Windowstan Linux'a geçiş için tavsiyeleriniz ?

DJSaint

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ubuntu kurmanın en iyi ve en basit yolu wubi dir.bende daha önce kullandım bi kaç ay önce ayrıca offline olarak.hemde istediğin yere kurabilirsin.c-d-e fark etmez.ben d ye kurmuştum.wubinin hangi sürümüydü bilmiyorum ama online olmana gerek yok.kurulumuda kolay.sadece yönlendirmeleri takip et.windowsun içine entegre eder.ayrıca wubiyle ubuntuyu kaldırmak istediğinde sanki bir prog. mış gibi windows prog. ekle kaldırdan kolayca kaldırabilirsin.ve boot sırasındada sorar hangi işletim sistemini seçmek istediğini.driver srunu yaşamazsın.bazı sorun yaşayanlar var ama ben gayet sorunsuz kullanmıştım.hemen hemen bütün donanımı otamatik tanır ve windowsdaki gibi driver kurmana gerek kalmaz.ama en büyük eksiği programların kısıtlı olması ve codec sorunu.mesala mp3 tanımaz.ama internette offline güncelleme ve codec paketlerini kolaylıkla bulabilirsin.ama açık kod kaynaklı prog.ların hemen hepsi çalışır ve windowsdakinin bi karşışığı vardır.ve tabi oyun falanda oynayamazsız.simülatörler var bunun için ama verim alamazsın ve hepsi için değil.linux destekli bi kaç oyun olması lazım ama hatırlamıyorum.tüm bunlar için gogleda biraz araştırırsan yeterli bilgiyi bulabilirsin.özellikle resmi sitesinde linux ve ubuntu tr forumlarında.

Ve ek olarak:Bu codec sorunu kurduğun sürüme göre farklılık gösterir.son sürümlerinde destekleyenler olabilir.mesela benimki desteklemiyordu.son sürümleri hakkında bilgim yok.indirmeden önce bi kontrol et.ve bulabilirsen setup+full güncel paket olsun.Yada olmadı ubuntu dışında diğer linux sürümlerini araştır.Uzun zamandır linux daki gelişmeleri takip etmiyorum.

Xycodi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bütün dağıtımların son sürümlerini denedim ve en stabil, en hızlı, en görsel, en özelleştirilebilir aynı zamanda da en sade olan sürümün Open Suse 12.2 KDE olduğunu tespit ettim. Gnome sürümünü de test ettim ama KDE yapısı çok farklı ya. Eğer sistemin iyise KDE iyi değilse Gnome her türlü rahat edersin diyorum. (Ubuntu güzel değil bence, Unity tam bir rezalet çıktı :( )

goodtornado

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Bütün dağıtımların son sürümlerini denedim ve en stabil, en hızlı, en görsel, en özelleştirilebilir aynı zamanda da en sade olan sürümün Open Suse 12.2 KDE olduğunu tespit ettim. Gnome sürümünü de test ettim ama KDE yapısı çok farklı ya. Eğer sistemin iyise KDE iyi değilse Gnome her türlü rahat edersin diyorum. (Ubuntu güzel değil bence, Unity tam bir rezalet çıktı :( )

Ubuntu client isletim sistemi olarak cok iyi, suse konusunda haklisin, mesela ingiltere ve fransada Bazi ozel universitelerde server egitimine linux suse enterprise server isletim sistemi ile basliyorlar.

Rauros

Asistan
Reaksiyon puanı
0
OpenSuse iyi diyorsunuzda benim usb wireless i tanımadı daha ki pardus,ubuntu(aynı zamanda mint),fedora tanımışken

Xycodi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bende hiç sorun yaratmamıştı =/ Belki usb'ye geçiş yaparken sıkıntı olmuştur?

S

SDN Okuru

SDN Okuru
yardım lütfen. windows 7 yüklü bilgisayarıma linux mint kurdum. hdd iki bölüme ayrılmış halde idi. c ve d. d deki dosyalarımı silmeden sadece c klasörünü biçimlendirdim. linux u kurdum ancak d klasörüne ulaşamıyourm. root olarak açma diye bir şey varmış ama tam olarak ne olduğunu bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim.