Utangaçlığımı nasıl yenerim?

Bu konuyu okuyanlar

yigitali921

Öğrenci
Reaksiyon puanı
18
Öncelikle selamlar, yaşım 15. Çocukluğumdan beri çok utangaç biriydim, ama son zamanlarda gerçekten çok fazla gelmeye başladı. Artık rahatsız olmaya başladım. Genelde utangacım ama karşı cinsle konuşurken bi tık fazla oluyor, bunu nasıl yenebilirim bi önerinz var mı? Kasiyere parayı uzatırken bile strese giriyorum...

Reaksiyon puanı
1,056
Öncelikle selamlar, yaşım 15. Çocukluğumdan beri çok utangaç biriydim, ama son zamanlarda gerçekten çok fazla gelmeye başladı. Artık rahatsız olmaya başladım. Genelde utangacım ama karşı cinsle konuşurken bi tık fazla oluyor, bunu nasıl yenebilirim bi önerinz var mı? Kasiyere parayı uzatırken bile strese giriyorum...
Sosyal aktivitelerde bulunarak (örn:arkadaşlarınla vakit geçirmek gibi) belki utanmaya azda olsa bırakabilirsiniz

Boyga TV

Doçent
Reaksiyon puanı
275
Kafana göre davran (saygıda kusur etmeden kimseye) ve kimse senden değerli değil bunu hiç aklından çıkarma. Hayat gerçekten çok kısa, hatta bazen tahmin edilenden çok daha kısa bile sürebiliyor. Bu sebepten güzel yaşa, istediğin gibi yaşamanın utanılacak hiç bir yanı yok.
Ve sana tavsiyem, çık dışarı en utandığın şeyleri yapmaya başla. Mesela verdiğin örnekteki gibi parayı uzatırken utanma, rahat ol. Kısaca utandığın şeylerin üzerine git ve kendinle dalga geçebilmeyi öğren.

emir000

Profesör
Reaksiyon puanı
910
Utangaçlığını Şöyle Yenebilirsin Ben 11 Yaşımdayken Evde Misafir Varken Odadan Çıkmaya Utanırdım Ama Zamanla Alıştım Kafana Göre Davran Kalabalık Ev Ortamlarında Sürekli Devam Edersen Utangaçlığın Daha Kalmaz.

yigitali921

Öğrenci
Reaksiyon puanı
18
Utangaçlığını Şöyle Yenebilirsin Ben 11 Yaşımdayken Evde Misafir Varken Odadan Çıkmaya Utanırdım Ama Zamanla Alıştım Kafana Göre Davran Kalabalık Ev Ortamlarında Sürekli Devam Edersen Utangaçlığın Daha Kalmaz.
Her kelimenin ilk harfini büyük yazman tilt etti ama teşekkür ederm <3
Mesaj otomatik birleştirildi:

Kafana göre davran (saygıda kusur etmeden kimseye) ve kimse senden değerli değil bunu hiç aklından çıkarma. Hayat gerçekten çok kısa, hatta bazen tahmin edilenden çok daha kısa bile sürebiliyor. Bu sebepten güzel yaşa, istediğin gibi yaşamanın utanılacak hiç bir yanı yok.
Ve sana tavsiyem, çık dışarı en utandığın şeyleri yapmaya başla. Mesela verdiğin örnekteki gibi parayı uzatırken utanma, rahat ol. Kısaca utandığın şeylerin üzerine git ve kendinle dalga geçebilmeyi öğren.
Deneyeceğim.

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,387
İstediğin gibi davran korkma kimse seni yadırgayamaz. Ama kimseyi de kırma sözlerinle.

bughraan

Asistan
Reaksiyon puanı
68
insanların ne düşündüğü umrunda olmasın çarşıya falan çıktığında gelen geçene selam ver böyle böyle açılırsın eğer baban esnafsa babanın yanına git müşterlilerle konuş esnaf muhabbeti candır

emir000

Profesör
Reaksiyon puanı
910
insanların ne düşündüğü umrunda olmasın çarşıya falan çıktığında gelen geçene selam ver böyle böyle açılırsın eğer baban esnafsa babanın yanına git müşterlilerle konuş esnaf muhabbeti candır
Aynısını Bende Yapıyorum Babam Her Bir Yere Götürdüğünde Arkadaşlarının Yanında Durup Onlarla Sohbet Ediyorum Eskiden Hiç Yanlarına Gidemezdim Utançlığımdan 16 Yaşımdayım Artık Her Misafirliğe Gittiğimiz Zaman Babamların Yanında Konuşuyorum.

comandantee

Öğrenci
Reaksiyon puanı
14
utangaç insanlar eve kapanmaya,gereksiz stres yapmaya meyillidir.Öncelikle sorununun üstüne gitmek sana yardımcı olur yani evden dışarı çıkmaya çalış, iyi arkadaşlar edinmeye bak, işçiye,esnafa kolay gelsin de, yaşadığın yerde etkinlikler oluyorsa onlara katıl, çok oyun oynamanı tavsiye etmiyorum(utangaçlık seviyene göre değişir) kısacası kendini insanlar içinde bulunmaya zorla en basitinden ekmek almaya bile sen git,yolda yürürken başın dik olsun yere bakma insanların yüzüne bak

Yıldırım E.

Profesör
Reaksiyon puanı
1,681
Aynısını Bende Yapıyorum Babam Her Bir Yere Götürdüğünde Arkadaşlarının Yanında Durup Onlarla Sohbet Ediyorum Eskiden Hiç Yanlarına Gidemezdim Utançlığımdan 16 Yaşımdayım Artık Her Misafirliğe Gittiğimiz Zaman Babamların Yanında Konuşuyorum.
büyük harfle başlayıp durma :)

gorkelchapo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
31
Bu konu yaş ilerledikçe kendiliğinden geçmeye başlıyor ancak fazla rahatsızlık duyuyorsan sorunların üstüne gitmeni öneririm. Yani mesela arkadaş çevrenle sık buluşmuyorsan bunu arttırabilirsin veya çevreni gözlemleyerek sorunu aşmaya çalışabilirsin. Herkesin başına gelmiş bir olay olduğunu ve bunu aşabilecek kapasitede bulunduğunu kendine inandırmalısın. Çünkü bir sorunu gözünde ne kadar büyütürsen katlanılamayacak bir hal alır.