Windows'da ısınma sorunu mu var ?

Bu konuyu okuyanlar

aegeanfisk

Asistan
Reaksiyon puanı
106
Evet anlayacağınız üzere Windows 10 bana daha sıcak çalışan bir işletim sistemi gibi geliyor. Bu bir problem yaratmıyor, performans düşüşü yaratmıyor sadece fanlarım hızlı çalışıyor ve bilgisayarın sol tarafında daha fazla ısı var. Ama boştayken de böyle sıcak. Bunu yazın gelmesi belki bir tık daha tetiklemiş olabilir , belkide 2004 güncellemesi yada ssd takmış olmam ama sorun kesinlikle işletim sistemiyle alakalı. Bu kanıya nereden vardığımı soracak olursanız 2. işletim sistemi olarak manjaro yükledim ne bir ısınma var ne bir fan sesi var. Tarayıcıda sekme sekme gezerken, videolar izlerken bile bilgisayar buz gibi ve sessiz fan neredeyse hiç anlaşılmıyor. Sizinde benzer deneyimleriniz oldu mu? Neden windows 10un bu kadar kaynak tüketmesi konusunda Microsoft ısrarcı? Çünkü bu sadece Windows da var. Bence Microsoft home sürümünü biraz daha arınmış yapmalıydı sonuçta home kullanıcısının yapacağı şey office, tarayıcı. netflix, film ve oyun bu kadar. Bunları hali hazırda daha az kaynak tüketen Windowslar da yapabiliyor. Bu konu hakkında yorumlarınızı bekliyorum.

Bilgisayarım: Hp 15af109nt
Sistem özelliklerim: 8gb ddr3 ram, Amd a8 7410 işlemci, Amd r5 m330 ekran harici ekran kartı. Not: Termal macunla alakalı veya temizlikle alakalı değil. Temizliği bakımı tam.

Son düzenleme:

H1ÇK1R1K

Doçent
Reaksiyon puanı
389
Evet anlayacağınız üzere Windows 10 bana daha sıcak çalışan bir işletim sistemi gibi geliyor. Bu bir problem yaratmıyor, performans düşüşü yaratmıyor sadece fanlarım hızlı çalışıyor ve bilgisayarın sağ tarafında daha fazla ısı var. Ama boştayken de böyle sıcak. Bunu yazın gelmesi belki bir tık daha tetiklemiş olabilir , belkide 2004 güncellemesi yada ssd takmış olmam ama sorun kesinlikle işletim sistemiyle alakalı. Bu kanıya nereden vardığımı soracak olursanız 2. işletim sistemi olarak manjaro yükledim ne bir ısınma var ne bir fan sesi var. Tarayıcıda sekme sekme gezerken, videolar izlerken bile bilgisayar buz gibi ve sessiz fan neredeyse hiç anlaşılmıyor. Sizinde benzer deneyimleriniz oldu mu? Neden windows 10un bu kadar kaynak tüketmesi konusunda Microsoft ısrarcı? Çünkü bu sadece Windows da var. Bence Microsoft home sürümünü biraz daha arınmış yapmalıydı sonuçta home kullanıcısının yapacağı şey office, tarayıcı. netflix, film ve oyun bu kadar. Bunları hali hazırda daha az kaynak tüketen Windowslar da yapabiliyor. Bu konu hakkında yorumlarınızı bekliyorum.

Bilgisayarım: Hp 15af109nt
Sistem özelliklerim: 8gb ddr3 ram, Amd a8 7410 işlemci, Amd r5 m330 ekran harici ekran kartı. Not: Termal macunla alakalı veya temizlikle alakalı değil. Temizliği bakımı tam.
İşlemci.... AMD'nin eski CPU'ları, kışın soba niyeti görüyor hocam.

aegeanfisk

Asistan
Reaksiyon puanı
106
İşlemci.... AMD'nin eski CPU'ları, kışın soba niyeti görüyor hocam.
Ama işte manjaroda yada mintte hiç ısınma sorunu olmuyor fan bile çalışmıyor bildiğin soğuk pc.Windowsda boştayken veya tarayıcıda gezerken ısınmasına sesli çalışmasına takıldım. Mesela ilk açtığımda windows 10da saatlerce borderlands 2 , gta5 gibi oyunları oynarken ısınmadan kaynaklı performans kaybı yaşamıyorum. Ama oynamazken de oynadığım zamandan bit tık daha az sıcak okadar.

CapScroLL

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,682
"Isınma sorunu var" yerine "Yüksek CPU, RAM, vs. kullanımı" desek daha doğru olur. Zaten Linux işletim sistemi Windows'a göre daha az bellek ve CPU kullanıyor bu da donanımınızın Windows'a göre daha az ısınmasına sebep oluyor.

aegeanfisk

Asistan
Reaksiyon puanı
106
"Isınma sorunu var" yerine "Yüksek CPU, RAM, vs. kullanımı" desek daha doğru olur. Zaten Linux işletim sistemi Windows'a göre daha az bellek ve CPU kullanıyor bu da donanımınızın Windows'a göre daha az ısınmasına sebep oluyor.
Ama işte benim ki gibi 5 yıllık cihazlarda bu bellek, ram, cpu kullanımı inel veya amd farketmeksizin kasada ısınma yaratabiliyor buda problem oluyor resmen hissediyorsun ama bende sanki bu ssd takınca ve 2004e güncelleyince dahada arttı gibi geldi. Benim anlamadığım nokta şu Windows 7'den 10'a ne yaptılar da bu kadar kaynak kullanımını artırdılar. Tam tersi düşürmeleri gerekmez miydi? Windows 7ye veya 8.1e directx 12 ve güncelleme verseler bunun yanında üreticiler güncel cihazlarda driver desteği verse bence 10dan çok daha mantıklı onları kullanmak. Bana bu biraz bilinçli yavaşlatma ve yeniyi aldırma yönünde bir hareket gibi geliyor sonuçta microsoft piyasada tiran vaziyette.

Son düzenleme:

CapScroLL

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,682
Ama işte benim ki gibi 5 yıllık cihazlarda bu bellek, ram, cpu kullanımı inel veya amd farketmeksizin kasada ısınma yaratabiliyor buda problem oluyor resmen hissediyorsun ama bende sanki bu ssd takınca ve 2004e güncelleyince dahada arttı gibi geldi. Benim anlamadığım nokta şu Windows 7'den 10'a ne yaptılar da bu kadar kaynak kullanımını artırdılar. Tam tersi düşürmeleri gerekmez miydi? Windows 7ye veya 8.1e directx 12 ve güncelleme verseler bunun yanında üreticiler güncel cihazlarda driver desteği verse bence 10dan çok daha mantıklı onları kullanmak. Bana bu biraz bilinçli yavaşlatma ve yeniyi aldırma yönünde bir hareket gibi geliyor sonuçta microsoft piyasada tiran vaziyette.
Cortana, görsel arayüz gibi teknolojileri göz önünde bulundurursak optimizasyon problemini görebiliriz, arkaplanda tonlarca gereksiz servis çalışıyor. Linux daha sade bir sistem olduğu için Windows kadar tüketim yapmıyor, arkaplanda neyin çalıştığını biliyorsunuz ve her şey tamamen sizin kontrolünüz altında oluyor.

TerminatörOnur

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
kanka windows 10 çok ısınıyo harbi bi ısınıyo bacağımı ısıtıyor