Windows 8.1 Android yükleme ve USB boot

marikidin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
İyi günler. Bir kaç gündür bilgisayarıma Android yüklemeye çalışarak perişan ettim kendimi. Benimle aynı sorunu yaşayanlar var fakat çözümleri bana uygun olmuyor. Yani kafayı yiyecek kadar araştırma yaptım ve artık son çare olarak üye olup konu açmak zorunda kaldım. Umarım ihtiyacım olanı burada bulabilirim.

Android'i USB'den yüklemek için ISO dosyasını 16 GB flash belleğime Universal USB Installer programı ile yükledim. Hatta diğer denemelerimde başka bir Android romunu (bu IMG uzantılıydı) Win32DiskImager programıyla yükledim. Açılışta F12'ye basarak girdiğim ekranda malesef USB boot seçeneği yok. Sadece Windows Boot Manager var. Buyrun resim:

1sk22r.jpg

Bilgisayar marka ve model: Flex 10 Notebook (Lenovo)

İşletim Sistemi: WİNDOWS 8.1 (tüm güncellemeler yapılmış durumda)

Cihazın yazılım destek sayfası: http://support.lenovo.com/tr_TR/downloads/default.page?

Şimdi açılışta F2'ye basarak girdiğim BIOS ekranın görüntülerini aşağıda:

346vrx5.jpg

23h9bue.jpg

169m64y.jpg

30w8jyd.jpg

sm4xaq.jpg

Aynı flash belleğe Windows 8 ISO'su yüklediğimde USB boot'u görüyor ve Windows'su yükleme ekranı açılıyor. Fakat farklı işletim sistemlerinin ISO'ları yüklüyse görmüyor. Ayrıca Android ISO'su yüklüyken flash belleği başka bir bilgisayarda denediğimde USB boot'u gördü ve Android'i çalıştırdı. Flash belleğe yüklemekte bir yanlışlık yapmıyorum demekki diye düşünüyorum.

Yardımlarınıza ihtiyacım var. Sabırla okuyanlarınız ve yardımcı olacaklarınız için teşekkür ederim. Kolay gelsin.

DarkBB

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Niye illaki usb den yuklemek istiyorsunuz ? ISO lari CD ye yazip deneyin. Birde android yuklemek istiyorum derken linux,pardus,ubuntu gibi acik kaynak yazilimlarindan mi yoksa bildigimiz android mi yuklemeye calisiyorsunuz ?

marikidin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
bilgisayarda cd sürücü olmadığı için tek şansım usb. aslında amacım dual boot yapmak. pc açılırken windows mu android mi sorsun istiyorum. chip de nasıl yapılacağına dair bir haber vardı fakat çok uğraşmama rağmen olmadı. dual boot olmasa da android i usb den çalıştırsam da olur.

DarkBB

Asistan
Reaksiyon puanı
3
hm... Yuklemek istediginiz iso nun veya isletim sisteminin tam adini yazar misiniz( veya iso nun sha degerleri) ?

Lazzz

Rektör
Reaksiyon puanı
3,278
Sistem açılıyor uğraşma boot la filan .iso kalıbını gerekli daementools ile okut yada winrar ile çıkart sonra setupu çalıştır devam et.

marikidin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
hm... Yuklemek istediginiz iso nun veya isletim sisteminin tam adini yazar misiniz( veya iso nun sha degerleri) ?

https://01.org/android-ia/downloads

bu linkteki 4. sıradaki 4.2.2 sürümünün generic UEFI Installer (bu img)

https://code.google.com/p/android-x86/downloads/list

burada da ilk sıradaki

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Sistem açılıyor uğraşma boot la filan .iso kalıbını gerekli daementools ile okut yada winrar ile çıkart sonra setupu çalıştır devam et.

setup dediğiniz install sanırım, ama img uzantılı o da, çalıştırmıyor

DarkBB

Asistan
Reaksiyon puanı
3
UEFI BOOT ozelliginiz olmayabilir. BIOS'unuz guncel mi ?

marikidin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
ilk mesajda lenovo destek sayfasının linkini vermiştim, oradan siz de bakabilirsiniz, cihazım için mevcut BIOS güncellemesi yok, flash bellekte win8 iso sunu pc gördü, bu UEFI BOOT özelliğinin olduğunu gösterir mi yoksa başka bir şeyden mi bahsediyorsunuz, çok bilgim yok bu konularda kusura bakmayın

