Windows vs Linux

Bu konuyu okuyanlar

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
@Jeaquares herkes ofis paketi kullanmak zorunda değil ve birçok kullanıcı hiç kullanmıyor bile hatta ben sistemimi ilk kurduğumda kaldırdığım ilk program openoffice oluyor arkasından fspot ve tomboy yani ofis programının default gelmesi bir meziyet değil ona bakarsan ilk kurduğunda mp3 çalmıyor divx oynatmıyor ama ben bunları söylemiyorum çünkü yasal kısıtlamalar var ve öntanımlı malesef gelemiyor windows da office programı kullanmak isteyen ev kullanicisida bi zahmet indirsin openoffice kursun kullansın veya microsoftun ev kullanicilari için ürettiği starter edition ı indirip kullansin bu kadar basit hem microsoft u tekel oluşturuyor internet explorer i default geliyor diğer tarayıcılar pazar kaybediyor diye mahkemelere veriyorlar sonrada linux dağıtımlarında office öntanımlı microsoft da yok diye maval okuyorlar yok böyle bir objektiflik kimse kimseyi yemesin

microsoftun donanım üreticileriyle anlaşma yapmasından daha doğal birşey olmaz linux dağıtımı satan firmalarda yapsın redhat novell canonical zaman zaman yapıyorlar onlarda mı yapmasın

siz objektif olduğunuzu söylüyor ve savunuyorsunuz ama herkesden daha çok tafafgirlik yapıyorsunuz

Herkes Office programı kullanmak zorunda değil, öyle mi? Peki öğretmenler? Memurlar? Hatta doktorlar?

Sen bilgisayarı sadece film izlemek, müzik dinlemek için kullanıyor olabilirsin ama Office programı herkesin bilgisayarında olur, olmadığında da yokluğu hissedilir.

"İsteyen indirir, OpenOffice kullanır." demişsin, o zaman ne anlamı kaldı MS Office'e para vermenin? Bu da bir nevi tekelcilik değil midir? "Biz size Office programını vermiyoruz, ya alırsınız ya da internetten indirir ve başka bir şey kullanırsınız." tavrı, bu da bir tekelcilik değil midir? Sorarım sana HapS. :)

Linux dağıtımlarında ön tanımlı olarak OpenOffice geliyor, çünkü insanların Office programını kullanması gerekiyor HapS ve MS Office de Linux sistemleri altında çalışmaz. Yukarıda yazmıştım. Bu bir tekelcilik değildir.

Microsoft donanım üreticileriyle anlaşmalar yapıyor, ben buna anormal demedim zaten. Bu anlaşmaların gereği olarak piyasaya sürülen tüm donanımlar Windows yüklü ve Windows'la uyumlu oluyor. Resmen parayla pazarı gasp etmektir bu. Siz bunun tekelcilik olmadığını nasıl söylersiniz?

Ve ben objektif değilim. Hiçbir insan bu konuda tam olarak objektif olamaz. Olmaya çalışıyorum sadece. Olduğumu iddia etmiyorum.

-----------

Teşekkürler QaFeİN. :flowers:

cyberfalcon

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Uzun zaman önce Linux kullanmıştım. Arasıra mecbur kaldığım zamanlarda bazen kullanıyorum. Benim kullandığım versiyonlardan sonra çıkanlarda kullanımı kolaylaşmış olabilir ama benim kullandıklarım hiçte kullanışlı değildi.

Tek komutla programları internetten indirip kurmak mümkün demişsin. Ama ben öyle bir şey görmedim. FTP den kurulduğunu gördüm ama oradan da çok uğraştırıyordu ve çok sorun çıkartıyordu. Senin dediğin tek komutla kurma sanırım ileri düzey kullanıcılar içindir. Son kullanıcının yapabileceğini sanmıyorum. Yapabilse bile Windowstaki program çeşitliliğine sahip olmadığını, her programın bulunamayacağını düşünüyorum.

Driver sorununda donanım üreticileri suçlanmış ama bence adamlar Linux için driver üretmemekte haklılar. Niye pazar payı düşük bir işletim sistemi için uğraşıp kaynaklarını zarar etme pahasına harcasınlar.

Linux un virüsler açısından windowstan daha güvenli olduğunu kabul ediyorum ama hackerlar (bence virüslerden daha tehlikeli) açısından windows kadar güvenli olduğunu düşünmüyorum. Bunun sebebi de açık kaynaklı olması. Çünkü hackerlar kaynak kodlarını inceleyerek açıklarını daha rahat bulabilirler. Ama windowsun kaynak kodlarını ele geçirmek o kadar kolay olmasa gerek.

Linuxcular anlatınca herkese linux çok güzel geliyor ama kullanmaya başlayınca hiç te o kadar kullanışlı olmadığı anlaşılıyor ve windowsa geri dönüş fazla sürmüyor.

Ben linuxcu bir arkadaşa windows daha hızlı çalışıyor demiştim. Onun cevabı ise şu olmuştu, linuxun altında çalışan programlar windowsta çalışsaydı o zaman hangisi daha hızlı görürdün demişti. Ama o beni ilgilendirmiyor ki bana windowsta çalışan programlar yetiyor mu yetiyor. Linuxun altında çalışan serverlar için kullanılan programların bana faydası yoksa niye kullanıyım. Ayrıca son kullanıcılar progrmların hangisinin çalışacağını bilmediği için birçok gereksiz programı da yüklüyorlar. Bu da sistemi kasıyor haliyle. Ama son kullanıcının o ayrıntıları bilmesini bekleyemezsin, bunu bekliyorsan ona son kullanıcı dememen lazım.

Beni demek istediğim Linux son kullanıcılar için kullanışlı bir sistem değil, uzmanlar için daha iyi olabilir ama son kullanıcılar için değil.

