Yardım Elektrik kesintisi sonrası bilgisayarda ekran yok

Bu konuyu okuyanlar

synoMM

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bu sabah elektrik kesintisi oldu, ben o sırada oyun oynuyordum ve güç korumalı prizim de yok. Elektrik geldiğinde PC'yi açmaya çalıştığımda hiçbir şey olmadı, RAM'leri çıkarttım ve tekrar taktım. Bilgisayar açıldı ama 2x8 16 GB olan RAM'lerimin sadece biri görünüyordu. RAM'leri tekrar çıkarıp taktım belki tam takamamışımdır diye, bilgisayarı açmaya çalıştığımda 5 saniye fanlar dönüyor sonrasında tık sesi gelip kapanıyor, yaklaşık 3 saniye sonra tekrar açılıyordu ve bu böyle döngü olarak devam ediyordu. PSU'yu kapattım ve biraz bekledim, tekrar açtığımda ise fanlar sorunsuz şekilde dönüyordu ama ekran yok. Bu sefer de BIOS pilini çıkarttım ve 10 15 dakika sonra tekrar taktım yine hiçbir şey olmadı. Ekran sinyali gitmiyor bile monitöre. Monitör kablosunu anakarta doğrudan bağladım yine bir şey yok ama bu sefer PC açılırken (normalde bu sürede Windows'un açılmamış olması gerekiyor) açma kapatma tuşuna basınca bilgisayar kapandı, önceki yaptıklarımda böyle olmamıştı. Ayrıca bu monitör kablosunu anakarta bağlamamın sebebi de ben HDMI'dan VGA'ya dönüştürücü kullanıyorum belki o bozulmuştur diyeydi ama öyle görünmüyor. RAM’leri teker teker her slota denedim, fişi çekip açma tuşuna bastım belki elektrik yüklenmesi olmuştur falan diye olmadı. Başka deneyebileceğim ne var?

PC:
Ryzen 3 2200G
MSI GTX 1650
GSKILL 2x8 16GB 3200 MHZ RAM
Transcend SSD220 240 GB SSD

memoli0192

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
eğer yüksek voltaj geldiyse bilgisayarındaki birkaç parça bozulmuş olabilir aynısı banada olmuştu elektrikler gidip gelmişti çamaşır makinesinin kombinin ve modemin kartları yanmıştı seninde hem monitörü hem kasayı bir tamirciye götürmende fayda var kendin pek elleme yapılabilecek bir şeyi kökten bozabilirsin

PropHeTe

Profesör
Reaksiyon puanı
2,398
öncelikle başka bir monçtör ile dene ,anakart üzerinde dahili ekran çıkışı varsa oradan bak belki görüntü kablosu sorunu vardır

Son mesajlar