Yardım PC Kendi Kendine Kapandı

Bu konuyu okuyanlar

Middovah

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bugün olan olaya gelmeden önce 5 gün önceki olayı anlatıyorum çünkü benzer şeyler. 5 gün önce video izlerken durup dururken PC kapandı (aynı prize bağlı monitörde sorun yok, internette sorun yok, odanın ışıkları yanıyor). PC kapandıktan sonra yanık kokusu falan yoktu ama güç tuşuna basıp tekrar açınca fanlar yandı söndü ve saniyeler içinde tekrar kapandı, bu sefer yanık kokusu geldi... PSU'yu değiştirmek zorunda kaldım, Aerocool VX Plus 500W PSU vardı, onun yerine gittim Cougar XTC 500 80+ aldım. Taktık ve bilgisayarı kullanmaya devam ettim 2 gün.

Bugün akşam LoL oynarken PC yine kapandı. (Normalde ben kapatınca kulaklık ışıkları falan yanardı, kendi kapanınca kulaklıklar ışıkları da gitti) bu sefer hiç açma tuşuna falan basmadan arkadan PSU'yu kapatıp fişi çektim ve bir daha açmadım yine aynısı olur diye, yanık kokusu yok. Ne yapmam lazım? Neden olmuş olabilir? PC'yi açmaya da korkuyorum açıp bir deneyeyim mi?

(Dediğim gibi aynı prizde takılı başka bir şey kapanmadı.)

(Zamanında odanın ana prizinin gidip gelmisligi var, sigortayı falan değiştirdik.)

(Modem adaptöründe bir sıkıntı var gibi cızırtı yapıyor, [modem kapalıyken bile fişi takılıysa cızırtı yapıyor.])

(Termal macunu bayadır yenilemedim, değiştirmedim, sistemi 3 yıl önce 0 aldım.)

(psu yu arkadan kapatıp açtığımda (bu olaydan önce ilk değiştirdiğim zaman) direkt PC ye güç gelmiyor, 8-9 saniye falan sürüyor güç gelmesi (eski PSU 3-4 saniyede gücü veriyordu, önemli değildir galiba ama söyleyeyim dedim)

(Priz Piranha'nın akım korumalı 5'li prizi A101'den 100 liraya almıştım, ama bu piranha prizden önce de elektrikte sıkıntı çekiyorduk)

PC Özelliklerim: RX 570 4 GB, R5 2600, 8 GB RAM, B450 R4 anakart, Cougar XTC 500 PSU, 1 TB HDD, 240 GB SSD

ve 1 adet ekstra fan, fan eskiden havayı içeri alıyordu sessizce, kasada vidalama yeri yoktu iple tutturmuştum, şimdi bilgisayarcı fanı yapıştırıcı ile yapıştırmış, havayı dışarı veriyor ama çok daha sesli çalışıyor.