Windows vs Linux

Bu konuyu okuyanlar

sarsıntı

Doçent
Reaksiyon puanı
3

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
GNU Genel Kamu Lisansı ile lisanslıyorsun yani :)
Bakın Vikipedi'de ne buldum birazı İngilizce birazı Türkçe: http://tr.wikipedia.org/wiki/Linux_ve_Windows'un_karşılaştırılmasıDünyadaki süper bilgisayarların %85'i Linux, %1.2'si Windows kullanıyormuş.

Aynen öyle yapıyorum. :flowers:

Ya zaten yukarıda yorumlarda da kaç kere yazıldı. NASA gibi büyük kurumların sistemleri hep Unix/Linux türevi sistemler.

Venezuela mıydı o tüm devlet dairelerini Linux'a geçiren? Yoksa Brezilya mıydı?

Exploit Coder

Profesör
Reaksiyon puanı
26
Avursturya değilmiydi :) yada Avusturalya hep karıştırırım.

ALMİ

Profesör
Reaksiyon puanı
60
Peki Apple Varsayılan tarayıcı seçimi veriyor mu Mac üzerinde
Ben bunla bir tekelcilik suçlamasını çürüttüm
Başka bir şey yazın
MS Neden tekel örnek verin ve çok kısa yazın

penguin

Profesör
Reaksiyon puanı
201

10binlerce yazılım patenti alarak, kendinden başka kimselerin yazılım üretmesinin, kod geliştirmesinin önünü kesmiştir. Bu nedir? Somut bir örnekle açıklayayım. Diyelim ben yeni bir işletim sistemi geliştiriyorum. İşletim sistemime "görev çubuğu" kodu yazıp ekledim. Mikisoft hemen karşıma dikildi ve dedi ki; "Hop kardeşim, görev çubuğu benim patentli malım. Görev çubuğu diye birşey kullanacaksan, aylık bana 300USD ödeyeceksin." Aynı şey başlat düğmesi, denetim masası, masaüstü, program ekle/kaldır gibi şeyler içinde geçerli olunca, otomatik olarak kod geliştiremez oluyorsun.

ALMİ

Profesör
Reaksiyon puanı
60
10binlerce yazılım patenti alarak, kendinden başka kimselerin yazılım üretmesinin, kod geliştirmesinin önünü kesmiştir. Bu nedir? Somut bir örnekle açıklayayım. Diyelim ben yeni bir işletim sistemi geliştiriyorum. İşletim sistemime "görev çubuğu" kodu yazıp ekledim. Mikisoft hemen karşıma dikildi ve dedi ki; "Hop kardeşim, görev çubuğu benim patentli malım. Görev çubuğu diye birşey kullanacaksan, aylık bana 300USD ödeyeceksin." Aynı şey başlat düğmesi, denetim masası, masaüstü, program ekle/kaldır gibi şeyler içinde geçerli olunca, otomatik olarak kod geliştiremez oluyorsun.
Normal bir şey Apple da alıyor Linux u yazanlarda biri de şirket açıp patenti alabilir bunda anormal bir durum yok
Hatırlatıyım Microsoft zamanında Longhorn u çıkırıyordu içinde ki efekleri bile Apple önceden patentledği için Microsoft Longhorn u iptal etti.Sonra Windows Server 2003 üzerinden Vista geliştirilmeye başlandı halbuki Longhorn XP üzerinden geliştiriliyordu demek oluyor ki bu patent işini herkes yapabilir ve yapıyor.

penguin

Profesör
Reaksiyon puanı
201
Normal bir şey Apple da alıyor Linux u yazanlarda biri de şirket açıp patenti alabilir bunda anormal bir durum yok
Hatırlatıyım Microsoft zamanında Longhorn u çıkırıyordu içinde ki efekleri bile Apple önceden patentledği için Microsoft Longhorn u iptal etti.Sonra Windows Server 2003 üzerinden Vista geliştirilmeye başlandı halbuki Longhorn XP üzerinden geliştiriliyordu demek oluyor ki bu patent işini herkes yapabilir ve yapıyor.

