Windows vs Linux

Bu konuyu okuyanlar

ikia

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Ağzına sağlık Jeaquares.Uzun yıllardır Linux kullanıyorum.Ve yine uzun yıllardır hiç aksatmadan SDN'i takip ediyorum.Bu güne kadar da üye olmadım.Bu gün yazını okuyunca, sırf sana teşekkür etmek için üye oldum.Hatta yazını üyesi bulunduğum öğretmen forumumuzda da paylaştım izninle.(Tabi kaynak göstererek.)
Teşekkürler.Eline, ağzına sağlık.

yusufsan21

Müdavim
Reaksiyon puanı
35
Vay be. Amma meşhur oldun ha @Jea. Yakında Troy'dan editörlük talebi gelirse şaşma.

Ana sayfadan da yayınlarlar; Jeaqures güzel yazılarıyla bundan sonra sizlerle...

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
Provdr dostum sana basit bir şey önerebilir miyim. IE, moviemaker, windows media player ve netmeeting'i bilgisayarından silip kaldırsana. Bu arada sakın deneme. İşte Jea'nın anlattığı tekelcilik. olay varsayılan tarayıcının seçimi değil, işletim sisteminin seni zorunlu ve ömrü hayatında hiç kullanmasa pcinde barındırmaya mecbur kıldığı programlar.
bir, sisteminde boşuna yer kaplıyor.
iki, farkında olmadan bazı açıkları yüzünden pcni tehdit ediyor.
üç, arka planda çalışarak hem işelemcini hem de hafızanı zorluyor.
Ha, bunlar pek önemli değil benim pcim canavar, hafıza ve işlemcim süper beni sarsmaz diyebilirsin. o zaman da şunu sorma gereği olur. sırf bunlara katlanmak için mütevazı bir pc yerine tonlarca para akıtıp ultra bir pc almak zorundamıyız?
elbette hayır.
ülke olarak tembel yaratılışta olduğumuz için windows işletim sistemi kolayımıza gidiyor. o da yarım yamalak vista gibi sözde yeni sistemlerle cebimizden paraları kapıp uçuruyor. bir kere bu ticari ahlakla bağdaşmaz. eh sen verebilirsin paran vardır. ama ülkede herkes zengin değil. ayrıca işletmeler dışında windows işletim sistemleri yüzde altmış crack ile kullanılıyor. bu gibi nedenlerle de windowsun bizi göz göre sömürmesine katlanılıyor. işte windows o kalan yüzde kırklara da abdnin en zengin firmalarının başında geliyor.
yine de windows kullandığım halde hiç kimse ağızınla kuş tutsa bu işletim sistemini bana sevdiremez ki, 1999 yılından beri kullanıyorum. alıştım.
buna rağmen yakında tamamen linux kullanmaya geçeceğim.
sevgiyle kal.

Hay ağzına sağlık Fantoma, ben de bunu anlatmaya çalışıyordum. :) Çok teşekkürler. :flowers:

@PROVDR, 10 küsür yıldır Windows kullanıyorum.

Ağzına sağlık Jeaquares.Uzun yıllardır Linux kullanıyorum.Ve yine uzun yıllardır hiç aksatmadan SDN'i takip ediyorum.Bu güne kadar da üye olmadım.Bu gün yazını okuyunca, sırf sana teşekkür etmek için üye oldum.Hatta yazını üyesi bulunduğum öğretmen forumumuzda da paylaştım izninle.(Tabi kaynak göstererek.)
Teşekkürler.Eline, ağzına sağlık.

Asıl ben teşekkür ederim bu güzel yorumunuz için. :flowers: Yazıyı her şekilde dağıtabilirsiniz tabii ki de, burada memnun olan ben olurum. :flowers:

Uzun yıllar Linux kullandığınızı söylemişsiniz. Bir ömür daha kullanabilmenizi dilemekten başka bir şey gelmez elimden. :) Sizin gibi sürekli kullanıcılarla büyüyecek Linux ve elbet bir gün insanlar dönüp "Biz neleri kaçırmışız?" diyecekler. İnancım bu yönde sabittir. :flowers:

Vay be. Amma meşhur oldun ha @Jea. Yakında Troy'dan editörlük talebi gelirse şaşma.

