Windowstan Linux'a geçiş için tavsiyeleriniz ?

unidozer

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhabalar.

tipik bir windows kullanıcısıyım. ve linux denemek istiyorum. donanımım aşağıda.

ayrıca 2 HDD daha var. bunlar biri 320 gb. linuxu buraya kurmak ve denemek istiyorum. bu durumda iki işletim sistemi bir arada olacak. ve bununla ilgili bir kaç sorum olacak

bilgisayarı açtığımda hangi işletim sistemi ile başlayacağımı soracak mı ? sorsa iyi olur. yoksa nasıl değiştiricem ?
windows ile linux başka harddisklerde kurulu olmasına rağmen birbirleri ile çakışırlar mı? birbirlerine kafa atarlar mı ?
mevcut donanımım ile linux sistemi çalışır mı ?
linux için bir çok versiyon var. pardus, ubuntu v.s. ben hangisini kullanmalıyım ? windows gibi kullanışlı MacOS gibi güçlü bi versiyonu var mı?

başka sormam gereken sorular var mı ? :)

Şimdiden teşekkürler

CPUamd phenom 9550 4x 2,5 GHz
MainboardDFI gx 790
Ramkingston 4 gb 1600
HDDCorsair SSD 80 GB sata 2/3
GPU
Saphire HD 4850 1 GB 256 Mb. Ati rodeon

S

SDN Okuru

SDN Okuru
istediğin hardiske kurabilirsin linuxu ( benim tavsiyem ubuntu ) birbirleriyle çakışmazlar hatta istersen aynı harddiske bile kurabilirsin partitisyonlara bölerek ( C ,D ,E gibi )
bilgisayarın açılışında grub önyükleyici çıkar hangi işletim sistemini çalıştırmak istediğini sorar
mevcut donanımın linux e yeterde artar bile

windowstan kullanılabilirlik olarak pek büyük bi fark yok pek hata vermez ama MacOS kadar güçlü ve kararlı değildir

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Linux mint yada ubuntu ama ubuntu nun daha avantajlı çok fazla geliştirici si var daha stabil.

unidozer

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Eklemeyi unutmuşum.

Linux'un windows'a göre avantajları nedir ?

E32KERNEL

Doçent
Reaksiyon puanı
0
wubi ile başka bir yere kurabilirsin. başlangıçta sana soracaktır hangi işletim sistemini açayım diye.
donanımlarına bakmadım çünkü Linux en kötü bilgisayarda bile kasmadan çalışır.
Başlangıç için Ubuntu kur, wubi ile.

Güçlü-zayıf yanlarına gelirsek, bunun hakkında kesin birşey söylenemez.
Oyun için linux zayıftır
programlama, döküman işlemleri için linux hepsinden güçlü araçlar sunar ve kişiye farklı bir haz verir.
meraklı bir kişiysen zaten windows 'un lafını etmezsin. yok, meraklı, araştırmacı biri değilsen 2 gün sonra linux u siler tekrar win 'e dönersin.

linux un win e göre avantajları olduğu gibi, win in de linux a göre avantajları vardır.

her sistemin güçlü ve zayıf olduğu yanları vardır. önemli olan sizin sistemi nasıl kullanacağınızdır, ona göre siz belirleyebilirsiniz güçlerini, zayıflıklarını...

unidozer

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
wubi nedir ? nereden indirebilirim ubuntuyu. yani güvenli bi torrent var mı ? paylaşırmısınız ?

yada sanırım wubi de bir yazılım. bunu da nasıl indirebileceğimi yazarmısınız ?

teşekkürler ilginize

muratflash

Rektör
Reaksiyon puanı
510
http://www.tamindir.com/wubi/

http://www.gezginler.net/indir/wubi.html

Wubi yi çalıştırdıktan sonra seçeneklerini ayarlamalısın.. Sonra yüklersin..

b_wubi-1330272973.jpg

unidozer

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yani sadece wubi'yi indiricem 2,4 mb kurucam ve çalıştırıcam öylemİ ? yani linux'u wubi ile mi açıcam "birlikte aç" seçeneği ile ? hocam ben bunları hiç duymadım. kısaca adımları yazarmısınız ? yani ben linuxu bilgisayarıma nasıl indiricem ?

ayrıca internetcafeden indiricem. yeni taşındım ve internet bağlamıyorlar. burada çalışmalar var da.

internet cafeden indirip getiricem.

muratflash

Rektör
Reaksiyon puanı
510
O zaman wubi olayını geç o zaman.. Sen ubuntu nun ıso dosyasını indir ve kendi bilgisayarında dvd ye yazdırıp kurulum yap..

