Bu konuyu okuyanlar

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Hocam önerdiğiniz linux dağıtımı var mı?
Bu konuda onu da paylaşmış oldum. İlk mesajda mevcut.

* Ubuntu
* Linux Mint
* Manjaro

Şimdilerde Arch Linux tabanlı Garuda Linux kullanıyorum.

Sorduğun soruya isabetli cevaplar verebilmek için şu detayları da bilmek gerekir:
* Donanım nasıldır?
* Ne amaçla Linux kullanacaksın?

celebi123

Asistan
Reaksiyon puanı
283
Bu konuda onu da paylaşmış oldum. İlk mesajda mevcut.

* Ubuntu
* Linux Mint
* Manjaro

Şimdilerde Arch Linux tabanlı Garuda Linux kullanıyorum.

Sorduğun soruya isabetli cevaplar verebilmek için şu detayları da bilmek gerekir:
* Donanım nasıldır?
* Ne amaçla Linux kullanacaksın?
4GB Ram pentium işlemci 2gb ekran kartım var
Günlük Kullanım için kullanacağım.Windows 7nin yanına kurmak istemekteyim

Exinie

Öğrenci
Reaksiyon puanı
52
Sorun 2 : Grub silinince Windows gidecek, açılmayacak. Ayrıca Sorun 1 ile birleşince daha da vahim.

Ne alaka acaba? Boot menüsünden Windows Boot Manager seçilerek Windows'a erişilebilir.

Konu çok mantıksız olmuş, Moderatör birisinin böyle konu açmasına da şaşırmadım değil.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Çözüm 1 : "Dönülmez akşamın ufkundayım" şarkısını mırıldanmamak için varsa verilerinizi yedekleyin.

Ek olarak bu da alakasız, WoeUSB ile kolayca Windows ISO dosyası USB belleğe yazılabiliyor.

Son düzenleme:

Harnapazade

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,442
Güzel konu olmuş teşekkürler. Şu an kişisel bilgisayarımda Windows 10 Lite + MX Linux 19 LXDE arayüzüyle birlikte kullanıyorum. Donanım eski olunca böyle hafif sistemler olması gerekiyor ki kasmasın. Kurumsal bilgisayarlarımıza da Pardus yüklenecek ileride planımız bu fakat denedim canlı olarak sistemi kablosuz ağ çalışmadı, sadece Pardus özelinde değil debian tabanlı olan tüm dağıtımlarda aynı sorunu yaşadım. Dışarıdan yüklüyorum yine olmuyor. Tabanı farklı bir sistem deneyeyeyim dedim ve ilk alternatif tabi ki Manjaro ve yüklediğim an bırak wi-fi görmeyi falan dahili + harici ekran kartının sürücülerini görüp kurmuş bile. Şu an hazırlık sürecimi ayarlıyorum. Tasarım işleriyle uğraştığımdan tek sıkıntım bu. GIMP baya öğrendim dosyaları geçiriyorum diğer programlar sorun değil zaten. Flash bellekte Manjaro KDE'yi hazırladım tam anlamıyla hazır olduğumda geçiyorum ve acayip heyecanlıyım çünkü artık iş hayatımda da bu lanet güncelleme geldikçe yavaşlayan, durup durmadık yerde dosya yöneticisi çöken, kişiselleştirme seçeneği neredeyse hiç olmayan Windowstan kurtuluyorum. Tek sıkıntı oyun ama zaten hiç işim yok gibi bir şey.

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Flash bellekte Manjaro KDE'yi hazırladım tam anlamıyla hazır olduğumda geçiyorum ve acayip heyecanlıyım çünkü
Şu dağıtımda KDE masaüstünü çok güzel hazırlamışlar, USB üzerinde kenarda tutulabilir..
Zaten Arch Linux ve Manjaro tabanlı geliyor.

? DistroWatch.com: Garuda Linux

Harnapazade

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,442
Şu dağıtımda KDE masaüstünü çok güzel hazırlamışlar, USB üzerinde kenarda tutulabilir..
Zaten Arch Linux ve Manjaro tabanlı geliyor.