Yazının tam olarak tarafsız yazıldığını düşünmüyorum. Windowsu anlatan kısım tarafsız ama linux kısmına geçince taraflı olduğu görülüyor. Özellikle program kurulumundan ve driverlardan bahsederken taraflı yazıldığı belli oluyor.

Linuxun windowsla rekabet edebilmesi için daha çok geliştirilmesi lazım. O gelişirken windowsta boş durmayacak o da gelişecek.

HapS

Müdavim
Reaksiyon puanı
63
Herkes Office programı kullanmak zorunda değil, öyle mi? Peki öğretmenler? Memurlar? Hatta doktorlar?

Sen bilgisayarı sadece film izlemek, müzik dinlemek için kullanıyor olabilirsin ama Office programı herkesin bilgisayarında olur, olmadığında da yokluğu hissedilir.

"İsteyen indirir, OpenOffice kullanır." demişsin, o zaman ne anlamı kaldı MS Office'e para vermenin? Bu da bir nevi tekelcilik değil midir? "Biz size Office programını vermiyoruz, ya alırsınız ya da internetten indirir ve başka bir şey kullanırsınız." tavrı, bu da bir tekelcilik değil midir? Sorarım sana HapS. :)

Linux dağıtımlarında ön tanımlı olarak OpenOffice geliyor, çünkü insanların Office programını kullanması gerekiyor HapS ve MS Office de Linux sistemleri altında çalışmaz. Yukarıda yazmıştım. Bu bir tekelcilik değildir.

Microsoft donanım üreticileriyle anlaşmalar yapıyor, ben buna anormal demedim zaten. Bu anlaşmaların gereği olarak piyasaya sürülen tüm donanımlar Windows yüklü ve Windows'la uyumlu oluyor. Resmen parayla pazarı gasp etmektir bu. Siz bunun tekelcilik olmadığını nasıl söylersiniz?

Ve ben objektif değilim. Hiçbir insan bu konuda tam olarak objektif olamaz. Olmaya çalışıyorum sadece. Olduğumu iddia etmiyorum.

-----------

Teşekkürler QaFeİN. :flowers:

@Jeaquares

bu linux artık ne emmeye ne gömmeye geliyor o tekelcilik değilmi bu değilmi ya basar parayı alırsın yada gider bedava olanı kullanırsın okadar basit :huh:

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
Uzun zaman önce Linux kullanmıştım. Arasıra mecbur kaldığım zamanlarda bazen kullanıyorum. Benim kullandığım versiyonlardan sonra çıkanlarda kullanımı kolaylaşmış olabilir ama benim kullandıklarım hiçte kullanışlı değildi.

Tek komutla programları internetten indirip kurmak mümkün demişsin. Ama ben öyle bir şey görmedim. FTP den kurulduğunu gördüm ama oradan da çok uğraştırıyordu ve çok sorun çıkartıyordu. Senin dediğin tek komutla kurma sanırım ileri düzey kullanıcılar içindir. Son kullanıcının yapabileceğini sanmıyorum. Yapabilse bile Windowstaki program çeşitliliğine sahip olmadığını, her programın bulunamayacağını düşünüyorum.

Driver sorununda donanım üreticileri suçlanmış ama bence adamlar Linux için driver üretmemekte haklılar. Niye pazar payı düşük bir işletim sistemi için uğraşıp kaynaklarını zarar etme pahasına harcasınlar.

Linux un virüsler açısından windowstan daha güvenli olduğunu kabul ediyorum ama hackerlar (bence virüslerden daha tehlikeli) açısından windows kadar güvenli olduğunu düşünmüyorum. Bunun sebebi de açık kaynaklı olması. Çünkü hackerlar kaynak kodlarını inceleyerek açıklarını daha rahat bulabilirler. Ama windowsun kaynak kodlarını ele geçirmek o kadar kolay olmasa gerek.

Linuxcular anlatınca herkese linux çok güzel geliyor ama kullanmaya başlayınca hiç te o kadar kullanışlı olmadığı anlaşılıyor ve windowsa geri dönüş fazla sürmüyor.

Ben linuxcu bir arkadaşa windows daha hızlı çalışıyor demiştim. Onun cevabı ise şu olmuştu, linuxun altında çalışan programlar windowsta çalışsaydı o zaman hangisi daha hızlı görürdün demişti. Ama o beni ilgilendirmiyor ki bana windowsta çalışan programlar yetiyor mu yetiyor. Linuxun altında çalışan serverlar için kullanılan programların bana faydası yoksa niye kullanıyım. Ayrıca son kullanıcılar progrmların hangisinin çalışacağını bilmediği için birçok gereksiz programı da yüklüyorlar. Bu da sistemi kasıyor haliyle. Ama son kullanıcının o ayrıntıları bilmesini bekleyemezsin, bunu bekliyorsan ona son kullanıcı dememen lazım.

Beni demek istediğim Linux son kullanıcılar için kullanışlı bir sistem değil, uzmanlar için daha iyi olabilir ama son kullanıcılar için değil.

Yazının tam olarak tarafsız yazıldığını düşünmüyorum. Windowsu anlatan kısım tarafsız ama linux kısmına geçince taraflı olduğu görülüyor. Özellikle program kurulumundan ve driverlardan bahsederken taraflı yazıldığı belli oluyor.

Linuxun windowsla rekabet edebilmesi için daha çok geliştirilmesi lazım. O gelişirken windowsta gelişecek.

Öncelikle teşekkürler görüşlerin için. :flowers: Ben de sana cevap vereyim o zaman.

Ubuntu kullanıyorum. Yazıda da çoğu şeyde Ubuntu'yu kastetmiştim. Örnek vereyim, Wine programını kurmak için Uçbirim'e "apt-get install wine" yazıyorsun sadece. Şu ana kadar bütün programları da böyle yükledim neredeyse. Geri kalanlar için de Paket Yöneticisi hazır. Son kullanıcı asla zorluk çekmeyecektir, emin ol. Ben de profesyonel bir kullanıcı değilim. Zorluk çekmedim ilk günden beri. :)

Windows'taki program çeşitliliğinden bahsetmişsin. En son kaç yıl önce Linux sistemlerinden birini ve hangisini kullandın? Mesela Pardus için program bulmak zordur ama Ubuntu'nun deposunda binlerce program var.

