Xp Kurulumunda 34.Dakikada Laptop Donuyor

muratveb

Profesör
Reaksiyon puanı
56
Merhaba arkadaşlar. Exper M549SS(resimdeki laptop) marka laptop'a WinXp kurmak istediğimde xp yükleme ekranından sonraki adımda yani 34.Dakikada sistem donuyor.
dscf05593.jpg

Windows7 yüklemek istediğimde ilk dvd'den boot ettiğimde tam yükleme kısmına gecerken yine donuyor.

Ayrıca Ubuntu 10.10 ile denediğimdede boot etmeden donuyor.

Fakat ne acayiptirki Sadece Windows 2003 sorunsuz bir şekilde kuruluyor. Kafayı yemek üzereyim napmam lazım acaba. Onlarca cd degistirdim. Farklı farklı imajlarla. Olmadı Flash bellek ile kurulum yapmayaçalıştım yine olmadı.Yani elimdeki cd-dvd'ler saglam cihazın dvd okuyucusu saglam fakat ne hikmetse ne windows 7 ne windows vista ne xp nede ubuntu yüklenmiyor. Cihazın orjinalinde vista yüklüymüş.

Ram-HDD-Ekran Kartı ..vs sağlam zira sağlam olmasa zaten win2003 kurup tüm driverleri tanıtamazdım sanırım.

Ne yapmam lazım acaba varmı bi fikri olan ?

Yada windows xp'yi özelleştirip 34.dakikada yüklenen sürücüleri devre dışı bırakmanın bir yolu varmı daha önce kendi diğer dizüstü bilgisayarım icin katılımsız bir xp hazırlamıştım. Aynı mantıkla xp'nin içersinden sürücü silmek mümkünmüdür acaba

clients

Profesör
Reaksiyon puanı
36
biosdan sata modu aktif et değilse deaktif yap

ve ram sorunu olabilir 1 den fazla ram varsa sırayla cıkartıp kurulum yap hata vermeden devam eden ram varsa diğerini at gitsin

muratveb

Profesör
Reaksiyon puanı
56
biosdan sata modu aktif et değilse deaktif yap

ve ram sorunu olabilir 1 den fazla ram varsa sırayla cıkartıp kurulum yap hata vermeden devam eden ram varsa diğerini at gitsin

Satayı enable/disable edip denedim iki yöntemlede olmadı. Laptopta tek ram var takılı oda 1 gb. Ama cift slot olduğundan alt üst denedim yine değişen bişey olmadı :( Birde dikkatimi çeken sorun donanımsal olsa neden 2003'ü sorunsuz yüklüyor diğer işletim sistemlerini yükleyemiyor acaba :S

sdelta

Profesör
Reaksiyon puanı
140
- Biostan sata modunu aktif edin.

- Ramlerde problem olabilir.

- Ubuntu livecd olabilir yada win 2003 kurulu iken diski taratın, diskte bir sorun olabilir.

clients

Profesör
Reaksiyon puanı
36
denk gelmiş olablir belkı 2. win2003 kurulumunda hata verebilir.
ayrıca driverdan kaynaklı değil işletim sistemi yuklu olduguna göre
cpu sıcaklıgını kontrol edermisin ve başka bir ram daha bulup denemenı oneriirm

muratveb

Profesör
Reaksiyon puanı
56
- Biostan sata modunu aktif edin.

- Ramlerde problem olabilir.

- Ubuntu livecd olabilir yada win 2003 kurulu iken diski taratın, diskte bir sorun olabilir.

Elimde XP live cd var onunla açılıyor sistem.

denk gelmiş olablir belkı 2. win2003 kurulumunda hata verebilir.
ayrıca driverdan kaynaklı değil işletim sistemi yuklu olduguna göre
cpu sıcaklıgını kontrol edermisin ve başka bir ram daha bulup denemenı oneriirm

Yok defalarca formatladım 2003 ile az evvelde formatladım yine sorun yok. Belki işlemcinin altındaki macun bitmiştir diyerekten macun bulup tekrardan sürüp kapattım. Makina sıcaklıgı cok normal hiç ısınmıo neredeyse işlemci fanıda sorunsuz calıosıor . Fakat ram bulmam cok zor .

