Windows XP Egemenliği Sürüyor

yusufsan21

Dekan
Reaksiyon puanı
35
Niye mi? Bilmiyorlar da ondan. Xp kullananların çoğu işletim sisteminin ne olduğunu bilmiyor. Bilenler de işimi görüyor, ne diye masraf yapacağım diyor olabilir.

evowinds

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
174
XP bir mihenk taşı ve o kadar da bağımlısı var. İnsanlar önceleri 98 kullanıyorlardı ve XP'ye geçmesi biraz
zaman almıştı. Ama XP günümüz ihtiyaçlarının hemen hemen hepsini hala karşılama gücüne sahip.

Bu sebeple şirketler için 2014 yılına, bireysel kullanıcılar için belkide 2016 ve daha sonrasına kadar bir
kullanım söz konusu olabilir.

KOLORTA_RANGER

Asistan
Reaksiyon puanı
1
makinamı değiştirmediğim sürece xp ye mecburum eski olması umrumda değil

HapS

Profesör
Reaksiyon puanı
63
Niye mi? Bilmiyorlar da ondan. Xp kullananların çoğu işletim sisteminin ne olduğunu bilmiyor. Bilenler de işimi görüyor, ne diye masraf yapacağım diyor olabilir.

yusuf sen neyin ne olduğunu bilmeyen bir şirket gördün mü açıklanan rakamlar şirketlerle ilgili heralde işletim sisteminin ne olduğunu bilmeyen bir IT yöneticisi çalıştıracak değiller dimi xp nin hala kullanılma nedeni üstünde çalışan özel yazılımlar yeniden maliyetlenme gibi sorunlar bir şirket çalışan işletim sistemini değiştirdiğinde buna paralel olarak donanım değişikliğinede gitmek zorunda 5 sene önce aldığı makineye windows 7 kuracak değiller buna paralel olarak yine özel donanımlar edinmek zorunda da kalabiliyorlar .

örneğin bir hastanede xp olan sistemleri win7 ye geçirmeye kalktığınızda maliyeti 35 ila 45 bin TL arasında değişiyor minimum hiçbir patron yok yete bu parayı harcamaz mevcut sistem işini gördüğü sürece kullanmaya devam eder kaldı ki kullanılan otomasyon win7 ye uyumlumu değilmi sorun çıkarır mı çıkarsa anında çözüm üretilir mi gibi soru işaretleri var win7 1 senedir piyasada 3 seneden evvelde şirketler win7 ye geçmez

zuvay nidya

Doçent
Reaksiyon puanı
8
ne etse ne yapsa ilerde mecbur kalacak yeni systeme gecmeyeee.cünkü teknoloji ilerdikce kolaylasiyor bu kolayliktan faydalanmak istyenler ise ona uyumlu olan systeme gecmek zrunda kalacaklardir.ben ms yerinde olsam eger iyi bir cikis yakalamak istiyorsa ozaman xp den hemen simdi kesmesi lazim yardimini.yoksa bu millet degismeye niyeti yok...insan isine yarayni haliyle kullanir.birde düsünün kü xp systemmine harcanan onca yazilimlar var ki bunlar bile w7 ile uyum lu degil eger sirketler xp den w7 gececek olursa ya ultimate sürümünü alir yada yazilimlari w7 uyumlu alir.
simdiye kadar tüm isletim systemleri kullandim mac os tut linux dan windowsa.ama windows 7 kadar iyi kolay ve güzel bir isletim gercekten de benim taktirimi kazandi.perfomansi olarak da en üst seviyede calisiyor.windows 7 ultimate 64 bit
ile I7 975 ex yaninda 2 tane hd 5970 ve 12 gb ddr3 ,donanimlar uyusutuktan sonra hic bir isletim systeminde sorun olmaz ondan önce ise vista ultimate 64 bit i kullanirdim perfomanse ise az farkla w7 göre alta kaldi ama hic bir zaman sorun cikarmadi....

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
yusuf sen neyin ne olduğunu bilmeyen bir şirket gördün mü açıklanan rakamlar şirketlerle ilgili heralde işletim sisteminin ne olduğunu bilmeyen bir IT yöneticisi çalıştıracak değiller dimi xp nin hala kullanılma nedeni üstünde çalışan özel yazılımlar yeniden maliyetlenme gibi sorunlar bir şirket çalışan işletim sistemini değiştirdiğinde buna paralel olarak donanım değişikliğinede gitmek zorunda 5 sene önce aldığı makineye windows 7 kuracak değiller buna paralel olarak yine özel donanımlar edinmek zorunda da kalabiliyorlar .