Donanım üreticileri Linux'a destek verdikleri zaman zarara uğramazlar. Maliyetler düşeceği için son kullanıcı tarafından daha çok tercih edilirler tam tersine. :flowers:

Linux'un kaynak kodlarını inceleyen insanlar, kötü niyetli ve bilgili iseler elbette zarar verme amacı ile bunu kullanabilirler. Ama Linux sistemlerini ele geçirmek yine o kadar da kolay değil. Çünkü kötü niyetli birinin göreceği açığı aynı anda 2-3 iyi niyetli kişi görür ve düzeltir. :) Senin dediğin şey doğru ama şu ana kadar bu konuda herhangi bir şey duymadım. Çünkü tahminen benim mantığım devreye girdi bu konuda. :) Ve zaten kötü niyetli kişiler Windows'a odaklı çalıştıklarından Linux sistemleri hakkında, Linux'un geliştiricileri kadar araştırma yapmadıkları için, onlar araştırıp bulana kadar var olan bir açık çoktan düzeltilmiş olur. Bu da açık kaynak koduna sahip olmanın getirdiği artılardan biridir.

Linux'çular anlatınca güzel, kullanınca kötü. Bunu da yorumlarımdan birinde söylemiştim sanırım. Hiçbir araştırma yapmadan Linux'a geçilmesi bu sonuçları doğurur, bu normaldir. Ama araştırma yaparak Linux'u keşfeden hiç kimsenin Windows'a döndüğünü görmedim. :)

Son kullanıcılar, sistemleri için neyin gerekli olup neyin gerekli olmadığını bilmeliler. Bilmiyorlarsa zaten sen onlara kullanıcı bile diyemezsin. :) Sen bilgisayarında bir antivirüs programı, bir ofis programı olması gerektiğini bilmiyorsan, bilgisayarın başında işin ne ki? Önemli olan burada, ihtiyacın olan programa en kısa sürede ulaşabilmektir. Bunun için ayrı ücret ödememen gerekir.

Yazı zaten tarafsız olamaz. Ben bunu önceki yorumlarımda belirttim. Ben özgür yazılım taraftarıyım. Gözüm kapalı bir şekilde Windows'un bu konudaki eksikliğini görmezden gelemem. :flowers:

ALMİ

Müdavim
Reaksiyon puanı
60
:D

Bak ALMİ, sana tek tek ve uzun uzun cevap vereyim.

Öncelikle Linux'a toplu olarak virüs yayılma derken ne demek istedin bilmiyorum ama :D Linux'taki bir açığı anında kapatabilir kullanıcılar. Microsoft'ta beklemek zorundasın. Hatta yazımda da belirttiğim açık var ya, o açık ilk bildirildiğinde Microsoft görmezden gelmiş. :) Bunu da yazmış olayım.

Linux Firefox'u yüklüyor çünkü Internet Explorer Linux üzerinde çalışmıyor. :D Sen sonradan Opera'yı seçebiliyorsun. Ayrıca IE sadece yüklü olarak gelmiyor, sen Firefox yüklesen bile ayarlarını yapmadığın sürece hala MSN'de e-postalarını okumak istediğinde IE açılıyor, GIF resimleri için IE açılıyor, vb. Hatta MSN'de e-postalarını okumak istediğinde başka tarayıcıyı kullanamıyorsun. O simgeye tıkladığın an IE açılıyor. Ancak IE'yi silersen oluyor, o da ben hiç silmedim. :) Bazı şeyleri kullanamayabilirsin çünkü. Programlar birbiriyle bağımlı.

Linux'ta OpenOffice programının verilmesi tekelcilik değildir. MS Office Linux sistemlerinde çalışmadığı için, insanları Office programlarından mahrum bırakmamak için OpenOffice gelir. :D Ve yine bu durumda Microsoft tekelcidir çünkü işletim sistemine dolarlar verdikten sonra gidip yine dolarlar vererek MS Office almak zorunda kalırsın. :)

Linux'un kaynak kodlarını kapatma gibi bir olayı olamaz. Linux bir şirket veya kuruluş değildir. :wink: Linux binlerce insanın sistemidir. Ha şu olur, bir dağıtım yolundan sapar (ki var öyleleri) ve kaynak kodlarını toplumdan saklayarak bir kuruluşun işletim sistemi olarak satılmaya başlar. O zaman da zaten adı bile duyulmaz çünkü hem Linux dünyasının saygısını kaybetmiş olacaktır, hem de Windows'çular Linux sistemlerine alışkın olmadığı için asla bilmedikleri ve onlara göre zor olan bir sisteme para ödemeyeceklerdir.
Daha uzun cevap yarın vereceğim kısa olarak MS Office Linux üzerinde Wine adlı bir programlar çalışıyor ben koysunlar demiyorum ancak MS koysa tekel denilir

MaviAteş

Doçent
Reaksiyon puanı
24
Ne alakası var bilgisayar tabi Windows yüklü gelicek Linux a kim destek veriyor söylesene mesela Linux a toplu olarak virüs yayıldı kim düzeltecek bunu.
Mesela PArdus'a Tübitak destek veriyor. :)
Birde Windows parayla satılan bir ürün, ben bunu satın almak istemiyorum ama yeni bir dizüstü bilgisayar alacaksam bana seçme şansı sunulmuyor.

