Pardus ISO sunu yazdırdığım USB Belleği Laptop BOOT ekranında görmüyor

Bu konuyu okuyanlar

Emirhan__46

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Merhaba arkadaşlar.
Pardus İSO'sunu USB belleğime yazdırdım fakat laptop boot ekranında görmüyor. Baya bir denemeden sonra sorunun benim laptopumdan kaynaklı olduğunu düşünerek başka bir laptopta denemeye karar verdim.
7 yıl önce alınmış eski Toshiba laptopa taktım USB'yi boot ekranında hemen gördü girdim içine. Pardusu kurmadan kullandım biraz hatta.
Ama benim asıl kurmaya çalıştığım, kendi laptopum Casper Excalıbur G770. Bu laptopa 10 defa Windows 10'u USB belleğe UEFİ yazdırarak kurmuşumdur.
Pardüsün İso dosyasını USB ye Pardüsün kendi uygulaması olan PİW ile yazdırdım görmedi, Rufus tan USB ye UEFİ olarak yazdırdım görmedi tekrar Rufustan
Klasik BİOS şeklinde USB ye yazdırma yaptım gene görmedi.
Fakat bir keresinde Windows 10 u Klasik BİOS olarak kurayım dedim(UEFİ değil yani) laptop Pardus'te olduğu gibi USB'yi boot ekranında görmedi.
Yaptıklarımın bir videosunu da çekmiştim bakabilirsiniz.
Video:
Arkadaşlar yardımlarınızı bekliyorum tabi ki yapmak isterseniz

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
Rufus kullanın aşağıdaki linkte anlatımı var.

Emirhan__46

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Rufus kullanın aşağıdaki linkte anlatımı var.

Aynen o linkteki gibi bende yapmıştım hocam aynı yorumu okuyarak genede görmemişti laptop

Emirhan__46

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Rufusun ekranında gördüklerinize dikkat etmeniz gerekir bire bir aynısı olmalı. yine de olmuyorsa USB stick ile bilgisayarınız arasında problem olabilir. Başka bir usb ile deneyin.
Rufustan kaç kere denedim hocam ne yazdıysa yaptım 2 farklı usb ile denedim hemde
Pardüs ten sonra aynı flaşa windows 10 UEFİ olarak kurunca okuyor ama laptop
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ayrıca arkadaşlar aynı laptopta sorun yaşayan bir arkadaş daha var pardüs forumlarında gördüm isterseniz burdan bakabilirsiniz.
Galiba sorun laptoptan kaynaklı gibi duruyor.
Bir başka aynı laptopu kullanan arkadaşta, yeni nesil işlemci BIOS'larında kurulum problemleri yaşayanlar için yazı yazmış onada BURADAN bakabilirsiniz.
Ben baktım ama aynı yaptığımız şeyleri anlatıyor galiba

Son düzenleme:

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
Rufustan kaç kere denedim hocam ne yazdıysa yaptım 2 farklı usb ile denedim hemde
Pardüs ten sonra aynı flaşa windows 10 UEFİ olarak kurunca okuyor ama laptop
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ayrıca arkadaşlar aynı laptopta sorun yaşayan bir arkadaş daha var pardüs forumlarında gördüm isterseniz burdan bakabilirsiniz.
Galiba sorun laptoptan kaynaklı gibi duruyor.
Bir başka aynı laptopu kullanan arkadaşta, yeni nesil işlemci BIOS'larında kurulum problemleri yaşayanlar için yazı yazmış onada BURADAN bakabilirsiniz.
Ben baktım ama aynı yaptığımız şeyleri anlatıyor galiba
pardus forumundan destek isteyebilirsiniz, ya da başka dağıtıma geçebilirsiniz Debian mesela...

Emirhan__46

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Arkadaşlar sorunum çözüldü Pardüsün 19.4 sürümü çıkmıştı onu yazdırdım flaşa laptop gördü ve kurdum sonunda adımları yapılması gerektiği gibi yaptım oldu

Emirhan__46

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Arkadaşlar sorunum çözüldü Pardüsün 19.4 sürümü çıkmıştı onu yazdırdım flaşa laptop gördü ve kurdum sonunda adımları yapılması gerektiği gibi yaptım oldu
@darkstar, Pardüs'ün 19.4-1 Backports sürümü çıkmış.
Kerneli 5.9 olduğu için baya donanımımı desteklemeye başladı.

NOT: Backports olmayan 19.4-1 sürümü 4.19 kernel ile geliyor.

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
@darkstar, Pardüs'ün 19.4-1 Backports sürümü çıkmış.
Kerneli 5.9 olduğu için baya donanımımı desteklemeye başladı.

NOT: Backports olmayan 19.4-1 sürümü 4.19 kernel ile geliyor.
Etiketlemişsiniz teşekkür ederim ama Pardus kullanmıyorum kullanmayı da düşünmüyorum.

emirhansusam1971

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Merhaba arkadaşlar.
Pardus İSO'sunu USB belleğime yazdırdım fakat laptop boot ekranında görmüyor. Baya bir denemeden sonra sorunun benim laptopumdan kaynaklı olduğunu düşünerek başka bir laptopta denemeye karar verdim.
7 yıl önce alınmış eski Toshiba laptopa taktım USB'yi boot ekranında hemen gördü girdim içine. Pardusu kurmadan kullandım biraz hatta.
Ama benim asıl kurmaya çalıştığım, kendi laptopum Casper Excalıbur G770. Bu laptopa 10 defa Windows 10'u USB belleğe UEFİ yazdırarak kurmuşumdur.
Pardüsün İso dosyasını USB ye Pardüsün kendi uygulaması olan PİW ile yazdırdım görmedi, Rufus tan USB ye UEFİ olarak yazdırdım görmedi tekrar Rufustan
Klasik BİOS şeklinde USB ye yazdırma yaptım gene görmedi.
Fakat bir keresinde Windows 10 u Klasik BİOS olarak kurayım dedim(UEFİ değil yani) laptop Pardus'te olduğu gibi USB'yi boot ekranında görmedi.
Yaptıklarımın bir videosunu da çekmiştim bakabilirsiniz.
Video:
Arkadaşlar yardımlarınızı bekliyorum tabi ki yapmak isterseniz
bilgisayarını kapat ve flash belleğini çıkar kapalı iken tak ve bios tan boot a gel yine görmez ise boot ekranında tüm enable olanları disable yap sadece usb yazanı yapma uefi yazanları ise başka bir seçenek varsa o seçeneği yap o zaman açılacaktır