Ubuntu kurdum fakat, GRUB ekranını görüntüleyip seçim gerçekleştiremiyorum

Usain

Yine Yeni Yeniden
Yönetici
Moderatör
Evet @Halktan Biri ve @utkuversus dediğiniz oldu. :)
Herkes bir gün windows'u bırakacak. Windows'un devri bitti.
Windows'un yanına Ubuntu 18.10 kurdum. Herhangi bir sıkıntı çıkmadı ancak bilgisayarı açarken işletim sistemi seçme ekranı gelmiyor. Esc'ye basıp Windows'u veya Ubuntu'yu seçip başlatıyorum. Yoksa en son kapattığım açılıyor.
İşletim sistemi seçme ekranını nasıl getirebilirim?

Son düzenleme:

Usain

Yine Yeni Yeniden
Yönetici
Moderatör
Uçbirim, terminali açın ve şu komutu yürütün, Deneyelim;
sudo update-grub
20181120_193213.jpg

Kapatıp açtığımda direkt Windows geldi bu sefer.

Son düzenleme:

Hopeツ︎

Profesör
Onursal Üye
Normal... zira makinenizin UEFI olduğunu görüyorum, Legacy Boot'a sahip değilsiniz yani default (varsayılan) bir BIOS kart'a. Bu nedenle ya halihazırda kullandığınız ESC yöntemi ile geçiş sağlayacaksınız ya da UEFI BIOS ayarlarınızda "Boot Option" vb. Gibi seçenekler olur örneğin Linux için #1 Ubuntu, #2 Windows gibi tanımlarsanız direkt Linux ile açılır sistem. Veya tam tersini yaparsanız ilk başlangıç Windows ile olur, Linux ikinci sırada kalır. Grub'u UEFI sistemde legacy tanıtıp (yeni bir kullanıcı için uğraş gerektireceği kesin) menüyü görüntüleme şansı olabilir fakat Linux'ta ki kurallardan biri "Çalışıyorsa bozma" olduğu için buna uyulması gerek diye düşünmekteyim. :)

Usain

Yine Yeni Yeniden
Yönetici
Moderatör
Evet başka sitelerde grubun gelmesi için ubuntuyu 1. Sıraya alın yazıyordu. 1. Sıraya alınca Ubuntu önce geliyor ama istediğim seçenekler gelmiyor:( Yapacak bir şey yok esc ile açmaya devam.
En iyisi ben dokunmayayım hazır çalışıyorken :cool:.
Zamanınızı ayırdığınız için teşekkür ederim.

kmurat

Dekan
Grub bekleme süresini ayarlamalısın. Şu an 0 saniye olarak ayarlanmış. Bunu başka yerlerden araştır. Grub2 için düzenlenecek ayarlar dosyası biraz farklı ve tam olarak hatırlamıyorum.

Usain

Yine Yeni Yeniden
Yönetici
Moderatör
Grub bekleme süresini ayarlamalısın. Şu an 0 saniye olarak ayarlanmış. Bunu başka yerlerden araştır. Grub2 için düzenlenecek ayarlar dosyası biraz farklı ve tam olarak hatırlamıyorum.
Grub açılış menüsü seçeneklerini değiştirmek - Ubuntu Türkiye Wiki şurada dediğiniz ile ilgili şeyler buldum. Ama komutları yazdıktan sonra olmadı ya da doğru yazamamış olabilirim. Daha müsait bir zamanda düzgünce deneyeceğim. Buraya sonucu yazarım.

kilicbaligi

Dekan
Onursal Üye
Son durum nedir @Usain? Hiç bir değişiklik olmadı mı? :)

Eğer hızlı başlatmayı eski konuma getirmediyseniz, Ubuntu terminalden grub'u tekrar kurarak deneyelim.
Kod:
sudo update-grub
sudo grub-install /dev/sda
sudo update-grub
Sistemi baştan başlatalım.

Usain

Yine Yeni Yeniden
Yönetici
Moderatör
Ubuntuyu biostan başa aldım bilgisayar açılırken 1 2 sabiye sonra çat diye kapanıyor.

---- Mesajlar birleştirildi ----

harddisk okuma çizgisi geliyor sonra gidiyor şimdi

Şuan windowsa aldım onarım falan diyor
Çalışıyorsa bozma
Ah sözünü dinleyeydimmm :)

Derin bir nefes alabiliriz windows açıldı:)

Ama şöyle bir şey var. Ubuntu kapanmadan önceki seferde grub gelmişti.

Son düzenleme:

kilicbaligi

Dekan
Onursal Üye
Bence BIOS ayaları ile hiç oynama, Windows 10 ve Ubuntu ikisi de UEFI kurulum ile yüklü iseler, yukarıdaki işlemleri yapman yeterli. Ben de Windows 10 Edu 1803 yapısı ile birlikte Ubuntu 18.04.1 sistemlerini birlikte kullanmıştım.

Usain

Yine Yeni Yeniden
Yönetici
Moderatör
Evet Windows UEFI olduğu için Ubuntuyu da öyle kurdum. ESC ile ubuntuya geçtim vee

BAŞARDIK
Aradığımız grub bu değil mi?
Yalnız windows yazmıyor bunda?
20181120_234225.jpg

Usain

Yine Yeni Yeniden
Yönetici
Moderatör
Sadece ESC ile girersem grub geliyor. Başlangıça Ubuntu koyarsam gelmiyor. Neyse ben pes ettim.:confused: Gerektikçe ESC ile girerim. Hepinize ilgilendiğiniz için teşekkür ediyorum. İyi akşamlar.

kilicbaligi

Dekan
Onursal Üye
Açılış geçişleri yine ESC ile yapıyorsun? Son durum nedir?

Normalde açılışta şuna benzer ekran gelmesi lazım.

Usain

Yine Yeni Yeniden
Yönetici
Moderatör
Açılışta hiç dokunmazsam BİOSta 1. Sıraya aldığım yükleniyor. Ama ESC ye basıp Ubuntuya geçersem ve Windows hızlı başlatma kapalıysa grub geliyor.

Son mesajlar