örneğin bir hastanede xp olan sistemleri win7 ye geçirmeye kalktığınızda maliyeti 35 ila 45 bin TL arasında değişiyor minimum hiçbir patron yok yete bu parayı harcamaz mevcut sistem işini gördüğü sürece kullanmaya devam eder kaldı ki kullanılan otomasyon win7 ye uyumlumu değilmi sorun çıkarır mı çıkarsa anında çözüm üretilir mi gibi soru işaretleri var win7 1 senedir piyasada 3 seneden evvelde şirketler win7 ye geçmez

İyi de kullanan adamlar bilgisizlerse nasıl geçsinler? Kullanacak olanlar IT elemanları değil ki? Şirketteki çalışanlar kullanıyorlar sonuçta bu bilgisayarları.

lazerboy

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Örneğin Çevre Bakanlığında 1500 kişi çalışıyor bir sürü de bilgisayar var hepsinde XP kullanılıyor.Windows indirimli verecekse herkes geçsin Win 7'ye.Benim de bilgisayarımın donanımı rahatça kaldırmayacağı Win 7 yüklemiyorum ama kullanmak isterdim.

noname82

Asistan
Reaksiyon puanı
8
bu tip haberlere ilk başta uçan penguenci arkadaşların yorum yapması ilginç..

genelde de "onlar bilmiyorlar.. bilseler....." şeklinde cümle kuruluyor..

neyse.. bilmeyen biri olarak bilmemezliğimden memnunum.. ve asıl konuya dönecek olursak..

xp yeni çıkan çoğu programı destekliyor mu.. evet..
sadece mouse ile birçok iş halletirebiliyor mu.. evet..
win7 gibi -ki vista faciasına anmaya gerek yok- yeni donanım ihtiyacı var mı.. hayır..
canı sıkılınca mavi ekrana geçiyor mu.. evet..
canı sıkılınca ille "root olmadan asla.." diyor mu.. hayır..
bilmeyen bir adam bile nette iki dakka aramayla ağdan 100 makinaya bunu mereti kurabilir mi.. evet..
nette ilgili forumlarda yardım istendiğinde "araştırmacı ol biraz.." gibisinden saçma salak cevaplara maruz kalınıyor mu.. hayır..
mavi ekran hatası genelde hbcd ile 3-5 dakka içinde çözülebiliyor mu.. evet.. (abartmaya gerek yokmuş mavi ekranı:) )
driver problemi var mı.. yeni çıkan özellikle win7 kullanın diyen donanımlar hariç hayır..
ekran kartını tanıtmak için 85 takla attırıyor mu.. hayır..
oyun desteği var mı.. evet..
oyunlar için 3.-13. bir programa ihtiyaç duyuyor mu.. hayır..
piyasa da sırf linux için yazılmış yazılımların tamamını için işe yaramaz bir *.exe'si var mı.. evet..
alın-verin-ekonomiye can verin ilkesine sahip mi.. evet..

daha liste uzar gider de bu kadarı yeter şimdilik..
bu sebebten elbetteki xp uzunca bir süre daha "bilmeyen" kişilerce kullanılacak.. bilenlerse elbetteki dünyada %1 civarında kullanılmayı başaramayan işletim sisteminde "man" arayıp duracak.. hatta bilgisayarından yapılmadık işler yapacak..

gezegen24

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
ben özel bi şirkette bilgi işlem elemanıyım 7 ye geçmeyi düşündüm ama programımız olan genius la uyumlu çalışmadığını öğrendim ondan geçemiyorum.bu problemin çözülmesi halinde hiç durmam 7 ye geçerim.

redirect

Asistan
Reaksiyon puanı
11
aynı bedende can gibiyiz xp ile

her çıkan programın vs. xp uyumluluğu olduğu müddetçe devam eder bu iş. .Hem xp insanlarada pratik geliyor.Bize dış güzellik değil iç güzellik lazım :)

ERL

Asistan
Reaksiyon puanı
24
Bir KOBİ nin windows 7 ye geçmesinin maliyetini bilen varmı? İşini görürken ne diye geçsinki adamlar.

yusufsan21

Dekan
Reaksiyon puanı
35
@Haps, sırf sen öyle demeyesin diye masrafa girmemek için diye yazmıştım ama sen yine söyledin. Ben sana ne diyeyim bilmiyorum ki. :D Şaka bir yana haklısın.

