• GEÇMİŞ OLSUN TÜRKİYE!

Rehber Boot Camp ile Windows 11 nasıl kurulur? - MacBook'a Windows 11 kurulum rehberi

Bu konuyu okuyanlar

Yiğit Ali Demir

root
Moderatör
Super Moderator
Katılım
30 Mart 2020
Mesajlar
31
Çözümler
1
Reaksiyon puanı
35
Puanları
18
Bir süredir kapalı Beta sürecinde olan ve 24 Haziran'da tanıtılan Windows 11, tüm kullanıcılara sunuldu. Microsoft, hem Windows 10 kullanıcılarına güncelleme imkanı hem de sıfırdan kurulum için ISO dosyası sunuyor. Sizler için Boot Camp ile Mac cihazlara Windows 11 kurulum rehberi hazırladık. M1, M1 Pro ve M1 Max işlemcilere sahip Mac cihazınıza Windows 11 işletim sistemini kurmak için Boot Camp yerine Parallels Desktop yazılımını kullanmanız gerekiyor.

Öncelikle buraya tıklayarak Microsoft'un resmi web sitesinden Windows 11 kurulum dosyasını indirin. Ardından Boot Camp'i açarak kurulum işlemine başlayabilirsiniz. (Windows’u yüklemeden önce önemli dosyalarınızı yedeklediğinizden emin olun.)
windows-11-kurulum.jpg


Apple, Windows’u yüklemeden önce tüm macOS güncellemelerini yüklemenizi tavsiye ediyor. Yazılım güncellemelerini denetlemek için sırasıyla;
 1. Mac’inizde bir yönetici kullanıcı olarak oturum açın, açık olan tüm uygulamalardan çıkın, sonra diğer tüm kullanıcıların oturumunu kapatın.
 2. Elma menüsü
  2f77cc85238452e25cb517130188bf99.png
  > Sistem Tercihleri’ni seçin, Yazılım Güncelleme’yi
  ba0a83b3490960bf8f0c145f5c07a2c4.png
  tıklayın, sonra mevcut tüm macOS güncellemelerini yükleyin.
  Mac’iniz bir güncellemeyi yükledikten sonra yeniden başlarsa ek güncellemeleri yüklemek için Yazılım Güncelleme’yi yeniden açın.

Boot Camp Yardımcısı, BOOTCAMP adlı yeni bir Windows bölümü oluşturup Boot Camp destek yazılımını indirerek kurulumun ilk adımını otomatik olarak tamamlayacak. İşlem bittikten sonra Mac’inizin /Uygulamalar/İzlenceler klasöründe bulunan Boot Camp Yardımcısı’nı açın.
windows-11-kurulum-3.jpg


Cihazınızda sadece bir adet HDD veya SSD varsa Windows ISO dosyasını seçin, macOS ile Windows bölümleri arasındaki bölücüyü sürükleyerek bölümün büyüklüğünü belirleyin ardından Yükle butonuna tıklayın. Bu aşamada belirleyeceğiniz boyutu sonradan değiştiremeyeceğinizi hatırlatmakta fayda var.
windows-11-kurulum-2.jpg


Windows 11 yükleme işlemlerini tamamlamak için ekrandaki yönergeleri izleyin. Yükleme bittiğinde Mac’iniz Windows’u kullanarak otomatik olarak yeniden başlayacaktır. Windows 11 ayarlarını yaptıktan sonra işletim sistemine Mac donanımınızı destekleyen Boot Camp sürücüleri yüklenecek. Windows işletim sistemindeyken Boot Camp yükleyici açılmazsa buraya tıklayarak sorunu çözebilirsiniz.

Windows 11 ISO indirmek için: https://bit.ly/3uIQa9B
 
Üst