Bunlara alternatifen xp'deki sürücülerin yüklendiği kısmı silmemiz yada sürücü yüklememesini sağlamamız mümkünmüdür acaba nLite ..vs benzeri bir programla ?

clients

Profesör
Reaksiyon puanı
36
nlite ile sürücüleri kaldırabilrisin. ama sanmıyorum surucu olsun

sdelta

Profesör
Reaksiyon puanı
140
Flashdisk e falan ubuntu kurmayı denesene, bence kurulacaktır. Sorun harddiskinde gibi.

by_xps

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Yanlıs hatırlamıyor issem boot edilebilen bir program vardı partition file recovery. tarzı bisrsey olmalı. tam cıkaramadım ama amac su pc yi boot ile acıp harddiski temizliyor yada verilerini alabiliyorsun.
bad sector olma olasılıgı yuksek bence.
O tarz bir program ile hardiskini tamamen 0 la bide oyle dene bu sefer de olmasa dedigim gibi harddiskinde problem vardır buyuk ihtimalle.

muratveb

Profesör
Reaksiyon puanı
56
Arkadaslar ilginiz ve alakanız icin hepinize çok teşekkür ederim ALLAH razı olsun.

Fakat HDD sorunsuz zaten normalde cıkarıp 160 gb full dolduruyorum harici olarak kullanıorum. Ama kardeslerimin ödevleri..vs oldugundan sistem kurym dedim. Fakat bi türlü 2003 dısında kurulmuyor. Acaba makinanın anakartıyla ilgili bir problem olabilir mi ? Varmıdır böyle bi olasılık ben olcagını pek sanmıyorum ama ?

kaplan42

Asistan
Reaksiyon puanı
10
notebook eski galiba işlemci soğutucusu aşırı tozlandıysa ısınmadan dolayı donuyor tahminim.notebook un altına fan koyup kurmayı bi dene istersen.

Peter

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
88
Konu İşletim Sistemleri bölümüne taşınmıştır.

clients

Profesör
Reaksiyon puanı
36
arkadaşım 1 saat önce bir pc ye format atarken dikkatimi çekti 34. dakikada ekran kartı driverını kuruyor ve ayarlamaya çalısıyor o sırada monitor gidip geliyor. muhtemelen ekran katınla ilgili sorunun var
burda şunu denersen muhtemelen sorunun çözülecek.
ilk kurulum ekranı gelince ( 39. dk ) burda shift + F9 a bas karsına dos ekranı cıkacak. sırasıyla şunları yap
cd.. yaparak c:\> dizinine gir
ve sırayla
cd windows "enter"
cd inf "enter"
ekrandaki görün tü
c:\windows\inf>

alttakı resimdeki gibi görüntü olacak
2bb2517d.png

buraya kadar olduysa son aşama inf klasörü içindeki vga.ini dosyasını çağırıp içerigini sil ve hemen kayıt et bu sırada ekran kartını tanımayıp es geçecektir.

bu şekilde sorunun çözülebilir .

muratveb

Profesör
Reaksiyon puanı
56
Şimdi hemen formatlıyorum tekrardan pc'yi. Dün üç tane bilgisayar tamiratçısına gitti ve hepsi anakart ölmüş dediler ki win2003 ile sorunsuz bi sekilde cok hızlı calısıo pc :) Bide bu yöntemi deniyim belki olur. Sonucu bildiricem @clients

---------- Post added at 13:39 ---------- Previous post was at 13:19 ----------

@clients dos ekranında yazdığım komutlardan hiç biri açılmadı. Acaba farklı bir isimle olmasınmı bu dizin altında ekran kartı ?

4bf19919.jpg

clients

Profesör
Reaksiyon puanı
36
vga yaz tab a bas yada vga.ini veya vga.inf yaz eksik yazmıssın
birde o esnada dosyalar gelmemiş olabilir malum xo kuruyorsun sırayla kuruyor hepsini vga dosyaısnı arayınca bulamamıştır bir sure sonra dene. 35 dk da vga dosyasını açmaya çalış

muratveb

Profesör
Reaksiyon puanı
56
dir komutuyla dizini listeledim vga yerine vgx.inf ve vgx.pnf var . Vgx.inf yi açıp 35.dkkada icerigini silp kaydettim yine dondu :(

clients

Profesör
Reaksiyon puanı
36
bu şekilde de olmuyorsa yapacak bir şey yok servistekiler dogru demiş tir.