Bir de sakın IE örneğini göstermeyin ona bakıyorsanız Google da Chrome OS da Chrome u getirecek Apple Safariyi yüklüyor diğer Linux türevleri de Firefox u getiriyor.Bu durum da Microsoft tekel olmuş olmuyor örneğin şu an millet Windows la beraber Office programı gelse diyor ama AB yine tekelciliğe girer der fakat Linux la Open Office veriliyor.
Linux'ta bir gün bir çok virüs OLMAYACAK, çünkü Linux'un dosya yapısı ve kullanıcılara programları çalıştırabilmesi için izin verme sistemi ve sistem dosyaları ile kullanıcı dosyalarının ayrıştırılması mantığı gereği bunun olması çok zor.

Bakın hiç virüs olmaz demiyorum. Fakat şunu artık anlamanız gerekir. Linux'ta normal kullanıcı izinleri ile hiçbir sistem dosyasını DEĞİŞTİREMEZSİN. Virüslerde bir program olduğuna göre ve o an açık olan kullanıcının izinlerine sahip olduğuna göre virüsler, Windowstaki gibi olmaz. Birgün bir açık bulunursa o açık kapanana kadar, büyük ihtimalle bir kaç gün içinde yayılabildiği kadar yayılır ve sonu gelir.

Oysa Microsoft'ta antivirüs, antispy, antimalware yüklüyken bile açıklar hiç bitmiyor. Bazen windows'un bilinen bir açığı bile 7 sene sonra kapattığını biliyoruz. Ayrıntılar için buraya tıklayın.

Siz sadece tekel olduğuna örnek verin sadece tekel diyip geçmeyin çok mu zaor bir örnek yaa
Sadece tekel deyip geçmiyorum ama siz anlamak istemiyorsunuz. Bilgisayar alırken size işletim sistemini seçme şansı sunulmaması demek, TEKEL demek. Siz alternatif bir ürün olmaması durumunu kast ediyorsunuz sanırım ama bu Microsoft'un suçu olmaz.

Aksine rakibi olmayan bir ürün yapmak bir başarıdır. Bunu da Microsoft yapamaz, biraz önceki iletimde dediğim gibi, Microsoft hiç yeni bir teknoloji üretmiyor. Başkalarının bulduğu yeniliği satın alıp, daha büyük bir kitleye satıyor.
Son olarak Linux un da pazar payı artsa o da kodunu kapatır parayla satmaya başlarrrrrrrr olay budur!
Bilmeden konuştuğunuzu belli ettiğiniz bir nokta. Sahibi kim ki, kodunu kim kapatacak. GPL ile lisanslanmış ürünler, halka aittir. Zaten GPL, General Public Lisence yani Genel Kamu Lisansı demektir. Kamuya aittir.

Maddeler halinde uzatmadan yazı bende size maddeler halinde cevap veriyim haydi yarın sabah tekrar dövüşürüz:D
Bence cevap vermeden önce araştırın, okuyun öğrenin ondan sonra cevap verin.
Gerçi bu bir şeyi değiştirmeyecektir. Daha önceki başka konulardan konuşmalarınızdan hatırlıyorum. Parasını veririm, istediğim ürünü satın alırım anlamına gelen şeyler söylemiştiniz. Yani sizin düşünce yapınız ile Microsoft'un ki benzer çalışıyor. :)

aeke

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Foruma yeni üye oldum ama uzun süredir takip ediyorum. Güzel bir yazı yazmışsınız , bir linux (xubuntu) kullanıcısı olarak teşekkür ediyorum.

Daha önce Linux vs Windows tarzında çok sayıda konu açılmış ve hepsinde maalesef mesajlar karşılıklı atışma noktasına gelmiş.

Microsoft gerçekten büyük bir şirket ve özellikle işletim sistemi konusunda pastanın en büyük dilimine sahip. Fakat bu yeni oluşan birşey değil. Eğer yıllar önce Bill Gates değilde Linux'u geliştirenler bir atılıma geçmiş olsaydı şu anda farklı olabilirdi diye düşünüyorum.

Bu güne kadar yapılan karşılaştırmalar genellikle " Kişisel Bilgisayarlar ve Kullanıcıları " üzerinden yapılmış.Mobil cihazlarda, Serverlarda ve daha pek çok elektronik cihazın içinde onun yönetimini sağlayan sistemler bulunuyor. Olaylara bu açıdan da bakmak gerekiyor bence.

Mesela Mobil cihazlarda özellikle cep telefonlarında Microsoft'un masaüstündeki kadar başarılı olduğunu sanmıyorum. Çoğu telefon Symbian gibi yada üreticinin kendi geliştirdiği sistemi kullanıyor. Son günlerde ise Google'ın çıkardığı Linux tabanlı Android ile birlikte birçok firma yeni modellerini bu sistemle birlikte sunmaya başladı. Yani mobil sektör Linux'a yeşil ışık yakmış oldu.

Serverlarda da güvenlik ve benzeri konularda daha başarılı olduğu için Linux ön planda. Bilimsel araştırmaların yapıldığı süper bilgisayarlarda da genellikle linux/unix sistemler kullanılmakta. Bu örnekler çoğaltılabilir tabiki, kısacası Nasa, IBM gibi şirketler/kurumlar Linux kullanmakta çünkü açık kaynak olduğundan tamamen kendilerine özel bir sistemleri oluyor ve güvenlik konusunda da herhangi bir sıkıntıları olmuyor.

Yani demek istediğim olaya sadece kişisel bilgisayarınız açısından bakmayın.

Son olarak :

"Windows'u yasal olmayan şekilde kullananlara" diyorumki; tamamen kişisel isteklerinize göre özelleştirebileceğiniz, sizi kısıtlamayan , özgür bir sistemi kullanmak dururken,
"Yüzlerce kişinin alın teri bulunan bir sistemi EMEK HIRSIZLIĞI yaparak kullanacaksanız siz bilirsiniz."
buyurun crackleyip aktive edip kullanın sonrada Windows forever deyin :)

MaviAteş

Doçent
Reaksiyon puanı
24

Oysa uygulamada durum tam tersi. Dünyada sunucu uygulamalarının büyük çoğunluğu Linux kullanıyor. Çünkü daha güvenli.