Bir başkasının hatası, mikisoft'un hatasını düzeltmez, onu doğru göstermez. Sonuç olarak mikisoft'ta tekelciliği körükleyen bir şirket. Bu sayede tekelciliğe destek olduğunu iddia edebiliriz. Ayrıca mikisoft ileride kendisine büyük rakip olacağını düşündüğü bir çok küçük firmayı satın alarak yok etme yoluna gitmiştir. Netscape, qdos, mosaic, sybase db, vermeer technologies, access software, panorama software, hotmail, inktomi vs vs vs ve daha bir çoğu. Ayrıca diğer bazı ticari şirketlerin hatalarını yada gelecekte yapabileceği hataları örnek göstermek çok afaki bir savunma. Mikisoft'un tekelci olduğu ve tekelci politikaları desteklediği gün gibi ortada. Ben mikisoft'u bir Apple'ci olarak değil bir Linux'cu olarak eleştiriyorum.

ALMİ

Profesör
Reaksiyon puanı
60
Bir başkasının hatası, mikisoft'un hatasını düzeltmez, onu doğru göstermez. Sonuç olarak mikisoft'ta tekelciliği körükleyen bir şirket. Bu sayede tekelciliğe destek olduğunu iddia edebiliriz. Ayrıca mikisoft ileride kendisine büyük rakip olacağını düşündüğü bir çok küçük firmayı satın alarak yok etme yoluna gitmiştir. Netscape, qdos, mosaic, sybase db, vermeer technologies, access software, panorama software, hotmail, inktomi vs vs vs ve daha bir çoğu. Ayrıca diğer bazı ticari şirketlerin hatalarını yada gelecekte yapabileceği hataları örnek göstermek çok afaki bir savunma. Mikisoft'un tekelci olduğu ve tekelci politikaları desteklediği gün gibi ortada. Ben mikisoft'u bir Apple'ci olarak değil bir Linux'cu olarak eleştiriyorum.
Mikisoft değil Microsoft!

penguin

Profesör
Reaksiyon puanı
201
İddialara cevap veremeyen her mikisoftçu (yada fortçu) eline beyzbol sapasını alıp saldırıya geçer. Bu onlar için gayet normaldir. Ama kötü ve zararlı virüsler bize zarar veremez, bunu unutmayın. :)

ALMİ

Profesör
Reaksiyon puanı
60
İddialara cevap veremeyen her mikisoftçu (yada fortçu) eline beyzbol sapasını alıp saldırıya geçer. Bu onlar için gayet normaldir. Ama kötü ve zararlı virüsler bize zarar veremez, bunu unutmayın. :)
penguin ilk adaplı konuş şirket adını vererek söyle sen tahminen 13 yaşındasın çünkü ancak 13 yaşındakiler böyle konuşabiliyor.İlk başta linux ve Windows u karşılaştırırken virüsten bahsetmeyin çünkü PC yi akıllı kullandıkça hiç virüs girmez üstelik virüs koruma olmasa bile. 7 senelik bilgisayar hayatımın 6 yılını virüs korumasız geçirdim ancak bir tek virüs bile girmedi.Bu sene itibari ile de MSE kullanıyorum yine problem yok virüs bulamıyor.Linux a virüs girmemesi önemli değil PC yi akıllı kullanmak önemli şu konuda tartışırken aklıma bir şeyler geliyor.
Acaba hayatımda hiç Linux a geçermiyim acaba:D
Düşüncem şu Macintosh a bile geçerim Linux a geçmem kimliği belirsiz bir şey kullanmak istemem çünkü Linux berbat bir işletim sistemi görsel açıdan çoğu türevler sınıfta kalıyor belki Ubuntu ama o da standart olarak gelen görsellere Windows la baş edemez.
Benim için bilgisayar kullanımımda önemli nedenler sırasıyla şunlardır;
1-) Stabilite
2-) Görsellik
3-) Hızdır.
Bu aradığım her şey Windows 7 de bulunuyor ben niye ki başka arayışlar içinde olayım.Söyler misiniz bana?

