Yaşamak zor geliyor

Bu konuyu okuyanlar

yozveren

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
[Not:Beyler ciddi bi durum, boş yapmamanızı rica ediyorum. Uzun oldu bayaha ama yardım edersiniz inş. Belki sadece ergenikten dolayı böyleyim bilemiyorum.

Şuan 14 yaşındayım ve 8. Sınıfa gidiyorum hani bu yaştakilerde hep lgs sıkıyo geriyo mevzusu vardır ya boş yaparlar falan. Normalde bunlar çok boş yapıyo, ne olcak diyip kafama takmazdım ama beni daha garip bi şekilde etkilediğini düşünüyorum-tabi ki burda bahsetceklerim bi tek lgs yüzünden falan değil ama bi etkisi var galiba.- Yaşıtlarıma göre daha olgun oldupumu düşünüyorum çoğunlukla ama bu olgunluk ciddiyet falan anlamında değil aslında eğlenceli, komik biriyimdir ama son 1 aydır falan aşırı depresif havada olduğumu farkettim.

Gelecekte iyi bi hayatım olduktan sonra neler yaşamışım diye bakıp mutlu olup geleceği hatırlamak için tuttuğum bi günlüğüm var benim. Normal bi günlük değil aslında istediğim her şeyi falan yazoyorum oraya hatta günlük olayları nadir yazıyorum. Bu konu hakkında da bişeyler yazdım şimdi onu direkt buraya atıcam.

OLAYA GİRİŞ

Şuanda çok garip şeyler hissediyorum. Bayahadır depresyonda ve bunalımda gibiyim. Ve şu bi iki saat önce yazdığım yazıların da içime bi yaşama enerjisi enjekte etmek için yazmış gibiyim(gelecek planı ve hayatımda yapmak istediklerimin listesinden bahaediyorum)

Bunalımın sebebini tam bilmiyorum. Hiç bir şey yapasım yok, hiç bir şeyden sevk almıyorum ve çok boş yaşıyo gibiyim.

Aslında bi bakıma bu bunalımın geçici olduğunu biliyorum. Sadece yaşamak zor geliyor, pek derdim yok aslında. Ama zevk alamıyorum hayattan. Bi anda atlayıp ölme fikri geliyor hep aklıma.

Ama sonra geleceğimi düşünüyorum ve yemiyor. Ama bi yandan da bu işin böyle devam etmiyeceğine eminim, bi an önce çıkmazsam depresyondan canıma tak edicek ve aniden intihar edicek gibi hissediyorum. Sabrım kalmadı.

Bu bunalımdan hemen çıkmam şazım ve bunun bi hobi falan edinerek olucağını düşünüyorum ama bunalımda olduğumdan hiç bir şey yapasım da yok. Asosyal bi şekilde evde oturmak ve bir şeyler tasarlamak istiyorum ama öyle bi imkanım yok şuan.

Son düzenleyen moderatör:

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
Bence de bir hobi, bir uğraş kafanın dağılmasında etkili olacaktır.

Güzel/hoşlandığın şeyler yapmak ve pek fazla tartışmaya girmemek lazım bu durumda. Çünkü bu halde o tartışmayı kafandan atamayabilirsin. Daha da stres olabilirsin.

Ama uygulayacağın yöntem sınav stresini ne şekilde etkiler bilmiyorum.

Sınav için de en iyi yöntem kendine güvenmek ve yüksek motivasyon. Gerisi bu ikisine bağlı.

theterminator92

Doçent
Reaksiyon puanı
252
Yok canım cana söyle öyle gelmiştir, ergenliği atlat bir sıkıntın kalmaz.

Sarıca_46

Asistan
Reaksiyon puanı
68
-- Bak gülüm senin yaşlarındayken benimde öyle düşüncelerim vardı. Hatta belki de senden daha kötüydüm. Depresyona giriyordum. Genel olarak herkes bir bunalımdan, depresyondan geçer ve bu normal. Ama hafife alınacak bişey değil.
-- İslam' da 5 vakit farz olan namazımızı kıl. Kuran-ı Kerim oku. İhlas, felak nas surelerini düzgün bir şekilde ezberleyerek oku. Estağfirullah, Sübhanallah ve Lailaheillallah zikirlerini çek. Abdestsiz gezmemeye çalış. Abdestin bozulunca tekrar abdest al. Bak göreceksin Allah'ın izniyle nasıl ferahlayacaksın.
-- Bu durumunu ailenle paylaş destek al..
-- Bu arada kendini kontrol etmeye devam et. Eğer ilerlerse ailen ile birlikte psikiyatriye git.
-- Ama bu durum kalıcı değil. Sakın korkma.
-- Kendini içine kapatma sakın. Yoksa düşünceler arasında boğulursun. Ve içinden çıkamazsın. Aktif olmaya çalış.
-- Ve yine tekrarlıyorum Bu durumunu ailenle paylaş destek al.
-- İntihar düşüncesini de aklından çıkar. Eğer öyle bişey yaparsan cenneti kaybedersin.
-- Allah'tan Yardım İste.
-- Psikiyatriye de gidersen onlar sadece vesile olacak. Tüm Kalbinle, herşeyi yaratan Allah'a yönel :)
(( NOT: Bunaldığın anda veya normal zamanında bana özelden yazıp dertleşebilirsin. destek olmaya çalışırım Allah'ın izniyle :) ))

beleşadam

Müdavim
Reaksiyon puanı
907
Hayat işte, zengin olsan ne güzel dünyanın en güzel kolejine girer en iyi eğitimi alırsın hiç böyle şeyler yaşamayıp intihar gibi düşüncelerde aklına gelmezdi bile. Ya şanslısındır yada şanssızsındır.

Sarıca_46

Asistan
Reaksiyon puanı
68
Hayat işte, zengin olsan ne güzel dünyanın en güzel kolejine girer en iyi eğitimi alırsın hiç böyle şeyler yaşamayıp intihar gibi düşüncelerde aklına gelmezdi bile. Ya şanslısındır yada şanssızsındır.

Şans diye bişey yoktur. Kader vardır. Hayatımızı Allah'a adayıp yaşamak lazım.. O zaman hayat güzel oluyor.

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ
وَمَا خَلَقْتُ الْجِنَّ وَالْاِنْسَ اِلَّا لِيَعْبُدُونِ
'' Ben cinleri ve insanları, ancak bana kulluk etsinler diye yarattım. ''
(Zâriyât Suresi - 56)