Size şöyle örnek vereyim. Şu anda IBM, Google ve Yahoo'nun sunucularında Linux yüklü.

Bu aynı zamanda Google, Yahoo, Intel, IBM, Nvidia gibi firmaların Linux'un çekirdeğine kod yazdığı anlamına geliyor.

Google eğer Windows Server 2008 kullansaydı, Windows Server 2008'in, Google'ın gizli belgelerini Microsoft'a göndermeyeceğini bilemezdi. Oysa Açık kaynaklı Linux kullanıyor, kafası rahat.

Everalone

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Öncelikle Jeaquares a bu güzel karşılaştırılmalı yazısı için çok teşekkürler

başından sonuna yazıyı okudum. 7 sayfalık teşekkür ve tekelcilik yazılarını da okudum.
Ben tartışmalara katılmak istemiyorum.
1992 yılından beri bilgisayar kullanıyorum
amatör olarak program yazmışlığım da var
Dos ve Novell ile başladım bilgisayar hayatıma
sonrasında windows 3.1 ile tanıştım windowsla
3.11 win95 win98 diye devam etti
1999 yılında linux kurmak ve tanışmak istedim 1 ay kadar redhat ile uğraştım çok çetrefilli bir işti.
o zaman anladım ki ben windowsun kölesi olmuşum (kölesi ağır bir kelime olabilir alışkanlık olmuş benim için windows)
windows 2000 çıktı sonrasında en güzel sürümdü
derken windows bir devrim yaptı windows xp ile tanıştık
işim gereği yönettiğim sistemlerde nt 3.51 nt 4.0 serverlarla çalışmak zorundaydım
windows xp client lar harikaydı
hiçbir yerde problem çıkartmıyorlardı
ama serverlerda bir şeyler eksik kalıyordu
bu yüzden çeşitli server uygulamalarında yine linux versiyonları kullanıyordum
bu fedora oluyordu suse oluyordu, (ama yine çok iyi değildi) ya ses te problem çıkardı ya internette
linux donanımınızı tanımadı mı kodun dibine vurmanız belkide kerneli yeniden derlemeniz gerekiyordu

linuxun fedora ve suse sürümlerini çok sevdim üzerinde çeşitli projelerde çalıştım
zaman ilerledi windows vista çıktı evet bir fiyaskoydu
winxp varken gereksiz bir işletim sistemiydi (kendi adıma hiç tutmadım) çalıştığım hiç bir firmada da çalışmak zorunda kalmadım

gelelim günümüze 2009 başında windows 7 çıktı
beta sürümünü vistadan dilim yanmış şekilde indirdim
aman allahım winxp den sonra sıkılmadığım bir işletim sistemine sonunda sahip olmuştum
istediğim herşeye sahiptim ve fazlası da vardı
beta sürümlerin yenileri çıktıkça indirip kurmaya devam ettim
evet windows 7 de bir çok sorunu geride bırakmışlardı ve artık xp dışında kullanabileceğim bir sistemim vardı

ufak kardeşim 2 aydır pardus ile uğraşıyor
ara arada takıldığı yerlerde bana sorular yöneltiyortu
geçtiğimiz hafta baktım ubuntu kullanıyor ve yine bir kaç soru yöneltiyordu
bende şirkette otururken kardeşimin ubuntu 9.04 versiyonunu bilgisayarımda bir kurcalıyayım dedim
kurmak istemiyorsanız live cd (canlı çalışabilir cd) versiyonu olarak kullanabiliyorsunuz
ben bunun performansını görmek için laptopuma kurmalıyım dedim
kurulum 15 dk mı aldı almadı
masa üstü geldiğinde wireless ikonuna tıklayarak internete bağlandım

domaindeki bilgisayardan program almam gerekiyordu places üzerinden networke tıkladığımda windows pcleri hiç zorlanmadan getirdi
windows makineye bağlandım ve istediğim dosyaları indirdim
radmin kullanmak istedim aklıma wine geldi
console a wine yazıp entera bastığımda
sudo apt-get install wine yazarak kurabileceğimi söyledi (apt-get e suseden alışıktım)
tek tık ile wine kurdum radmin.exe üstüne çift tıklayarak radminimi kurdum
windows makineye remote desktop yapmam gerektiğinde console a rdesktop 192.x.x.x yazarak bağlanabildiğimi gördüm
yönettiğim windows sistemlere de bağlanabiliyordum
evolation mail ile exchange maillerime hiç zorlanmadan bağlabildim
yazıcı kullanmak istediğimde printersa tıkladım networkümdeki tüm windows yazıcılarını buldu ve hiç zorlanmadan kasmadan bağlandı
acrobat reader vs hiç sıkıntı yaşamadım
açıkçası bu kadar kararlı ve düzgün + kolay bir linux versiyonu ile tanışacağımı düşünmüyordum

makinemde artık sadece ubuntu var
windows 7 nin ön izlemeli menüsünü özlediğimi söyleyemiyeceğim çünkü linuxta compiz ile o da var ve tabiki fazlası var

açıkçası ön yargılarınızın kırılmasını istiyorsanız ubuntu live cd indirin ve kurmak zorunda olmadan ubuntunun keyfini çıkartın

compizi özellikle tavsiye ediyorum

tekrar teşekkürler Jeaquares

uzun yazım için özür dilerim

herkese iyi akşamlar,

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
@Everalone, yazınız için çok teşekkürler. Böylesine deneyimlerin olduğunu bilmek güzel. Bunların da burada paylaşılması güzel. Çünkü insanların ön yargısını, yine onlarla aynı düşünen kişiler tarafından kırabilir diye düşünüyorum.

Yazınıza karşılık ne yazsam az kalacak galiba. :) O sebeple susup insanların bu güzel yazıyı okumasını ve kafalarındaki şeyleri tekrar değerlendirmelerini istiyorum. :)

Tekrar teşekkürler bu güzel anınızı bizimle paylaştığınız için.