@Jeaqures kimmiş bize laf atacak? Bana inan bugün bize laf atanlar yarın bizim gibi olabilmek için can atacaklar. Sen canını sıkma.

Haa bazıları bir sayfa yazı yazmış kendilerine eğlence arıyorlar galiba. Tabi ki biz bilinçli kullanıcılar olarak öyleleriyle tartışmaya falan girmeyeceğiz.

Windows'u savunan herkese diyorum: Biz ikisini de kullandık ve şimdi Linux diyoruz. Yüreğiniz yetiyorsa siz de gelin Windows kullandığını süre kadar sadece Linux kullanın o zaman fikrinizi alalım.

Bilmediğiniz bir konuda fikir yürütmeniz veya bir sayfa yazı yazmanız ancak sizin için sorun olur.

Blackout

Dekan
Reaksiyon puanı
383
Windows'u savunan herkese diyorum: Biz ikisini de kullandık ve şimdi Linux diyoruz. Yüreğiniz yetiyorsa siz de gelin Windows kullandığını süre kadar sadece Linux kullanın o zaman fikrinizi alalım.

yusufsan21 arkadaşım samimiyetle bir soru sormak istiyorum sana.:)
Linux'a geçmenin, işletim sistemine verilen ücreti ödememek dışında (ki bu herkes için bir sorun teşkil etmiyor) bir Windows kullanıcısına nasıl bir yararı olacak merak ediyorum.
Kesinlikle burada Windows savunuculuğu yapmak ya da tersine Linux ile ilgili olumsuz bir yorumda bulunmak amacı gütmüyorum, belirteyim. Meraktan soruyorum.
Avantajlarını ve dezavantajlarını sıralarsan şayet, ne için yürekli olmamız gerektiğini daha kolay anlarız diye düşünüyorum.

HapS

Profesör
Reaksiyon puanı
63
İyi de kullanan adamlar bilgisizlerse nasıl geçsinler? Kullanacak olanlar IT elemanları değil ki? Şirketteki çalışanlar kullanıyorlar sonuçta bu bilgisayarları.

şirkette çalışan önüne ne koyulursa onu kullanmak zorunda yok ben bunu kullanamam yok bu eski bunun yenisi var ben onu kurar kullanırım gibi birşey demeleri sözkonusu değil IT yöneticisi ne derse odur kullan diyorsa kullanacan kullanamazsın diyorsa kullanmayacan okkadar ( çok özel durumlar hariç ) tabi 10 kişinin çalıştığı LTD şirketlerden bahsetmiyoruz burda 100 - 150 bilgisayarı birkaçyüz çalışanı olan şirketlerden bahsediyoruz

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
yusufsan21 arkadaşım samimiyetle bir soru sormak istiyorum sana.:)
Linux'a geçmenin, işletim sistemine verilen ücreti ödememek dışında (ki bu herkes için bir sorun teşkil etmiyor) bir Windows kullanıcısına nasıl bir yararı olacak merak ediyorum.
Kesinlikle burada Windows savunuculuğu yapmak ya da tersine Linux ile ilgili olumsuz bir yorumda bulunmak amacı gütmüyorum, belirteyim. Meraktan soruyorum.
Avantajlarını ve dezavantajlarını sıralarsan şayet, ne için yürekli olmamız gerektiğini daha kolay anlarız diye düşünüyorum.

Ben anlatmak isterdim ama konunun yeri değil. Sonra adımız faşist Linux'çulara çıkıyor. :) Linux bölümünde sorarsan tüm sorularına yanıt alırsın. :cool:

Ben ne kadar uyumlu bir insan oldum ya. :D

Blackout

Dekan
Reaksiyon puanı
383
Ben anlatmak isterdim ama konunun yeri değil. Sonra adımız faşist Linux'çulara çıkıyor. :) Linux bölümünde sorarsan tüm sorularına yanıt alırsın. :cool:

Ben ne kadar uyumlu bir insan oldum ya. :D

Konunun ne olduğu çok önemli değil. Mantıklı bir konuşma yapacaksan dinlerim.
yusufsan21 arkadaşa sormamın nedeni, alıntı yaptığım mesajındaki koyu renkli olan bölüm.

ethem

Asistan
Reaksiyon puanı
1
ben olsam bende geçmem.düşünecek olursak bir hastane nin windows 7 lik ne işi olur ki hastane çalşanları oyun mu oynayacak yada bir kobi niye geçsin bütün çalışanlar bir araya gelip oyun mu oynayacaklar enfazla soliter oynanır ki onuda xp karşılıyor :D:D

yusufsan21

Dekan
Reaksiyon puanı
35
Blockout ben Windows kullananlar demedim. Dikkat edersen Windows'u savunanlar dedim.

