Twitter Kapatılmıştır

by10ur

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Şu basın açıklamasına özellikle savunan arkadaşlardan cevap bekliyorum size oynanan oyun bunlar nasıl görmüyorsunuz diyen bize göre de tam tersi neyse basın açıklaması size yeterli gelmiş ki haklı bulmuşsunuz aydınlatın o zaman :)

kehfest

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Aslında en başında da söyledim tartışmaya gerek yok. Eğer 25 Mart iddialari yalansa siz hakli çıkarsınız ve destek veririz. Eğer doğruysa (ki inanmak istemiyorum) ülkede kan çıkar.

IThelp

Profesör
Reaksiyon puanı
19
Komik olan ne biliyormusunuz twitter kapanmasını savununlar twitter cıkmıyorlar ve coğu hashtag yapıyor akyarınlaricinelele diye ilginc yasak eden ustaları ustalarına neden itaat etmiyorlar ona şaşıyorum:)

oraycan

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Herhangi bir kapatma söz konusu değildir, Yalan söyleyip, burada ki insanları galeyana getirmeyin. Halihazırda bu site hakkında kişiler tarafından mahkemeye bir çok şikayet gitmiş ancak twitter bu konuda hiç bir adım atmamıştır. Denetimi dışarıda olan ve ülkeye zarar veren her oluşumun kapatılması gerekiyor.

kapatılmadımı ? girmeyi denesene bi. Ülkeye zarar veren ne bu adamlar bombamı atıyor ülkeye ?

SARKAT

Profesör
Reaksiyon puanı
68
Ben söyleyeyim sana sebebini. Şimdi o bahsettiğin ülkeler petrol babaları. sen ise yıllardır sömürülmüş bir ülkesin. Yıllardır çivi çakılmamış bir ülkesin. yıllardır her türlü pisliğin, rezilliğin yaşandığı bir ülkesin. bu millet yıllardır hizmet görmediği için hizmet edeni başının üstünde tutuyor. hele ki sen 37 yaşındasın (doğruysa) senin eskiyi benden daha iyi bilmen gerekir..
Sen kalk petrolün nehir gibi aktığı ülkeyle, kendi petrolünü çıkaramayan, petrolü dışarıdan alan ülkeyi bir tut. sonra da gel bana zeka gösterisi yap. yemezler..

O dediğin ülkelerde de rezillik diz boyu. Senin ülkende petrol yok, ama Almanya'da da yok, Japonya'da da yok. Ama Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff 510 Euroluk otel masrafının ve 209,40 Euro tutan akşam yemeğinin film yapımcısına ödettiği gerekçesi ile istifa etti, yargılandı ve beraat etti.

Japonya'nın başkenti Tokyo'nun 2020'de olimpiyatlara ev sahipliği yapması için büyük çaba harcayan Vali Naoki Inose, hakkındaki yolsuzluk iddialarının ardından istifa etti. Sadece iddia.

Japonya başbakanı Hatoyama, seçimlerden sonra politikaları Japon halkının ana karakterler olacağı biçimde değiştirmeye çalıştığını, ancak çabalarının hedefine ulaşamadığını, bunun da büyük ölçüde kendi başarısızlığını olduğunu kabul etti.

Al sana ülkesinde çivi çakılan ülkelerda yapılanlar. Başka ülkelerden bile onlarca örnek verilir.

Ama bizim ülkemizde bırak iddiayı meclise fezlekesi gelen, videoları tapeleri boy boy çıkanlar gerile gerile TV'de geziyor.

Evet yaşım gerçek ve önceki dönemlerde çivi çakmadı dediklerin kadar hatta fazlasını yemişler. Ve bu ülkeye çivi çaktı diye kimseye haram lokma yeme serbestliği tanınamaz. Kaldı ki bir hükümetin görevi olan bir şeyi burda kimse savunmasın.

Zeka gösterisi filan yapmıyorum. Onu bu şekilde algılamk senin zeka anlayışın. Azeri gazı 45 Dolar iken İran'dan 490 dolara gaz alırsan zeka iflas eder. Mecliste kapı gibi delili olan yolsuzlukları getirmezse zeka iflas eder. Nevruz günü Diyarbakırda boy boy öcalan posteri açıp "Kürdista'a Özgürlük" diye bağıranları görünce zeka iflas eder. Sen 3-4 yıldır başbakanın Öcalan denen bebek katiline "Bölücü başı" bile diyemediğini görünce zeka iflas eder.