penguin

Profesör
Reaksiyon puanı
201
penguin ilk adaplı konuş şirket adını vererek söyle sen tahminen 13 yaşındasın çünkü ancak 13 yaşındakiler böyle konuşabiliyor.İlk başta linux ve Windows u karşılaştırırken virüsten bahsetmeyin çünkü PC yi akıllı kullandıkça hiç virüs girmez üstelik virüs koruma olmasa bile. 7 senelik bilgisayar hayatımın 6 yılını virüs korumasız geçirdim ancak bir tek virüs bile girmedi.Bu sene itibari ile de MSE kullanıyorum yine problem yok virüs bulamıyor.Linux a virüs girmemesi önemli değil PC yi akıllı kullanmak önemli şu konuda tartışırken aklıma bir şeyler geliyor.
Düşüncem şu Macintosh a bile geçerim Linux a geçmem kimliği belirsiz bir şey kullanmak istemem çünkü Linux berbat bir işletim sistemi görsel açıdan çoğu türevler sınıfta kalıyor belki Ubuntu ama o da standart olarak gelen görsellere Windows la baş edemez.
1-) Stabilite
2-) Görsellik
3-) Hızdır.
Bu aradığım her şey Windows 7 de bulunuyor ben niye ki başka arayışlar içinde olayım.Söyler misiniz bana?

Üzgünüm ama mikisoft tekelci politikalar ile bizim gibi programcıların elini kolunu bağlarken hiçte adaplı bir iş yapmıyordu. Ben şimdi kalkıpta ona karşı adaplı olursam, bu işi bilen, işin farkında olan bilinçli kullanıcılar bana ne der, nasıl bir isim takar artık bilemem. Saydığın bu üç özelliğe gelince, işte bu üç özellik Linux'ün winzort'u özellikle mağlup ettiği üç özelliktir. Ben zaten mikisoft'a göbekten bağlı kullanıcıların Linux'e geçmesi taraftarı değilim. Yazdıklarıma gelince, senin Linux'e geçmen için yazmıyorum, Linux'ün doğru tanınması için ve mikisoft'un gerçek yüzünün bilinmesi sağlamak için yazıyorum.

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Peki Apple Varsayılan tarayıcı seçimi veriyor mu Mac üzerinde
Ben bunla bir tekelcilik suçlamasını çürüttüm
Başka bir şey yazın

Senin anlamadığın bir yer var ALMİ. Burada Apple ile Microsoft karşılaştırılmıyor. Kimse de Apple'ın yaptığının tekelcilik olmadığını söylemiyor. Apple'ı karıştırıp durma, başka bir yazımda da Apple ile Linux'u karşılaştırırım ve o zaman da Apple'a tekelci deriz, senin de için rahatlar.

Sadece MS tekelci demediğimize göre hala ne diye Apple'ı öne sürdüğünü anlamış değilim.

Linux'u yazanlar patent almaz canım. Linux'u yazanların amacı zaten insanları evlerinde kahvelerini yudumlarken bir şeyleri geliştirebilmeye teşvik etmek.

Söylemlerin çok tutarsız ve alakasız. Hakaret etmek gibi olmasın da, sadece fikrimi belirtiyorum.

1-) Stabilite
2-) Görsellik
3-) Hızdır.

Virüs koruma programı olmadan virüs girmez, öyle mi?

ALMİ sanmıyorum ki 6 yıllık bilgisayar hayatında hiç virüs kapmadın. Virüsler sadece mavi ekran verdiren küçük yazılımcıklar değildir. Bilgisayarının hızı düşer, bazı programlar istikrarlı çalışmaz, vb. O yüzden büyük konuşma. Lafını sana yedirirler çünkü. :flowers: Bir gün sırf bu kendine olan güvenin yüzünden çok önemli verilerinin zarar görmesini istemem. Hiçbir sistem virüs kapmadığını iddia etmiyorken, MS bile bunu demiyorken, senin çıkıp da bunu söylemen çok garip. Eğer kullandığın işletim sisteminin de hiç virüs geçirmediğini söylemesini istiyorsan sana önerim Apple Mac olacaktır. :flowers:

Linux berbat bir sistem değildir. Görselliğine laf etmişsin, Compiz ile yapılan şeylerden haberin var mı? Hiç Linux kullanmamışken (Linux'u açmış olmak veya yüklemiş olmak, kullanmak değildir.) görselliğine böylesine laf edebilmen çok garip. Ama bak ben çift işletim sistemi kullanıyorum ve Windows 95'ten beridir Windows kullanıyorum. Ben bilmeden veya kullanmadan konuşmuyorum. En çok kullandığım işletim sistemi Windows şu an için, çünkü Linux'u sadece 2 yıldır tanıyorum. Fakat sen daha hiç kullanmamışken Windows'u savunuyorsun, hayır, sen Windows'u savunmuyorsun, sen Linux'u kötülüyorsun.

