Ubuntu ilk izlenimler,önerileriniz var mı?

Bu konuyu okuyanlar

Adigeottoman77

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19
İlk defa linuxu denedim. İlk izlenimler :

-Değişik bir masaüstü arayüzü
-Değişik progrramların olduğu bir uygulama mağazası var
-kod konsolu.Windowsta nadiren kod consolu kullanılır sanırım bunda daha yoğun bir kullanım var.
-ayarlar arayüzü fazla detaylı değildi.
-Ekranın solundaki uygulamalar kısayolunu yok edemedim,pencereleri tam ekran açsamda orda duruyor.

Göze hoş gelen bir arayüzü var,ayrıca gizlilik ve güvenlik sebebiyle alışmaya çalışacağım.Kullanımı kolaylaştıran programlar v.b önerileriniz var mı?

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
İlk defa linuxu denedim. İlk izlenimler :

-Değişik bir masaüstü arayüzü
-Değişik progrramların olduğu bir uygulama mağazası var
-kod konsolu.Windowsta nadiren kod consolu kullanılır sanırım bunda daha yoğun bir kullanım var.
-ayarlar arayüzü fazla detaylı değildi.
-Ekranın solundaki uygulamalar kısayolunu yok edemedim,pencereleri tam ekran açsamda orda duruyor.

Göze hoş gelen bir arayüzü var,ayrıca gizlilik ve güvenlik sebebiyle alışmaya çalışacağım.Kullanımı kolaylaştıran programlar v.b önerileriniz var mı?
Linuxta birden fazla Masaüstü Arayüzü var, sizin denediğiniz Ubuntuda kullanılan Unity masaüstü. Unity yi seven çok kişi görmedim ama KDE masaüstü başkadır ilaveten Mate, Cinnamon, XFCE, LXDE, Enlightment vs gibi farklı masaüstü ortamları da vardır.

Manjaro KDE yi indirip balenaetcher veya rufus ile usb ye yazdırın kurmanıza gerek yok usbden başlatın bilgisayarınızı live olarak deneyin farkı göreceksiniz.

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
Windows 10'a dönersiniz bir müddet sonra XD.
Windows kadar kullanışlı bir ara yüzü yoktur Ubuntu'nun.

Ama Elementary Os kullanırsanız, bağımlısı olurdunuz.

Hopeツ︎

Go for the EYES BOO. Go for the EYES! ?
Reaksiyon puanı
2,268
Ubuntu, köklü debian distrolarından biridir ve kolay kullanımı dolayısıyla yeni kullanıcı için uygundur. Önerilebilecek yazılımlar sizin istek, ihtiyaç ve alakanıza göre değişiklik gösterecektir.

Syphex

Asistan
Reaksiyon puanı
84
Ubuntu yerine Mint ile başlasaydınız keşke.

Öğrenmek için Ubuntu forumlarında takılabilirsiniz.

Adigeottoman77

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19
birşeyler yapmmak için sürekli kod bilmem ve kod girmem gerekiyor galiba zor yani bu.Birde alışılmış windows arayüzü...Bunun için Mint 'in önerildiğini biliyordum ama ubuntu bilimdik diye ubuntu kurdum.Sonuç tekrardan windows kullanıyorum.Ama global şirketlere veri vermek istemiyorum,benim için asıl nokta bu.Gizlilik ve güvenlik.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
23,082
MX linuxu beğeniyorum.
Kubuntuda baya güzel bu arada. Kullandım Linux Mintten iyi diyebilirim.

Edit: Ubuntu kullandım. Program menüsünü açınca ara sıra ikonların karışıp buga girmesi ve animasyonun kasması canımı sıktı.

Ram_kafasi

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Linuxta birden fazla Masaüstü Arayüzü var, sizin denediğiniz Ubuntuda kullanılan Unity masaüstü. Unity yi seven çok kişi görmedim ama KDE masaüstü başkadır ilaveten Mate, Cinnamon, XFCE, LXDE, Enlightment vs gibi farklı masaüstü ortamları da vardır.

Manjaro KDE yi indirip balenaetcher veya rufus ile usb ye yazdırın kurmanıza gerek yok usbden başlatın bilgisayarınızı live olarak deneyin farkı göreceksiniz.
Sanırım o çok görmediğiniz insanlar topluluğunun bende bir üyesiyim ne kadar uğraşsamda ne KDE ne de diğer masaüstü ortamlarını sevebildim ki ben bu masaüstü ortamlarını kullanan dağıtımlarını da 5-6 ay civarı kullandım genelde ama bunlar son kullanıcı için gayet uygun masaüstü ortamlarıdır,tamamen zevkler ve renkler meselesi aslında bu olay.

Son düzenleme:

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
Sanırım o çok görmediğiniz insanlar topluluğunun bende bir üyesiyim ne kadar uğraşsamda ne KDE ne de diğer masaüstü ortamlarını sevebildim ki ben bu masaüstü ortamlarını kullanan dağıtımlarını da 5-6 ay civarı kullandım genelde ama bunlar son kullanıcı için gayet uygun masaüstü ortamlarıdır,tamamen zevkler ve renkler meselesi aslında bu olay.
Biraz iddialı bir laf olacak ama olsun KDE yi sevemediyseniz henüz sizi tatmin eden bir tema bulamadığınız içindir. Masaüstü ortamları içinde 3.X versiyonundan sonra sıfırdan hazırlanan bir masaüstüdür Plasma.

Masaüstü efektleri, Compositor, Widgetlar vs diğerlerinde olmayan pekçok artıları var. Ayrıca kendi uygulamaları ve hatta office uygulaması dahi olan komple bir sistemdir aslında KDE, bu nedenle diğer basit masaüstü ortamları ile kıyaslamak dahi ona haksızlıktır.

Tabii göz zevkinize sizin tercihlerinize hitap eder etmez o ayrı bir konu. Forumda bazı arkadaşlar bizim 15-20 yıl önce kullandığımız XFCE + conky yi de tavsiye edebiliyor. Kısaca Linuxta her zevke uygun bir ortam var isteyen istediğini kullanmakta özgür.