Üniversite için

Bu konuyu okuyanlar

ahmetkursad

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Merhaba arkadaşlar,
Bu sene üniversiteye başlıyorum. Bunun için tablet almayı düşünüyorum. Bilgisayarsız not tutma, film izleme oyun oynama gibi herşeyi bilgisayar yerine tabletten yapmayı düşünüyorum en çok da not tutmak kitap okumak için düşünüyorum. Sizce pen destekli hangi tableti almalıyım ve ekran boyutu ne olmalıdır? Konu hakkında tecrübesi olanlar yardımcı olursa sevinirim. Teşekkürler.

ahmetkursad

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Bütçe 7000 Max. Ayrıca 11 inch ufak gibi geldi bana sizce yeterli olur mu

Reaksiyon puanı
6,425

panzr

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,487
Bütçe 7000 Max. Ayrıca 11 inch ufak gibi geldi bana sizce yeterli olur mu
Ekran boyutunun yetip yetmeyeceği size kalmış. Eğer aklınıza çok takılırsa bir teknoloji mağazasına gidip iPad Pro modellerini inceleyebilirsiniz. Eğer 12.9" lik modelini almak isterseniz bunu:

11" lik modeli almak isterseniz bunu öneririm:

Kaansenn34

Doçent
Reaksiyon puanı
680
Psikoloji bölümü. Bol not tutmak gerek ve kitaplar okumam, videolar izlemem gerekiyor.
Yani Apple marka tablet almak sizin için iyi olur ancak ekstra klavye+kalem almanız gerekiyor.Tabletin giriş en düşük özellikleri artı kalem artı klavye fiyat 10.117,00 TL tutuyor.Diyelim ki kalem işinize yaramıyor çıkardınız sadece klavye artı tablet 8.998,00 TL tutuyor.O fiyat bandında mükemmel laptoplar alabilirsiniz.Klavye ekletmemin sebebi rahat kullanım için bilgisayar gibi kullanırsınız diye düşünerekten hesap ettim. :)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Fiyat.png

Ama tabii ki kişisel düşüncem.Tabletin vereceği rahatlığı hala daha bir Windows PC kadar rahatlık vereceğini düşünmüyorum. Ayrıca Apple'da her dönüştürücüsü aşırı pahalı.Tabii sizi amacım sizi soğutmak değil öğrenci olduğunuz için bu durumlar sıkıntı olabilir diye size önerim. :)

Son düzenleme:

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,380
İpadlerin en büyük eksisi yükseltilebilir hafızası olmaması. Size hafızası yükseltilebildiği için samsung galaxy tab s6 öneririm kalem ve klavye ile İpadden farkı kalmıyor. Onunda tek eksisi bir apple ürünü kadar uzun süre OS güncellemesi alamıyor oluşu. Bu yüzden Lenovo Yoga gibi tablet olarak kullanılabilen laptop ürünlerine yönelmenizi tavsiye ederim.

M

Murat Burç

SDN Okuru
Yani Apple marka tablet almak sizin için iyi olur ancak ekstra klavye+kalem almanız gerekiyor.Tabletin giriş en düşük özellikleri artı kalem artı klavye fiyat 10.117,00 TL tutuyor.Diyelim ki kalem işinize yaramıyor çıkardınız sadece klavye artı tablet 8.998,00 TL tutuyor.O fiyat bandında mükemmel laptoplar alabilirsiniz.Klavye ekletmemin sebebi rahat kullanım için bilgisayar gibi kullanırsınız diye düşünerekten hesap ettim. :)

Ekli dosyayı görüntüle 109243

Ama tabii ki kişisel düşüncem.Tabletin vereceği rahatlığı hala daha bir Windows PC kadar rahatlık vereceğini düşünmüyorum. Ayrıca Apple'da her dönüştürücüsü aşırı pahalı.Tabii sizi amacım sizi soğutmak değil öğrenci olduğunuz için bu durumlar sıkıntı olabilir diye size önerim. :)
Apple pencilin alternatifi yok da o leş klavyenin milyon tane alternatifi çıkar ortaya.
10000 TL'ye 10. Nesil İ7 bulunur. Mobilite derdi yoksa laptop da alınır.

iPad Pro alınmaz demiyorum 6000 TL'ye satılan bir çok biglisayardan daha yararlı olur hrhalde eçünkü laptop piyasası felaket durumda. Mutlaka Apple pencil alması şart klavye şart değil.