Ana sayfadan da yayınlarlar; Jeaqures güzel yazılarıyla bundan sonra sizlerle...

Öyle bir şey olması mümkün değil yusufsan21. :) Daha "editör" adı altında olmam için çok fırın ekmek yemem lazım. Ama düşüncesi de fena değil hani. :) Sağ ol. :flowers:

POWER

Müdavim
Reaksiyon puanı
161
Tarafsız yorumları görünce sinirleniyorum ben ya. mikisoftmuş! İstediğiniz kadar haklı olun saygı sınırlarını aştığını sürece benim için "boş" sunuz.

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
Tarafsız yorumları görünce sinirleniyorum ben ya. mikisoftmuş! İstediğiniz kadar haklı olun saygı sınırlarını aştığını sürece benim için "boş" sunuz.

Sen de haklısın ama "Mikisoft" kelimesinde abartılacak bir hakaret yok. Sadece küçük bir mizah anlayışı içeriyor.

En azından ben öyle görüyorum.

ALMİ

Müdavim
Reaksiyon puanı
60
Sen de haklısın ama "Mikisoft" kelimesinde abartılacak bir hakaret yok. Sadece küçük bir mizah anlayışı içeriyor.

En azından ben öyle görüyorum.
Ama ben Windows Linux a basar katlar diyince bana kızıyorsun buda aynı şey benim ki de bir mizah anlayışı şimdi ne olacak?:D

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
Ama ben Windows Linux a basar katlar diyince bana kızıyorsun buda aynı şey benim ki de bir mizah anlayışı şimdi ne olacak?:D

O mizah anlayışı değildir ALMİ. İnsanlar sana Linux'un Microsoft'a karşı olan iyi yanlarını gösterdiğinde senin onlara verdiğin cevap o şekilde olursa, buna mizah denmez.

MaviAteş

Doçent
Reaksiyon puanı
24

Zaten Windows'un Linux'a bastığı tek şey kullanıcı sayısı. Basar derken başka bir konuyu kastediyorsan, zaten bu mizahtan öteye gidemez.

HapS

Müdavim
Reaksiyon puanı
63
paytak penguen lümüx uyar :D

SmiLey

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
55
Yeni çıkan oyunlar da mı çalışıyor bu sodegende?Ayrıca cuzi miktar da Windows'ta hiç bir şekilde öyle bir miktar ödemiyoruz?300 dolara alan var mıdır yav internet varken:)Linux'a geçeceğim ama çok kararsızım.2 sorun var.Oyun ve komut.

SmiLey

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
55
Mesela bir program yüklerken ya da bir dosya açarken felan gerekiyor mu? Bir de oyun meselesi var... 2010 yılında çıkacak oyunlarda sorun yaşar mıyım? Bu arada yazın çok güzel ve uzun zamandır-yaklaşık 5 aydır- Ubuntu ve Pardus'u takip ediyorum bu siteden.:)

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
Yeni çıkan oyunlar da mı çalışıyor bu sodegende?Ayrıca cuzi miktar da Windows'ta hiç bir şekilde öyle bir miktar ödemiyoruz?300 dolara alan var mıdır yav internet varken:)Linux'a geçeceğim ama çok kararsızım.2 sorun var.Oyun ve komut.

Cedega demek istedin sanırım.

Oyun ve komut hakkında kafanı karıştırmak istemem ama sana tarafsız bir şekilde anlatmaya çalışayım.

Şu an için Linux'ta her oyunu istikrarlı bir şekilde çalıştırman mümkün değil. Sebebini ise binlerce kez söylediğim gibi, donanım ve oyun üreticilerinin Linux'a destek vermiyor olması oluşturuyor. Eğer her oyunu çalıştırmak istiyorsan, deneyebilirsin. Birçok popüler oyun, Linux altında çalışıyor.

