Ubuntu Windows 7yi döver mi?

Bu konuyu okuyanlar

Kl0mpitCs

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Ubuntu Windows 7’yi döver mi?

Win 7 fırtınası sürüyor; Ubuntu pusuya yatmış bekliyor: İşte Ubuntu’nun şansını artıran 5 neden...

Windows 7 tam gaz yayılırken Ubuntu’nun son sürümü 9.10 da bizlerle. Kullanıcıların bu ortamda Ubuntu Linux’u tercih etmeleri için sebepleri sizler için derledik. Yeni Ubuntu testte! makalemizi de kaçırmayın.

1 Güvenlik

Windows 7 kendisinden önceki Windows sürümlerinden daha yüksek güvenlik vaat ediyor. Microsoft düzenli güncellemeler çıkartmayı sürdürüyor. Ancak sorun şu ki Windows dünyanın en yaygın işletim sistemi. Bu yüzden en çok zararlı yazılım Windows için hazırlanıyor, Windows açıkları Linux açıklarından daha çok saldırıya uğruyor. Linux için zararlı yazılım hazırlamaktansa Windows için hazırlamak daha geniş kitlelere zarar verme imkanı doğuruyor.

Windows bilgisayarları güvenli tutmak mümkün ancak bunun için dikkatli olmak, sık sık güncelleme yapmak ve anti-virüs, anti-zararlı yazılım, firewall uygulamaları kullanmak gerekiyor. İnternette yeni tehlikelere karşı uyanık olmak gerekiyor. Windows 7’nin de bu gerçeği değiştirmesi mümkün değil.

Öte yandan Linux ve bu en son Ubuntu sürümü daha düşük profile sahip. Zararlı tehlikesi daha düşük ve kullanıcılar daha dikkatsiz davranma lüksüne sahip. Ubuntu’nun en son sürümü de mevcut Linux açıklarını kapatıyor, zararlılara karşı daha güvenli bir ortam sunuyor.

2 Ücretsiz

Ubuntu 9.10’u 2GHz’ten yavaş, tek çekirdekli bir işlemciyle ve 512 MB bellek ile rahatça kullanmak mümkün. Yani 9-10 yıllık bilgisayarlar için yepyeni bir işletim sistemi mevcut. Windows 7 de çok eski donanımlarda çalışabiliyor ve bu sayede Linux- Windows sistem gereksinimleri arasındaki farkı bir nebze kapatıyor; ama tamamen değil.

Linux yazılımları Windows yazılımlarından daha az sistem kaynağı tüketiyor ve bu açıdan daha verimli çalışıyor. Windows 7 verimli de olsa yeni uygulamaların hepsi bu kadar verimli değil.

Esas mesele Windows 7’nin ve uygun Windows yazılımlarının ücretli, Ubuntu’nun ve Linux yazılımlarının büyük çoğunluğunun ücretsiz olması. Windows 7’yi ucuza almak mümkün ama Ubuntu bedava. Üstelik farklı Windows 7 sürümleri farklı fiyatlarla satılıyor ve aralarında özellik farkları var. Ubuntu’nun özellikleri kısılmış bir sürümü yok, buna gerek de yok.

3 Kolay Kurulum

Windows 7’yi kullanmanın en temiz, en iyi yolu sıfırdan kurulum yapmak. Bunun için veri yedeklemeye oldukça uzun bir zaman ayırmak gerekiyor. Temiz kurulum yerine yükseltme yapan Vista kullanıcılarının ciddi bir veri kaybı sorunu yaşaması ihtimali var. Windows XP’den yükseltme yapmak da zaman alıcı ve biraz zahmetli.

Ubuntu’nun en son sürümüne geçmek için yapılması gerekenler çok ama çok basit. Yeni sürümü indirip bir diske yazdıktan sonra takıp kurmak yeterli. Kullanıcılar mevcut işletim sisteminin üzerine yeni sürümü kurup en son sürüme kavuşuyor. Toplam bir saatte geçiş tamamlanmış oluyor. Üstelik aktarma araçlarıyla uğraşmaya da gerek yok.

Windows XP’den Windows 7’ye geçmek pratikte 8 saat sürebiliyor. Vista’da da aktarılacak veri miktarına göre bu süre uzuyor, 20 saati bile bulabiliyor. Yeni bir Windows 7 bilgisayar ya da sadece sabit disk alarak kurulumu buna yapmak çok daha mantıklı bir seçenek.

