Acer Laptop Windows Kurarken USB Görmüyor!

Bu konuyu okuyanlar

Emre Aydın

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Öncelikle herkese merhaba.
Cihaz kargo ile bugün elime ulaştı ve bilgisayarcının hazırlamış olduğu Windows 8.1 Pro 64 bit iso dosyası (USB bellek) ile işletim sistemi kurmak istedim. Cihazı ilk önce normal olarak açtım ve GNU GRUB diye bir menü çıktı. İki adet seçenek var. "Linpus Linux" ve "Create a bootable USB disk" olmak üzere. İkisini de denedim Dos ekranı gibi bir yerde kalıyor. Bilgisayarı kapatıp yeniden açtım ve açarken F2 tuşuna basarak bios'a girdim. Main bölümünden "F12 Boot Menu: Enabled" yaptım (disabled idi.) Sonra boot bölümünden "Boot Mode:UEFi" idi ellemedim. Zaten UEFİ ve Legacy seçenekleri var sadece. USB belleği taktım. Bu ayarlarla F12 ile boot menüsüne girdim. Boot Manager da sadece 1.HDD görünüyor ve yanında bir sürü rakam var. UEFI USB bellek veya başka bir seçenek de bulunmuyor. HDD'ye basınca da tekrar GNU GRUB bölümüne atıyor. Hem USB 3.0 hem de 2.0 bölümlerinden aynı sonucu aldım. Bilgisayarcıyı aradım acaba düzgün hazırlamadı mı USB belleği diye. Sorun olmadığını başka bir bilgisayara da benim bellekle attığını söyledi. Bana tekrar BIOS menüsüne girmemi ve Boot bölümünü açmamı söyledi. "Boot priority order" bölümünde 1.den 7. ye kadar yedi tane seçeneği okudum. USB HDD'nin üstüne gelip F6 tuşu ile 1. sıraya taşımamı söyledi. Daha önce 1. sırada HDD vardı. Ayarları kaydedip bilgisayarı kapattım ve yeniden açarken hiç bir tuşa dokunmamamı söyledi. Yine GNU GRUB menüsü çıktı. Son çare olarak size yazmak istedim. Kuramazsam işletim sistemini pazartesi bilgisayarcıya götüreceğim. Bilgisayarcı da para almak için getir demiyor. Yakın bir dostumuz çözümünü halledebileceğini söyledi ama ben 3 gün daha beklemek istemiyorum. Aynı zamanda sorunu kendim halletmek istiyorum. Windows 8.1 kurduktan sonra Windows 10'a yükselteceğim. Umarım yarına kadar sizin de yardımınızla çözümünü bulabilirim. Laptop tam modeli ise Acer Aspire E5-573G-505G