Oyun açarken PC kapanıyor

Bu konuyu okuyanlar

PROABT

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sistem özellikleri:
AMD Ryzen 5 2600 3.6ghz
8GB DDR4 RAM
RX580 8GB Ekran kartı
rampage rpm 500 80p 500w 80+ psu

Ekran:
adı: GamePower GPR27C1MS144 Curved Gaming Monitör
Çözünürlük:1920 x 1080
Ekran boyutu: 27 inç
Ekran yenilenme hızı: 144hz
bu kadarı yeterli diye düşünüyorum

Sorunum:
Bilgisayarda oyun oynarken bi anda kapandı ve yanık kokusu gelmeye başladı bi daha da açılmadı sonra bende tamirciye götürdüm adam yeni psu taktı taktığı psuda rampage rpm 500 80p 500w 80+ psu.(yardımı olur diye bu önceden olan arızayıda yazayım dedim)

Eve getirip PC yi açtım pc açılıyordu sorun yoktu ardından oyun açmaya başladım oyun normalden 2-3 kat daha yavaş açılmaya başladı ve açılınca da yükleme ekranında pc kapandı direk fişini çekmişcesine oyun r6 bu arada r6 apex squad battlefront gibi oyunlarda direk pc kapanıyordu düşük sistemli oyunlarda (lol roblox warbanda denedim) sıkıntı olmuyordu adama tekrar götürdüğümdede psu da sorun yok dedi ekran kartında yazılım arısası falan varsa diye format atlım dedi. Ekran kartı driverı güncel bu arada bende formatla düzeleceğini düşünmüyordum açıkcası.

Bu arada pc kapanıyor ama kasa ışıkları ekran kartı ışığı falan hala açık kalıyor tekrar açmak için arka tuştan kapatıp bir daha açmak gerekiyor

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Mr. Doge

...
Reaksiyon puanı
363
İlk önce format atmayı deneyin. Format işe yaramazsa sırayla şu parçaları test edin: SSD, Ekran kartı, İşlemci, Anakart.

404 Error

Dekan
Reaksiyon puanı
12,510
Yanlış söylemeyim ama belki güç kaynağından da olabilir. rampage ve frisby gibi markalar alınmayacak çöptürler. Ben frisby PSU kullanıyorum ve sorunlu. Zaten yakında kurtulacağım.

Ama bir bak oyun açarken, PSU'dan ses geliyor mu diye. Dediğim gibi onda sorun olma ihtimali var.

404 Error

Dekan
Reaksiyon puanı
12,510
@İsimyok0808, evet kesinlikle öyle oluyor. Bende de frisby PSU yüzünden, az daha bilgisayar gidiyordu. Zaten yeni kasa ve PSU alana dek ağır ve yüksek oyun oynamayacağım.

Bruh Moment

Asistan
Reaksiyon puanı
275
OCCT Power testi yapın, yüksek ihtimalle sorun güç kaynağında. Bilgisayarı aldığınız gibi hemen sözde bilgisayarcılara götürmeyin, adam resmen bilgisayarınıza çöp takmış, kaç lira aldığı da muamma.

İsimyok08

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,103
OCCT Power testi yapın, yüksek ihtimalle sorun güç kaynağında. Bilgisayarı aldığınız gibi hemen sözde bilgisayarcılara götürmeyin, adam resmen bilgisayarınıza çöp takmış, kaç lira aldığı da muamma.
OCCT testi yapmasını söyleyecektim ama yanık falan koktu dedi. Daha da kötü olabilir. Bu yüzden farklı PSU ile denemesini önerdim.