Üniversite için

ahmetkursad

Üyecik
Merhaba arkadaşlar,
Bu sene üniversiteye başlıyorum. Bunun için tablet almayı düşünüyorum. Bilgisayarsız not tutma, film izleme oyun oynama gibi herşeyi bilgisayar yerine tabletten yapmayı düşünüyorum en çok da not tutmak kitap okumak için düşünüyorum. Sizce pen destekli hangi tableti almalıyım ve ekran boyutu ne olmalıdır? Konu hakkında tecrübesi olanlar yardımcı olursa sevinirim. Teşekkürler.

panzr

Profesör
Bütçe 7000 Max. Ayrıca 11 inch ufak gibi geldi bana sizce yeterli olur mu
Ekran boyutunun yetip yetmeyeceği size kalmış. Eğer aklınıza çok takılırsa bir teknoloji mağazasına gidip iPad Pro modellerini inceleyebilirsiniz. Eğer 12.9" lik modelini almak isterseniz bunu:

11" lik modeli almak isterseniz bunu öneririm:

Kaansenn34

Profesör
Psikoloji bölümü. Bol not tutmak gerek ve kitaplar okumam, videolar izlemem gerekiyor.
Yani Apple marka tablet almak sizin için iyi olur ancak ekstra klavye+kalem almanız gerekiyor.Tabletin giriş en düşük özellikleri artı kalem artı klavye fiyat 10.117,00 TL tutuyor.Diyelim ki kalem işinize yaramıyor çıkardınız sadece klavye artı tablet 8.998,00 TL tutuyor.O fiyat bandında mükemmel laptoplar alabilirsiniz.Klavye ekletmemin sebebi rahat kullanım için bilgisayar gibi kullanırsınız diye düşünerekten hesap ettim. :)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Fiyat.png

Ama tabii ki kişisel düşüncem.Tabletin vereceği rahatlığı hala daha bir Windows PC kadar rahatlık vereceğini düşünmüyorum. Ayrıca Apple'da her dönüştürücüsü aşırı pahalı.Tabii sizi amacım sizi soğutmak değil öğrenci olduğunuz için bu durumlar sıkıntı olabilir diye size önerim. :)

Son düzenleme:

Fakehero

Profesör
İpadlerin en büyük eksisi yükseltilebilir hafızası olmaması. Size hafızası yükseltilebildiği için samsung galaxy tab s6 öneririm kalem ve klavye ile İpadden farkı kalmıyor. Onunda tek eksisi bir apple ürünü kadar uzun süre OS güncellemesi alamıyor oluşu. Bu yüzden Lenovo Yoga gibi tablet olarak kullanılabilen laptop ürünlerine yönelmenizi tavsiye ederim.

Yani Apple marka tablet almak sizin için iyi olur ancak ekstra klavye+kalem almanız gerekiyor.Tabletin giriş en düşük özellikleri artı kalem artı klavye fiyat 10.117,00 TL tutuyor.Diyelim ki kalem işinize yaramıyor çıkardınız sadece klavye artı tablet 8.998,00 TL tutuyor.O fiyat bandında mükemmel laptoplar alabilirsiniz.Klavye ekletmemin sebebi rahat kullanım için bilgisayar gibi kullanırsınız diye düşünerekten hesap ettim. :)

Ekli dosyayı görüntüle 109243

Ama tabii ki kişisel düşüncem.Tabletin vereceği rahatlığı hala daha bir Windows PC kadar rahatlık vereceğini düşünmüyorum. Ayrıca Apple'da her dönüştürücüsü aşırı pahalı.Tabii sizi amacım sizi soğutmak değil öğrenci olduğunuz için bu durumlar sıkıntı olabilir diye size önerim. :)
Apple pencilin alternatifi yok da o leş klavyenin milyon tane alternatifi çıkar ortaya.
10000 TL'ye 10. Nesil İ7 bulunur. Mobilite derdi yoksa laptop da alınır.

iPad Pro alınmaz demiyorum 6000 TL'ye satılan bir çok biglisayardan daha yararlı olur hrhalde eçünkü laptop piyasası felaket durumda. Mutlaka Apple pencil alması şart klavye şart değil.