Wubi sadece ubuntu yu indirip kurmaya yarayan bi araçtır.. İnternetin olmayacağına göre kendi bilgisayarında bi işe yaramaz..

Ubuntu yu buradan indirebilirsin..

http://www.ubuntu-tr.net/indir/

bLaCkSouL

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Ben de küçük bir ekleme yapayım. Eğer Linux'ta SSD'yi aktif olarak kullanacaksanız /etc/fstab içerisinde SSD'nin bağlanacağı yolu tanımlayan satırın ayarlar kısmına "discard" seçeneğini eklemeyi unutmayın. Eklemezseniz SSD'nin trim özelliği çalışmayacaktır.

djvietnam

Profesör
Reaksiyon puanı
8
wubi ile başka bir yere kurabilirsin. başlangıçta sana soracaktır hangi işletim sistemini açayım diye.
donanımlarına bakmadım çünkü Linux en kötü bilgisayarda bile kasmadan çalışır.
Başlangıç için Ubuntu kur, wubi ile.

Güçlü-zayıf yanlarına gelirsek, bunun hakkında kesin birşey söylenemez.
Oyun için linux zayıftır
programlama, döküman işlemleri için linux hepsinden güçlü araçlar sunar ve kişiye farklı bir haz verir.
meraklı bir kişiysen zaten windows 'un lafını etmezsin. yok, meraklı, araştırmacı biri değilsen 2 gün sonra linux u siler tekrar win 'e dönersin.

linux un win e göre avantajları olduğu gibi, win in de linux a göre avantajları vardır.

her sistemin güçlü ve zayıf olduğu yanları vardır. önemli olan sizin sistemi nasıl kullanacağınızdır, ona göre siz belirleyebilirsiniz güçlerini, zayıflıklarını...

beni anlatmışın aynı dediğin gibi 2 gün sonra silmiştim :)

unidozer

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ubuntu iso dosyasını indirip Windows uzerindeyken kurabilirmiyim ?

Yoksa boot mu etmeliyim ?
Yani cdden mi başlatmam gerekli ?
kurulum adımları Windows gibi mi ?

emregunay

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bence, "wubi nedir, avantaji nedir" asamasindaysaniz henuz, yani cok yeniyseniz. Kurulumu vesaire ilk basta geciniz. Bircok linux versiyonunun sitelerinde indirme kisimlarinda " kurulan cd ve calistirilan cd" diye secenekler var. Yani calistirilan versiyonunu bir cd ye yaziyorsunuz pcye takip acilis yonergelerini takip edip. Sadece o seferlik linux ile acabilir tum ozelliklerini test edebilir eksiksiz kullanabilirsiniz. Fikir edinene kadar boyle kullanin uyarsa kurulum cd si ile kurarsiniz. Uymazsa sadece cd yi surucuden cikarip eskisi gibi direk windowstan baslatip devam edersiniz.

E32KERNEL

Doçent
Reaksiyon puanı
0
wubi 'nin offline çalışan versiyonları vardı eskiden. onları bulabilrseniz, herhangi bir bilgisayardan indirdiğiniz Ubuntu "iso" dosyasını, wubi 'ye kendi bilgisayarınızda gösterebilirsiniz. Ama bu sürümler, wubi nin 2-3 versiyon eski sürümleri, bulabilirseniz deneyebilirsiniz. Ama bu eski sürümlerin, 12.04 ile çalışıp çalışmayacağını bilmiyorum.

wubi ile yüklerseniz, yapacağınız tek şey wubi vasıtası ile sistemi yüklemektir. zaten yukarıdaki resim az çok size fikir vermiştir. ayıracağınız yeri belirlersiniz ve yüklersiniz, yükleme bittikten sonra yeniden başlarsınız, grub ekranı sizi karşılar. "hangisini açayım?" diye sorar. siz de oradan seçersiniz.