? DistroWatch.com: Garuda Linux
Çok teşekkürler. Hakikaten harika duruyor ve adamlar maşallah bütün arayüzler var LXQT'den başlayıp KDE'ye kadar geliyor. Bunu yüklerim büyük ihtimal. KDE arayüzünü harika yapmışlar dediğiniz dağıtım Dragonized Edition en baştaki sanırım.

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
En hafif Linux dağıtımı hangisidir?

ATOM işlemcilerle bile çalışabilen dağıtımlar diyebiliriz.
Şu bağlantıda bir PDF dosyası ile konu ele alınmış:

?????.

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,206
şuan daha lınuxa geçeli 3 4 gün oldu internete güvendim ve bir iki arkadaşa sordum işte daha perfonmansın artar diye csgo da filan girdim en düşükte 40 fps oynadığım oyun rekabetçiye girmiyor 2 saat ban yedim atölye haritasına girdim viewmodelimi yükliyim diye paneller gözükmüyor.
Belki sorun csgodadır dedim ets2 indirdim ordada gökyüzü siyah ve fps o ayarda 40a çıkabilirdi şimdi 20yi görmüyor daha ilk günden **** me tekmeyi yedim yani :(
(oyunlarım steamdan,güncellemeler tam,steamdaki ayar açık,xfce sürümü kurulu)

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
şuan daha lınuxa geçeli 3 4 gün oldu

İlk mesajda cevap var aslında;

Çözüm 5 : Yükleyeceğiniz dağıtımın Windows işletim sistemi ile aynı dili konuşmadığını hesaba katın. Dosya sistemi farklı, bölümlendirme farklı yani başka bir dünya karşınıza çıkacak.

?
Yeni bir konu açıp, hangi dağıtımın hangi sürümünü yüklediğini, sistemin güncel olup olmadığını, ekran kartı sürücüsü durumu vs. yazarsan, konu üzerinde fikir yürütecek insanlar var buralarda...

Spywarex

Öğrenci
Reaksiyon puanı
36
Hocam konu çok faydalı olmuş elinize sağlık pek çok kişi yükledikten sonra ".exe dosyası niye çalışmıyor ki?" diyecek kadar bilgisiz bir şekilde geçiyor Linux'a. Standart ev kullanıcısının en iyi dostu her zaman Windows'tu ve Windows kalacak hep söylerim.

Castaft

Doçent
Reaksiyon puanı
900
Grub silinince nasıl Windows gidiyor anlamadım. Bende Grub yok oldu fakat Boot menüsünde Ubuntu ve Windows olarak iki ayrı seçenek var hep vardı bunları kullanarak girebiliyorum.

Deli_yazilimci

Asistan
Reaksiyon puanı
107
Millet ne dertliymis linuxdan ben bı ara kullandım hicde sorun yaşamadım ikisinide kurdum PC ye lazım olanda linux istediğimde pcyi bios ekranindan başlatıyor dum gayette düzgün çalışıyordu millet hem linux hem windows dizede tahsiyem o HDD yi 3 e bölün biri windows biri linux biride depolama olsun

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Grub silinince nasıl Windows gidiyor anlamadım. Bende Grub yok oldu fakat Boot menüsünde Ubuntu ve Windows olarak iki ayrı seçenek var hep vardı bunları kullanarak girebiliyorum.
UEFI menüsünde kalıyor olabilir, fakat UEFI bölümü kalıntılarını temizlemek isteyenleri düşünün. Bu konu zaten insanlar kayıp yaşamasın diye düşünülerek açıldı. Bilenlere, tecrübesi olanlara zaten diyecek bir şey yok.

Millet ne dertliymis linuxdan ben bı ara kullandım hicde sorun yaşamadım ikisinide kurdum PC ye lazım olanda linux istediğimde pcyi bios ekranindan başlatıyor dum gayette düzgün çalışıyordu millet hem linux hem windows dizede tahsiyem o HDD yi 3 e bölün biri windows biri linux biride depolama olsun
Hocam bu konu Linux yükleyip kullanmaya devam etmek isteyenler ve memnun olanlar için değil.
"Acaba Linux kurulumunu kaldırıp Windows ortamına geriye nasıl dönerim" şeklinde bir fikir ile araştımaya başlayanlara..

