Bu konuyu okuyanlar

Gri Metafor

Yazar&Vokal&Söz yazarı
Reaksiyon puanı
2
Shiftdelete.Net Ailesi'ne öncelikle merhabalar.
Çok uzun yıllardır teknoloji alanında sıkça takipte kaldığım köklü platformunuzun forumuna bu sorunumla ilk konumu açmış bulunmakta olacağım. Ayrıca herkese iyi bayramlar dilerim. Sorunumu çözmek adına bilgileriniz dahilinde yardımlarınız için de şimdiden teşekkürlerimi borç bilirim.

1 ay önce bilgisayarımdan kalıcı olarak sildiğim 4 gb boyutundaki bir videoyu kurtarma amaçlı yaklaşık 1 hafta önce araştırma yaptım ve sırasıyla ''remo recover 6.0'' , ardından ''DMDE Free Edition'' ve son olarakta ''Recuva'' isimli programları resmi sitelerinden indirerek kurdum teker teker denedim ve bir sonuç elde edemedim. Harici hard diskimde de mevcut olduğu ve yine dosyayı oradan da sildiğim için, programların kurulu ve çalıştığı anlarda kullandığım ''Intenso 1 tb'' harici hard diskimde bilgisayara takılı durumdaydı. Kurtarma programlarına da hakim olmadığım için ilk ikinin taramasını durdurdum, iptal ettim ve son olarak ''Recuva'' denedim ve ''Recuva'' programının da arayüzü kafamı karıştırdığı için programı kapatmaya çalıştım ve ardından masaüstü ekranı birkaç kez karararak gidip geldi. Ardından bilgisayarım kendiliğinden ortalama toplam 5-10 aralıkta kendilinden kapandı ve yeniden açıldı. Ben de bu 3 programı bilgisayarımdan kurulumunu tamamen kaldırdım ardından güvenlik amaçlı. Ve hepsinde bilgisayarım açılmadan önce ''Lütfen Bekleyin'' ekranı bekleterek sıkıntı oluşturmaya başladı. Sonrasında manuel olarak duruma el attım ve kasanın güç düğmesinden kapattım ve yeniden açtım.

1 hafta önceki süreçten bahsediyorum ve 1 haftadır bilgisayarımı güç düğmesinden açtıktan sonra ''Philips'' pc ekranımda ilk 2-3 dakika hiçbir belirti olmuyor, kumandasıyla 2-3 defa kapatıp açınca ardından 1 dakika sonra ''Lütfen Bekleyin'' ekranı belirmeye başlıyor ve ortalama 5 dakika boyunca bekletiyor ve ardından bilgisayarımın açılış ekranı geliyor, giriş şifremi giriyorum ve bilgisayarım sorunsuz açılıyor. Ardından başlangıç açılış süresinde bir sorun yaşamıyorum, bunda değişen bir şey yok. Ama her bilgisayarı yeniden açtığımda yukarıda bahsettiğim ''Lütfen Bekleyin'' sorun sürecini yaşıyorum ve bu da beni gerçekten sıkıntıya ve kafamı karıştırmaya başladı.

Google'dan araştırma yaptım, Microsoft'un resmi sitesinden bir bilgiyle ''cmd'' komut sistemiyle onarım denedim ve başarılı olduğunu söyledi sonuçlanınca ama değişen bir şey olmadı. Ve son olarakta 2 gün önce ''Sistem geri yükleme'' seçeneği aklıma geldi, bilgisayarı sorunsuz olan 1 hafta önce tarihe sistem geri yükledim, bu da başarılı sonuçlandı ama hala değişen bir şey yok ''Lütfen Bekleyin'' konusunda. Acaba veri kurtarma programlarını kullanırken bilinçsizce bir işlem mi yaptım? Harici hard diskte aynı anda takılı olduğu için farklı sorun mu yaşadı sistem? Ve ayrıca ''Lütfen bekleyin'' ekranı gelmeden önce 2-3 defa monitör kumandasından açıp kapatmam gerektiği için monitör bir zarar mı gördü aynı zamanda ekstra olarak? Hiçbir bilgim ve hiçbir fikrim yok...