Karşıma Linux türevlerinden birini Windows kadar kullanmadan geçip yorum yapma o zaman. :flowers:

Exploit Coder

Profesör
Reaksiyon puanı
26
1-) Stabilite
2-) Görsellik
3-) Hızdır.

Bir kere şu görselliği bahane etmeyin yahu. KDE4+ ün görselde Windows'a fark attığını hepimiz biliyoruz.

Kde4-3-0.png

ekran-goruntusu6.png

Hız konusuna gelince. Linux sistemlerin en yavaşının, tüm Windows sistemlerden daha hızlı olduğunuda tüm kamu biliyor.

Stabilite derken neyi kastettiğini anlamadım. Windows'un zırt pırt çökmesimi stabilite. Arkada ne iş yaptığı belirsiz programların çalışması mı stabilite. Yoksa Windows'un en fazla 20 gün hiç kapanmadan açık kalmasımı stabilite. En fazla 20 gün sonra açık kaldığında dikkat edin. Kıyamet kopabilir. Bu bir mucizedir. Microsoft'un bir zaferidir :)

Tabii Linux'un hiç kapanmadan senelerce açık kalabilitesini saymazsak..

Fantoma

Profesör
Reaksiyon puanı
27
Hayır Jeaquares dostum. Pardustan başka pek denemedim. Aslında niyetim yerli malı bir linux sürümünü kullanmaktı. Mamafih, linuxun mutlaka bir sürümünü test ede ede bulup, linuxa geçmeyi kesin planlıyorum. Sonuçta bir kaç cd'den kurulan sürümleri deneyeceğim. :)
Biraz bilimkurgusal olacak ama, microsoft adı ile aslında perde arkasında
dönen "bilgi toplama" adlı işlevlerin nerelere ulaştığı ve bunun sadece "aman pcniz çökerse veya stabilitesini kaybederse size yardımcı olalım." fikrinden çok çok ötelere uzadığını bilemediğimiz için ve bu durum özellikle vistadan başlamak üzere yoğunlaşarak geliştirildiğine göre, ilerde eksiksiz pc denetiminin tek el üzerinden kolayca incelenme ve irdelenmesi aşamalarına gidildiğini öngörmek kötü bir kehanet olmasa gerek.
Beni asıl şaşırtan windows işletim sisteminin kapalı kodlu olmasına karşın, bazı kuruluşlarca geliştirilen ve sistemde windowsun unuttuğu ya da önemsemediği ve en basiti kabuklar olmak üzere çeşitli geliştirme amaçlı yazılımın piyasada bulunması. Bu tür yazılımları yapabilenler ya microsoftun içinden ya da windowsu microsfttan daha iyi bilenler tarafından geliştiriliyor.
Bence ilk tezim daha geçerli ki, microsoft mahcup duruma düşmemek amacıyla bizzat olmasa da yan kuruluşları ile ortaya çıkması olası veya unutulmuş hususları kullanıcılarına sunuyor. bu değindiğim program açıkları değil, tweaking denen geliştiricileri. Hatta öyleki, yaklaşık 650 Mb tutan xp, bu kişilerin elinde adeta bir oyuncakmışçasına 250 MBye kadar indirilip anormal değişik sürümler orataya çıkıyor.
Neticede windows beni tedirgin ediyor. Olabildiğimce illegaliteden uzak kalsam da, bilgisayarımda barınan en basit bir dosyanın gözler önünde bulunması, yazışmalarımın izlenmesi beni mutlu etmez.
Bu deyişten olarak internet sisteminin en şımarık çocuğu Google adlı kuruluşun, aslında çok büyük yardımlar sunan görüntüsünün altında anormal bilgi toplaması da ayrıca kişisel olarak beni ayrıca tedirgin ediyor. Özellikle netin bilgisiz olarak ve çok yoğun kullanıldığı bizim ülkemizde sizin gibi sitelere olan gereksinim aslında artarak büyüyor. kişileri bilgilendirmek adına uygulanan bu misyonunuzun ömür boyu ve geliştirilerek daha aydınlatıcı konularda sürmesini dilerim.
Kolay gelsin.

J@N_BerK

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
yazının hepsini okudum ellerine sağlık,çok güzel olmuş...

