Telefon ve Sosyal Medya Bağımlılığından Nasıl Kurtulabilirim?

Bu konuyu okuyanlar

seymaermantas

Öğrenci
Reaksiyon puanı
17
Selamlar, elimden telefon ve tableti bırakmayan birisi olarak bu durumdan artık sıkılmaya başladım. Bu duruma bir dur demek istiyorum fakat nasıl yapacağımı yada nereden başlayıp, süreci nasıl kesintisiz devam ettireceğim konusunda bir fikrim yok.

Pandemi döneminde evde olduğum için (önceki dönemlerde de az çok böyleydi fakat bu kadar değildi) sabah kalkmamla telefonu elime almam bir oluyor. Yemek yerken, birileriyle konuşurken vs. bile sürekli ekranlara bakar oldum. Bu durumdan hem kendim hem de çevremdeki insanlar rahatsız olmaya başladılar. Telefonda veya tablette en çok Instagram, WhatsApp ve YouTube ile vakit geçiriyorum. Özellikle Instagram'da keşfet bölümü telefonu kapatmama izin vermiyor, sürekli oradayım. Bir aralar hesap dondurmayı denedim fakat en fazla 1 gün dayanabildim (o da geri açmak için 24 saat geçmesi gerektiği için). Hatta uygulamalara ekran süresi kısıtlaması uygulamaya çalıştığımda da durum yine aynı oldu ayarları tekrar eski haline getirdim. Sosyal medya uygulamaları yüzünden kendime vakit ayıramaz oldum. Artık ne film/dizi izlemek, ne kitap okumak ne de yapacak işleri tam anlamıyla odaklanarak yapma gibi (bazen yapmadan ertesi güne erteliyorum veya hiç yapmıyorum) girişimlerde bulunuyorum.

Bu konuda önerileriniz veya bana verebileceğiniz desteklere açığım. Şimdiden teşekkür ederim.

KamtariR

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,697
1- Telefonunu değiştir, daha az smart bir telefon al,
2- Kendine sosyal aktiviteler bul (spor yapmak, gezi vs),

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
Evinin camından dışarıya bakabilirsin (betona bakmıyorsa).

wpa_supplicant

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,544
Sosyal medya uygulamalarını telefondan sil, dışarı çık hava al, telefonu bir kutuya kilitle, anahtarı çöpe at, kendine akıllı olmayan bir telefon al onu kullan, eğer kendini kontrol edebileceğini farkedersen kutuyu kır

Skellige

☕?‍?
Reaksiyon puanı
3,787
Sosyal medya insanların psikolojisine zarar veriyor.Aniden kapat sosyal medya hesaplarını dışarı çık gez bilgisayarda film izle ders çalış takıl kafana göre. :)

Dertsizali

Profesör Dr Doçent Dertsizali :)
Reaksiyon puanı
2,177
Uzman bir destek al kendiliğinden bırakamazsın

seymaermantas

Öğrenci
Reaksiyon puanı
17
1- Telefonunu değiştir, daha az smart bir telefon al,
2- Kendine sosyal aktiviteler bul (spor yapmak, gezi vs),
İlk tavsiye için pek müsait değilim ama ikinci önerine kesinlikle katılıyorum kendime değer katacak bir şeyler bulacağım. Teşekkür ederim.:)

Evinin camından dışarıya bakabilirsin (betona bakmıyorsa).
O konuda ufak da olsa şanslıyım. Evimiz arada kalıyor fakat kendi odamın camı boş bir araziye bakıyor o konuda hafif bir ferahlık var. :) Tavsiye için teşekkürler.

Sosyal medya uygulamalarını telefondan sil, dışarı çık hava al, telefonu bir kutuya kilitle, anahtarı çöpe at, kendine akıllı olmayan bir telefon al onu kullan, eğer kendini kontrol edebileceğini farkedersen kutuyu kır
Uygulamaları silmek daha önce işe yaramamıştı fakat yine deneyeceğim. Gün içinde 1 saat gezinti yapıyorum fakat sürekli aynı şeyleri yapmak da bir süre sonra sıkıyor. Telefonu saklamak ve başka telefon kullanmak için şimdilik yapabilecek durumda değilim. Tavsiyeler için teşekkür ettim. :)

Sosyal medya insanların psikolojisine zarar veriyor.Aniden kapat sosyal medya hesaplarını dışarı çık gez bilgisayarda film izle ders çalış takıl kafana göre. :)
Kesinlikle ama kesinlikle katılıyorum. Özellikle bir şey kaçırdım mı, takip ettiğim insanlar ne yapıyor yada ne paylaşmış gibi birçok düşüncelerdeyim. O yüzden de sürekli uygulama içerisinde kalmaya çalışıyorum.:confused: Aniden kapatmak yerine yavaş yavaş bırakmak daha etkili olmaz mı? Çünkü daha önceleri dediğin şekilde yaptığımda dayanamayıp geri dönmüştüm. Tavsiyeleri bir değerlendireceğim. Teşekkür ettim.:)

Uzman bir destek al kendiliğinden bırakamazsın
Evet ya sanırım öyle olacak gibi. Zamanında gösterdiğim çabalar pek etkili olmadı. :confused: Tavsiye için teşekkür ederim. :)

metehanozturk

Asistan
Reaksiyon puanı
75
Psikolojik bi yöntem var, bileğine poşet lastiği takıyorsun çok sıkmayan bir tane ve her telefona baktığında ceza olarak lastiği çekip bırakıyorsun. Bir yerden sonra beyin durup dururken telefona bakmayı acı ile benzeştiriyor.