Tek aklıma gelen seçenek format atmak ama bilgisayarımda sayısız tekrar kurması çok zor olan majör programlar ve tekrar download etmesi çok uzun sürecek çok fazla online oyunum var Steam ve Epic Games'ten ve o yüzden format atmak aklıma gelmesine rağmen, illa ki bir çözüm yolu vardır diye düşünüyorum ve sorunun ne olduğunu bana detaylı, net ve anlayabileceğim bir şekilde anlatmanızı ve çözüm sunmanızı istirham ediyorum.

Ayrıca sistem bilgilerimin de ekran görüntüsünü paylaşacağım. Çözüm sunmanız için bilginizin olması ve gerekli olabilir diye düşündüğümden. 23 yıllık bilinçli bir bilgisayar kullanıcısı olmama rağmen bu tür sistem yazılımları onarımları ve donanım çözümleri konularıyla alakalı yeterli bilgiye sahip değilim.

İvedi olarak yardımlarınızı istirham ediyorum ilk konu başlığım vesilesiyle.
Bir depremzede kardeşiniz olarak Gaziantep'ten sonsuz sevgiler, saygılar, selamlar.

BİLGİSAYARIMIN SİSTEM BİLGİSİ:
sistem bilgisi.jpg

EKRAN KARTI BİLGİLERİM:
ekran kartı.jpg

Son düzenleme:

LordEnes_

Lord
Reaksiyon puanı
11
Bu tür yazılımlara ellemenizi önermiyorum bu tip geri dönülmez hatalara yol açabiliyor önemli bilgilerinizi yedekleyin ve format atın monitörüde yakmış olabilir aniden gidip gelmesi benimde başıma gelmişti

DonX

Asistan
Reaksiyon puanı
132
Kesin emin olmamakla birlikte yazılımsal bir sorun gibi gözüküyor. Sistem açılışta başlangıç onarmayı denediniz mi. Anakartın markasına göre pc açıldıktan sonra hangi tuşsa basın başlangıç onarma vs vs birsürü seçenek gelecek. Ayrıca sistem önyükleme dosyaları bozulmuş da olabilir format usb si elinizdeyse pc yi usb den başlatıp onarma kısmını deneyebilirsiniz

Gri Metafor

Yazar&Vokal&Söz yazarı
Reaksiyon puanı
2
Bu tür yazılımlara ellemenizi önermiyorum bu tip geri dönülmez hatalara yol açabiliyor önemli bilgilerinizi yedekleyin ve format atın monitörüde yakmış olabilir aniden gidip gelmesi benimde başıma gelmişti
Zaten bir daha bulaşacağımı sanmıyorum bu tür yazılımlara. Bir noksanlık oldu işte, böyle olacağını bilemezdim. İnternet verilerim senkronize bir şekilde, bilgisayarda var olan her şeyin yedeği harici hard diskimide mevcut ve bilgisayardaki var olan kurulu/yüklü her şeyi tekrar kurmam için programların setup dosyaları harici hard diskte mevcut ve oyunlarım da Steam ile Epic Games kütüphanemde tekrar kurmak için kütüphanemde kalıcı olarak duruyor. Format atmak istemiyorum çünkü mental olarak beni çok yoracak... Çok ciddi bir durum söz konusu değil ama can sıkıcı bir durum söz konusu belirttiğim gibi. Şu an az önce bilgisayarı açarken bu sefer hızlı açıldı ve mavi bir windows 10 ekranı ile ''1 dakika bekleyin'' ekranı çıktı ve hemen bilgisayar hızlıca açıldı. Hani format atarsın ve karşına ''1 dakika bekleyin'' windows ekranı vardır ya, öyle bir şeydi. Dünki bilgisayarımı açtığımdan daha hızlı açıldı girişten önceki süreç. Monitörümün de yandığını zannetmiyorum, hiçbir sorun yok monitörümde bilgisayar ekranında. Sadece konuda yazdığım şeyler oldu. Ayrıca pc kasam HP ve monitörüm de Philips. Bana ailemden bir bireyin çocuğunun eski bilgisayarı olarak gelmişti. Monitör orjinal pc monitörü değil. Ufak bir Philips Lcd tv ekranı cinsinden. Monitör yanmış olamaz ve format atmayı son çare olarak düşünüyorum. Nörolojik ciddi sağlık sorunlarım olduğu için, bilgisayarın başına geçip bir günümü formatla ve ardından günlerce her şeyi tekrar kurmak beni inanılmaz yorar. İlla ki farklı çözüm yolları vardır. Cevabın için çok teşekkür ederim, müteşekkirim ama durumlar böyle...
Mesaj otomatik birleştirildi:

Kesin emin olmamakla birlikte yazılımsal bir sorun gibi gözüküyor. Sistem açılışta başlangıç onarmayı denediniz mi. Anakartın markasına göre pc açıldıktan sonra hangi tuşsa basın başlangıç onarma vs vs birsürü seçenek gelecek. Ayrıca sistem önyükleme dosyaları bozulmuş da olabilir format usb si elinizdeyse pc yi usb den başlatıp onarma kısmını deneyebilirsiniz
Evet, ben de kesin olmamakla birlikte yazılımsal bir sorun olma ihtimalini yüksek tutuyorum. Sistem açılışta ''başlangıç onarma'' denen şeyi denemedim ve ne olduğunu, nasıl yapıldığını ve ne işe yaradığını bilmiyorumm. Ana kartımın markasını da bilmiyorum ve nasıl öğrenebileceğimi de bilmiyorum. Ayrıca sistem önyükleme dosyaları bozulduysa ne anlama gelir bu? Ne bedel ötedir bilgisayarıma sistem önyükleme dosyaları bozulduysa? Usb flash belleğe sahip değilim, sadece harici hard diskim var usb ile takabileceğim. Cahilliğime sayın, terimlere hakim olamıyorum bazen... Az önce bilgisayar açtım ve şu an pc başından yazıyorum bu cevabı. Bilgisayar ilk defa başlamadan önce gözle görülür şekilde daha hızlı açıldı ve bu sefer giriş ekranında mavi bir windows sade temasıyla ''1 dakika bekleyin'' logosu çıktı bu sefer, ''Lütfen bekleyin'' yerine ve 1 dakika bekleyin ekranını gördükten ortalama ortalama 20 saniye içerisinde pc açılış şifre girme ekranına geldi. Sorun ne bilmiyorum ve format atmakta istemiyorum çünkü beni inanılmaz yoracak şeyler... Durumlar böyle, ne yapmalıyım üstadım? ''Başlangıç onarma'' dedin ve o dikkatimi çekti. Bu durumda işe yarar mı? Yararsa benim özel pc sıkıntıma hitaben nasıl yapmam gerekir ''başlangıç onarma'' işlemini? Vakit ayırdığın için sonsuz teşekkürler üstadım!

Son düzenleme:

LordEnes_

Lord
Reaksiyon puanı
11
Zaten bir daha bulaşacağımı sanmıyorum bu tür yazılımlara. Bir noksanlık oldu işte, böyle olacağını bilemezdim. İnternet verilerim senkronize bir şekilde, bilgisayarda var olan her şeyin yedeği harici hard diskimide mevcut ve bilgisayardaki var olan kurulu/yüklü her şeyi tekrar kurmam için programların setup dosyaları harici hard diskte mevcut ve oyunlarım da Steam ile Epic Games kütüphanemde tekrar kurmak için kütüphanemde kalıcı olarak duruyor. Format atmak istemiyorum çünkü mental olarak beni çok yoracak... Çok ciddi bir durum söz konusu değil ama can sıkıcı bir durum söz konusu belirttiğim gibi. Şu an az önce bilgisayarı açarken bu sefer hızlı açıldı ve mavi bir windows 10 ekranı ile ''1 dakika bekleyin'' ekranı çıktı ve hemen bilgisayar hızlıca açıldı. Hani format atarsın ve karşına ''1 dakika bekleyin'' windows ekranı vardır ya, öyle bir şeydi. Dünki bilgisayarımı açtığımdan daha hızlı açıldı girişten önceki süreç. Monitörümün de yandığını zannetmiyorum, hiçbir sorun yok monitörümde bilgisayar ekranında. Sadece konuda yazdığım şeyler oldu. Ayrıca pc kasam HP ve monitörüm de Philips. Bana ailemden bir bireyin çocuğunun eski bilgisayarı olarak gelmişti. Monitör orjinal pc monitörü değil. Ufak bir Philips Lcd tv ekranı cinsinden. Monitör yanmış olamaz ve format atmayı son çare olarak düşünüyorum. Nörolojik ciddi sağlık sorunlarım olduğu için, bilgisayarın başına geçip bir günümü formatla ve ardından günlerce her şeyi tekrar kurmak beni inanılmaz yorar. İlla ki farklı çözüm yolları vardır. Cevabın için çok teşekkür ederim, müteşekkirim ama durumlar böyle...