çalışan cd ile de uğraşmak istemiyorsanız, Windows üzerinde VirtualBox ile sanal olarak kurup da deneyebilirsiniz.

senin için en iyi dağıtımın ubuntu olduğunu düşünüyorum. ubuntu üzerinde tecrübe kazandıktan sonra, isterseniz başka dağıtımlara geçebilirsiniz. öğrendiklerinizin %99 u her dağıtımda aynıdır, aynen kullanabilirsiniz...

mutahhar

Profesör
Reaksiyon puanı
15
Eklemeyi unutmuşum.

Linux'un windows'a göre avantajları nedir ?

linuxun en büyük artılarından biri bence virüslerin çalışmaması. virüsler windows kabuğunda çalışırlar. linuxda emulatör tarzı programlar windows uygulamalarını çalıştırabilir. programlamadan anlıyorsan istediğin gibi orasını burasını editleyebilirsin. pcye kurmadan kullanabilirsin (bkz:usb'ye live cd kurmak). en büyük farkı kendin belirlersin: "işletim sistemini ne amaçla kullanacaksın ve ondan beklentilerin neler ?" gibi sorulara verdiğin cevaplar seni karar almaya götürür.

E32KERNEL

Doçent
Reaksiyon puanı
0
desktop-i386.iso.torrent
dosyasını indir

unidozer

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
benim işlemcim amd phenom 4x 2,5 ghz

orada bir de amd yazıyor.
dediğiniz gibi "desktop-i386.iso.torrent" dosyasını indiriyorum. sorun olmaz değil mi ?

karcx

Profesör
Reaksiyon puanı
39
Taş gibi microsoft yapmış işletim sistemini hemde bedava kullanıyorsun ne gerek var linuxa...
Sonra bayağı başın ağırır.. Şu çalışmıyor bu çalışmadı ne gerek var...

---İşlemcin için 64 bit kurman daha iyi olacaktır----*.desktop.amd64.iso---

NESDelisi

Profesör
Reaksiyon puanı
1,295
Taş gibi microsoft yapmış işletim sistemini hemde bedava kullanıyorsun ne gerek var linuxa...
Sonra bayağı başın ağırır.. Şu çalışmıyor bu çalışmadı ne gerek var...

---İşlemcin için 64 bit kurman daha iyi olacaktır----*.desktop.amd64.iso---

Merhaba dostum, senin sistemin legal mi?

Ubuntu'yu sevmezsen Mageia 2 öneririm.

karcx

Profesör
Reaksiyon puanı
39
Merhaba dostum, senin sistemin legal mi?

Ubuntu'yu sevmezsen Mageia 2 öneririm.
Dizüsütü bilgisayarla birlikte satmışlardı yasal yani win7
Nasıl peki ben kurabilirmiyim bu linuxu kurması windows gibimi ?Sonradan sorun yaşamayalım?

NESDelisi

Profesör
Reaksiyon puanı
1,295
Dizüsütü bilgisayarla birlikte satmışlardı yasal yani win7
Nasıl peki ben kurabilirmiyim bu linuxu kurması windows gibimi ?Sonradan sorun yaşamayalım?
Sanalda deneyebilirsin. Legalsa uğraşmayın. Sonrası başınız yanar.

RaMZeN

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Ubuntu 12.10'u öneririm, http://www.ubuntu.com/download bu linkten indirebilirsiniz. İndirdiğiniz dosyayı bir cd veya dvdye yazdırın, daha sonra boot işlemi ile cd yi açın.(bilgisayar açılışında) İlk seçenekte istediğiniz diske(biraz karışık diskleri ayırlamak) ikinci seçenekte ise bütün diskleri silip tek bir diske kurabilirsiniz. Bu işlem herşeyinizi siler dikkatli olunuz. 3. sistem ise deneme. İlk seçenek veya ikinci seçenek ile kurulumu gerçekleştirebilirsiniz. Kurulum oldukça basit, Türkçe olduğu içinde sıkıntı yaşamazsınız. İşletim sistemini kullanırken sorun yaşarsanız elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım bu başlık altından.

ahsen2

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
ubuntu kurduktan sonra sorunlarla mücadele etmen gerekecektir. yok ekran kartı hatısı, yok google programları hatası yok şu ,yok bu.tam olarak sorunsuz linux bulamazsınız.bunun sebebi, her birisi dev şirketler olan Microsoft ve Apple gibi şirketlerin kendi pazar payını kaptırmaması için bedava olan linux programcıları ile uğraşmasıdır.