4 Donanım Uyumu]

Linux’un ve Ubuntu’nun donanım uyumluluğu biraz küçümseniyor. Ubuntu Linux geniş bir sürücü desteğine sahip ve mevcut donanımların çoğunu otomatik olarak tanıyıp sorunsuz bir şekilde kullanmaya başlıyor. Bununla birlikte ekran kartı ve çipset sürücülerinin indirilip kurulmasında fayda var. Çünkü en son sürümleri ekran kartından tam verim almak için gerekli.

Windows 7’nin sürücü desteği de çok gelişmiş durumda. Vista çıktığı zaman sürücüleri oldukça zayıf durumdaydı ama Windows 7’de böyle bir sorun yok. Ancak halen bazı eksiklikler var. Örneğin iPhone sychronisation hatası bunlardan biri. Bu sorunun kaynağı, 64 bit Windows 7 ile yüksek uçtaki bazı anakartlarda bulunan Intel P55 Express çipsetten kaynaklanıyor.

Ancak şu sıralar konuşulan en büyük sürücü sorunu yazıcılar ve tarayıcılar konusunda. Ubuntu’nun son sürümünde henüz ortaya çıkan büyük bir sürücü sorunu yok.

5 Uygulamalar

Windows’un yaygınlığı sayesinde yazılım avantajına sahip olduğunu biliyoruz. Windows için çıkan yazılımlar, Linux için çıkan rakiplerine göre çok daha gelişmiş, rafine yazılımlar. Müzik dinlemek, film izlemek, video düzenlemek, resim düzenlemek gibi işlemlerin hepsini Ubuntu’da kolaylıkla ve ücretsiz yazılımlarla yapmak mümkün. Sorun kullanılan yazılımların bir Adobe Photoshop kalitesinde olmaması. Bunu dengeleyen unsur elbette yazılımların ücretsiz olması. aynı kalitede ücretsiz yazılım bulmak imkansız.

En önemli nokta şu, Ubuntu kurar kurmaz içerisinde ücretsiz ofis yazılım paketi olan OpenOffice ile geliyor. Sadece ofis de değil, yani bir Windows kurulumunda tek tek kurmak gereken sayısız yazılım var. Her şey lisanslı ve ücretli olduğu için yeni bir PC alan kullanıcılar, bilgisayarı çöplüğe çeviren 30 günlük deneme sürümlerinden oluşan bir orduyla karşı karşıya kalıyorlar. Temiz kurulumdan sonra hemen çalışmaya başlamak kolay olmuyor. Bir şeyler eksik kalıyor ve indir, kur derken vakit harcanıyor. İndir kur dedik çünkü şunu unutmamak lazım: Windows için de sayısız ücretsiz yazılım var. Ama Ubuntu Linux kurulduğu andan itibaren göreve hazır ve güçlü bir paket.

KAYNAK

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Windows bir adamsa...
Linux bir karınca...

Ubuntu Isırsa Windows 7 dönüp bakmaz bile ya kaşınır ya kaşınmaz...

Linuxçular hayal alemini bir bıraksalar aslında herşey onlar için daha güzel olacak...

Yukarda saydığın Ubuntu avantajları windows kullanan kaç kişiyi ilgilendiriyor?

Exploit Coder

Profesör
Reaksiyon puanı
26
Windows bir adamsa...
Linux bir karınca...

Linuxçular hayal alemini bir bıraksalar aslında herşey onlar için daha güzel olacak...

Seni ilgilendiriyor ki, yorum yazma gereği duyuyorsun:dirol:

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Windows bir adamsa...
Linux bir karınca...

Yukarıda sayılmış olabilecek Windows avantajları Ubuntu kullanan kaç kişiyi ilgilendiriyorsa, yukarıda sayılmış Ubuntu avantajları da o kadar sayıdaki Windows kullanan kişiyi ilgilendirir.

Ubuntu ısırmaz ayrıca. :) Direk yoluna bakar. Tüm Linux dağıtımları öyledir çünkü "açık kaynak felsefesi" diye bir gerçek var ve emin ol ki buna Windows 10^7 bile dayanamaz. :)

karcx

Profesör
Reaksiyon puanı
39
Windows bir adamsa...
Linux bir karınca...

:thumbup::thumbup::thumbup:
Tek başına ubuntu windowsa nasıl yaklaşacak?
Microsoft linuxu yer ;yutar ;ham yapar:D:D:D
Microsoft daha iyisini yapana kadar; En iyisi bu!!!

firariçocuk

Doçent
Reaksiyon puanı
7
windows la 5 yıl sonra görüşücez.