Bir dee eşunu unutmayın. iPad'de uygulama yok. Var diyenle tartışırım. iOS(ipad os diye birşey yok ios o) hala gelişme aşamasında. Fakat armlı mac os baya uygulama getirecek. Belki ipadlere mac os gelecek.

Laptopta aynı işi yapan 100 uygulama bulursan iPad'de 10 uygulama bulursun. O 10 uygulama yeter belki ama gün gelir kritik bir uygulamayı hiç bulamayadabilirsin..

İpadlerin en büyük eksisi yükseltilebilir hafızası olmaması. Size hafızası yükseltilebildiği için samsung galaxy tab s6 öneririm kalem ve klavye ile İpadden farkı kalmıyor. Onunda tek eksisi bir apple ürünü kadar uzun süre OS güncellemesi alamıyor oluşu. Bu yüzden Lenovo Yoga gibi tablet olarak kullanılabilen laptop ürünlerine yönelmenizi tavsiye ederim.
Muadil ürünü direk iki katı güçlü işlemciye sahip.
Tab S6 almak büyük. Çok büyük bir hata.

Not: 2 Kat değil. Tab S6'da 855 vardı şimdi baktım.

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,380
Murat Lenovo yoga gibi laptoplarla işini halledemez mi sence? Biliyorum onlarda pahalı güçlü cihaz sayılmazlar ama bir alternatif sonuçta.

ahmetkursad

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1

Ekli dosyayı görüntüle 109243

:) Zaten şuan da mevcut bir oyuncu PC var. Ancak bilgisayar kaba ve ağır oluyor ve de sürekli bir priz dibine oturmak zorundayım. Tabletler bu konuda daha hızlı daha işlevsel klavyeden yazmaktansa tablet kaleminden yazmak daha seri olacaktır. Benim düşüncem bu yönde. Yani ağırlığı, işlevi, şarjı dolayısıyla geçiş yapmayı düşünüyorum.

ahmetkursad

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Samsung tabletlerde android işletim sistemli 12-13 inç tablet, kalem destekli bir tablet olsaydı zaten hiç düşünmezdim bile direkt alırdım.

M

Murat Burç

SDN Okuru
Murat Lenovo yoga gibi laptoplarla işini halledemez mi sence? Biliyorum onlarda pahalı güçlü cihaz sayılmazlar ama bir alternatif sonuçta.
Niye ortada bitmiş. 120 HZ paneli olan. Rüştünü ispatlamış. Deli gibi destek alacak. (Hoş windowslu yogalar da destek alacak)
Donanımı fazlaca güçlü. (Yogada video işlerken sürünürsün mesela. Apple'da en kötü İmovie ile kurtaracak bir iş çıkarırsın.) Yoga alsın.

Windows'un donanım fakiri bilgisayarları inanılmaz kötü.

Kaansenn34

Doçent
Reaksiyon puanı
680
:) Zaten şuan da mevcut bir oyuncu PC var. Ancak bilgisayar kaba ve ağır oluyor ve de sürekli bir priz dibine oturmak zorundayım. Tabletler bu konuda daha hızlı daha işlevsel klavyeden yazmaktansa tablet kaleminden yazmak daha seri olacaktır. Benim düşüncem bu yönde. Yani ağırlığı, işlevi, şarjı dolayısıyla geçiş yapmayı düşünüyorum.
Ya kesinlikle sizin için sıkıntı olmayacaksa o zaman geçiş yapabilirsiniz ancak dediğim gibi üniversitede kullanacağınız hangi aparatlara dönüştürücülere ihtiyacınız olacak onların fiyatlarına ve hangi uygulamalara ihtiyacınız olacak ona göre tartıp almanızı tavsiye ederim. :) Ama evet o prizin yanında oturma olayı sıkıntı aslında oyuncu bilgisayarları yerine uzun süre şarjları giden iş bilgisayarları var hem de ince oluyor hem de donanımlı onlara da bakabilirsiniz.ama yine de sıkıntı olmazsa sizin için iPad iyi tercih olabilir.Tamamen kişisel ihtiyaç meselesi.