PROVDR

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bak buradaki kimse demiyor ki "Microsoft IE'yi Windows'la beraber piyasaya sürmesin." diye. Biz diyoruz ki, yani ben diyorum ki, seçim şansı tanınabilsin. İşletim sistemi kurulurken sorsun: Varsayılan tarayıcı olarak Internet Explorer'ı sisteminize yüklemek istiyor musunuz?

Aşağıda da iki seçenek: Evet, istiyorum.
Hayır, istemiyorum.

Daha sonrasında yüklemeyi istediğim varsayılan tarayıcıyı listeden seçmeme izin versin:

Mozilla Firefox
Opera
Chrome
Safari

Gibi... Sonra da bunları kurmak için ne yapmak istediğimi sorsun. USB belleğimde var olan bir kurulum dosyasıyla mı, yoksa internetten indirme yoluyla mı?

Sonra da tüm işlemleri ayarlayıp beni rahat bırakabilsin.

şimdi hayal edelim, elinde bir xp cd'si var, boş bir bilgisayara format atacaksın tabi yanında hiçbirşey yok(ne usb ne hdd vs.) sen diyorsun ki kurulumda ie'i kurmak istemiyorum, o zaman internetten chrome'u nasıl indireceksin?:)
ben şahsen chrome'u indirdim ve ie'nin iconunu sildim desktoptani, bana bulaşmıyor, zarar vermiyor ki...
bu arada chrome 4ever
bu arada(resmin orijinal adı "linuxkullanıyoruzbizde:)")
linuxkullanyoruzbizde.png

ALMİ

Profesör
Reaksiyon puanı
60
Bir kere şu görselliği bahane etmeyin yahu. KDE4+ ün görselde Windows'a fark attığını hepimiz biliyoruz.

Kde4-3-0.png

ekran-goruntusu6.png

Hız konusuna gelince. Linux sistemlerin en yavaşının, tüm Windows sistemlerden daha hızlı olduğunuda tüm kamu biliyor.

Stabilite derken neyi kastettiğini anlamadım. Windows'un zırt pırt çökmesimi stabilite. Arkada ne iş yaptığı belirsiz programların çalışması mı stabilite. Yoksa Windows'un en fazla 20 gün hiç kapanmadan açık kalmasımı stabilite. En fazla 20 gün sonra açık kaldığında dikkat edin. Kıyamet kopabilir. Bu bir mucizedir. Microsoft'un bir zaferidir :)

Tabii Linux'un hiç kapanmadan senelerce açık kalabilitesini saymazsak..
Doğru söylemek gerekirse Windows 7 o görüntüden bin kat iyi

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
şimdi hayal edelim, elinde bir xp cd'si var, boş bir bilgisayara format atacaksın tabi yanında hiçbirşey yok(ne usb ne hdd vs.) sen diyorsun ki kurulumda ie'i kurmak istemiyorum, o zaman internetten chrome'u nasıl indireceksin?:)

Eğer IE kullanmak istiyorsan zaten "Evet, IE'yi yüklemek istiyorum." gibi bir seçenek olacak karşında.

Ben derdimi anlatamadım galiba. Sana soracak, eğer başka bir şey yüklemek istiyor ve sisteminde IE bulunmasın istiyorsan bu seçeneğini kullanabileceksin.

Ve ben yine anlatamadım. Mesele IE'nin varsayılan tarayıcı olarak gelmesi değil. Asıl mesele Windows'un tüm programları IE ile ilişkilendirmiş olması. Tekelcilik yaptığı konu da bu zaten. Ben MSN penceremde e-postalarıma tıkladığımda, istediğim tarayıcıdan açılsın isterim!

Anladın mı?

PROVDR

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Ben MSN penceremde e-postalarıma tıkladığımda, istediğim tarayıcıdan açılsın isterim!

Anladın mı?

bunu halihazırda yapıyorum ben:)
şahsen chorme kullanıyorum ve onunla açıyor...ve yine varsayılan programlardan ayarlarsan(ki buna gerek yok başlangıçta açarken chromu varsayılan olarak ata diyebilirsin) her istediğin program chrome'u kullanır...
ve diğer programlarda da öyle(outlook falan...)

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
bunu halihazırda yapıyorum ben:)
şahsen chorme kullanıyorum ve onunla açıyor...ve yine varsayılan programlardan ayarlarsan(ki buna gerek yok başlangıçta açarken chromu varsayılan olarak ata diyebilirsin) her istediğin program chrome'u kullanır...
ve diğer programlarda da öyle(outlook falan...)