SLOGAN:HER ZAMAN PARDUS:)

muratteas

Dekan
Reaksiyon puanı
96
bence dövemez daha gitmeli bady sporlarına geliştirmeli :D

yusufsan21

Dekan
Reaksiyon puanı
35
Aman da aman yemişim Pardusunu :)

Linuxseverler bence hayal aleminde falan değiller. En azından ben değilim. Ve kesinlikle herhangi bir Linux dağıtımı benim için Windows 7'den daha kullanışlı ve güzel.

Yalnız Elbruz'un kullandığı laflar çok yakışıksız olmuş. Yani Linux'u küçümsememek lazım.

ByEGT

Profesör
Reaksiyon puanı
15
Windows bir adamsa...
Linux bir karınca...

Windows, Linux'tan daha gelişmiş olabilir. Çünkü Microsoft köklü bir şirket, elemanlar paralı çalışıyor. Linux'ta ise gönüllü çalışanlar var. 1991'den beri Windows'u nasıl geçebilirdi ki. Linux, kullanmayı bildiğin sürece gelişmiştir. Yapılabileceklerin sınırı yoktur. Tüm işlevlerini bilirsen Windows'tan çok daha verimlidir. Bunların basitleşmesi ve yerleşmesi için daha zamana ihtiyaç var.

Hayal alemini bıraksalar demekle haksızlık etmişsin. Nice büyük insanlar neyi kesin savunmuşlardı da neler oldu:
http://forum.shiftdelete.net/komik-yazi/76440-tarihten-teknolojik-gaflar.html

;)

Miroğlu

Dekan
Reaksiyon puanı
31
Ubuntu nereye dövüyor windows 7'yi windows 7 alayını döver...

balcis

Doçent
Reaksiyon puanı
0
eğer windows'un vista'dan 7'ye katettiği yolu ubuntu katetmiş olsaydı vista'ya karşı sağlam şansı olabilirdi, ama şimdi 7'ye gelene kadar katedilen yola bakıyorum, Ubuntu'nun sürümden sürüme bir kaç yeni basit ama iş kolaylaştırıcı yazılımlar yaptığını görüyorum ve Ubuntu neredeyse yerinde sayıyor görünüyor gözüme. Yine Linux'tur candır orası ayrı da Windows 7 şu an en ideal sistem gözümde.

ultrAslan91

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Arkadaşlar lütfen "benimki seninkini döver" gibi yorumlar yapmaktan kaçınalım. Gerçekten çok çocukca laflar oluyor. Windows'u ya da Linux'u savunabilirsiniz, ancak neden savunduğunuzu da belirtirseniz daha iyi olacaktır.

Benim kendi düşüncem Windows'un şu an bir adım önde olduğudur. Linux'un biraz daha zamana ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Bildiğim kadarıyla Linux 300'den fazla dağıtıma sahip. Benim görüşüm birkaç önemli dağıtıma (ubuntu, mandriva, openSuSE) önem verilmeli ve o dağıtımlar geliştirilmeli...

Exploit Coder

Profesör
Reaksiyon puanı
26
Arkadaşlar lütfen "benimki seninkini döver" gibi yorumlar yapmaktan kaçınalım. Gerçekten çok çocukca laflar oluyor. Windows'u ya da Linux'u savunabilirsiniz, ancak neden savunduğunuzu da belirtirseniz daha iyi olacaktır.

Benim kendi düşüncem Windows'un şu an bir adım önde olduğudur. Linux'un biraz daha zamana ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Bildiğim kadarıyla Linux 300'den fazla dağıtıma sahip. Benim görüşüm birkaç önemli dağıtıma (ubuntu, mandriva, openSuSE) önem verilmeli ve o dağıtımlar geliştirilmeli...

İşin dijital boyutunu diğer arkadaşlarım anlatsın. Ben siyasi konuya değineceğim :)

Linux. Because Microsoft is for capitalists running DOS.:cool:

karcx

Profesör
Reaksiyon puanı
39
İşin dijital boyutunu diğer arkadaşlarım anlatsın. Ben siyasi konuya değineceğim :)

Linux. Because Microsoft is for capitalists running DOS.:cool:

Forumda Siyaset yasaklanmıştı...:cursing::cursing::cursing:
Linux kullananlarda sosyalist mi oluyor şimdi....:devil::devil::devil:

Varsa linuxun bilmediğimiz bir özelliği söylede öğrenelim...:mad::mad:

CALIYAKALI

Doçent
Reaksiyon puanı
4
dövemez fakat windows 7 'ninde hali ortada.Orjinal adlım,geçen hafta kurdum.2 gün sonra çöktü

Exploit Coder

Profesör
Reaksiyon puanı
26
Forumda Siyaset yasaklanmıştı...:cursing::cursing::cursing:
Linux kullananlarda sosyalist mi oluyor şimdi....:devil::devil::devil:

Varsa linuxun bilmediğimiz bir özelliği söylede öğrenelim...:mad::mad:

Valla Linux kullananları bilmem de, ben biraz yakınım :wink:

dövemez fakat windows 7 'ninde hali ortada.Orjinal adlım,geçen hafta kurdum.2 gün sonra çöktü

Artık şaşırmıyorum.

