Bu konuyu okuyanlar

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
rise.png

Merhaba,
Son zamanlarda açılan konulardan bir çoğunda benzer sorunlar yaşayanları ve çıkmaza girenleri görünce bu konuyu açma gereği duydum. Belki Linux yüklemeye geçmeden önce bu konuya tesadüf ederseler sorun yaşamazlar ve her şey yolunda gider. Sözü uzatmadan konuya geçelim..

Kullanıcı bir hevesle Linux deneyimlemek istiyor, ISO kalıbını indirip USB hazırlıyor ve kurulumu yapıyor. Buraya kadar her şey yolunda gibi görünüyor. Hoşuna gitti ve kullanmaya devam edecekse sorun yok. Fakat geriye dönmek isteyeceği tuttu, Linux olan bölümleri ve Grubu silerek Windows işletim sistemine dönmek istedi..

İşte sorun tam olarak burada başlıyor.

Sorun 1 :
Windows yüklemek için önceden hazırlanmış USB yok. (Bu durumu değişik atasözleri ve deyimler ile süslemek mümkün)
Sorun 2 : Grub silinince Windows gidecek, açılmayacak. Ayrıca Sorun 1 ile birleşince daha da vahim.
Sorun 3 : Windows kalsın da diğer bölümleri sileyim diyorsanız ve bu konu hakkında çok bilginiz yoksa mutlaka yardım için konu açın. Yoksa sorun büyür, veri kaybı vs. yaşanabilir.
Sorun 4 : Linux olan bölümleri, grub veya EFI bulunan bölümü sileyim derken Windows bulunan bölümü yanlışlıkla silmek
Sorun 5 : Çalışmakta olduğunuz işiniz, projeniz vs. varsa hepsi beklemede kalacak, hatta çalışmalarınız o bilgisayar üzerindeyse kaybetme riskiniz var.
...

computer-error.png

Peki çözüm ne?
Çözüm 1 :
"Dönülmez akşamın ufkundayım" şarkısını mırıldanmamak için varsa verilerinizi yedekleyin.
Çözüm 2 : Önceden içine bir Windows ISO kalıbı yazılıp hazırlanmış USB bellek kenarda beklesin.
Çözüm 3 : Ne yapacağınızı bilmiyorsanız, hiç bir şey yapmadan önce mutlaka forumda konu açın veya konuyla ilgili önceden hazırlanmış rehberleri veya videoları inceleyin.
Çözüm 4 : En önemlisi de bu denemeleri üretim/iş bilgisayarı veya günlük kullandığınız bilgisayarda yapmadan önce bir daha düşünün.
Çözüm 5 : Yükleyeceğiniz dağıtımın Windows işletim sistemi ile aynı dili konuşmadığını hesaba katın. Dosya sistemi farklı, bölümlendirme farklı yani başka bir dünya karşınıza çıkacak.

pendrive.png

Bu konu kullanıcıları endişelendirmek için değil, sonradan yaşayabileceklerini önceden göstererek gerekli hazırlığı yababilmeleri için bir tavsiye niteliğinde hazırlanmıştır. Başkaca bir amacı yoktur.

Gerekli tüm bağlantıları da ekleyip bitirelim.
* RUFUS > ISO kalıplarını USB üzerine aktarmak için
* WoeUSB – Create Bootable Windows USB Sticks from Linux
* Windows 10 iso indir > Microsoft
* Microsoft Windows and Office ISO Download Tool
* Bilgisayarınızda Linux'u Kaldırıp Yerine Windows Yükleme
* Help going back to Windows 10 from Linux
* Linux'u kaldırıp Windows 10 nasıl kurarım?

* Ubuntu

* Linux Mint

* Manjaro Linux

::::: Daha önce benzer sorunlar yaşadınız mı ?

S

SDN Anonim 608469

SDN Okuru
Ekli dosyayı görüntüle 129335

Merhaba,
Son zamanlarda açılan konulardan bir çoğunda benzer sorunlar yaşayanları ve çıkmaza girenleri görünce bu konuyu açma gereği duydum. Belki Linux yüklemeye geçmeden önce bu konuya tesadüf ederseler sorun yaşamazlar ve her şey yolunda gider. Sözü uzatmadan konuya geçelim..

Kullanıcı bir hevesle Linux deneyimlemek istiyor, ISO kalıbını indirip USB hazırlıyor ve kurulumu yapıyor. Buraya kadar her şey yolunda gibi görünüyor. Hoşuna gitti ve kullanmaya devam edecekse sorun yok. Fakat geriye dönmek isteyeceği tuttu, Linux olan bölümleri ve Grubu silerek Windows işletim sistemine dönmek istedi..

İşte sorun tam olarak burada başlıyor.

Sorun 1 :
Windows yüklemek için önceden hazırlanımş USB yok. (Bu durumu değişik atasözleri ve deyimler ile süslemek mümkün)
Sorun 2 : Grub silinince Windows gidecek, açılmayacak. Hem de Sorun 1 ile birleşince daha da vahim.
Sorun 3 : Windows kalsın da diğer bölümleri sileyim diyorsanız ve bu konu hakkında çok bilginiz yoksa mutlaka yardım için konu açın. Yoksa sorun büyür, veri kaybı vs. yaşanabilir.
Sorun 4 : Linux olan bölümleri, grub veya EFI bulunan bölümü sileyim derken Windows bulunan bölümü yanlışlıkla silmek
Sorun 5 : Çalışmakta olduğunuz işiniz, projeniz vs. varsa hepsi beklemede kalacak, hatta çalışmalarınız o bilgisayar üzerindeyse kaybetme riskiniz var.
...

Ekli dosyayı görüntüle 129344

Peki çözüm ne?
Çözüm 1 : "Dönülmez akşamın ufkundayım" şarkısını mırıldanmamak için varsa verilerinizi yedekleyin.
Çözüm 2 : Önceden içine bir Windows ISO kalıbı yazılıp hazırlanmış USB bellek kenarda beklesin.
Çözüm 3 : Ne yapacağınızı bilmiyorsanız, hiç bir şey yapmadan önce mutlaka forumda konu açın veya konuyla ilgili önceden hazırlanmış rehberleri veya videoları inceleyin.
Çözüm 4 : En önemlisi de bu denemeleri üretim/iş bilgisayarı veya günlük kullandığınız bilgisayarda yapmadan önce bir daha düşünün.
Çözüm 5 : Yükleyeceğiniz dağıtımın Windows işletim sistemi ile aynı dili konuşmadığını hesaba katın. Dosya sistemi farklı, bölümlendirme farklı yani başka bir dünya karşınıza çıkacak.

Ekli dosyayı görüntüle 129345

Bu konu kullanıcıları endişelendirmek için değil, sonradan yaşayabileceklerini önceden göstererek gerekli hazırlığı yababilmeleri için bir tavsiye niteliğinde hazırlanmıştır. Başkaca bir amacı yoktur.

Gerekli tüm bağlantıları da ekleyip bitirelim.
* RUFUS > ISO kalıplarını USB üzerine aktarmak için
* Windows 10 iso indir > Microsoft * Microsoft Windows and Office ISO Download Tool
* Ubuntu * Linux Mint * Manjaro Linux *
* Bilgisayarınızda Linux'u Kaldırıp Yerine Windows Yükleme * Help going back to Windows 10 from Linux
* Linux'u kaldırıp Windows 10 nasıl kurarım?

::::: Daha önce benzer sorunlar yaşadınız mı ?
Live olarak kullanılabilir.

Redlonmas

Spectator
Reaksiyon puanı
3,093
Yaşamaz olur muyum hocam? 16 saat Linux üzerinde Windows USB'si yazdırmaya uğraşmıştım :D
30 dklık işti. Woeusb'yi terminalden veya deb paketini indirip kurucan usb belleği takıp iso'yu yazırıcaktın. Hangi dağıtımda sorun yaşadın 16 SAAT ?

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
30 dklık işti. Woeusb'yi terminalden veya deb paketini indirip kurucan usb belleği takıp iso'yu yazırıcaktın. Hangi dağıtımda sorun yaşadın 16 SAAT ?
Denedim hocam. Çalışmadı o program. Birkaç program daha denedim, çalışmadı. Daha sonra Windowsu sanal makine ile kurup, oradan rufus ile yazdırmayı denedim, yine yapamadım. Daha sonra uğraşarak usbye yazdırdığımı düşündüm ama olmamış, tekrar bilgisayar başına geçtim. Bu işlem bir kaç tekrarlandı :D Daha sonra yazdırabildim. Bir hata verdi. Fat32 4GB'dan fazla desteklemediği için sorun çıkıyormuş. Daha sonra bunu çözmeye uğraştım. Çözdüm tekrar yazdırdım. En sonunda oldu.

KNMX

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,747
Bu tür olaylar her zaman olabilir arkadaşlar. Windows USB'si bulundurmanızı öneririm her zaman. Bir de benim gibi kurulumda sorun yaşarsanız, tek çözüm live Linux USB'den Windows yazdırmanız olacaktır. Onun için de başka bir flash gerekir ve bu böyle uzayıp gider. Bence en temel çözüm ya evde 2 bilgisayarın olması, ya da birinde Windows yüklü olan 2 flash olması.
Bu arada OTG kablonuz varsa telefondan da flashı hazırlayabilirsiniz.

Redlonmas

Spectator
Reaksiyon puanı
3,093
Denedim hocam. Çalışmadı o program. Birkaç program daha denedim, çalışmadı. Daha sonra Windowsu sanal makine ile kurup, oradan rufus ile yazdırmayı denedim, yine yapamadım. Daha sonra uğraşarak usbye yazdırdığımı düşündüm ama olmamış, tekrar bilgisayar başına geçtim. Bu işlem bir kaç tekrarlandı :D Daha sonra yazdırabildim. Bir hata verdi. Fat32 4GB'dan fazla desteklemediği için sorun çıkıyormuş. Daha sonra bunu çözmeye uğraştım. Çözdüm tekrar yazdırdım. En sonunda oldu.
Windows iso'sunun içine girip yazdıracağın usb belleğin içine kopyala yapıştır yapsan gene olurdu UEFI kurulum yapardın.

moideen

Öğrenci
Reaksiyon puanı
36
Bu konular çözüleli 7-8 yıl oluyor. Arkadaşlar biraz geç kalmış. :)

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Bu konular çözüleli 7-8 yıl oluyor. Arkadaşlar biraz geç kalmış. :)
Bizim için çözülmüş olabilir, fakat Linux konısunda nokta kadar bilgisi olmayan insan sayısını da bilmiyoruz.