The Sims, Sim City, Spiderman, Half Life, Medal of Honor, Civilization, Emperor, GTA3, Counterstrike and about 300 more Windows game run under Linux with WineX. While WineX which will cost you about $60/year to run, it's way cheaper than a Windows box...
http://librenix.com/?inode=5423

Diyor ki:

The Sims, Sim City, Spiderman, Half Life, Medal of Honor, Civilization, Emperor, GTA3, Counterstrike ve yaklaşık 300 Windows oyunu daha WineX ile Linux altında çalışıyor. WineX programı bir yılda 60$ ederken, bir Windows kutusundan daha ucuz bir seçenek...
Linux altında Windows programları çalıştırmak için bir kaynak daha:

http://linuxondesktop.blogspot.com/2006/07/running-windows-applications-under.html

Bu konuda da Linux altında çalışan oyunlar ve hakkında bilgiler listelenmiş:

http://mepislovers.org/forums/showthread.php?t=9454

CrossOver Linux da ücretli programlardan biri. Windows uygulamalarını ve oyunlarını Linux altında çalıştırmana yardımcı oluyor:

http://www.codeweavers.com/products/cxlinux/

Sana şunu diyeyim. Forumlarda takip ettiğim kadarı ile insanlar ücretsiz olan Wine ile bile Call of Duty gibi popüler oyunları sorunsuz bir şekilde çalıştırıyorlar Linux altında. Yani ille de para ödemen gerekmiyor, zaten ücretsiz yazılımlar işini fazlasıyla karşılıyor.

Komut kısmına gelelim. Linux'u kullanmadan benim sana anlatamayacağım bir şey bu. Görüp kendin inanacaksın. :)

Yalnız Linux'a başlamadan önce kesinlikle dosya sistemi hakkında bilgi edinmelisin. Yoksa çileden çıkarsın, hemen soğursun Linux'tan ve çok sorun yaşarsın. Sebebi ise Linux'un karışık olması değil, senin alışkın olmaman.

İlk bisiklete bindiğin zamanları hatırla. Ne demek istediğimi en iyi o örnek anlatır. :)

SmiLey

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
55
Yok ben kolay kolay soğumam:)Zaten Windows'a olan olumsuz düşüncelerimi bir de Linux hayranlığı eklenirse...:) Bu arada bilgisayarımda hem W7 hem de Ubuntu'nun son çıkan sürümünü kursam bir sorun olur mu? Benim oynayacağım oyunlar zaten kısıtlı.Ama en önemlisi Pes2010 ve Combat Arms. Eğer iki sistem kuruluyorsa W7'de oyun Linux'da diğer işlerimi yapabilir miyim?Zamanla W/'yi bırakır Linux'a geçerim böylece:)

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
Yok ben kolay kolay soğumam:)Zaten Windows'a olan olumsuz düşüncelerimi bir de Linux hayranlığı eklenirse...:) Bu arada bilgisayarımda hem W7 hem de Ubuntu'nun son çıkan sürümünü kursam bir sorun olur mu? Benim oynayacağım oyunlar zaten kısıtlı.Ama en önemlisi Pes2010 ve Combat Arms. Eğer iki sistem kuruluyorsa W7'de oyun Linux'da diğer işlerimi yapabilir miyim?Zamanla W/'yi bırakır Linux'a geçerim böylece:)

İki sistem kuruluyor tabii ki. :) Ben de şu an Windows 7 ve Ubuntu kullanıyorum aynı anda. :) Windows 7'de iken sabit disk bölümlemesi yapacaksın, Windows 7'ye bir şey olmayacak bile. :) Sonra CD'yi takıp boş bölümü biçimlendirip Ubuntu kuracaksın. :)

SmiLey

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
55
İnşallah.Bana önerebileceğiniz bir sistem var mı?Pardus mu Ubuntu mu yoksa Kubuntu mu?Benim için görsellik 2.palanda maksat en iyi sistem olsun yeter:)

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
İnşallah.Bana önerebileceğiniz bir sistem var mı?Pardus mu Ubuntu mu yoksa Kubuntu mu?Benim için görsellik 2.palanda maksat en iyi sistem olsun yeter:)

Ubuntu tabii ki. :wub:

Ben Ubuntu kullanıyorum, tavsiye ediyorum hatta zorla kullandırıyorum. :D

Hız, görsellik, istikrarlı olma...