ALMİ

Profesör
Reaksiyon puanı
60
Windows 7 ile alakalı değilki kullanmayı biliceksin.Ona bakıyorsan çökmez denilen Linuxlardan kullandığım Ubuntu ve Pardus'ü ilk içerisinde çökerttim kullanmayı biliceksin.Örneğin ben Linux kullanmayı bilmiyormuşum sonuç ortada bile çökertemez zaten:D:D:D

Ve arkadaşın yazısınız çok beğindim tarafsız bir yazı olmuş + puan:D

erayyynn

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Ben ikisinide kullandım.Win7 güzel ubuntu güzel :D Aralarındaki farklar önemli olan.Görselliğe önem verenler için win7 desem... ubuntu'yu da güzelleştirebilirsiniz.Ama kullanım bakımından ubuntu daha çok hoşuma gitti :)

anfy

Doçent
Reaksiyon puanı
4
Linus Torvalds, Bill Gates'i döver. Bill kahveye gidip adamlarını toplar intikamını alır :devil2: :clap::clap::w00t:

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Benim yazımı alıntı yapıp da bana saldıranlar :D

Arkadaşlar ne Windows Ne linux babamın malı değil...

İkisiyle de organik bir bağım yok...

Ama öyle bir başlık atılmış ki?

Ubuntu Windows 7 yi döver mi?

Şimdi dünyada bir realite var...

Bundan saklansanız da inkar etseniz de bu var...

Dünyanın neredeyse tamamına yakını Windows kullanıyor...

Linux kullananların da büyük bir kısmı Windows kullanmaya devam ediyor...

Linux u işletim sistemi olarak kullanmaktan çok merak ettikleri için farklı bir deneyim yaşamak için kullanıyorlar...

Yani Linux u savunacağım diyorsunuz iyi güzel yapıyorsunuz da... Windows u karalayarak kendinizi yükseltemezsiniz...

Windows ortada...

Linux ise belli bir kitlenin bilgisayarında...

Linux kendini geliştirsin... Ama windowsla kendini kıyaslamasın yaw :D

Bir linux sürümü başka bir linux ile karşılaştırılsın... Rekabeti kendi aralarında yapsınlar :D

Linuxçular hep kendilerini Windowsla kıyaslamaya çalışıyorlar...

Oysa Windows kendisini hep bir önceki sürümüyle kıyaslıyor...

Olay bu kadar basit...

an80x86

Asistan
Reaksiyon puanı
1
at ile eşek karşılaştırılamaz ki :) muhahaa

ufukcoskun

Dekan
Reaksiyon puanı
104
Windows ortada...

Gerçekten Windows ortada :D..

Ubuntu, Windows u dövsün dövmesin,benim için her zaman 1 numaradır.Görsel anlamdada bir numaradır.Yüzlerce dolara satılan uyduruk windows sürümlerini kullanacağıma bedavaya satılan ve daha iyi performans veren Ubuntu kullanırım :thumbup:..

Exploit Coder

Profesör
Reaksiyon puanı
26

Linux u işletim sistemi olarak kullanmaktan çok merak ettikleri için farklı bir deneyim yaşamak için kullanıyorlar...

Yani Linux u savunacağım diyorsunuz iyi güzel yapıyorsunuz da... Windows u karalayarak kendinizi yükseltemezsiniz...

Windows ortada...

Bir linux sürümü başka bir linux ile karşılaştırılsın... Rekabeti kendi aralarında yapsınlar :D

Olay bu kadar basit...

Kendini Linux ile kıyaslamaktan korktuğu için en iyi çözümü yine eski sürümleriyle karşılaştırarak buluyorlar. Doğal tabii ucunda rezil olmak var..

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280

Windows ortada...

Olay bu kadar basit...

Sevgili Elbruz46; :)

Windows bizzat kendi sitesinde Redhat ile kıyaslama yapıyor. :)

Linux demiyorum bak, Redhat diyorum. :) Tek bir dağıtım ismi söylüyorum.

http://www.microsoft.com/windowsserver/compare/windows-server-vs-red-hat-linux.mspx

Daha yüzlerce bağlantı verebilirim. :rolleyes:

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629

Windows ortada...

Olay bu kadar basit...

Helal.....:thumbup:

Son mesajlar