Windows 8 İki Biirimde Ne Anlama Geliyor?

beyzabetül

Profesör
Reaksiyon puanı
356
bilgisayarımda bir ara sorun oluşmuştu.kurulum cd yi takarak onardım.fakat şimdi açılışta mavi ekranda şöyle bir yazı çıkıyor:

Aşağıdaki işletim sistemini seçin

window8 2 birimde
window8 2 birimde

bunlar ne anlama geliyor?nasıl düzeltebilirim?

beyzabetül

Profesör
Reaksiyon puanı
356
bi tane kurdumu biliyorum.daha fazla sayıda kuruluysa nasıl silebilirim

djfour

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
o birimlerin anlamı bilgisayarındaki toplam partition sayısı mesela bende 12 partition var daha önce windows 7 vardı onun üzerine upgrade ettiğim için bende mesela açılış ekranında şöyle yazıyor

windows8 12 birimde
windows7 1 birimde

senin makinede 2 kere windows 8 kurulmuş bir zararı yok dursun

birini default olarak ayarlarsın o kalır belli bir süre sonra onu açar

beyzabetül

Profesör
Reaksiyon puanı
356
birini default olarak ayarlarsın o kalır belli bir süre sonra onu açar

yer işgal etmesini istemiyorum.nasıl kaldırabilirim
önceden windows 8 yazısının altında bir önceki sürüm yazıyordu.ama ona tıklıyordum bir önceki sürüm çıkmıyordu

muratflash

Rektör
Reaksiyon puanı
510
Şimdi şöyle belki senin bilgisayarda iki işletim sistemi yoktur sadece önyükleme menüsünde işletim sistemi girişi vardır..

Yani önce şundan emin olmak lazım bilgisayarda 2 işletim sistemimi yüklü..

Eğer 2 işletim sistemi yoksa sadece önyüklemede giriş var oda sorun değil windows 8 in üzerinden silinir o giriş..

beyzabetül

Profesör
Reaksiyon puanı
356
Şimdi şöyle belki senin bilgisayarda iki işletim sistemi yoktur sadece önyükleme menüsünde işletim sistemi girişi vardır..

Yani önce şundan emin olmak lazım bilgisayarda 2 işletim sistemimi yüklü..

Eğer 2 işletim sistemi yoksa sadece önyüklemede giriş var oda sorun değil windows 8 in üzerinden silinir o giriş..

evet iki işletim sistemi var.biri C de windows 8 diğeri başka sürücü de linuxmint
bu durumun cd takıp windowsu onarım yaptıktan sonra oluştunu düşünüyorum

muratflash

Rektör
Reaksiyon puanı
510
2 Tane Windows yok tek Windows var ama sadece yüklemede 2 giriş var.. Şimdi sen o girişi silersen eğer bidaha Windowsa ulaşamazsın en iyisi o görünüm o şekilde kalsın..

beyzabetül

Profesör
Reaksiyon puanı
356
2 Tane Windows yok tek Windows var ama sadece yüklemede 2 giriş var.. Şimdi sen o girişi silersen eğer bidaha Windowsa ulaşamazsın en iyisi o görünüm o şekilde kalsın..

yüklemede iki giriş ne anlama geliyor?
daha önce kurduğumda alt secenekte windows bir önceki sürüm yazıyordu

muratflash

Rektör
Reaksiyon puanı
510
yüklemede iki giriş ne anlama geliyor?
daha önce kurduğumda alt secenekte windows bir önceki sürüm yazıyordu
Bi tane Windows girişte iki tane görünüyor demek.. Bu çözülür ama şimdi girişi silersin diğer işletim sistemi Linux kalıyor linuxtan tekrar windowsu başlangıca bağlaman lazım..

beyzabetül

Profesör
Reaksiyon puanı
356
Bi tane Windows girişte iki tane görünüyor demek.. Bu çözülür ama şimdi girişi silersin diğer işletim sistemi Linux kalıyor linuxtan tekrar windowsu başlangıca bağlaman lazım..

zaten windowsu secmeden önce linuxmint var.yani başlangıcta windowsu secmezsem direk linux açılıyor. bunu da sevmiyorum.yani ilk başta windows olmasını istiyorum.bu mümkün mü?