Qbilay

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Merhaba;

Oncelikle eger bulabiliyorsan notebook un bios versiyonunu guncelle, uzerinde varsa wireles bluetooth veya touchpad bunlar devre disi birak veya uzerinden cikart. Ekran kartindan olabilecegini zannetmiyorum. Kolay gelsin.

clients

Profesör
Reaksiyon puanı
36
Merhaba;

Oncelikle eger bulabiliyorsan notebook un bios versiyonunu guncelle, uzerinde varsa wireles bluetooth veya touchpad bunlar devre disi birak veya uzerinden cikart. Ekran kartindan olabilecegini zannetmiyorum. Kolay gelsin.
ek olarak usb portlarınıda devredışı bırak

muratveb

Profesör
Reaksiyon puanı
56
bu şekilde de olmuyorsa yapacak bir şey yok servistekiler dogru demiş tir.

Acaba HDD yi söküp normal bi pcde formatlasam olurmu ? Yani normal pcde sistemi kurup tekrardan laptopa taksam ? Ki eminimki öyle bişi yapsamda mavi ekran hatalarıyla karşı karşıya kalacağım. Onun bir çaresi olurmu acaba

clients

Profesör
Reaksiyon puanı
36
şöyle bir yol deneyebilirsin acronis universel restore ile bir baska bilgisayarın hdd kopyasını alıp senın notebook a atabilirsin
senın notebook atacagın zaman acronisde belirli bölümleri gecerken dikkatli okuyup gecmen lazım bir yerde universel resotere var işaretleyip devam etmen gerek işaretlemezsen driver sorunu cıkar ve hata alırsın işaretlersen driverları silip sadece sistemi atacaktır ve hata almazsın

Carnage

Prime Сasual Dating - Actual Girls
Reaksiyon puanı
4
Problem Ramlerden olabilir. 1 hafta önce Win xp kurulumunda dosyalar cdde kopyalanırken okuma hatası veriyordu ramlerden birini çıkarınca sorunsuz kuruldu.

muratveb

Profesör
Reaksiyon puanı
56
şöyle bir yol deneyebilirsin acronis universel restore ile bir baska bilgisayarın hdd kopyasını alıp senın notebook a atabilirsin
senın notebook atacagın zaman acronisde belirli bölümleri gecerken dikkatli okuyup gecmen lazım bir yerde universel resotere var işaretleyip devam etmen gerek işaretlemezsen driver sorunu cıkar ve hata alırsın işaretlersen driverları silip sadece sistemi atacaktır ve hata almazsın

Aynen dediğim gibi yaptım clients . Virtual Box ile xp kurdum. Daha sonra onunda kendi içersinde acronis ile yedeğini aldım. Ve daha sonra Makinaya restore ettim(universal modda yani sürücülerin temizlenmiş haliyle). Ve yüklendi ilk açılışta şaşkına döndüm ama mutluluk kursagımızda kaldı :)

Açılıo sistem tray deki iconlar gelio bi kac saniye sonra yine makina kendini kitlio. Ama güvenli modda açtığımda herhangi bi kitlenme olmuyor. Yokmudur bunu çözmenin bi alternatifi. Sanırım ekran kartı sürücüsünde problem var. Sis Mirage 3 kart kullanıyo laptop bi çok sürücü indirdim kurdum kurmama rağmen yani kabul etmesine rağmen yine sistem açılışta donuyor :(

XLİVE

Asistan
Reaksiyon puanı
8
hayır dostum ekran kartı değil tamımana sata driver yüklediğin cp cd sinde servis pack benzeri şeyler olmasın sonrada yükleye bilirsin bu verdiğimi dene dostum

sorun senin xp cd sinde Windows xp cd'niz mutlaka eklentisiz ve temiz bir cd olsun. Mümkünse service pack ya da benzeri bir eklenti olmasın nlite programın indir senin exper uyumlu sata driver bul indir önemli 32 bit se 32 bit indir 64 ise 64 bit indir Xp cd'nizin içindeki bütün dosyaları masaüstüne xp isimli klasöre kopyalayın. Daha sonra xp cdsini bilgisayardan çıkarın.bir adet boş cd veya dvd olsun mümkünse yazdırabilir olsun

