın öğretilmesi bu süreci hızlandırıyor. Özellikle de grafik arayüzlerinin kullanımı öğrencileri arka plandaki kaynak kodu anlamadan sürükle bırak kolaycılığına itiyor.

1. “Matematik eğlenceli değil, derslerdeki oranını düşürelim. Algoritma zor, gerek yok. Hazır kütüphaneler zaten var. Sonra insanlar görsel güzelliğe önem veriyor. Komut satırını boşverin” anlayışı yerleşiyor.

1. Eski yazılımcılardan biri yeni mezun olmuş çalışanına hatayı bulmak için “call stack” a bakmasını söylediğinde “böyle bir şey duymadım” dediğini anlatıyordu.

1. Bir Java kitabı alıyorsunuz, 1200 sayfa. Ama içinde 300 sayfa komutlar kalan 900 sayfa hazır kütüphaneler… Bu yazılım mühendisliği değil, tüketici düzeyi programcılık…

1. Eğer öğrenciler okula gelip, Java’yı, hazır kütüphaneleri ve web programcılığını öğrenip bırakacaklarsa, bu bir işe yaramaz. Yetenek gerektirmeyen işleri, daha ucuza çalışılan ülkelere kaydırırsınız, olur biter.

1. Yani, bugünün hazır kod programcısı, yarın pizzacı olur.

1. Yazılım mühendisi olacak kişinin zor problemlerle uğraşmaktan zevk alması, ilginç algoritmalar üretmesi, zekice veri yapıları oluşturabilmesi lazım. Problem çözmekten sıkılan adam bizim aradığımız adam değil.

• babajava350.gif
Kısaltarak çevirdiğim bu yazıda, New York Üniversitesi’nin kıdemli profesörlerinden Robert Dewar Amerikan öğrencilerinden bahsediyor. Ancak sanki yazılanlar bize pek yabancı değil. Ne dersiniz?

zootechnist

Doçent
Reaksiyon puanı
22
Aslında bu problem sadece yazılım geliştirme sektöründe değil kullanıcı tarafında da var.

Bilişim okuryazarlığı öğretilmeden sadece arayüz kullanımının özendirilmesi ve bilgisayar kursu adı altında sadece devrin geçerli yazılımlarının kullanımının anlatılması problemi derinleştiriyor.

Son kullanıcı açısından pek bir önem arzetmese de bu işi meslek edinenler için olmaması gereken bir durum bence.

Evet her teknolojiyi derinlemesine bilmek teknik olarak mümkün değil.Ancak yazıda da bahsedildiği gibi, ben yazılım uzmanıyım diyen biri eğer sadece kullandığı dilin syntaxini biliyor, fonksiyon, class vb. kavramların mantığını bilmiyorsa o kişi yazılım uzmanı değil sadece kullandığı dilin uzmanıdır.(ki bu da tartışılır)

Aslında kimse daha kolayı varken zor yollarla uğraşmak istemez.Ancak gerçekleşen işin mantığını bilmek yazılımcıya güç sağlar.Yazılımın kontrolü altında olmasını ve kodlama işinin minimum hatayla gerçekleşmesini sağlar.Ve bir hata durumunda müdahele sürecini kısaltır.

DogukanDogu

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Önemli olan YARATICI olmak yani yeni bir şeyler üretebilmek, yeni fikirler sunabilmektir.Bir programcı olarak şunu diyorum; Kod sadece işin %10 dur, gerisi ise asıl beyin fırtınasının yaşandığı yerdir yani Dökümantasyon ve Algoritmadır. :)

sivaspor

Profesör
Reaksiyon puanı
2

1. Günümüzdeki bilgisayar mühendisliği dersleri yeterince sıkı değil, iyi düşünme ve problem çözmeyi teşvik etmiyor. Aksine derslere katılımı kolaylaştırmak için içerik daha da basitleştiriliyor.

1. Mesela, ilk dil olarak Java’nın öğretilmesi bu süreci hızlandırıyor. Özellikle de grafik arayüzlerinin kullanımı öğrencileri arka plandaki kaynak kodu anlamadan sürükle bırak kolaycılığına itiyor.

