Windows ortamında Pardus ISO kalıbını USB belleğe yazmak

Bu konuyu okuyanlar

Krazky

Profesör
Reaksiyon puanı
45
İşletim sisteminiz Windows ama Linux dağıtımı olan Pardus'u USB belleğe yazdırmak istiyorsunuz! Windows ortamında Pardus ISO kalıbını sorunsuz USB'ye yazdırmak istiyorsanız aşağıdaki yöntemi deneyin...

İndirmiş olduğunuz Pardus ISO dosyasının uzantısını .img olarak değiştirin.
Image Writer for Windows yazılım paketini indirip arşivi açın. (Üst sıradaki xxx-win32.zip dosyasını indirin)
Arşivden çıkan Win32DiskImager.exe dosyasını çalıştırın.
Image File olarak uzantısını değiştirdiğiniz .img dosyasını gösterin. Device olarak USB belleğinizi seçin ve Write düğmesine tıklayın.

ISO dosyasının uzantısını nasıl değiştirebilirim?

Denetim Masası > Klasör Seçeneklerini aç ordaki "Bilinen dosya türleri için uzantıları gizle "yazısındaki işareti kaldır
sonra gel uzantısını değiştirmek istediğin dosyaya sağ tıkla ad değiştir de ve noktadan sonraki yazıyı istediğin uzantı şeklinde değiştir...

Blackout

Dekan
Reaksiyon puanı
383
Teşekkürler. Ben de birazdan USB belleğe yazdıracaktım Pardus'u. Bu şekilde yapıp garantiye alalım bari. :)

shakal

Profesör
Reaksiyon puanı
29
unetbootin ile pardus kurulmuyor bildigim kadariyla fakat bu sürümde degistiyse bilemiyorum , bu arada secenek listesi hic önemli degil ben ubuntu yu bile secenek listesinden secmiyorum

islem cok basit ilk usb sürücünüz hangi sürücü adinda ve üsteki de iso dosyanin nerde bulundugu paskasi gerekmiyor ondan sonra baslat ve bitince yeniden baslat

Nordkapp

Doçent
Reaksiyon puanı
16
Guzel paylasim. Ben de ayni sekilde yazdiriyorum. UNetBootin nedense parduste ise yaramadi. Pardus icin herhangi bi secenegi secmeye gerek yok. Alt tarafta bi secenek vardi. Tam hatirlamiyorum simdi. O secenegi secebilirsiniz. Herhangi bi dagitim secmeden butun iso dosyalar(en azindan Linux dagitimlar icin) yazdirilabilir. Bazen ise yariyor ama bazen yaramiyor. Pardus'te de ise yaramadi. Ozet olarak bana gore arkadasin paylasimi Pardus icin bire bir.

mdkbet

Profesör
Reaksiyon puanı
80
O programda pardus seçeneği yok benim gördüğüm kadarıyla, hangi sistemi seçmemiz lazım pardus için?

unetbootin kullanırken listedekilerden birini seçmek zorunda değilsin

ikinci seçeneği seçersen iso'yu usb 'e yazabilirsin

usb den pardus kurmayın, CD'den kurulumu tercih edin
açılış yöneticisini yanlış diskin başına yazıyor windowsun yanına kurarsanız bilgisayarınız açılmayabilir
bilinen bir hatadır
isteyen hata listelerinde araştırma yapabilir.

Reaksiyon puanı
2,146
Pekala teşekkürler, az önce çalışan cd yi açmıştım usbye kurarak. Normal kurulumu dvdye çekip yaparım eğer yaparsam.

Nordkapp

Doçent
Reaksiyon puanı
16
mdkbet arkadas hakli bi yerde. Unetbootin her dagitimda ise yaramiyor. Cd yada Dvd daha iyi gibi ama benim gibi bir cok Linux dagitimini kullanmak isteyenler icin pahaliya geliyor. O yuzden usb bellekler daha ideal. Gerci yazilarbilir Cd'lerde var ama...

Artik bi cok dagitim kendi sitelerinde usb'ye yazdirmak hakkinda bilgi veriyor. Hatta kucuk programlar yayinliyorlar. Tabi en onemlisi kimin, nasil isinin goruldugu.

Reaksiyon puanı
2,146
Bu program farklı çalışıyor sanırım, çünkü usb diskin içine bile giremiyorsun işlemi yaptıktan sonra. Eski haline de ancak ubuntu üzerinden disk aracı ile biçimlendirerek getirebiliyorum.
Bütün imajları yazabilir diye düşünüyorum. Denemek lazım.

Nordkapp

Doçent
Reaksiyon puanı
16
Evet, haklisin. Simdi aklima geldi. Programin dezavantaji, mesela 4Gb'lik usb bellege 1Gb'lik Pardus iso dosyasini yazdirdik diyelim. 3Gb'lik bolum gozukmuyor. Format atsakta Usb bellek 1Gb mis gibi gozukuyor. Arkadasin dedigi gibi eski haline getirmek icin ya Ubuntu oratmindaki disk araci ile bicimlendirmek gerekiyor yada Windows ortaminda kucuk bir program araciligi ile format atmak gerekiyor. Programin linkini hatirlamiyorum simdi ama bulursam buraya eklerim ins.

Reaksiyon puanı
2,146
Valla o programı hatırlarsan çok makbule geçer :)
Sadece bu iş için ubuntu açmak gerekiyor falan zor oluyor :)

Nordkapp

Doçent
Reaksiyon puanı
16
Aslinda benim bilgisayarda varda burda nasil paylasacagim bilmiyorum.

---

En azindan adini yazayim: HPUSBFW.EXE

Google amcaya sorunca bir suru sonuc gosteriyor.

desperado64

Rektör
Reaksiyon puanı
104
Bu program farklı çalışıyor sanırım, çünkü usb diskin içine bile giremiyorsun işlemi yaptıktan sonra. Eski haline de ancak ubuntu üzerinden disk aracı ile biçimlendirerek getirebiliyorum.
Bütün imajları yazabilir diye düşünüyorum. Denemek lazım.

Kod:
diskpart
list disk
select disk # ( # disk numarası)
clean
create partition primary
select partition 1
active
format quick fs=fat32
assign
exit
cmd.exe'i yönetici olarak çalıştırarak bu kodları uygulamını tavsiye ederim :) Sebebi ise "Windows7-USB-DVD-tool" programında "We were unable to copy your files. Please check your USB device and the selected ISO file and try again." bu hatayı yaşamaman için :) ayrıca usb belleği eski haline getirmek için başka bir program kullanmmana gerek yok :)

desperado64

Rektör
Reaksiyon puanı
104
evet silip, formatlayıp, aktive edip ellerine sunuyor :)

mdkbet

Profesör
Reaksiyon puanı
80
USB harfi K, select disk K diyorum yok diyor öyle bişey :)
harf sormuyor rakam soruyor

DISKPART> LIST DISK

Disk ### Status Size Free Dyn Gpt
-------- ------------- ------- ------- --- ---
Disk 0 Online 74 GB 1024 KB
Disk 1 Online 3855 MB 0 B

mesela yukarıdaki ekrandan diskin boyutuna bakınca 1 numaralı diski seçmem gerektiğini anlıyorum
### kolonu disk numarasını gösteriyor

Reaksiyon puanı
2,146
Pardon ya list disk yazmayı unutmuşum :)

K idi işlemler bitince L oldu :D

Favorim HPUSBFW.EXE ama alternatif iyidir sağol :)