1.nlite programini kurun ve çalistirin.Gelen ilk ekranda Language kismindan Turkish'i seçin ve asagidan devam'a basin.
2.Size xp dosyalarinin yerini soracak. Masaüstünde olusturdugunuz xp klasörünü gösterin. Devam'a basin.
3.Gelen sayfada birsey yapmadan Devam'a basin.
4.Gelen sayfada "sürücüler" ve "açilabilir iso" seçeneklerini isaretleyin.
5.Gelen sayfada ekle'ye basin, tek sürücü'ye basin, masaüstündeki yeni sata driver klasörünü bulun ve "iaahci" isimli dosyayi seçip aç'a basin.
6.Açilan pencerede tüm satirlari seçip devam'a basin. (ctrl ve A tuslarina birlikte basip hepsini seçebilirsiniz.)
7.Degisiklikler uygulansin mi diye sordugunda evet deyin.Bu islem birkaç dakika sürebilir. Bittiginde devam'a basin.
8.Bos bir cd takin. Gelen pencerede Mod bölümünde "dogrudan yazdir" i seçin, Iso etiketi kismina Cd için bir isim yazin, yazma hizini düsürün ve yazdir deyin.
9.Devam ve bitir'e basin. Sata diskleri de taniyabilen windows xp kurulum cd'niz hazir.

muratveb

Profesör
Reaksiyon puanı
56
Cevap için teşekkürler arkadaşım.

Temiz service pack olmayan bi xp'yi sanaldan kurdum. Ve acronisle tekrardan yedek aldım. Ve restore ettim. Service Pack olmayan sistemle geri yükleme basarılı bir sekilde yapıldı. Neyse. Sonradan Service Pack 1'i microsofttan indirip indirip yükledim. Sorunsuz bir sekilde güncelledi. Ve onu yaptıktan sonra full sürücülerin tümünü yükledim. Ordada bi problem yada sıkıntı yok.

Şimdi sorun Service Pack 2'ye bilgisayarı güncelleyince açılışta sistem daha XP logosundayken donup kalıyor. SP3 kurdum yine aynı şekilde. Ama güvenli moddan bilgisayar açılıyor. Bunun sebebi ne olabilir acaba ? Sürücülerin tümünü sorunsuz bir şekilde SP1 halindeyken kurdum. Sürücü kısmında bi sorun yok. Nasıl bir çözüm yolu aramalıyım. Bu arada anladım ki azimle uğraşan istediği hedefe ulaşabiliyor. Ben XP bile kuramazken şuan pc XP SP1 ile canavar gibi maşallah :)

Bana cevap veren / verecek olan herkesden ALLAH razı olsun arkadaşlar..

clients

Profesör
Reaksiyon puanı
36
sp olmayan makınaya sırayla sp1 2 3 kuramayı değilde direk sp3 kurup denedinmi.

clients

Profesör
Reaksiyon puanı
36
exper köpek muamelesi gören bir laptop :) sendeki fino galiba :)
sp1 yada saf xp kullan yapacak birşey yok belkide
şunu denedinmi guvenlı modda acıp. msconfig den otomatik baslıyan programlar ve yine msconfig de hizmetler/ tüm microsft hizmetlerini gizle secenegini tıkla hepsini iptal et.
birde sp3 kurdukdan sonra ekran kartının driver ını kaldırıp acmayı dene.

muratveb

Profesör
Reaksiyon puanı
56
exper köpek muamelesi gören bir laptop :) sendeki fino galiba :)
Yorum süper :devil2::lol: Aslında bendekine fino bile denmez. Şu Yahşi Cazibedeki Simgenin bi köpeği var Paris . Bendeki olsa olsa o köpek olur :devil: Ama Allah var canavar gibi çalısıo XP SP1 ile :mrgreen: