Windows, Günah!

1907

Profesör
Reaksiyon puanı
2
fare imleci kötü geldi ne demek abi :)

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
fare imleci kötü geldi ne demek abi :)
Şimdi Xorg'un kendine has imleç teması Windows Aero imleç temasından daha kötü. Ve yeni kullanıcılar sadece imleç temasına baktığı için onlarca büyük fark ediyor. Arkada çalışan Compiz, Kwin efektleri çöpe gidiyor. :p

1907

Profesör
Reaksiyon puanı
2
değiştirirsin işte ışıklı mışıklı yaparsın daha şık olur.linux un varsayılanlara bakacaksın hiç kurma daha iyi :D

SeeYouInHell

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Tüm programlar linux destekli kodlandığında, tüm oyunlar sorunsuz çalıştığında ve bunun karşılığında parayla lisans satmaya başladıklarında linux kullanmaya başlayacam :D

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Tüm programlar linux destekli kodlandığında, tüm oyunlar sorunsuz çalıştığında ve bunun karşılığında parayla lisans satmaya başladıklarında linux kullanmaya başlayacam :D
Para ile lisans neydi? :D

orcnd

Dekan
Reaksiyon puanı
255
windowsun karşısına koyabileceğiniz bir şey var mı ki. fedora 15 kurdum ati ekran kartımı tanımadı garip görüntüler çıktı ortaya. oyun zaten yok. tasarım değiştirmek için yapmanız gerekenleri saymak istemiyorum uzun sürüyor. pencere teması ayrı tuş teması ayrı.

sunucular konusunda linux'ı tek geçerim. Ancak kullanım kolaylığı, güzel arayüz, sağlamlık gibi şeylerde windowsun çok gerisinde olduğu gerçek

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
windowsun karşısına koyabileceğiniz bir şey var mı ki. fedora 15 kurdum ati ekran kartımı tanımadı garip görüntüler çıktı ortaya. oyun zaten yok. tasarım değiştirmek için yapmanız gerekenleri saymak istemiyorum uzun sürüyor. pencere teması ayrı tuş teması ayrı.

sunucular konusunda linux'ı tek geçerim. Ancak kullanım kolaylığı, güzel arayüz, sağlamlık gibi şeylerde windowsun çok gerisinde olduğu gerçek
Fedora 15 mi? Çuvvv. O sürüm gerçekten berbat.
Ama tema konusunda bence daha iyi. :) GTK+ temalarından Orta tarzı temalara bakın. :) Qt zaten temaya ihtiyaç duymuyor. :)

1907

Profesör
Reaksiyon puanı
2
önyargıları kırmak lazım ben ubuntudan özellikle opensuseden memnunum

ck-xe

Dekan
Reaksiyon puanı
39
Windows köleleri toplanmış konuya :devil2:

orcnd

Dekan
Reaksiyon puanı
255
Fedora 15 mi? Çuvvv. O sürüm gerçekten berbat.
Ama tema konusunda bence daha iyi. :) GTK+ temalarından Orta tarzı temalara bakın. :) Qt zaten temaya ihtiyaç duymuyor. :)
bu fedoraya has bir durum değil. linux'un genel olarak sürücü sorunu var

ayrıca linux'ın pencere yöneticileride oldukça başarısız. kde + plasma kullanmak istediğimde sürekli çöküyor.

gnome ise oldukça stabil ancak temaları çok basit

lxde + openbox yapıldığında çok hızlı ve stabil ancak yine tasarımlar kötü temalar yetersiz ve detaysız.

bunların yanında kullanım kolaylığıda yok. windowsun sağladığı klavye kısayolları, başlat çubuğunda arama, explorer'ın özellikleri gibi şeyler linux'da mümkün ancak özel çaba gerektiriyor.

saatlerce uğraşıp kullanılabilir hale getirilen bir linux dağıtımı yeni kurulmuş bir windows'dan daha iyi olamıyor.

buna ek olarak iş dolayısıyla kullanılan bir çok yazılım sadece windows destekli. bunların alternatifi olarak gösterilenler ise yetersiz.

özetle ister windowsun kölesi diyin ister linux'un ağası, ister mac'ın dayısı hiç farketmez. ciddi bir alternatifi ortaya çıkarmadan kimseyi suçlayamazsınız

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
bu fedoraya has bir durum değil. linux'un genel olarak sürücü sorunu var

ayrıca linux'ın pencere yöneticileride oldukça başarısız. kde + plasma kullanmak istediğimde sürekli çöküyor.

gnome ise oldukça stabil ancak temaları çok basit

lxde + openbox yapıldığında çok hızlı ve stabil ancak yine tasarımlar kötü temalar yetersiz ve detaysız.

bunların yanında kullanım kolaylığıda yok. windowsun sağladığı klavye kısayolları, başlat çubuğunda arama, explorer'ın özellikleri gibi şeyler linux'da mümkün ancak özel çaba gerektiriyor.

saatlerce uğraşıp kullanılabilir hale getirilen bir linux dağıtımı yeni kurulmuş bir windows'dan daha iyi olamıyor.

buna ek olarak iş dolayısıyla kullanılan bir çok yazılım sadece windows destekli. bunların alternatifi olarak gösterilenler ise yetersiz.

özetle ister windowsun kölesi diyin ister linux'un ağası, ister mac'ın dayısı hiç farketmez. ciddi bir alternatifi ortaya çıkarmadan kimseyi suçlayamazsınız
Sürücü sorunu olduğu doğru, fakat o kadar fazla değil. :)
KDE + Plasma. Ben fazla çöktüğünü görmedim. :) Gnome temaları basit olsa da çok iyilerde var aralarında. Gerçi GTK3 temalarının bir çoğu güzel.
Bana göre Linux kısayolları daha iyi, iyi ki bu alışkanlık meselesi.

Sanırım kullanım meselesine dayalı. :)

1907

Profesör
Reaksiyon puanı
2
benim sorunum yok ekran kartı hariç tüm sürücüleri kurarken tanıyor ekran kartını da açıldığı zaman hallediyor kendi...

yalnız bir sorunum vardı ubuntu da benim monitör de bir problem var yenileme hızı 60 olunca ekran kayıyor cenabet cenabet bir şeyler oluyor windowsta da var zaten sorun monitör de ama ekran kartı sürücüsünü kurduktan sonra 75 hz e alamıyor nasıl oluyorsa bir iki açılışa sorun çözülüyor :D bilgisi olan var mı şuan kurulu değil ubuntu

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
benim sorunum yok ekran kartı hariç tüm sürücüleri kurarken tanıyor ekran kartını da açıldığı zaman hallediyor kendi...

yalnız bir sorunum vardı ubuntu da benim monitör de bir problem var yenileme hızı 60 olunca ekran kayıyor cenabet cenabet bir şeyler oluyor windowsta da var zaten sorun monitör de ama ekran kartı sürücüsünü kurduktan sonra 75 hz e alamıyor nasıl oluyorsa bir iki açılışa sorun çözülüyor :D bilgisi olan var mı şuan kurulu değil ubuntu
Hangi sürümdü o?

limerick

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Windows sene sonunda windows 8 i arm mobile tabanli islemcilere port edecek. bu demek oluyorki snapdragon, qualcom, arm, tegra 2 gibi tabanlarda windows 8 calisabilecek o gun geldiginde bakin windows kullanimi ne kadar artacak. her kes 1gz islemcisi olan telefonlarina windows 8 kurmaya baslayacak.

orcnd

Dekan
Reaksiyon puanı
255
Sürücü sorunu olduğu doğru, fakat o kadar fazla değil. :)
KDE + Plasma. Ben fazla çöktüğünü görmedim. :) Gnome temaları basit olsa da çok iyilerde var aralarında. Gerçi GTK3 temalarının bir çoğu güzel.
Bana göre Linux kısayolları daha iyi, iyi ki bu alışkanlık meselesi.

Sanırım kullanım meselesine dayalı. :)

pardusun en son sürümünü kurdum kde'nin plasma eklentisi en fazla 10 dakika dayandı. gnome 3'ü de fedora 15 de deneme şansım oldu. sadece update yaptığım test amaçlı kurudğum makinada gnome3 açılmıyor.

sürücü sorunu var. örneğin grafik tabletimi windows 7'nin kurulum ekranında bile kullanabiliyorken linux'da kurmam en az 15 dakikamı alıyor. bunun gibi 2-3 donanım çıktığında can sıkıcı hale geliyor.

linux kullanılamayacak kadar kötü değil ama kullanabilmek için çaba sarfetmek gerekiyor. bu çabanın sonunda elde edilen fayda şu an beni etkilemiyor.

fakat şunuda ekliyeyim sunucular konusunda linux'ı çok beğeniyorum. hem centos hemde ubuntu server kullanıyorum ayarları ve kodları bildikden sonra mükkemel bir hız ve işlevsellik yakalayabiliyorum.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
pardusun en son sürümünü kurdum kde'nin plasma eklentisi en fazla 10 dakika dayandı. gnome 3'ü de fedora 15 de deneme şansım oldu. sadece update yaptığım test amaçlı kurudğum makinada gnome3 açılmıyor.

sürücü sorunu var. örneğin grafik tabletimi windows 7'nin kurulum ekranında bile kullanabiliyorken linux'da kurmam en az 15 dakikamı alıyor. bunun gibi 2-3 donanım çıktığında can sıkıcı hale geliyor.

linux kullanılamayacak kadar kötü değil ama kullanabilmek için çaba sarfetmek gerekiyor. bu çabanın sonunda elde edilen fayda şu an beni etkilemiyor.

fakat şunuda ekliyeyim sunucular konusunda linux'ı çok beğeniyorum. hem centos hemde ubuntu server kullanıyorum ayarları ve kodları bildikden sonra mükkemel bir hız ve işlevsellik yakalayabiliyorum.
Kullandığın dağıtımlar iç açıcı dağıtımlar değil. Ama başka dağıtımlar kullandığın için vardır bir bildiğin diyorum. :)
Ama bana göre Windows'tan daha iyi sonuçlar elde etmek hiç zor değil.