HapS

Müdavim
Reaksiyon puanı
63
rdesktop radmin değil bu arada linuxda öntanımlı gelen windows remote desktop istemcisi radminden daha kullanıilı bişey boş yere wine ve radmin kurmuşsun hocam

Champion78

Müdavim
Reaksiyon puanı
43
bence iki sistemde (win & linux) devamlı olmalı. hatta daha başka sistemler de olmalı ki, teknoloji bir şekilde gelişsin. şu anda piyasada sadece windows olsaydı, hala win 95 kullanıyor olurduk diye düşünüyorum :D tam tersi linux için de geçerli tabiki. kısaca bi rekabet ortamı mutlaka gerekli...

HapS

Müdavim
Reaksiyon puanı
63
heycan isteyenlere haiku öneririm bakın hızlı sistem nasıl olurmuş görün :) haiku bir linux veya bsd dağıtımı değildir tamamen farklı bir çekirdek ve masaüstü diğer işletim sistemleriyle hiçbir alakası yoktur sıfırdan yontulmuş bir sistem beos a benzer ama beos ile de hiç alakası yok

Everalone

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
rdesktop radmin değil bu arada linuxda öntanımlı gelen windows remote desktop istemcisi radminden daha kullanıilı bişey boş yere wine ve radmin kurmuşsun hocam

serverlarıma radmin ile bağlanmak daha bir kolayıma geliyor (tek bir port açarak tek bir ip üzerinden tüm serverlara ulaşabilmek gibi mesela)

ama bazı yerlerde remote desktop ta iş görüyor

linuxta ön tanımlı gelen remote desktop ile windowsa garip bir şekilde bağlanamadım
console da rdesktop 192.x.x.x ile direk bağlandı

wine dan zarar gelmez windows uygulamalarının linux türevlerini öğrenene kadar işe yarıyor

:)

xarax

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Linux hakkında hiçbirşey bilmeyen çoğu kullanıcı bu konu ve yorumları okuduktan sonra "neymiş be bu linux" demişlerdir heralde.konu ve yorumları okuduktan sonra linuxa sempatim biraz daha arttı.Ubuntu ve Win7 beraber kullanıyorum win7 yi oyunlar ve başka platformlarda çalışmayan yazılımlar("wine"da da çalışmayanlar) için kullanıyorum yoksa pek ilgilenmem.tanıdığım birçok insana linuxu tavsiye ediyorum.Geleceğin işletim sistemi linux olacak bence.birgün c r a c k ve seri al kelimeleri yazılım dünyasında en az duyulan sözcükler olcak inşallah ücetsiz alternatifleri varken kimse yasadışı yollara gitmek zorunda kalmasın.özgür yazılım yaygınlaşsın.

HapS

Müdavim
Reaksiyon puanı
63
konsolda rdesktop dediğinde çalışan program remote desktop işte öntanımlı gelen

realmanager

Müdavim
Reaksiyon puanı
99

HapS

Müdavim
Reaksiyon puanı
63
evet göğüs dekoltesi süper bütün screencast lerini izlemiştim vakt izamaninda :D

yavuz_4106

Müdavim
Reaksiyon puanı
51
zaten lınux kurulu pc 'de
Eve internet bağlatıyım da bi drıver larını indirdim mi tamamdır

PROVDR

Asistan
Reaksiyon puanı
0
çok basit birşey söyliyeyim, insanlar neden hala windows kullanıyor sorusunun cevabı;
insanların çoğu paralı dediğimiz windowsa para ödemeden sahip oluyor, çoğu interneti korsan olaylar için kullanıyor, ve linuxta bunlara yer yok,
şuan ubuntu ve xp kurulu ama ubuntuyu açmak için bir nedenim yok.
(maalesef) illegal xp'imle müzik indirebiliyorum film indirebiliyorum bunun yanında illegal photoshopla rötuş yapıyorum:(
söyleyin bana linuxla ne yapabilirim...ama kendi paramı kazanmaya başladığımda herşeyin orijinalini kullanacağımı da biliyorum aslında korsan değilim ama babam sırf istiyorum diye her ay 2-3 film, 4-5 albüm, ve yükseltmek istediğim windows7'yi almaz...

ALMİ

Müdavim
Reaksiyon puanı
60
çok basit birşey söyliyeyim, insanlar neden hala windows kullanıyor sorusunun cevabı;
insanların çoğu paralı dediğimiz windowsa para ödemeden sahip oluyor, çoğu interneti korsan olaylar için kullanıyor, ve linuxta bunlara yer yok,
şuan ubuntu ve xp kurulu ama ubuntuyu açmak için bir nedenim yok.
(maalesef) illegal xp'imle müzik indirebiliyorum film indirebiliyorum bunun yanında illegal photoshopla rötuş yapıyorum:(
söyleyin bana linuxla ne yapabilirim...ama kendi paramı kazanmaya başladığımda herşeyin orijinalini kullanacağımı da biliyorum aslında korsan değilim ama babam sırf istiyorum diye her ay 2-3 film, 4-5 albüm, ve yükseltmek istediğim windows7'yi almaz...
Evet bende aynı senin gibi düşünüyorum Windowsla yapamayıpta Linuxla yapablidiğim bir şey yok bir neden olmalı aslında Mac,Windows ve Linux hepsi aynı mantık aynı yüzde 90 olarak işlev aynı ama nedense benim hoşuma Mac ve Windows geliyor.Mac ve Windows arasından da Windows u beğeniyorum

MaviAteş

Doçent
Reaksiyon puanı
24
Evet bende aynı senin gibi düşünüyorum Windowsla yapamayıpta Linuxla yapablidiğim bir şey yok bir neden olmalı aslında Mac,Windows ve Linux hepsi aynı mantık aynı yüzde 90 olarak işlev aynı ama nedense benim hoşuma Mac ve Windows geliyor.Mac ve Windows arasından da Windows u beğeniyorum

Dün, bazı şeylere yarın cevap vereceğim demiştin, seni bekliyoruz.

semih016

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Valla eğer senin ise bu yazı helal olsun sonuna kadar zevkle okudum. Bende bir linux fanatiği olma yolunda ilerliyorum. Windows'tan kurtulmaya çalışıyorum. onun için ek disk bile aldım bakalım ne olacak teşekkürler bu arada favorim ve önerim "Pardus"..

kuti

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Eline sağlık Jeaquares.Linux'u sevmezdim ama o kadar da kötü değilmiş.