Hala anlamamışsın. :)

Ben de diyorum ki bunu kullanıcıların ayarlamak zorunda kalması tekelciliktir. Bunu bilmeyen bir kullanıcı istemese de IE kullanmak zorunda kalıyor. E-postalarla yayılan virüslere karşı da korumasız oluyorlar.

PROVDR

Asistan
Reaksiyon puanı
0
(ki buna gerek yok başlangıçta açarken chromu varsayılan olarak ata diyebilirsin)
zaten soruyor programlar, bilmeyen kullanıcıdan kastın fare kullanamayan kullanıcıysa bırak zaten bilgisayar kullanmasın.

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
zaten soruyor programlar, bilmeyen kullanıcıdan kastın fare kullanamayan kullanıcıysa bırak zaten bilgisayar kullanmasın.

MSN programı soruyor mu?

Ayrıca orta halli bir kullanıcı başka bir tarayıcının ayarlarına girip bunu düzeltmesini bilmeyebilir.

Of neyse, tartışmayacağım bunu. Anlamayacak gibi duruyorsun çünkü.

PROVDR

Asistan
Reaksiyon puanı
0
sanırım windows'u çok az kullandınız(samimi olmak istemedim öyle istiyorsunuz gibi geliyor)
örneğin mozilla thunderbird'ü yüklediniz, size açılışta sorar thunderbird'ü varsayılan email programı olarak kullanmak istermisiniz?
evete tıklarsınız ve microsoft'un "tekel'inden" kurtulmuş olursunuz, aynı şey ie vs vs için geçerlidir.yani chrome da sorar başlangıçta varsayılan yapmak istermisiniz diye...

PROVDR

Asistan
Reaksiyon puanı
0
sanırım windows'u çok az kullandınız(samimi olmak istemedim öyle istiyorsunuz gibi geliyor)
örneğin mozilla thunderbird'ü yüklediniz, size açılışta sorar thunderbird'ü varsayılan email programı olarak kullanmak istermisiniz?
evete tıklarsınız ve microsoft'un "tekel'inden" kurtulmuş olursunuz, aynı şey ie vs vs için geçerlidir.yani chrome da sorar başlangıçta varsayılan yapmak istermisiniz diye...

Fantoma

Profesör
Reaksiyon puanı
27
Provdr dostum sana basit bir şey önerebilir miyim. IE, moviemaker, windows media player ve netmeeting'i bilgisayarından silip kaldırsana. Bu arada sakın deneme. İşte Jea'nın anlattığı tekelcilik. olay varsayılan tarayıcının seçimi değil, işletim sisteminin seni zorunlu ve ömrü hayatında hiç kullanmasa pcinde barındırmaya mecbur kıldığı programlar.
bir, sisteminde boşuna yer kaplıyor.
iki, farkında olmadan bazı açıkları yüzünden pcni tehdit ediyor.
üç, arka planda çalışarak hem işelemcini hem de hafızanı zorluyor.
Ha, bunlar pek önemli değil benim pcim canavar, hafıza ve işlemcim süper beni sarsmaz diyebilirsin. o zaman da şunu sorma gereği olur. sırf bunlara katlanmak için mütevazı bir pc yerine tonlarca para akıtıp ultra bir pc almak zorundamıyız?
elbette hayır.
ülke olarak tembel yaratılışta olduğumuz için windows işletim sistemi kolayımıza gidiyor. o da yarım yamalak vista gibi sözde yeni sistemlerle cebimizden paraları kapıp uçuruyor. bir kere bu ticari ahlakla bağdaşmaz. eh sen verebilirsin paran vardır. ama ülkede herkes zengin değil. ayrıca işletmeler dışında windows işletim sistemleri yüzde altmış crack ile kullanılıyor. bu gibi nedenlerle de windowsun bizi göz göre sömürmesine katlanılıyor. işte windows o kalan yüzde kırklara da abdnin en zengin firmalarının başında geliyor.
yine de windows kullandığım halde hiç kimse ağızınla kuş tutsa bu işletim sistemini bana sevdiremez ki, 1999 yılından beri kullanıyorum. alıştım.
buna rağmen yakında tamamen linux kullanmaya geçeceğim.
sevgiyle kal.