Yardım ViewSonic VX3276 Monitör Arızası

Bu konuyu okuyanlar

Gdv

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Monitörümün çözemediğim arızası hakkında yazıyorum. (Monitör arızası olduğundan eminim)

Daha önce başıma gelmediği için başına gelen varsa diye sormak istedim. Monitörümün markası "Viewsonic VX3276-2K-MHD" ve 2020 Mayıs ayında alınmış bir monitör. Sorunu bilgisayar veya farklı cihaz farketmiyor, açıldıktan uzun-kısa belirli bir zamanı yok, kapanıyor ve hangi işlemi yaparsak yapalım, açılmıyor. Hayatımda ilk defa karşılaştığım için yazıyorum. Yaptıklarımı altta sıralıyorum:

• İkincil ekran olarak yada birincil olarak denedim. Yazılımsal tüm sorunları denedim.
  • HDMI'ları farklı farklı denedim. (3-4 adet farklı HDMI kablo ile test ettim) Sürümleri farklı olarak.
  • AC kablo farklı kablo denedim. Kabloda sıkıntı olmasa bile temassızlıktan kendini korumaya alacağını düşündüm ve 3 farklı kablo denedim.
  • AC girişindeki başlığı sağ sol daha sıkı bastırarak takma gibi kombinasyonları yaptım.
  • Farklı cihazlarda denedim. (Macbook 2011 ve 2022, Laptop Asus 2022, Masaüstü 1070, 3080, Intel UHD Graphics(onboard) ekran kartları) hatta ve hatta Xiaomi 4K MiBox'ta da denedim. Sorun yine aynı şekilde aynı heyecanını koruyarak devam ediyor.
  • Belirli stabil olarak şu konuma yada süreye geldiğinde kapanıyor diyemiyorum. 30dk, 1 saat, 2 saat gitmiyor, gittiğinde ise 10 dk, 1 saat vs vs. gelmediği oluyor.
  • Monitör sıcaklığından dolayı kapanıyor olabilir diye onu da test ettim. Kendini kapattığında sıcak değildi. (İçini bilemem ama çalışırken genelde alt çıtası ısınıyor (çok değil)
  • Cihaz üstü tuş kombinasyonları yapmayı denedim. Uzun süre basılı tutarak gelmesini denedim. Kablo çıkar 15sn, 1dk, 10dk bekle tekrar tak vs gibi şeyleri denedim.
  • Geri gelmesi için ne yaparsam yapayım başarılı olmuyorum ne zaman isterse o zaman geliyor gibi hissediyorum.
  • Gittiğinde sağ alt kısmında led yanmıyor. Sarı bekleme modunda yada mavi çalışırken gibi stabil çalışıyor geldiğinde.
  • Fabrika ayarlarına sıfırladım.
  • Voltaj kaybı vs tetikliyor diye fiş başına cihaz taktım hat stabil görünüyor.
  • Cihazdan herhangi bir yanık kokusu vs gelmiyor yada bir elektrik kesintisinden sonra bu sorun başladı diyemem.
  • Görüntüde hiçbir sıkıntı yok. Gayet güzel çalışıyor parlaklık, renk vs.
Bütün bunları yapmış olmama rağmen gözden kaçırdığım bir şey olabilir mi diye maddeleri yineliyorum. (Bu mesajı yazmaya başladığımda gitmişti. Elimi dahi sürmedim. Geri geldi. (tam olarak bahsettiğim şey bu) Sorun kapasitör şişmesi vs gibi şeylerden olabilir mi? Bu ve benzer durumlarda gidip gelme yaşanır mı? Yada kısa devre sonucu kendini kapatıyor olabilir mi? Bu rutine ne sebep olabilir. Elektrik bilgisi (devre vs) olan arkadaşların belki bir fikri olabilir diye buraya yazdım.

Ek Not: Viewsonicle iletişime geçtim sorunu gayet açık bir dille yukardaki gibi anlattım. Bana döndükleri mesaj "Güç kablosunun sıkıca bağlandığından emin olun, Monitörü kapatın, güç kablosunu 15 saniye çekin ve güç kablosunu tekrar takın ve açın. Video kablosunu kontrol edin ve her iki ucuna da sağlam bir şekilde bağlandığından emin olun.
Fabrika ayarlarını sıfırlayın."

Buradaki servise götürmek isterim fakat servis bana oldukça uzak. İstanbul'un diğer ucu. Varsa yetkili olmayıp anlayan yada yetkisiz servis varsa götürebilirim.

Teşekkür ederim.

Son mesajlar