Hepsi bir arada, sadece Ubuntu'da.

(Ürün reklamı gibi oldu biraz. :blush:)

Ayrıca yazılım deposu çok geniş. Pardus önermiyorum, ben sevmiyorum şahsen. Program konusunda da zorlanırsın. Ubuntu diyorum, başka da bir şey demiyorum. :flowers:

Exploit Coder

Müdavim
Reaksiyon puanı
26
Ubuntu tabii ki. :wub:

Ben Ubuntu kullanıyorum, tavsiye ediyorum hatta zorla kullandırıyorum. :D

Hız, görsellik, istikrarlı olma...

Hepsi bir arada, sadece Ubuntu'da.

(Ürün reklamı gibi oldu biraz. :blush:)

Ayrıca yazılım deposu çok geniş. Pardus önermiyorum, ben sevmiyorum şahsen. Program konusunda da zorlanırsın. Ubuntu diyorum, başka da bir şey demiyorum. :flowers:

Katılıyorum. Program aradında debian dosyasını mutlaka bulabilirsin ama pardusta pisi dosyasını bulamazsın o programın birilerinin yapıp paket yöneticisine eklemesini beklemek zorundasın. beklemek istemiyorsan kendin derlemek zorunda kalırsın o seçeneğide kimse istemez sana ubuntu tavsiye ederim. dediği gibi hız, sade ve şık görsellik,kararlılık.

kubuntuyu dün akşam denedim ben tavsiye etmiyorum şahsen. stabil çalışmıyor.

SmiLey

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
55
Peki Ubuntu'yu nerden indirebilirim?

annttiigs

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24
biraz göz gezdirdim ve bir kaç itirazım olacak.
Nedense ? Bu virüs olayı tamamen insanları aldatmaya yönelik olarak değerlendiriliyor.
Daha geçen gün okudum Linux sisteme bulaşmış bir virüs arka planda ( çalışamaz diyoruz ama pekala yetki kısmını bir açıkla halledebilir ) bulaştığı diğer PC'ler ile birlikte Botnet oluşturmuş ( zombie bilgisayar ağı ). Evet exe uzantısı Linux sistemde çalışmaz ama bu virüs size bulaşmaz anlamı taşımaz. Bu gün Linux'da bu kadar az virüs olayının olması tamamen rağbetin az olduğu bir sistem olmasıdır. Bunu sadece ben değil dünyanın en büyük güvenlik uzmanları, hackerleri de belirtmiştir. Yani adam neden elindeki bombayı 3-5 kişi içinde patlatsın gider stadyuma orada patlatır. Ben olsam niyetlendiysem öyle yaparım :).

Gelelim açık kaynak konusuna. Açık kaynak olması evet güzeldir. Peki nedir bu ? İnsanların kullandıkları yazılımın yaptığını isterse kaynak kodunu inceleyerek görmesi, beğenmediği yerleri değiştirip tekrar derleyerek programın gelişimine ve çalışmasına katkıda bulunması ve en önemlisi basit işlemler için yazılan ücretli programlara kafa tutulması, piyasayı tekele bırakmaya engel olunmasıdır. Ama günümüzde sistem seviyesinde kod yazabilecek kaç kişi var ? Bunun gerçekten sağlam bir eğitimi gerekir.

Linux'un kullanıcı dostu, insanların alıştığı sisteme uygun bir arayüze ihtiyacı var ve olacak da.
Ben bunları her iki sistemi de kullanmış bir bilgisayar mühendisi olarak söylüyorum.

