Web site ile ilgili soru

Bu konuyu okuyanlar

Soru1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Öncelikle bu konu hakkında pek bilgim olmadığını belirteyim. Bir internet sitesine yüklü olan bir pdf sanırım silindi. Ama silinmeden önce pdfyi nasıl internette aratıyorsam yine aynı şekilde arattığımda silinmiş olmasına rağmen hala çıkan sayfalar arasında silinmeden önce göründüğü gibi gözüküyor. Ama üstüne tıkladığımda sayfanın bulunamadığı yazıyor. Yani silindiği için sayfa çıkmıyor ama internette aratıldığında hala çıkan sonuçlar arasında gözüküyor. Bunun nedeni ne olabilir? Ve nasıl kaldırılabilir? Ayrıca sitenin bana ait olmadığını da belirteyim. Detaylı bir şekilde açıklayıp yardımcı olabilirseniz sevinirim.

NickChicken

Profesör
Reaksiyon puanı
2,596
Herhangi bir şeyi internetten sildiğin zaman arama motorlarında gözükebiliyor. Unutulma Hakkı ile bu sorun çözülecek.

Soru1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Herhangi bir şeyi internetten sildiğin zaman arama motorlarında gözükebiliyor. Unutulma Hakkı ile bu sorun çözülecek.
Nasıl yani? Kendi kendine belli bir süre sonra kaldırılıyor mu? Biraz daha detaylı açıklayabilir misiniz?

NickChicken

Profesör
Reaksiyon puanı
2,596
Nasıl yani? Kendi kendine belli bir süre sonra kaldırılıyor mu? Biraz daha detaylı açıklayabilir misiniz?
Kendi kendine kaldırılmıyor. Unutulma hakkı geldiği zaman başvuru yapıp arama motorlarından silebiliyorsun.

Soru1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Kendi kendine kaldırılmıyor. Unutulma hakkı geldiği zaman başvuru yapıp arama motorlarından silebiliyorsun.
Unutulma hakkı nasıl geliyor yani? Nasıl öğreneceğim unutulma hakkının geldiği zamanı? Gerçekten bu konu hakkında çok fazla bilgiye sahip değilim sanırım.

NickChicken

Profesör
Reaksiyon puanı
2,596
Unutulma hakkı nasıl geliyor yani? Nasıl öğreneceğim unutulma hakkının geldiği zamanı? Gerçekten bu konu hakkında çok fazla bilgiye sahip değilim sanırım.
Ne zaman geleceği belli değil ama geldiği zaman haberlerde olur.

"Unutulma hakkı", kısaca kişi ve kurumların internette kendi adlarıyla arama yapıldığında derlenen sonuçlar arasında kendileriyle ilgili bilgi, fotoğraf, belge gibi verilere yer verilmemesini isteme hakkıdır. ~Wikipedia

Soru1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Ne zaman geleceği belli değil ama geldiği zaman haberlerde olur.

"Unutulma hakkı", kısaca kişi ve kurumların internette kendi adlarıyla arama yapıldığında derlenen sonuçlar arasında kendileriyle ilgili bilgi, fotoğraf, belge gibi verilere yer verilmemesini isteme hakkıdır. ~Wikipedia
Sorularıma cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.

MT61

Asistan
Reaksiyon puanı
71
Dostum, Sitende ki veriler belli bir zaman sonra Google tarafından inde alır. Bu indexler anında almadığı gibi ( büyük sayfalar hariç ) anında da silinmez. Belli bir zaman sonra kendiliğinden zaten silenecektir.
cache gibi düşünebilirsin.

Soru1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Dostum, Sitende ki veriler belli bir zaman sonra Google tarafından inde alır. Bu indexler anında almadığı gibi ( büyük sayfalar hariç ) anında da silinmez. Belli bir zaman sonra kendiliğinden zaten silenecektir.
cache gibi düşünebilirsin.
Sorumda sitenin bana ait olmadığını belirtmiştim. Peki bir internet sitesindeki veri silindikten tahmini olarak ne kadar süre sonra arama sonuçlarından kendiliğinden silinir?

MT61

Asistan
Reaksiyon puanı
71
Sorumda sitenin bana ait olmadığını belirtmiştim. Peki bir internet sitesindeki veri silindikten tahmini olarak ne kadar süre sonra kendiliğinden arama motorundan da silinir?
Sitenizin hit değerine göre değişebilir.

Soru1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Net bir şey söylemek doğru olmaz. Bu duruma bu kadar takılmanıza gerek yok
Soruda bu duruma neden takıldığımı söylemedim ki. Ayrıca bir konuya takılıp takılmamak zaten kişiden kişiye değişebilir. Benim aşağı yukarı bir silinme süresi varsa öğrenmem gerek ki çok zaman geçmeden kendiliğinden silinecekse siteyi düzenleme yetkisi olan bir kişiye söylememe gerek kalmaz zaten ama silinmesi yıllar alacaksa siteyi düzenleme yetkisi olan bir kişi sanırım daha kısa zamanda silinmesini sağlayabilir belki. Bu yüzden sordum size.