S

SDN Anonim 320986

SDN Okuru
Linux veya farklı işletim sistemleri kuracaklara tavsiyeler:
1- İşlemlere başlamadan evvel mevcut işletim sisteminizi "Windows'unuzu" yedekleyin. En azından bir kurtarma diski oluşturun. Yedekleme araçları olarak Acronis,Aomei yedekleme araçlarını kullanabilirsiniz. Alınan windows yedeğinizi ayrı bir diske yedekleyin. Geri yüklemesi bir kaç dakikanızı alan bir işlemdir bunu mutlaka yapın. ( Özellikle ilk kez linux kuracaklar için önemli bir husus )

2- Üstteki işlemler tamamsa eğer , windows disk yöneticisi üzerinden, linux kuracağınız bir disk alanı ayırmanız gerekli. disk yöneticisi açıldıysa eğer , C:\ diskine sağtık yaparak, küçültm yoluyla buradan kendinize göre disk alanınıza göre orn: 50 ila 100 gb kadar bir alan ayırın. Bu alan linux için ayrıldı.

3- Usbdisk'e yazdırılmış olan linux işletim sistemini artık boot yönergeleriyle live olarak başlatarak yani kurulumsuz şekilde. Install ile kurulumu başlatıp, ayırmış olduğunu disk alanına linux sistemini kurabileceksiniz artık.

4- a) Dil bölge ve klavye ayarlarını kendinize göre yapın Türkçe Q vs. b) Disk bölümleme alanına geldiğinizde (Ayırmış olduğunuz disk alanını seçin boyutundan tahminle anlayacaksınız zaten bu diski seçin.) c) Çiftıkla bu diski ext4 dosya biçimi olarak belirleyin / <Root simgesinide format tikiyle beraber işaretleyin. bu işlemler tamamsa eğer >ileri diyerek kuruluma devam edin. d) Son aşama Kullanıcı ve Şifre belirleme işlemi bunuda yapın şifrenizi unutmayın!

5-Artık linux işletim sistemini , windows yanına kurdunuz ve artık grubboot loader, yani sistem açılışlarında windows + linux işletim sistemi seçim ekranını göreceksiniz ve istenilen sisteme geçişle artık iki işletim sisteminide yanyana kullanabilirsiniz artık.

Muhtemel yaşanan sorunlar ve çözümleri:
1- Linux üzerinden windows iso dosyası yazdıramıyorum bunu çözümü için en kolay ve pratik uygulama olan "BalenaEtcher" adlı programı kullanarak yapabilirsiniz. Linux için olanıdır kurmadan çalışır çifttıkla.
a) Uygulama başlatılır b) Usbdisk takılı c) Windows_ ISO dosyası gösterilir ve yazdırma işlemi başlatılır artık windows yazdırılmış bir USBdiskiniz hazır ve linux'ten windowsa dönüş yapabilirsiniz

2-Linux işletim sistemini kaldırdım ya da kurdum ancak windows görünmüyor açılmıyor evet can alıcı noktaya dikkat edin bununla ilgili olarak bir çok yöntem ve yol var ancak ilk kullanıcı için çetrefilli bir işlem olarak düşünülebilir ya da genellikle girişimler sonuçsuz kalacaktır. Benim önerim "Boot Repair" adlı uygulamayla bunu bir kaç saniye içerisinde düzeltebileceğinizi söyleyebilirim. Bunun için öncelikle boto repair adlı uygulamanın ISO dosyasını indirip usbdiskinize yazdırarak boot yönergeleriyle bu programı başlatın kendisi otomatik olarak başlar live olarak çalışır. açılan menuden "recommended" butonuna tıkladığınızda, açılmayan windows veya linux işletim sistemlerinin, silinmiş veya zarar görmüş olan boot kaydını otomatik olarak bir kaç saniyede yükler ve sistemlerini artık açılır hale gelir. Bunun için saatlerce günlerce uğraşanları gördüğümüde belirtmem gerekli. Bu program bir kenarda elinizin altında mutlaka bulunsun arkadaşlar.
Boot repair indirme linki

