[Rehber] Windows XP vs. Android'te Termux + QEMU ile Nasıl Yüklenir ve Kullanışlı Mı?

Bu konuyu okuyanlar

Yalnız Kedi

Profesör
Katılım
25 Mart 2019
Mesajlar
4,334
Reaksiyon puanı
7,273
Puanları
113
Yaş
18
Ön giriş:

Herkese selam. Dün akşam kendi profilimde bomba gibi bir rehber yapacağımın sinyalini vermiştim ve bir kaç haftadır planladığım bir şeydi. Asıl konuya dönelim, emülatörlerle çok uğraşan ve Windows'a çok merak eden kişilerin Limbo PC Emülator'ü bilmeyen yoktur sanırsam. Bazı cihazlarda hızlı ve bazı cihazlarda kötü çalışabilmekte yani optimizasyon sorunlu olan bu emülatörü kullanmak istemedim, onun yerine biraz daha karmaşık yol olan ama daha çok optimize edilmiş ve Limbo'ya göre daha iyi sonuç alabileceğinizin garantisini verebilirim büyük ihtimalle. Hazırsanız yavaş yavaş rehbere geçelim. Anlayamayanlar için video linki de olacak ve gerekirse .sh dosyalarını da hazırlayacağım.

Kullandığımız cihaz modeli Redmi Note 8 Pro 64GB.

IMG-20200704-WA0000.jpg

İşte gereken bazı uygulamaları ve dosyaları sıralama vakti geldi:

  • Termux: Bizim için en önemli olan ve asıl emülatörü kurmamazı sağlan bir uçbirim öykünücüsü (terminal emülatörü).
  • Telefon için VNC görüntüleme programı. Emülatörü VNC ile kullanacağımız için bu da önemli bir program. Size tavsiyem bVNC programını telefona yüklemeniz, diğerleri de olur fakat bVNC ile en iyi sonucu almıştım.
  • Ve her hangi bir Windows işletim sistemini içeren .img ya da .qcow2 ekli bir sanal disk dosyası.
  • (Tavsiye) Eğer Windows'a her hangi bir yazılım yüklemek isterseniz eğer size program yükleme (setup) dosyalarını .iso dosya ile oluşturarak .iso dosyasını bağlayarak kurmanız. Bunun için Termux'ta (onun için dağıtım yükleyeceğiz, bunun için alt kısımlarda yazılı olarak okuyabilirsiniz) xorrisofs yazılımını yüklemeniz gerekecek, yükledikten sonra setup dosyalarını barındıran klasörünün konumuna gelip "xorrisofs -r -J -o ./*iso_adı*.iso ./*klasorun_adı*" komutunu yazarak .iso dosyasını oluşturmuş olacaksınız. QEMU'ya bağlamak için ise emülatörü hemen çalıştırmadan önce "-cdrom *iso_adı*.iso" komunuta o eki eklemeniz gerekiyor. Hatta dilerseniz uğraşmamak için .sh dosyasını da oluşturabilirsiniz.
Adım 1, Hazırlık:

Bilgisayarda öncelikle Windows'u hazırlamanız gerekmekte, onun için (bilgisayardaki) QEMU üzerinden Windows sanal diskini hazırlayın. Yukarıda bahsettiğim uygulamaları kurun. Termux'u açmadan önce telefon ayarlar uygulamasında uygulamalar kısmından Termux'a dosya erişimi izni vermeniz gerekmekte, izni verdikten sonra açmaya hazırsınız. Şimdi Termux'u açıp, şu iki komuttan birisini yazabilirsiniz / kopyalayabilirsiniz:

Kod:
Ubuntu için (onu kullanmanızı tavsiye ederim):
pkg install wget openssl-tool proot -y && hash -r && wget https://raw.githubusercontent.com/EXALAB/AnLinux-Resources/master/Scripts/Installer/Ubuntu/ubuntu.sh && bash ubuntu.sh
Kali Linux:
pkg install wget openssl-tool proot -y && hash -r && wget https://raw.githubusercontent.com/EXALAB/AnLinux-Resources/master/Scripts/Installer/Kali/kali.sh && bash kali.sh

Sonrasında Ubuntu kurduysanız ./start-ubuntu.sh ya da Kali Linux kurduysanız ./start-kali.sh komutunu ve Kali Linux / Ubuntu çalışmaya başlayacaktır ve tamamen kullanıma hazır hale gelecektir. Ardından:
Kod:
apt-get update && apt-get install qemu-system
komutlarını yazabilirsiniz yani şu anda QEMU'yu kurmuş olacaksınız. QEMU'nun kurulumu bittikten sonra Termux'u telefon ayarlarından zorla durdurabilirsiniz.

Adım 2, Windows dosyalarını kopyalama ve çalıştırma aşaması:

Windows dosyalarını kopyalamak için ise telefona direk o .qcow2 ve varsa .iso telefona dosyaları atın ve Termux'ta Ubuntu / Kali Linux dağıtımını çalıştırmadan şu komutları girin:
Kod:
cd /storage/emulated/0/*başka klasörler varsa yazmaya devam, yoksa bitirebilirsiniz*

mv /data/data/com.termux/files/home/*dağıtım ismi-fs*/root
cd /data/data/com.termux/files/home/

Artık dağıtımı çalıştırmaya hazırsınız, dağıtımı çalıştırın ve son olarak şu komutları girin:

Kod:
qemu-system-x86_64 -m 2048 -hda *sanal_disk_adı*.iso -vga vmware -vnc 1:

Dilerseniz internet için "-net nic -net user -device rtl8139" şu eki, ses için "-soundhw ac97" eki ve son olarak CD Rom için "-cdrom *iso_adı.iso" ve ya oradan boot edilecekse "-cdrom iso_adı.iso -boot d" ekini ekleyebilirsiniz. Çalıştırdığınızdan sonra VNC uygulamasını açıp, localhost:5901 adresiyle QEMU emülatörüne bağlanabilirsiniz.