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
Peki Ubuntu'yu nerden indirebilirim?

http://www.ubuntu.com/getubuntu/download

Buradan indirebilirsin. :)

biraz göz gezdirdim ve bir kaç itirazım olacak.
Nedense ? Bu virüs olayı tamamen insanları aldatmaya yönelik olarak değerlendiriliyor.
Daha geçen gün okudum Linux sisteme bulaşmış bir virüs arka planda ( çalışamaz diyoruz ama pekala yetki kısmını bir açıkla halledebilir ) bulaştığı diğer PC'ler ile birlikte Botnet oluşturmuş ( zombie bilgisayar ağı ). Evet exe uzantısı Linux sistemde çalışmaz ama bu virüs size bulaşmaz anlamı taşımaz. Bu gün Linux'da bu kadar az virüs olayının olması tamamen rağbetin az olduğu bir sistem olmasıdır. Bunu sadece ben değil dünyanın en büyük güvenlik uzmanları, hackerleri de belirtmiştir. Yani adam neden elindeki bombayı 3-5 kişi içinde patlatsın gider stadyuma orada patlatır. Ben olsam niyetlendiysem öyle yaparım :).

Gelelim açık kaynak konusuna. Açık kaynak olması evet güzeldir. Peki nedir bu ? İnsanların kullandıkları yazılımın yaptığını isterse kaynak kodunu inceleyerek görmesi, beğenmediği yerleri değiştirip tekrar derleyerek programın gelişimine ve çalışmasına katkıda bulunması ve en önemlisi basit işlemler için yazılan ücretli programlara kafa tutulması, piyasayı tekele bırakmaya engel olunmasıdır. Ama günümüzde sistem seviyesinde kod yazabilecek kaç kişi var ? Bunun gerçekten sağlam bir eğitimi gerekir.

Linux'un kullanıcı dostu, insanların alıştığı sisteme uygun bir arayüze ihtiyacı var ve olacak da.
Ben bunları her iki sistemi de kullanmış bir bilgisayar mühendisi olarak söylüyorum.

O makaleyi paylaşabilir misiniz? Okuduktan sonra cevap yazmak istiyorum bu yorumunuza.

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
Yazıyı okudum. Fazla bir açıklama olmasa da güzel bir yazıydı.

Fakat;

Ben yazımda zaten Linux'a virüs bulaşmadığını ima etmemiştim. Sizin de dediğiniz gibi Linux sistemleri daha az tercih edilen olduğu için yazılan zararlı yazılımların büyük bir çoğunluğu Windows sistemleri üzerinde etkili olacak şekilde yazılıyor.

Ha şu da bir gerçek ki, Linux altında çalışacak şekilde yazılmış bir virüs bile kafasına göre kolaylıkla hareket edemez. Karşısına çıkan yönetici olma engeline takılır. Bunu aşması imkansız değil. Bu konuda sistemde bir açık bulunuyorsa, bu açık sayesinde sistemi ele geçirebilir.

Ve ben yine yazı ve yorumlarımda da belirttiğim gibi şunu diyorum. Bir açık varsa bile Linux sistemlerinde, düzeltilmesi an meselesidir. Çünkü yüz binlerce kullanıcı kontrol ediyor bu sistemleri. Daha çabuk fark edilen ve -açık kaynak kodu felsefesi sağ olsun- daha çabuk kapatılan açıklardan söz ediyoruz burada.

annttiigs

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24
tek amacım ortadaki yanlış anlaşılmayı gidermekti.
Dileyen dilediğini kullanır. Sadece "açık kaynak hooohorray" diye atlamamak lazım.
Cevap için teşekkürler.

penguin

Müdavim
Reaksiyon puanı
201
Apache HTTP sunucusunun bir açığını işletim sisteminin tamamına maletmek yanlış olur bence. Apache sunucusu bir çok işletim sisteminde çalışabiliyor. Benzer şekilde squid server, proftp server gibi sunucu uygulamaların da da bazen açıklar çıkabiliyor ama kısa sürede gideriliyor. Aslında konu virüs ile ilgili de değil, bir sunucu açığını kullanarak sunucuyu DDos saldırılarında zombie olarak kullanmakla ilgili.

SmiLey

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
55
Bu yolladığınız ubuntu CD imajında DVD vesiyonu var mı yani daha büyük boyutlusu varsa onu indireyim?

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
Bu yolladığınız ubuntu CD imajında DVD vesiyonu var mı yani daha büyük boyutlusu varsa onu indireyim?

Hayır, 680 MB'tı sanırım boyutu. İndirip direk CD'ye yazdıracaksın. 32-bit kullanıyorsun, değil mi? 64-bit desteği de var.