1. “Matematik eğlenceli değil, derslerdeki oranını düşürelim. Algoritma zor, gerek yok. Hazır kütüphaneler zaten var. Sonra insanlar görsel güzelliğe önem veriyor. Komut satırını boşverin” anlayışı yerleşiyor.

1. Eski yazılımcılardan biri yeni mezun olmuş çalışanına hatayı bulmak için “call stack” a bakmasını söylediğinde “böyle bir şey duymadım” dediğini anlatıyordu.

1. Bir Java kitabı alıyorsunuz, 1200 sayfa. Ama içinde 300 sayfa komutlar kalan 900 sayfa hazır kütüphaneler… Bu yazılım mühendisliği değil, tüketici düzeyi programcılık…

1. Eğer öğrenciler okula gelip, Java’yı, hazır kütüphaneleri ve web programcılığını öğrenip bırakacaklarsa, bu bir işe yaramaz. Yetenek gerektirmeyen işleri, daha ucuza çalışılan ülkelere kaydırırsınız, olur biter.

1. Yani, bugünün hazır kod programcısı, yarın pizzacı olur.

1. Yazılım mühendisi olacak kişinin zor problemlerle uğraşmaktan zevk alması, ilginç algoritmalar üretmesi, zekice veri yapıları oluşturabilmesi lazım. Problem çözmekten sıkılan adam bizim aradığımız adam değil.

• babajava350.gif
Kısaltarak çevirdiğim bu yazıda, New York Üniversitesi’nin kıdemli profesörlerinden Robert Dewar Amerikan öğrencilerinden bahsediyor. Ancak sanki yazılanlar bize pek yabancı değil. Ne dersiniz?

Ben bu yazilarin matematik ve kod bilgisi ( Ne oldugunu bilmek ) haric digerlerine katilmiyorum.
Bu mantikla bakarsak oturup ya C++ de yada daha derinden Assembly ile yazmak gerek.
Kutuphaneler yazilimcinin isini kolaylastirir, yani tekerlegi yeniden icat etmekten kurtariyor insani.
Zaten her kutuphane her isinizi gormez tabi ne programi yazdiginiza daha dogrusu hangi dil de yazdiginiza bagli.
Borland'in hem delphi hem C++ hemde Java'si icin cok genis kitapliklar mevcut.
Bunlar;
IDE olabilir, api olabilir, dll olabilir, bilesen olabilir.
Matematik konusuna katiliyorum evet, programcilik matematik gerektirir.
Zaten programciligin amaci icat yapmak degildirki, tuketici duzeyi programciliktir.
Source Developer yada coder degilseniz ne isiniz var...
Ote yandan Software programmer ile Software Developer ayni sey demek olmamasina ragmen bir cok kisi boyle anliyor bu yuzden de karisiklik oluyor.
Yani ben Delphi de program yaziyorum ama kutuphane olusturamiyorum.
simdi Gelistirici ile ben ayni kefe de nasil olabilirim?
.Net ve Java programciligi sanildigi kadar basit ve kolay degil.
Her kutuphaneyi kafaniza gore kullanamazsiniz, kimisinin lisansi mevcut, kimisi GPL ama ticari hak vermez.
Kimisi isinizi gormez vesair...
Sozun ozu,
Programci olmak icin illa oturup sayfa sayfa kod yazmak geride kaldi.

:w00t:/|sDn|
/▌
/ \

HapS

Profesör
Reaksiyon puanı
63
yazılım mühendisleri eğer ölseydi bu gün bunca framework olmazdı diye düşünüyorum bu gün java kütüphanesi çok büyükse .NET uçmuş gitmişse bunu bana borçlu değil :D yazılım mühendislerine borçlu dimi

NikeSteeL

Dekan
Reaksiyon puanı
131
Yazılım Mühendisimizin Bu kadar Az Olmasının Başlıca Sebebi Yazılımlara Çok az Rağbet Etttiğimizdendir .Nasıl Cazip Gelsin Yazılım Mühendisliği Gençliğe Veya Birşeyler Yaratmak istesin. Çünkü Mevcudiyetimiz Varsa bile Korsan Kullanırız
X Şirketinde 86 Bilgisayar Var Ve Bilgisayarlarında 1 tane Orjinal Yazılım Yok.! Hatta işletim Sistemi bile Korsan

Çünkü işin Özüde Şudur:

Bedava Sirke Baldan Tatlıdır