Reaksiyon puanı
16,118
ne hatası? bende hata yok ubuntu11.04 x86(32bt).

unidozer

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ubuntuyu indirdim cdye yazdım ve veriler kaybolmuş olabilir dedi. yinede kurmaya çalıştım kurmadı. yani boot etmedi. windows üzerinde iken kuramazmıyız ? evde internet yok da

raxetul

Profesör
Reaksiyon puanı
31
12.10 indir kurulum yapmamışken. Xorg'u değiştirdikleri için daha temiz çalışıyor ATI ekran kartı ile. ATI'nin sitesinden de kaç bitlik işletim sistemi kuracaksan sürücüyü indir, masa üstüne koy. sonra siyah komut yazdığın terminali bul bir yerden. (sağdaki ubuntu simgesine tıklayıp "terminal" kelimesini yazmaya başladığında listede çıkar liste başı olduğunda kelimenin tamamını yazmadan enter a basabilirsin.)

Linux'te büyük küçük harfe her zaman dikkat et!

başına bir şey gelmeden root şifreni önce bir belirle.

terminalde sudo passwd de, terminal de bundan sonraki her "de" kelimesinde entera basmak üzere enter a bas (komutlar da bold)
önce kurulum yaparken verdiğin kullanıcı şifreni isteyecek iki kere şifreni isteyecek sen şifreni yazarken ekrana bir şey yazmayacak!
cd Masaüstü
veya cd Desktop de
sudo chmod +x a... a yı yazınca taba bas o a ile başlayan dosya isimlerini otomatik tamamlayacağı için ekrana chmod +x amd-falan-filan.run diye uzunca komutu yazacak, sen buna da de :D (bu komut çalıştırlabilir dosyaya dönüştürecek)
sudo ./a.... tab ile komutu tamamla sonra de :D
şifreni gir, next next de, son pencerede hata diyebilir demeyebilir dikkat et.
bitince terminalde sudo aticonfig --initial de
yeniden başlat masaüstü gelmişse bir oh çek :D uçurmuş da olabilirsin :D Korkma bir daha kur. Unetbootin ile kurulumu flash bellek ile yapmasını sağlarsan hızlı da olur. Ben linux'ü öğreninceye kadar günde 3 kere sistem kurduğum oluyordu.

- Bir de her işletim sistemi kurulumunda olduğu gibi YEDEK AL! C, D kaç sürücün varsa harici diske yedek al ve kurulum esnasında karıştırmamak için hariciyi sistemden ayır ki karışmasın diskler.
- Disk bölümlendirmeyi her zaman diğer ya da custom dediği olarak yap. Önceden windowsta "disk management" aracı ile d bölümünün boyutunu küçült (xp de küçültmeye izin yoktu sanki) geriye kalan boş alana hiç bölüm oluşturma linux kurulumunda kullan.
- İlk başlarda önce hep windows'un kurulu olsun.

Bezme usanma, uğraş. Sürekli dene, uçur, boz. Ben şimdi hiçbir şey uçurmadan Ubuntu 12.10 da TV izliyorum. Windows'ta uydu uygulamaları hep trial olduğu ve bir çoğunun eski olup çalışmamasından artık neredeyse Windows kullanmıyorum. Sadece birisi Office dökümanı yollarsa ve NFS oynamak istersem..

internette ekran kartını kurup kuramadığını belirtecek komutları arayabilirsin. Azıcık da araştırırsın :)
İnterneti biran önce bağlat program kurulumlarını başlarda hep internet ve paket yöneticisi ile yapacaksın.

NESDelisi

Profesör
Reaksiyon puanı
1,295
CS de ki gibi mi hocam konsolumuz. Linuxu daha çok sevdim.

Xycodi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
hocam valla ben open suse kurmuştum, şimdi üstüne ubuntu yükledim denemek için. şu kadarını söyleyeyim open suse'de program yüklemek falan zor ama donanımı vs daha iyi kullanıyordu hiç sorun çıkarmıyordu. ubuntunun software center'ı hoşuma gitti bitek her açılıştı hata falan verio sevmedim en kısa zamanda değiştiricem.