Şu var ki defalarca söylenmiş şeyleri söyleyemem bir daha. Zaten her şeyin güzel bir yanı vardır bunu biliyorum. Windows'un kendine göre Linux'un da kendine göre güzellikleri vardır. Ben şimdi birkaç tane sayarım hiçbir şey değişmez.

İşte ben de bunun için diyorum, savunanlara diyorum; kullanın görün. :)

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
şimdi bizim üniversitedeki sınıfta sadece 2 linuxçü vardı(evet linüks diye telafuz ediyorum, var mı bir itirazınız :D)
adamları başta ben olmak üzere ezer dururduk, ubuntu'yu kullanırdı ikisi de, çirkinliğinden tutun kodlardan çıkın dalga geçmediğimiz birşey kalmadı.

sanırım şu an ubuntu kullanmamamın nedeni de o zamandan geliyor :D
derslerde bile linux hakkında dalga geçerdik, hocam c# dilinde linux için program yazabilir miyiz, yazsak ne olur kim linux kullanıyor ki :D

şimdi burada linux hakkında alay etseniz sizi taşlarlar penguenci arkadaşlarımız, ama bunlar biraz garibandı birşey de diyemiyorlardı :D
hatta benim yazdığımın üzerine başkası konamaz diye açık kaynağa da sayardık

neyse işte efenim sonra birgün büyücüler beni lanetledi :D bana ruhumu geri verdiler :D
daha önce hiç görmediğim bir dünyaydı burası... güç, tehlike, kodlar... :D

yani gördüğünüz gibi burada gnu ve linükse sayanlar ileride olur da kazara geçerlerse en ateşli savunucuları olacaklarından eminim(başka bir örnek için bkz yusufsan21 :D)

an80x86

Asistan
Reaksiyon puanı
1

önceden windows 7 kullanıyordum şimdi ise ubuntu 64 bit üzerine virtualbox içinden xp kullanıyorum. tadından yenmiyor. tavsiye ederim. 2014'e kadar yolu varmış. hiçbir şekilde
bana windows 7 lazım değil. suyu çıkınca da 2014'de kısmetse ise windows 7 yaparız.
Fazla makyaj cilt bozar. Ubuntu 10.04 fazlasıyla görsel işim oldu mu da windows xp ile hallediyorum. Bu arada xp içinde(sanal) vs 2010 ile .net projesi geliştiriyorum bir ms'ciden itiraflar.. :))

yusufsan21

Dekan
Reaksiyon puanı
35
Teessüf ederim @realmanager ben ateşli bir savunucu muyum? Ne zaman gördün benim bağırıp çağırdığımı? :D

Aklıma gelmişken seni savunan şeyler yazdım geçenlerde bir forumda, uyarmadan sildiler. Senin için de "bize laf atıyor, sonra gelip ahkam kesiyor" dediler. Demedi deme.

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Teessüf ederim @realmanager ben ateşli bir savunucu muyum? Ne zaman gördün benim bağırıp çağırdığımı? :D

Aklıma gelmişken seni savunan şeyler yazdım geçenlerde bir forumda, uyarmadan sildiler. Senin için de "bize laf atıyor, sonra gelip ahkam kesiyor" dediler. Demedi deme.

Kavgada söylenmez. :D

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
ateşli savunucu derken bağırıp çağırma anlamında dememiştim yusufcum ayıpsın
yani yılmayan, kararlı, ne yaptığını bilen anlamında :p

oradaki olayı hatırlıyorum, yusuff isimli kullanıcı sanırım sendin, beni savunan bütün mesajları sildiler
aynı şekilde beni kışkırtan mesajları da silip tek agresif davranan benmişim gibi gösterdiler
ama ben de seni arch forum hususunda savunmuştum, sonunda ise ilginç bir şekilde inci sözlük saldırısına uğradım.
neyse kötü olayları boşver :)

yusufsan21

Dekan
Reaksiyon puanı
35
Kendime bir ders çıkardım. Çok gücüme gitti mesajımın silinmesi ama kendimi tuttum.

Her neyse dediğin gibi kötü olayları boşverelim. Allah'ın izniyle çok çok güzel günler bizi bekliyor.

Yaşasın Özgürlük