Bir dee eşunu unutmayın. iPad'de uygulama yok. Var diyenle tartışırım. iOS(ipad os diye birşey yok ios o) hala gelişme aşamasında. Fakat armlı mac os baya uygulama getirecek. Belki ipadlere mac os gelecek.

Laptopta aynı işi yapan 100 uygulama bulursan iPad'de 10 uygulama bulursun. O 10 uygulama yeter belki ama gün gelir kritik bir uygulamayı hiç bulamayadabilirsin..

İpadlerin en büyük eksisi yükseltilebilir hafızası olmaması. Size hafızası yükseltilebildiği için samsung galaxy tab s6 öneririm kalem ve klavye ile İpadden farkı kalmıyor. Onunda tek eksisi bir apple ürünü kadar uzun süre OS güncellemesi alamıyor oluşu. Bu yüzden Lenovo Yoga gibi tablet olarak kullanılabilen laptop ürünlerine yönelmenizi tavsiye ederim.
Muadil ürünü direk iki katı güçlü işlemciye sahip.
Tab S6 almak büyük. Çok büyük bir hata.

Not: 2 Kat değil. Tab S6'da 855 vardı şimdi baktım.

Fakehero

Profesör
Murat Lenovo yoga gibi laptoplarla işini halledemez mi sence? Biliyorum onlarda pahalı güçlü cihaz sayılmazlar ama bir alternatif sonuçta.

ahmetkursad

Üyecik

Ekli dosyayı görüntüle 109243

:) Zaten şuan da mevcut bir oyuncu PC var. Ancak bilgisayar kaba ve ağır oluyor ve de sürekli bir priz dibine oturmak zorundayım. Tabletler bu konuda daha hızlı daha işlevsel klavyeden yazmaktansa tablet kaleminden yazmak daha seri olacaktır. Benim düşüncem bu yönde. Yani ağırlığı, işlevi, şarjı dolayısıyla geçiş yapmayı düşünüyorum.

Kaansenn34

Profesör
Apple pencilin alternatifi yok da o leş klavyenin milyon tane alternatifi çıkar ortaya.
10000 TL'ye 10. Nesil İ7 bulunur. Mobilite derdi yoksa laptop da alınır.

iPad Pro alınmaz demiyorum 6000 TL'ye satılan bir çok biglisayardan daha yararlı olur hrhalde eçünkü laptop piyasası felaket durumda. Mutlaka Apple pencil alması şart klavye şart değil.

Bir dee eşunu unutmayın. iPad'de uygulama yok. Var diyenle tartışırım. iOS(ipad os diye birşey yok ios o) hala gelişme aşamasında. Fakat armlı mac os baya uygulama getirecek. Belki ipadlere mac os gelecek.

Laptopta aynı işi yapan 100 uygulama bulursan iPad'de 10 uygulama bulursun. O 10 uygulama yeter belki ama gün gelir kritik bir uygulamayı hiç bulamayadabilirsin..
Sizin dediğiniz kalem veya klavye herhangi birine ihtiyaç durumu tamamen kişinin ihtiyacına göre değişir kimine kalem ihtiyaçtır kimine klavye ayrıca şu konuda katılıyorum ipad arayüzü geliştirilme aşamasında baya uygulama geleceğinden de şüphem yok ama kullanılabilirlik açısından öğrenci için laptop daha rahat olacağı düşüncesindeyim.

ahmetkursad

Üyecik
Samsung tabletlerde android işletim sistemli 12-13 inç tablet, kalem destekli bir tablet olsaydı zaten hiç düşünmezdim bile direkt alırdım.