M

Murat Burç

SDN Okuru
Apple pencil ve ipad pro alırsın. Sakın Apple'dan kılıf veya klavye alma kazığı atıp geçerler.
Biraz para verip oturmuş bir not defteri uygulaması alman gerekebilir. Tabi OneNote gibi bir canavar bedava.

Bir de adobeun dolandırıcı uygulamaları yerine düzgün tek satın alımlı bir pdf düzenleyici.

Ya kesinlikle sizin için sıkıntı olmayacaksa o zaman geçiş yapabilirsiniz ancak dediğim gibi üniversitede kullanacağınız hangi aparatlara dönüştürücülere ihtiyacınız olacak onların fiyatlarına ve hangi uygulamalara ihtiyacınız olacak ona göre tartıp almanızı tavsiye ederim. :) Ama evet o prizin yanında oturma olayı sıkıntı aslında oyuncu bilgisayarları yerine uzun süre şarjları giden iş bilgisayarları var hem de ince oluyor hem de donanımlı onlara da bakabilirsiniz.ama yine de sıkıntı olmazsa sizin için iPad iyi tercih olabilir.Tamamen kişisel ihtiyaç meselesi.
200 TL'lik bir dönüştürücü bütün problemlerini çözer.
Bana kalsa type c portunu bozmayacak smart connectordan veri aktaracak bir aparat gelmesi lazım da nerede.
şarj girişleri çok korkutuyor beni

M

Murat Burç

SDN Okuru
Öğrencilere office bedava. Ben oradan kullanıyorum mesela.
İşte şu mesele Apple'da sıkıntı.Windows iOS'a göre özgür platform satın almama kısmında özgürsün ancak Apple'da öyle bir şansın biraz zor.
Orasını bilemem. Özgür yazılım çok. Buna bu parayı veriyorsan verirsin. Mesele verdiğin paranını hakkını vermesi.

reisemre57

Doçent
Reaksiyon puanı
307
eğer bütçe 7000se ipad pro 2020den cayma derim. hem şu an appleın bir kampanyası var. ipad pro 2020 aldığında airpods 2. nesil bedavaya geliyor ve daha başka fırsatlarda var. ipad pro 2020 seni kesinlikle üzmeyecektir. kampanyanın linkinide bıkarakıyorum.

Assad Najjar

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,305
7000 tl bütçen varsa, git bir laptop al, daha iyi; zira Windows'un, klavyenin, farenin rahatlığını hiçbir tablet veremez. Diyelim ki ödev yapacaksın ve bunun için bir program yüklemen gerekecek. Windows'a bir program yüklemek, iOS'a yüklemeye göre daha kolaydır.

Kaansenn34

Doçent
Reaksiyon puanı
680
Tamam hocam şimdi oldu bendeki fakir lisans sizdeki Office uygulamaları profesyoneller için :D

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,380
Aöf daha çok veriyor sanki.

Office 365 A1 Plus for students
Education Analytics
Microsoft Kaizala Pro
Whiteboard (Plan 1)
To-Do (Plan 2)
Azure Active Directory Basic for EDU
School Data Sync (Plan 1)
Microsoft Stream for O365 E3 SKU
Microsoft Teams
Microsoft StaffHub
Flow for Office 365
PowerApps for Office 365
Azure Rights Management
Microsoft Forms (Plan 2)
Microsoft Planner
Sway
Yammer for Academic
Office for the web (Education)
SharePoint Plan 1 for EDU
Exchange Online (Plan 1)
Office uygulamasının en son masaüstü sürümü

Murat Education windows keyini nasıl aldın üniversitenden.