Bu denediğim diğer bigisayardaki görüntüleri, 4.4 sürümünü indirip denedim bu defa

qovzpe.jpg

2eoi1s8.jpg

1zxay6o.jpg

falcon291

Profesör
Reaksiyon puanı
45
Bu BIOS'un neresi UEFI? Standart BIOS işte. UEFI ile dual boot mesele zaten... Kurulmuş sistemde uğraşmazdım...

marikidin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Live cd degil en alt menüden başlayaçaksın ben kurdum usb fareyi tanımadı notebook oldugu için sorun olmadı
yanlız bende çok yavaş çalıştı nedenini bilemedim

cevapladığınız için teşekkürler, ben live cd yerine gelemiyorum malesef, oraya geldikten sonra bir şekilde yüklerim zaten

bilgisayar windows 8 ile piyasa sürüldüğü için bazı sıkıntılar başka bir isletim sistemi yüklemekte, bunları aşmaya çalışıyorum

Lazzz

Rektör
Reaksiyon puanı
3,278

marikidin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
İMG Yİ İSO Kalıbına çevrien programlar var forumda altta ne yazdınız okumadım ama bu bılgısı senınle paylasmak ıstedım.

mesela deamon tools ile windows format dosyasını kalıba yerleştirsem içinde setup olduğu için bios a girmeden işlemi yapabilirim fakat bunlarda öyle bir şey yok, virtualbox veya vmware workstation ile çalıştırmak da işkence gibi çok kasıyor sistem, umudumu kestim artık, pc yeni olduğu için bekleyeceğim belki bios güncellemesi filan çıkar da usb den halledebilirim, konuyu rafa kaldırıyorum artık herkese teşekkürler

Lazzz

Rektör
Reaksiyon puanı
3,278
Kardeşim Windows un sitesinden deneme sürümü windows indir onu kur zaten elinde orjınal serial varsa gir seriali kullan ne diye ne beklıyorsun.

tolgatk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
hocam sizin derdinizin dermanını biliyorum. Android kalıbınız Uefi olmadığı için iso to usb yaptığınızda usb doğal olarak uefi değilde normal "MBR" oluyor. Uefi olsa "gpt" olur.neyse çokta önemli değil siz usbnizi yapıp notbook ayarlarından boot mode yazan yeri uefi değilde csm yapıp kaydedin yeniden başlatın aılırken tekrar biosa girip boot ayarlarına bakın usb gelmiş olacaktır.

marikidin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Kardeşim Windows un sitesinden deneme sürümü windows indir onu kur zaten elinde orjınal serial varsa gir seriali kullan ne diye ne beklıyorsun.

ben tekrardan windowsu kurduğumda bu saçma sapan engelle karşılaşmayacak mıyım, iso to usb yaptığımda boot da görecek miyim usb yi

hocam sizin derdinizin dermanını biliyorum. Android kalıbınız Uefi olmadığı için iso to usb yaptığınızda usb doğal olarak uefi değilde normal "MBR" oluyor. Uefi olsa "gpt" olur.neyse çokta önemli değil siz usbnizi yapıp notbook ayarlarından boot mode yazan yeri uefi değilde csm yapıp kaydedin yeniden başlatın aılırken tekrar biosa girip boot ayarlarına bakın usb gelmiş olacaktır.

hocam şu resmi göstermek istiyorum. nasıl bir saçmalıkla uğraştığımı anlatmak istiyorum.

xony40.jpg

Lazzz

Rektör
Reaksiyon puanı
3,278
ben tekrardan windowsu kurduğumda bu saçma sapan engelle karşılaşmayacak mıyım, iso to usb yaptığımda boot da görecek miyim usb yi

hocam şu resmi göstermek istiyorum. nasıl bir saçmalıkla uğraştığımı anlatmak istiyorum.

xony40.jpg

Kardeşim bilgisayarın açılıyorsa .iso dosyaısısı deamentools ile okut sonra bilgisayarımda gözüken cd nin içindeki instalı çalıştır he pc'n açılmıyorsa bilmiyorum.

marikidin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
onu da denedim, android iso su windows iso sundan farklı. windows iso sunda setup var fakat android de yok. setup yok yerine install i açmaya çalışıyorum ama o da .exe uzantılı değil, .img uzantılı. oyle de olmuyor yani

Lazzz

Rektör
Reaksiyon puanı
3,278
onu da denedim, android iso su windows iso sundan farklı. windows iso sunda setup var fakat android de yok. setup yok yerine install i açmaya çalışıyorum ama o da .exe uzantılı değil, .img uzantılı. oyle de olmuyor yani

Tm anladım kardeşim o konuda bilgim yok kolay gelsin inş çözersiniz.