muratflash

Rektör
Reaksiyon puanı
510
zaten windowsu secmeden önce linuxmint var.yani başlangıcta windowsu secmezsem direk linux açılıyor. bunu da sevmiyorum.yani ilk başta windows olmasını istiyorum.bu mümkün mü?
Windows 8 i açıyorsun çalıştırı açıyorsun msconfig yazıyorsun enterlıyorsun.. Sonra açılan pencerede önyükleme sekmesine geliyorsun orda işletim sistemleri listesini görüyorsun windows 8 i seçip varsayılan olarak ayarla diyorsun tamam diyorsun yeniden başlatıyorsun.. Hatta orada zaman aşımı süresi var onuda ayarlayabilirsin..

beyzabetül

Profesör
Reaksiyon puanı
356
Windows 8 i açıyorsun çalıştırı açıyorsun msconfig yazıyorsun enterlıyorsun.. Sonra açılan pencerede önyükleme sekmesine geliyorsun orda işletim sistemleri listesini görüyorsun windows 8 i seçip varsayılan olarak ayarla diyorsun tamam diyorsun yeniden başlatıyorsun.. Hatta orada zaman aşımı süresi var onuda ayarlayabilirsin..

baktım oraya windows 8 (C:/windows):geçerli os,varsayılan os altında da windows 8(C:windows ) yazıyor.yani linux gözükmüyor.acaba Linux başka sürücü de olduğu için mi gözükmüyor?

muratflash

Rektör
Reaksiyon puanı
510
baktım oraya windows 8 (C:/windows):geçerli os,varsayılan os altında da windows 8(C:windows ) yazıyor.yani linux gözükmüyor.acaba Linux başka sürücü de olduğu için mi gözükmüyor?
Valla nebiliyim sen bilgisayara japon işkencesi yapmışsın resmen..:D Allah başka elem keder vermesin o makinaya..:D

Bide w8 üzerinde denetim masasından > sistem > sol taraftaki seçeneklerden gelişmiş sistem ayarları > sonra açıan pencerede gelişmiş sekmesine geç > altta başlangıç ve kurtarma var orda ayarlar butonuna tıkla > ve orada varsayılan işletim sistemini görmen lazım oradaki seçeneklerde ne görüyorsun??.

beyzabetül

Profesör
Reaksiyon puanı
356
Valla nebiliyim sen bilgisayara japon işkencesi yapmışsın resmen..:D Allah başka elem keder vermesin o makinaya..:D

Bide w8 üzerinde denetim masasından > sistem > sol taraftaki seçeneklerden gelişmiş sistem ayarları > sonra açıan pencerede gelişmiş sekmesine geç > altta başlangıç ve kurtarma var orda ayarlar butonuna tıkla > ve orada varsayılan işletim sistemini görmen lazım oradaki seçeneklerde ne görüyorsun??.

japon değil çin işkencesi yapıyorum:D günde 12 saat bilg başındayım.sanırım bu disk bölmeden sonra oldu
başlangıc ve kurtarmaya baktım.varsayılan windows 8 gözüküyor diğer bir secenek yine windows 8 :)

muratflash

Rektör
Reaksiyon puanı
510
japon değil çin işkencesi yapıyorum:D günde 12 saat bilg başındayım.sanırım bu disk bölmeden sonra oldu
başlangıc ve kurtarmaya baktım.varsayılan windows 8 gözüküyor diğer bir secenek yine windows 8 :)
O zaman başlangıçta neden linuxla açılıyor?. Varsayılan neyse onunla açılması lazım..

stinghardyzz

Profesör
Reaksiyon puanı
747
bilgisayarımda bir ara sorun oluşmuştu.kurulum cd yi takarak onardım.fakat şimdi açılışta mavi ekranda şöyle bir yazı çıkıyor:

Aşağıdaki işletim sistemini seçin

window8 2 birimde
window8 2 birimde

bunlar ne anlama geliyor?nasıl düzeltebilirim?
Format atarken insanlar suna dikkat etsin ilk önce disk biçimlendir sonra disk sil sonra formatı at sorun ortadan kalkacaktır