ALMİ

Müdavim
Reaksiyon puanı
60
Tekelcilik konusunda anlaşma problem değil donanım üreticeleri anlaşmaları hemencecik iptel edebilir örneğin donanım olmadan Windows kullanılmaz değil mi :D O nedenle Microsoft anlaşmalarla değil kendisinin ve ABD nin gücüyle çalıyor.Bu nedenle tekel deme şansımız kalmıyor.
Microsoft tekel diyen demekki Coca-Cola ya da tekel demiş oluyor

Gelelim IE davasına Opera dava açtı MS ye tamam Opera buraya kadar haklı fakat Apple da MAC te Safari yi varsayılan olarak getiriyor.Apple a niye dava yok şimdi MS nin şuçu IE daha fazla kullanılıyor diye mi? Ben Apple ı şuçlamıyorum.Ancak neden ona da dava açılmadığını suçluyorum.Biri milyarca dolar sayıcak işletim sistemi yapıcak gidip içine kendi tarayıcısını koymayacak.Bababababa.Böyle iş mi olur adam isterse sisteminin içine Bill ve Steve emminin kırmızı donunuda koyar size ne(Sözüm buraya değil tekel diye kişilere)
Bir tane suçlamaya cevap verdim galiba MS nin avukatı oldum:D ama MS haklı

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
Valla eğer senin ise bu yazı helal olsun sonuna kadar zevkle okudum. Bende bir linux fanatiği olma yolunda ilerliyorum. Windows'tan kurtulmaya çalışıyorum. onun için ek disk bile aldım bakalım ne olacak teşekkürler bu arada favorim ve önerim "Pardus"..

Her harfine kadar benim parmaklarımın gücüyle yazılmış bir yazı işte. :) Teşekkürler. :flowers:

Linux fanatiği olman konusunda sana haddim olmadan bir öneri: Linux fanatiği ol, Windows düşmanı değil. :wink:

Eline sağlık Jeaquares.Linux'u sevmezdim ama o kadar da kötü değilmiş.

Kötü değil. Adamı fıtık edebiliyor ama kötü değil. :)

Adamı da neden fıtık ediyor? Biz tembel bir millet olduğumuz için. :wink:

Tekelcilik konusunda anlaşma problem değil donanım üreticeleri anlaşmaları hemencecik iptel edebilir örneğin donanım olmadan Windows kullanılmaz değil mi :D O nedenle Microsoft anlaşmalarla değil kendisinin ve ABD nin gücüyle çalıyor.Bu nedenle tekel deme şansımız kalmıyor.
Microsoft tekel diyen demekki Coca-Cola ya da tekel demiş oluyor

Gelelim IE davasına Opera dava açtı MS ye tamam Opera buraya kadar haklı fakat Apple da MAC te Safari yi varsayılan olarak getiriyor.Apple a niye dava yok şimdi MS nin şuçu IE daha fazla kullanılıyor diye mi? Ben Apple ı şuçlamıyorum.Ancak neden ona da dava açılmadığını suçluyorum.Biri milyarca dolar sayıcak işletim sistemi yapıcak gidip içine kendi tarayıcısını koymayacak.Bababababa.Böyle iş mi olur adam isterse sisteminin içine Bill ve Steve emminin kırmızı donunuda koyar size ne(Sözüm buraya değil tekel diye kişilere)
Bir tane suçlamaya cevap verdim galiba MS nin avukatı oldum:D ama MS haklı

ALMİ sana diyecek laf bulamadım şimdi. Bu muydu yazacağın şey? Pekii, ben seni biraz daha sıkıştırayım o zaman.

Bak buradaki kimse demiyor ki "Microsoft IE'yi Windows'la beraber piyasaya sürmesin." diye. Biz diyoruz ki, yani ben diyorum ki, seçim şansı tanınabilsin. İşletim sistemi kurulurken sorsun: Varsayılan tarayıcı olarak Internet Explorer'ı sisteminize yüklemek istiyor musunuz?

Aşağıda da iki seçenek: Evet, istiyorum.
Hayır, istemiyorum.

Daha sonrasında yüklemeyi istediğim varsayılan tarayıcıyı listeden seçmeme izin versin:

Mozilla Firefox
Opera
Chrome
Safari

Gibi... Sonra da bunları kurmak için ne yapmak istediğimi sorsun. USB belleğimde var olan bir kurulum dosyasıyla mı, yoksa internetten indirme yoluyla mı?

Sonra da tüm işlemleri ayarlayıp beni rahat bırakabilsin.

İşte Microsoft bunu yapmadığı için tekelcilikle suçlanıyor.

Bu mesajımı alıntı yapıp yazacağın şeye şimdiden cevap vereyim. Şunu diyeceksin: E Linux da Mozilla Firefox'u kuruyor direk!

Sebebi IE'nin Linux sistemleri üzerinde çalıştırılamamasıdır. Sebebi Microsoft'un bu konuda bir adım atmamasıdır.

Şimdi senden bir soru daha gelecek: E Wine ile kurulabiliyor ya!

Wine ile Internet Explorer 6'yı bozuk bir şekilde kullanabiliyorsun. 7 mi? Çok berbat, açılmıyor bile. 8'i denemedim zaten. Daha 6'da işlem yapamıyorken, 8'i nasıl açsın?