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,978
İyi günler. Bir kaç gündür bilgisayarıma Android yüklemeye çalışarak perişan ettim kendimi. Benimle aynı sorunu yaşayanlar var fakat çözümleri bana uygun olmuyor. Yani kafayı yiyecek kadar araştırma yaptım ve artık son çare olarak üye olup konu açmak zorunda kaldım. Umarım ihtiyacım olanı burada bulabilirim.

Android'i USB'den yüklemek için ISO dosyasını 16 GB flash belleğime Universal USB Installer programı ile yükledim. Hatta diğer denemelerimde başka bir Android romunu (bu IMG uzantılıydı) Win32DiskImager programıyla yükledim. Açılışta F12'ye basarak girdiğim ekranda malesef USB boot seçeneği yok. Sadece Windows Boot Manager var. Buyrun resim:

1sk22r.jpg

Bilgisayar marka ve model: Flex 10 Notebook (Lenovo)

İşletim Sistemi: WİNDOWS 8.1 (tüm güncellemeler yapılmış durumda)

Cihazın yazılım destek sayfası: Home - Global Support - TR

Şimdi açılışta F2'ye basarak girdiğim BIOS ekranın görüntülerini aşağıda:

346vrx5.jpg

23h9bue.jpg

169m64y.jpg

30w8jyd.jpg

sm4xaq.jpg

Aynı flash belleğe Windows 8 ISO'su yüklediğimde USB boot'u görüyor ve Windows'su yükleme ekranı açılıyor. Fakat farklı işletim sistemlerinin ISO'ları yüklüyse görmüyor. Ayrıca Android ISO'su yüklüyken flash belleği başka bir bilgisayarda denediğimde USB boot'u gördü ve Android'i çalıştırdı. Flash belleğe yüklemekte bir yanlışlık yapmıyorum demekki diye düşünüyorum.

Yardımlarınıza ihtiyacım var. Sabırla okuyanlarınız ve yardımcı olacaklarınız için teşekkür ederim. Kolay gelsin.
Bilgisayarınız UEFI destekliyor. UEFI Android 8.1 64 bit indirin. Rufus yazılımı ile yazın. Size yardım edeceğim.

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Bilgisayarınız UEFI destekliyor. UEFI Android 8.1 64 bit indirin. Rufus yazılımı ile yazın. Size yardım edeceğim.
Konu sahibi: marikin
Üyenin forumdaki son mesaj tarihi: 11 May 2014
Son görülme: 11 May 2014

Bu bilgiler ışığında, konu sahibinin konuya geri dönüş yapacağı beklentisi içinde olarak yardımcı olmak amacıyla mı konuya mesaj bıraktın? Yoksa forumdaki tüm UEFI ile ilgili konulara mesaj bırakmış olmak için mi?
Güncel olan konularda gerçekten yardıma ihtiyacı olanlar var; onların konularına baksan, daha yararlı olur.

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,978
Konu sahibi: marikin
Üyenin forumdaki son mesaj tarihi: 11 May 2014
Son görülme: 11 May 2014

Bu bilgiler ışığında, konu sahibinin konuya geri dönüş yapacağı beklentisi içinde olarak yardımcı olmak amacıyla mı konuya mesaj bıraktın? Yoksa forumdaki tüm UEFI ile ilgili konulara mesaj bırakmış olmak için mi?
Güncel olan konularda gerçekten yardıma ihtiyacı olanlar var; onların konularına baksan, daha yararlı olur.
Evet, bütün UEFI konularına yazdım. Bir gün bakarlarsa diye(Gerçi birçoğu bakmayacak).

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Evet, bütün UEFI konularına yazdım. Bir gün bakarlarsa diye(Gerçi birçoğu bakmayacak).
Bir dalgınlıkla, konu tarihine dikkat etmeden konuya bakıp cevap yazanlar da elbet olacaktır. Bu açıdan eski konuların tekrar gündeme getirilmesi, istenen bir durum değildir. Forumların amacı bilgiyi paylaşmak, tartışmak, yardımcı olmaksa eğer; (eski konuları hortlamak yerine) UEFI, BIOS konularında paylaşmak istediğin şeyleri, forumda konu açarak bilgi alışverişinde bulunabilirsin.