Video Linkleri:

sAnlamayanlar için video:


Bir örnek çalıştırma videosu:


Resimler ve Deneyim:

Screenshot-2020-06-23-21-44-32-722-com-miui-videoplayer.jpg


Screenshot-2020-06-23-21-44-39-605-com-miui-gallery.jpg

Windows XP yaklaşık olarak 1.5 - 2 dk'da tamamen hazır olabilmekte. Maalesef buradan internete erişemedim lakin biraz uğraşırsanız internete ulaşabileceksiniz, Opera'da yavaş çalıştığı için Internet Explorer'ı tavsiye ederim.


Screenshot-2020-06-23-21-44-45-139-com-miui-gallery.jpg

Windows XP'de kolaylıkla ufak tefek işlemleri halledebilecek kapasiteye sahip, solitare örneği.

Screenshot-2020-06-25-02-49-34-876-com-miui-videoplayer.jpg

3D ekran koruyucularında ilk başta takılmayla başlasa da bile sonrasında akıcı çalışabilmekte.

Screenshot-2020-06-25-02-24-01-703-com-iiordanov-freeb-VNC.jpg


Screenshot-2020-06-25-02-25-58-126-com-iiordanov-freeb-VNC.jpg

Yaklaşık olarak Windows Vista 2.5 - 3 dk arasında tamamen kullanıma hazır hale gelmekte. Kullanıcı arayüzü artık XP'ye göre oldukça yavaş çalışmaya başlamakta ama tabii cihazdan cihaza göre değişebilir performans olarak. :)

Screenshot-2020-06-25-02-26-36-798-com-iiordanov-freeb-VNC.jpg

ShiftDelete.net'in IP adresidir, dilerseniz kendi bilgisayarınızda da görüp bakabilirsiniz.

Screenshot-2020-06-25-16-24-11-434-com-iiordanov-freeb-VNC.jpg

Windows Vista'da CPU-Z çalışırken.

Screenshot-2020-06-25-02-27-31-668-com-iiordanov-freeb-VNC.jpg

Başlat Menüsü

Screenshot-2020-06-25-02-42-25-345-com-iiordanov-freeb-VNC.jpg

Uygulamaların komple takılması, bu da belki de masaüstü arayüzünden de biraz kaynaklanıyor olabilir ama sonuç maalesef bu şekilde. İnşallah daha iyi optimize edilmiş bir deneyim görebileceğiz. :confused:

Sonuç:

Sonuca geldiğimizde kesinlikle şu ana kadar en iyi Android'te PC emülasyon deneyimini yaşamış diyebilirim fakat deneyimimde Windows XP'nin de ufaktan yavaşlama ve takılma da gördüm ne yazık ki ama en azından gerçekten Windows Vista'yı çalıştırabildiğime çok mutlu oldum ve tatmin etti. Size tavsiyem Windows ME'nin üstüne çıkmamanız tam deneyim için ama illaki daha güncelini istiyorum diyorsanız en fazla Windows XP'yi tercih edin ve arayüzü kesinlikle Windows Classic'e alın. Windows Vista / 7 vs. bunlara hiç bulaşmayın bile. Eğer deneme amaçlı olarak program vs. deneyecekseniz işinizi görebilir. Neyse bu konuyu okuduğunuz için teşekkür ederim. ☺ Umarım bu konu işinize yarayacaktır.

@EFI Shell @Windows Server 7 @Murat Burç @AlteredTech @Emir Aydın @Sonic Dash ve gelebilirse @VECTORRR

 
Son düzenleme:

_Zaur_

Rektör
Katılım
17 Kasım 2017
Mesajlar
12,921
Reaksiyon puanı
21,444
Puanları
113
Yaş
29
Start butonu ve iconlar çok küçük kalmış.
Eline sağlık... Olası çözünürlük o olmuş belkide.
Değiştire biliyorsun çözünürlüğü umarım.
 

darkstar

Profesör
Katılım
21 Ağustos 2016
Mesajlar
1,630
Reaksiyon puanı
1,478
Puanları
113
Sanırım siz yeni keşfetmişsiniz ama Termux 2016 dan beri var bunun neresi bomba anlayamadım, yine de elinize sağlık emek harcmışsınız.
 

Sonic.exe

Doçent
Katılım
3 Ocak 2021
Mesajlar
887
Reaksiyon puanı
913
Puanları
93
Merhaba.
mv /data/data/com.termux/files/home/*dağıtım ismi-fs*/root
Ben bu kısımda takılı kaldım. :/ Yani ne denesem olmuyor. Ubuntu kurmuştum.
Buna benzer örnek yazacak var mıdır? Bayadur uğraşıyorum fakat bir türlü yapamadım.
 
Üst