Zaten Wine, Linux'çular tarafından sevilmez. :)

Wine ile IE'nin tam olarak istikrarlı çalışması mümkün değil henüz. Ama sana şunu diyeyim, emin ol ki Microsoft IE'yi Linux sistemleri üzerinde de çalışabilecek bir sürümü ile yayınlasaydı, sana bunu seçme şansı da tanınırdı.

Aynı mantık Apple için de geçerli. Safari kendi malı olabilir ancak başka tarayıcıları yüklemeye izin vermediği sürece tekelci olarak kalacaktır.

Peki neden en çok Microsoft'un yaptığı göze batıyor?

Çünkü Apple daha çok iPhone, iPod gibi ürünlerle öne çıkıyor. Microsoft ise sadece Windows işletim sistemlerine destek veriyormuş gibi bir strateji izliyor. Ve bu yüzden en çok pazar payı Microsoft'ta. E zaten bu yüzden göze batıyor. :)

Bir de gelmiş Microsoft'un Amerika gücüyle çalıştığını söylemişsin. Amerika şu anki gücünü Microsoft'tan alıyor canım. :) Kapalı kaynak kodlarının ardında kimlerin oturduğunu bilmediğimiz sürece, Amerika'nın dünyadaki uyguladığı siyasette nereden güç aldığını tahmin etmemiz zor olmasa gerek.

Fantoma

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
evet ben de gözümü windows ile açtım. ama özellikle Pardus adlı yerli linux sürümünü ilk günlerinden beri kullanmaya çalıştım. Çalıştım diyorum zira yazışmalar, yazışmalar ama nafile accessrunner modemi değişik çekirdekler ile denesek bile tanıtamadım. Takdir edersiniz ki, pc kullanmanın yanında internette de bulunmak olmazsa olmaz bir olay. Sonuçta pardus 2008 cd den çalışan sürümde denedim. ama bu kez kablosuz modemimi tanıtamadım. bu sorun genelde ethernetli modem istediği için oluşuyordu. Mamafih bu kez modemde ethernette var ama kuramamanın nedeni sanırım benden kaynaklanıyor.
linux sürümleri windowsdan daha cazip. arayüzler çok güzel. özellikle tekelci ve mecburcu microsoft, gerek kendi yazılımlarını kullanmaya mecbur ederek, gerekse de eula kullanım sözleşmesinde değinildiği gibi kullanıcının istemi dışında bilgi elde etmeye çalışması ile fazlaca itici. kişilerin özel davranışlarının ve internet gezinti özgürlüklerinin bir şekilde izlenmesi beni rahatsız ediyor. bu kişilerin özeline açıkça tecavüz. ve microsoft bunu yapıyor. söylencesi iyi niyetli olsa da, davranışı yanlış.
gerçi yakın bir gelecekte sanırım tüm bu bağlantı ve izlenmelere mecbur edileceğiz ama şu an özgür kalmak ve nette rahatsız edilmeden dilediğimce gezinmek istiyorum. eğer adsl modem sorunumu aşabilirsem windows 7 değil linuxun bir sürümüne terfi etmeyi düşünüyorum.
bu arada yazıya emek veren arkadaşımızın çok düzgün ve tarafsız anlatımı için de teşekkürü boynumun bir borcu addediyorum. eline ve emeğine sağlık dostum. hayırlı nice çalışmalar.

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
evet ben de gözümü windows ile açtım. ama özellikle Pardus adlı yerli linux sürümünü ilk günlerinden beri kullanmaya çalıştım. Çalıştım diyorum zira yazışmalar, yazışmalar ama nafile accessrunner modemi değişik çekirdekler ile denesek bile tanıtamadım. Takdir edersiniz ki, pc kullanmanın yanında internette de bulunmak olmazsa olmaz bir olay. Sonuçta pardus 2008 cd den çalışan sürümde denedim. ama bu kez kablosuz modemimi tanıtamadım. bu sorun genelde ethernetli modem istediği için oluşuyordu. Mamafih bu kez modemde ethernette var ama kuramamanın nedeni sanırım benden kaynaklanıyor.
linux sürümleri windowsdan daha cazip. arayüzler çok güzel. özellikle tekelci ve mecburcu microsoft, gerek kendi yazılımlarını kullanmaya mecbur ederek, gerekse de eula kullanım sözleşmesinde değinildiği gibi kullanıcının istemi dışında bilgi elde etmeye çalışması ile fazlaca itici. kişilerin özel davranışlarının ve internet gezinti özgürlüklerinin bir şekilde izlenmesi beni rahatsız ediyor. bu kişilerin özeline açıkça tecavüz. ve microsoft bunu yapıyor. söylencesi iyi niyetli olsa da, davranışı yanlış.
gerçi yakın bir gelecekte sanırım tüm bu bağlantı ve izlenmelere mecbur edileceğiz ama şu an özgür kalmak ve nette rahatsız edilmeden dilediğimce gezinmek istiyorum. eğer adsl modem sorunumu aşabilirsem windows 7 değil linuxun bir sürümüne terfi etmeyi düşünüyorum.
bu arada yazıya emek veren arkadaşımızın çok düzgün ve tarafsız anlatımı için de teşekkürü boynumun bir borcu addediyorum. eline ve emeğine sağlık dostum. hayırlı nice çalışmalar.

Teşekkürler güzel cevabınız için. :flowers:

Modem sorunundan bahsetmişsiniz. Pardus'tan başka bir Linux sistemi kullanmadınız sanırım. Ubuntu'yu hiç denemiş miydiniz?

Exploit Coder

Müdavim
Reaksiyon puanı
26
Eline sağlık güzel bir yazı olmuş iznin olursa blogumda yazını yayınlayacağım..

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
Eline sağlık güzel bir yazı olmuş iznin olursa blogumda yazını yayınlayacağım..

Elbette. :) Sevinirim, teşekkürler. :flowers:

---------------

Yazının her türlü hakkı tüm halka aittir. İstenildiği gibi değiştirilip yayınlanabilir. :flowers:

Son mesajlar