Stone

Profesör
Reaksiyon puanı
10
Sayın Finix...
Öncelikle hep merak ettiğim bir şeye cevap istiyorum. Özgür yazılıma ve özgür yazılımı kullanmaya teşfik etmek sebebiyetiyle yapılan karalama kampanyalarının ne kadar doğru olduğunu merak ediyorum? Başka bir şirketin bir ürününü karalama çalışmadan önce, özgür yazılımların yapabildiklerini göstermek veya onları tanıtmak sizce daha doğru bir karar olmazmıydı?
Microsoft kısmına gelince. Ben Microsoft yazılım geliştirmeniyim, ama zamanında da diğer platformlarda yazılım geliştirdim bir çok kez. Yazıdaki günahlara gelince :
1. ) Kurum veya kuruluşların verdikleri kararı, öğrencilere veya başka eğitim alanında Microsoft ürünlerinin kullanmaları, Microsoft'un bir baskısı veya yaptırımı değil o kurumların veya kuruluşların ihtiyaçlarına yönelik çalışmaları yapabildikleri platformu buldukları içindir. Örneğin 3d Studio Max yada benzeri tasarım programlarını Linux üzerinde henüz kullanamıyoruz. Açık kaynak kodlu olarak yayınlanan Blender yazılımı 3D Studio Max'in veya benzeri ürünlerin verdiği başarıyı ve sonuçları karşılamıyor. Nitekim bir yazılım geliştirmeni olarak, .Net platformunun yaygınlığı ve kolaylığı sayesinde hem zamandan hemde emekten kazanarak çok daha kaliteli yazılımlar üretmem mümküm.
2.) WGA 'nın disk üzerine erişiminden bahsetmişsin? Peki hangi dosyalara ve klasörlere erişiyor? Erişiyorsa bunların loglarını tutmuş olmalısın onlarıda paylaşabilir misin lütfen?
3.) Birinci yazıdğıma bağlı kalarak bu yine Microsoft baskısı adı altında olan birşey değildir. Nitekim eğer bir ürün almak istiyorsanız ve içerisinde Windows olmasını istemiyorsanız bu üründen Lisans ücretini çıkartıp Linux sürümü kurdurup alabiliyorsunuz.
4.) Bahsedilen donanım yükseltmesi bir kurum yada kuruluş dayatması ile olacak bir durum değil bence. Yeni şeyleri kullanmak istiyorsanız o şeylerin ihtiyaçlarına göre donanımınız olmalı. Bu mantığa göre oyun sektörüne bakacak olursak, her yeni çıkan oyun sistemlerimizi biraz daha zorluyor? Ee öyleyse aynı konu tüm oyun şirketleri içinde geçerli? Bunu sadece Microsoft'a yıkmanın anlamı nedir bilemiyorum.
5.) Open Document gibi standartlar Microsoft tarafından desteklenen ve üzerine geliştirilen standartlardır. Zaten bunu Open XML adı altında bulabilirsiniz. Bir docx dosyasını winzip veya winrar gibi bir sıkıştırma yardımcısıyla açıp içine bakarsanız ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.
6.) Dijital hak kısıtlamalara gelince, bu gayet doğal. Çünkü bir film, bir müzik veya bir videonun hazırlanması, yapılması ve yayını büyük emekler ve paralar demek. Bu hakları korumaya çalışmak bence doğru bir hareket.
7.) Güvenlik kısmına gelince. Eğer virüslere davet çıkarırsanız veya sisteminizde açık bırakırsanız, bu durum sizin hangi işletim sistemini kullandığınızı pek dinlemez. Microsoft kısmına gelince, her ay iki kere güvenlik güncellemeleri, Vista ve Windows 7 için Windows Defender ve Security Essentials güncellemeri yayınlanır. Bunun yanında acil durumlar için acil güncellemelerde bu tarihler beklenmeden yayınlanır. Windows Update kullananlar zaten bunu göreceklerdir. Sonuç olarak güvenlik konusunu en iyi anlatacak cümle "Meyve veren ağaç taşlanır." şeklinde olabilir.

Microsoft'un avukatı veya savunucusu değilim. Fakat karamala kampanyaları başlatılmadan önce, neyin neyi başardığını göstermek çok daha kolay ve insanlar için daha doğru olur. Yanıltıcı şeylerle ortaya çıkan durumlar, bu durumda bilgisi olmayan kişileri yanıltmaktan ileri gitmez.

Hepinize kolay gelsin...

yarışçı

Profesör
Reaksiyon puanı
9
Stone haklı arkadaşlar.
Adam Microsoft'ta çalışıyor.
Milletin ekmeğine el uzatıyorsunuz.
Ayıp değil mi yaptığınız :D