3- Windows yanına kurdum ancak linux'ü kaldırmak istiyorum nasıl yaparım?
Arkadaşlar linux işletim sistemini kaldırmak için windows üzerinden disk yöneticisinden, linux'ü kurduğunuz diski silerek bu işlemi yaparsınız ancak, yapıldığında bu sefer'de , windows boot kaydınıda silmiş olacaksınız sebebiyse, Linux kurulurken "Grub boot loader" SDA anadiske kendini yazdığından ve buradan sistemler açıldığından, Windows'tan bağımsız olarak çalışması ve linux'ün silinmesiyle artık işlevini yitirdiğinden. Artık windows'uda boot etmez çalıştırmaz yapılacak işlem en pratik yoldan diyelim "Boot repair" programını boot ederek çalıştırın ve açılan uygulama üzerinden "recommended" butonuna tıklayarak windows boot kaydının tekrar'dan eklenmesini bir kaç saniye bekleyin ve eklendiğini göreceksiniz. Bir sonraki sistem başlangıcında windows'unuzun açıldığını artık görebilirsiniz. Burada bir çok yol var ancak ben pratik ve kolay herkesin rahatlıkla kullanabileceğini düşünerek bu yöntemi anlatmak istedim arkadaşlar.

4- Birden Fazla işletim sistemlerini ayrı ayrı yazdırmamak için ne yapmam lazım?
Bunuda eklemekte yarar görüyorum bu vesileyle arkadaşlar. bildiğimiz üzere RUFUS vb. uygulamalar birden fazla yazım işlemleri yapamamakta hal böyleyken , elimizde sadece tek bir usbdiskin olmasıda işleri çıkmaza bazen sokabilir. Üstteki anlattığımız işlemlerin bir kaçını yapmak için bir kaç tane usbdisk olmayacağını düşünürsek eğer size tavsiyem "VENTOY" multiboot uygulamasını kullanmanız olacaktır. a) Ventoy indirilir b) Usbdisk porta akılır c) Ventor uygulaması çalıştırılır usbdisk menüden seçilir ve ventoy usbdiske kurulur d) Elinizdeki tüm iso dosyalarını artık usbdiske kopyala yapıştır yaparak işletim sistemleri, kurtarma araçları bootrepair,acronis vb. gibi iso dosyalarını artık boot ederek işlemleri daha hızlı ve seri şekilde yapabileceksiniz arkadaşlar.

Üstteki yazdıklarım yaşadığım gerçek tecrübelere dayanmaktadır uzun yıllara dayanan bir Linux işletim sistemi kullanmışlığımla beraber, zaman buldukça özelleştirilmiş olan linux dağıtımlarıda hazırlamaktayım arkadaşlar. Başta windows ve Linux işletim sistemleri ile ilgili olarak bana sormak istedikleriniz olursa eğer , buradan forumdan + blog sayfamdan , youtube kanalımdan , üyesi olduğum siteler üzerinden, her türlü soru ve kafanıza takılan ilave vb. bilgileri sorabilirsiniz. Bende bildiklerimi size anlatmaya çalışırım. Umarım yazdıklarım güzel ve yararlı bir rehber olmuştur olacağı kanaatindeyim. Birde değerli arkadaşlardan ricam lütfen yüzeysel bilgilerle kaynaksız ve dayanaksız olan bilgi ve yorumlar yapmamaları. yapıyorlarsa da lütfen kaynak belirtmelerini rica ederim. kimseyi yanıltmamak ve yanlış bilgilerle yönlendirmeler yapmamak gerektiğinide hatırlatma gereğinin olduğu düşünerek yazıyorum.

Herkese iyi forum dilereyerek virüssüz sorunsuz çökmeyen sistemsiz sağlıklı çalışan sistemlerle sizleri başbaşa bırakıyorum herşey gönlünüzce olsun yorumlarınızı eksik etmeyin Bir LİKE alırım sizden de artık. :)

Saygılarımla Murat ATICI.