Evet, ben de kesin olmamakla birlikte yazılımsal bir sorun olma ihtimalini yüksek tutuyorum. Sistem açılışta ''başlangıç onarma'' denen şeyi denemedim ve ne olduğunu, nasıl yapıldığını ve ne işe yaradığını bilmiyorumm. Ana kartımın markasını da bilmiyorum ve nasıl öğrenebileceğimi de bilmiyorum. Ayrıca sistem önyükleme dosyaları bozulduysa ne anlama gelir bu? Ne bedel ötedir bilgisayarıma sistem önyükleme dosyaları bozulduysa? Usb flash belleğe sahip değilim, sadece harici hard diskim var usb ile takabileceğim. Cahilliğime sayın, terimlere hakim olamıyorum bazen... Az önce bilgisayar açtım ve şu an pc başından yazıyorum bu cevabı. Bilgisayar ilk defa başlamadan önce gözle görülür şekilde daha hızlı açıldı ve bu sefer giriş ekranında mavi bir windows sade temasıyla ''1 dakika bekleyin'' logosu çıktı bu sefer, ''Lütfen bekleyin'' yerine ve 1 dakika bekleyin ekranını gördükten ortalama ortalama 20 saniye içerisinde pc açılış şifre girme ekranına geldi. Sorun ne bilmiyorum ve format atmakta istemiyorum çünkü beni inanılmaz yoracak şeyler... Durumlar böyle, ne yapmalıyım üstadım? ''Başlangıç onarma'' dedin ve o dikkatimi çekti. Bu durumda işe yarar mı? Yararsa benim özel pc sıkıntıma hitaben nasıl yapmam gerekir ''başlangıç onarma'' işlemini? Vakit ayırdığın için sonsuz teşekkürler üstadım!
Gerçekten çok haklısınız format atmak insanı hem geriyor hem birazdaha pişmanlık duygusu uyandırıyor ve doğal olarak mental yoruyor fakat formattan başka bir çare maalesef yok dediğim gibi bu işlere fazla bulaşmayın 6GB için maalesef format gerekti en iyisi format atın ve kurtulun.

DonX

Asistan
Reaksiyon puanı
132

Hocam anakartınızın markasına göre pc açılışında başlangıç onarım menüsü hangi tuşla açılır google dan bir aratın. Format son çate olmal çünkü tekrardan driverları kur oyunları programları kur update yap tam bir işkence ben bıktım artık formattan sonra ilk işim driver program falan hepsini kurduktan sonra harici diske imaj alıyorum. Herhangi bir sorunda pc yi imajdan geri yüklüyorum. Ayrıca format usb si de şart. Pc de başlangıç onrama sorunu çözemezse format usb başlangıçla ilgili sorunu kesin çözer. Format atmaktan bahsetmiyorum

Gri Metafor

Yazar&Vokal&Söz yazarı
Reaksiyon puanı
2
Hocam anakartınızın markasına göre pc açılışında başlangıç onarım menüsü hangi tuşla açılır google dan bir aratın. Format son çate olmal çünkü tekrardan driverları kur oyunları programları kur update yap tam bir işkence ben bıktım artık formattan sonra ilk işim driver program falan hepsini kurduktan sonra harici diske imaj alıyorum. Herhangi bir sorunda pc yi imajdan geri yüklüyorum. Ayrıca format usb si de şart. Pc de başlangıç onrama sorunu çözemezse format usb başlangıçla ilgili sorunu kesin çözer. Format atmaktan bahsetmiyorum
Ana kart bilgilerimi öğrendim ama ardından direk başlangıç onarımın nasıl olacağını Google'dan yazdım, ardından pc açılışında yaptım ve başlangıç onarım başarıyla sonuçlanamadığına dair hata verdi. Verdiği hatadaki sistem kodu ise dikkatimi çekti ama anlayamadığım bir detay. Ardından bilgisayarı kapat seçeneğini seçtim, yapabilecek bir şey göremedim ve açtım bilgisayar ve şu an buradayım. Fotoğrafını çektim. Buyur hocam;

Başlangıç onarım sonucunda çektiğim fotoğraf

Son düzenleme: