WordPress site hızlandırma (Önemli İpuçları)

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
WordPress site hızlandırma konusunda bazı araştırmalar yapıyorum arkadaşlar. Üzerinde çalışacağımız site www.techinside.com olacak. Sitenin altyapısı Wordpress olduğundan dolayı bu konuda deneyimlerim biraz az.

Daha önce www.shiftdelete.net için uğraştığım ve oraya da özel CMS yaptığımız için bu alanda biraz yeniyim ne yalan söyleyeyim.

WordPress site hızlandırma için yapacaklarım

Sunucu bazlı bazı WordPress site hızlandırma işlemleri üzerinde çalışacağım. Sunucuyu zaten Türkiye’ye aldık ve paylaşımlı olmayan bir sunucu olduğundan burada sadece Linux sunucu ayarları konusunda bazı işlemler yapmam gerekecek sanırım.

Eklenti konusunda epey sıkıntı var. Herkes eklenti kurduğu için işimize yaramayan eklentileri silmem gerekecek ama bunun için de biraz zamana ihtiyacım var.

Editöryal olarak yapmamız gereken bazı işlemler de WordPress site hızlandırma konusunda bana yardım edecek gibi.

GTmetrix üzerinden aldığımız sonuç, biraz sıkıntılı gibi. Bu sonuçları daha iyi yaparak WordPress site hızlandırma konusunda elde ettiklerimi bu başlık altında sizlerle paylaşacağım. Siz de önerilerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Bütün site sahiplerine faydalı bir bilgi birikimi elde etmiş oluruz.

iPhoneDostu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
@Troy abi techinside.com da mobildeyken masa üstü versiyonu seçtiğimde (safaride) masa üstü versiyona geçmiyor siteyi yeniliyor bu sorunu çözmek siteyi daha kullanışlı hale getirebilir

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
Mobilite çok önemli. El atıyoruz bugün ona da.

Petibor

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Benim bildiğim dikkat edilmesi gerekenler:
-Cache ayarları yapılmalı.
-Veritabanı optimize edilmeli.
-Eklenti analizi yapılmalı. (P3 (Plugin Performance Profiler) — WordPress Plugins bu eklentiyi kullanarak sitenizdeki eklentilerin site hızına nasıl bir etki yaptığını görebilirsiniz)
-html+css+js dosya boyutları minimum boyuta küçültülmeli
-Tercihen Cdn kullanılabilir
-Resimler optimize edilmeli, artı olarak lazy load yapılmalı.

bkwebtasarim

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
0
Bu konuda bende çok araştırmalar yapıyorum ve resim dolu bir sitemiz var, site : www.as3ahsap.com bende sizlerin tecrübelerini buradan takip edeceğim ve tavsiyelerinize uyacağım.Bu arada benim şu an uyguladığım işlemler ; cdn kullamıyorum , wp optimize , sunucudan sıkıştırma işlemi yapıyorum bu işlemde baya bir etki sağlıyor tavsiye ederim.Resimleri sık sık optimize ediyorum.

Sizden gelen tavsiyelerede açığım..Sabırsızlıkla bekliyorum hocam..