Bu konuyu okuyanlar

rise

Dekan
Emektar
Hocam önerdiğiniz linux dağıtımı var mı?
Bu konuda onu da paylaşmış oldum. İlk mesajda mevcut.

* Ubuntu
* Linux Mint
* Manjaro

Şimdilerde Arch Linux tabanlı Garuda Linux kullanıyorum.

Sorduğun soruya isabetli cevaplar verebilmek için şu detayları da bilmek gerekir:
* Donanım nasıldır?
* Ne amaçla Linux kullanacaksın?

celebi123

Asistan
Bu konuda onu da paylaşmış oldum. İlk mesajda mevcut.

* Ubuntu
* Linux Mint
* Manjaro

Şimdilerde Arch Linux tabanlı Garuda Linux kullanıyorum.

Sorduğun soruya isabetli cevaplar verebilmek için şu detayları da bilmek gerekir:
* Donanım nasıldır?
* Ne amaçla Linux kullanacaksın?
4GB Ram pentium işlemci 2gb ekran kartım var
Günlük Kullanım için kullanacağım.Windows 7nin yanına kurmak istemekteyim

Exinie

Öğrenci
Sorun 2 : Grub silinince Windows gidecek, açılmayacak. Ayrıca Sorun 1 ile birleşince daha da vahim.

Ne alaka acaba? Boot menüsünden Windows Boot Manager seçilerek Windows'a erişilebilir.

Konu çok mantıksız olmuş, Moderatör birisinin böyle konu açmasına da şaşırmadım değil.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Çözüm 1 : "Dönülmez akşamın ufkundayım" şarkısını mırıldanmamak için varsa verilerinizi yedekleyin.

Ek olarak bu da alakasız, WoeUSB ile kolayca Windows ISO dosyası USB belleğe yazılabiliyor.

Son düzenleme:

Harnapazade

Profesör
Güzel konu olmuş teşekkürler. Şu an kişisel bilgisayarımda Windows 10 Lite + MX Linux 19 LXDE arayüzüyle birlikte kullanıyorum. Donanım eski olunca böyle hafif sistemler olması gerekiyor ki kasmasın. Kurumsal bilgisayarlarımıza da Pardus yüklenecek ileride planımız bu fakat denedim canlı olarak sistemi kablosuz ağ çalışmadı, sadece Pardus özelinde değil debian tabanlı olan tüm dağıtımlarda aynı sorunu yaşadım. Dışarıdan yüklüyorum yine olmuyor. Tabanı farklı bir sistem deneyeyeyim dedim ve ilk alternatif tabi ki Manjaro ve yüklediğim an bırak wi-fi görmeyi falan dahili + harici ekran kartının sürücülerini görüp kurmuş bile. Şu an hazırlık sürecimi ayarlıyorum. Tasarım işleriyle uğraştığımdan tek sıkıntım bu. GIMP baya öğrendim dosyaları geçiriyorum diğer programlar sorun değil zaten. Flash bellekte Manjaro KDE'yi hazırladım tam anlamıyla hazır olduğumda geçiyorum ve acayip heyecanlıyım çünkü artık iş hayatımda da bu lanet güncelleme geldikçe yavaşlayan, durup durmadık yerde dosya yöneticisi çöken, kişiselleştirme seçeneği neredeyse hiç olmayan Windowstan kurtuluyorum. Tek sıkıntı oyun ama zaten hiç işim yok gibi bir şey.

rise

Dekan
Emektar
Flash bellekte Manjaro KDE'yi hazırladım tam anlamıyla hazır olduğumda geçiyorum ve acayip heyecanlıyım çünkü
Şu dağıtımda KDE masaüstünü çok güzel hazırlamışlar, USB üzerinde kenarda tutulabilir..
Zaten Arch Linux ve Manjaro tabanlı geliyor.

👉 DistroWatch.com: Garuda Linux

Harnapazade

Profesör
Şu dağıtımda KDE masaüstünü çok güzel hazırlamışlar, USB üzerinde kenarda tutulabilir..
Zaten Arch Linux ve Manjaro tabanlı geliyor.

👉 DistroWatch.com: Garuda Linux
Çok teşekkürler. Hakikaten harika duruyor ve adamlar maşallah bütün arayüzler var LXQT'den başlayıp KDE'ye kadar geliyor. Bunu yüklerim büyük ihtimal. KDE arayüzünü harika yapmışlar dediğiniz dağıtım Dragonized Edition en baştaki sanırım.

rise

Dekan
Emektar
En hafif Linux dağıtımı hangisidir?

ATOM işlemcilerle bile çalışabilen dağıtımlar diyebiliriz.
Şu bağlantıda bir PDF dosyası ile konu ele alınmış:

Özel başlık
"вαşℓıк вυℓυиαмα∂ı."
şuan daha lınuxa geçeli 3 4 gün oldu internete güvendim ve bir iki arkadaşa sordum işte daha perfonmansın artar diye csgo da filan girdim en düşükte 40 fps oynadığım oyun rekabetçiye girmiyor 2 saat ban yedim atölye haritasına girdim viewmodelimi yükliyim diye paneller gözükmüyor.
Belki sorun csgodadır dedim ets2 indirdim ordada gökyüzü siyah ve fps o ayarda 40a çıkabilirdi şimdi 20yi görmüyor daha ilk günden **** me tekmeyi yedim yani :(
(oyunlarım steamdan,güncellemeler tam,steamdaki ayar açık,xfce sürümü kurulu)

rise

Dekan
Emektar
şuan daha lınuxa geçeli 3 4 gün oldu

İlk mesajda cevap var aslında;

Çözüm 5 : Yükleyeceğiniz dağıtımın Windows işletim sistemi ile aynı dili konuşmadığını hesaba katın. Dosya sistemi farklı, bölümlendirme farklı yani başka bir dünya karşınıza çıkacak.

👇
Yeni bir konu açıp, hangi dağıtımın hangi sürümünü yüklediğini, sistemin güncel olup olmadığını, ekran kartı sürücüsü durumu vs. yazarsan, konu üzerinde fikir yürütecek insanlar var buralarda...

SDN Son Haberler

Son mesajlar