MT61

Asistan
Reaksiyon puanı
71
Soruda bu duruma neden takıldığımı söylemedim ki. Ayrıca bir konuya takılıp takılmamak zaten kişiden kişiye değişebilir. Benim aşağı yukarı bir silinme süresi varsa öğrenmem gerek ki çok zaman geçmeden kendiliğinden silinecekse siteyi düzenleme yetkisi olan bir kişiye söylememe gerek kalmaz zaten ama silinmesi yıllar alacaksa siteyi düzenleme yetkisi olan bir kişi sanırım daha kısa zamanda silinmesini sağlayabilir belki. Bu yüzden sordum size.

Şöyle izah edeyim : Eğer panelden siz o sayfayı sildiyseniz 1 ay içinde kendiliğinden silinir diye tahmin ediyorum. Ama sayfayı silmeyip sadece sayfa içeriğinde ki link silindiyse o sayfa aktif olarak hala index aldığı için silinmez.
Yani sayfa aktif ama içeriği aktif değilse kalır. Ama sayfa da silindiyse yani xxx.html(aspx,php) link yoksa silinir kendiliğinden

Soru1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Şöyle izah edeyim : Eğer panelden siz o sayfayı sildiyseniz 1 ay içinde kendiliğinden silinir diye tahmin ediyorum. Ama sayfayı silmeyip sadece sayfa içeriğinde ki link silindiyse o sayfa aktif olarak hala index aldığı için silinmez.
Yani sayfa aktif ama içeriği aktif değilse kalır. Ama sayfa da silindiyse yani xxx.html(aspx,php) link yoksa silinir kendiliğinden
Sayfanın da silinip silinmediğini tam olarak nasıl anlayabilirim? Yani arattığımda çıkan şeyin üstüne tıkladığımda bir sayfa açılıyor ama açılan sayfada "Sayfa bulunamadı. Sayfa kaldırılmış veya değiştirilmiş olabilir." falan yazıyor.

MT61

Asistan
Reaksiyon puanı
71
Sayfanın da silinip silinmediğini tam olarak nasıl anlayabilirim? Yani arattığımda çıkan şeyin üstüne tıkladığımda bir sayfa açılıyor ama açılan sayfada "Sayfa bulunamadı. Sayfa kaldırılmış veya değiştirilmiş olabilir." falan yazıyor.

Bu şekilde yazıyorsa sayfa yoktur. Linkte bir ay içinde sanıyorum ki indexler silinir.

Soru1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Bu şekilde yazıyorsa sayfa yoktur. Linkte bir ay içinde sanıyorum ki indexler silinir.
Ama bu sayfa bulunamadı falan yazıyor dediğim sayfanın bir linki var gibi yani arama yerinde bir link yazıyor ve o silindi sanırım dediğim pdf ile ilgili bir link yazıyor. Kusura bakmayın çok soru soruyorum, eğer rahatsız ediyorsam söyleyin lütfen.

MT61

Asistan
Reaksiyon puanı
71
Ama bu sayfa bulunamadı falan yazıyor dediğim sayfanın bir linki var gibi yani arama yerinde bir link yazıyor ve o silindi sanırım dediğim pdf ile ilgili bir link yazıyor. Kusura bakmayın çok soru soruyorum, eğer rahatsız ediyorsam söyleyin lütfen.

Hemen silinmez. Biraz zaman geçmesi gerekiyor. Nasıl hemen index alıp Google 'da sayfalar çıkmıyorsa silinmesi de o şekilde süreç alır.

Soru1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
@MT61 Sorularıma cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.

Szayel

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,147
Google araçlarınsa siteyi sahiplendin mi ? Sahiplendiysen 404 aracını kullanarak bu içeriği olmayan sayfayı kendin kaldırabilirsin. Unutulma munutulma bekleme hiç unutursun sonra.

Google'a xml olarak sahip olarak görünmüyorsan hemen sitemap'ini çıkart. Araçlardan aitlik için istenen dosyayı hostuna taşı ve onaylat sahipliğini. 1 2 hafta sonra xmle göre sana rapor çıkartır. 404leri kaldır diye zaten o seni uyarır. Uyarmazsa da kendin araçlardan sayfayı bulup kaldırmak için başvuruda bulun. Sıraya alınacak takriben 2 3 güne silinecek aramalardan.

Bol şans.

ozkan_1993

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Arkadaşlar herkese merhaba
Bir websitesi kurdum.Ama bunun seo optimizasyonu hakkında çok bir bilgim yok.Neler yapabilirim?
Siteme daha fazla trafik nasıl çekebilirim?
Bana yol gösterebilir misiniz?
Teşekkürler :)

Szayel

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,147
Seo araçları ile test et. Zaten yapman gerekenleri o araçlar söyler @ozkan_1993

Szayel

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,147
wmaraci, r10. teknoloji siteleri değil bunlar standart webmaster forumları.
İstersen yabancı kanalda da seo araçları mevcut.