Şu an milletin zekası ile dalga geçiliyor zaten. Benim sana zeka gösterisi yapmama gerek yok.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Ya bu twitter'a ne Google DNs, ne de Open DNS ile giremiyorum. Giren neyle giriyor.

cngzkyz

Profesör
Reaksiyon puanı
276
O dediğin ülkelerde de rezillik diz boyu. Senin ülkende petrol yok, ama Almanya'da da yok, Japonya'da da yok. Ama Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff 510 Euroluk otel masrafının ve 209,40 Euro tutan akşam yemeğinin film yapımcısına ödettiği gerekçesi ile istifa etti, yargılandı ve beraat etti.

Japonya'nın başkenti Tokyo'nun 2020'de olimpiyatlara ev sahipliği yapması için büyük çaba harcayan Vali Naoki Inose, hakkındaki yolsuzluk iddialarının ardından istifa etti. Sadece iddia.

Japonya başbakanı Hatoyama, seçimlerden sonra politikaları Japon halkının ana karakterler olacağı biçimde değiştirmeye çalıştığını, ancak çabalarının hedefine ulaşamadığını, bunun da büyük ölçüde kendi başarısızlığını olduğunu kabul etti.

Al sana ülkesinde çivi çakılan ülkelerda yapılanlar. Başka ülkelerden bile onlarca örnek verilir.

Ama bizim ülkemizde bırak iddiayı meclise fezlekesi gelen, videoları tapeleri boy boy çıkanlar gerile gerile TV'de geziyor.

Evet yaşım gerçek ve önceki dönemlerde çivi çakmadı dediklerin kadar hatta fazlasını yemişler. Ve bu ülkeye çivi çaktı diye kimseye haram lokma yeme serbestliği tanınamaz. Kaldı ki bir hükümetin görevi olan bir şeyi burda kimse savunmasın.

Zeka gösterisi filan yapmıyorum. Onu bu şekilde algılamk senin zeka anlayışın. Azeri gazı 45 Dolar iken İran'dan 490 dolara gaz alırsan zeka iflas eder. Mecliste kapı gibi delili olan yolsuzlukları getirmezse zeka iflas eder. Nevruz günü Diyarbakırda boy boy öcalan posteri açıp "Kürdista'a Özgürlük" diye bağıranları görünce zeka iflas eder. Sen 3-4 yıldır başbakanın Öcalan denen bebek katiline "Bölücü başı" bile diyemediğini görünce zeka iflas eder.

Şu an milletin zekası ile dalga geçiliyor zaten. Benim sana zeka gösterisi yapmama gerek yok.

Ya bu twitter'a ne Google DNs, ne de Open DNS ile giremiyorum. Giren neyle giriyor.

ZenMate yi kullan.

Reaksiyon puanı
10,325
@|SeYYaH| Ne dersin bu işe? Erdoganin tayfasi yani i7 gibiler Gulen cemaatiyle kolkolayken de ben onun karsisindaydim, bugun Erdoganla Gulen kavgaya tutustuklarinda da karsisindayim. Yani ben hep ayni seyi soyledim, ama kendisi döneklik edenler sozu bastan beri ayni olana laf atiyorlar.

i7 burada yenidir abim, sizi tanımaz, mazur görün. kendisi oldukça genç, heyecanlı ama bir o kadar da iyi niyetli, temiz yürekli bir kardeşimizdir.

engin_er

Asistan
Reaksiyon puanı
1
http://tr.wikipedia.org/wiki/27_Mayıs_Darbesi

Güzel cevap.
Bundan daha iyisi olamazdı, hala karanlıkta yaşayanlar, at gözlüklerini çıkaramayanlar var maalesef.

Da Vinci's

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Bu twitter ne öcü ne kaka birşeymiş yasak sayesinde öğrendik.
Ne güzel ayakkabı kutuları, para kasaları, sıfırlar uçuştu hayatım ak pak oldu.
Çok mutluyum şuan.

fraud3

Doçent
Reaksiyon puanı
3
vpnler banlanırsa acaba napabiliriz sansürü aşmak için?

sercankd

Asistan
Reaksiyon puanı
2
O değil de hiç düşünmüyorsunuz değil mi provokasyonlara nasıl alet olduğunuzu?
Hükümetiniz bir siteye erişimi engelliyor, elin gavur yazılımcıları çıkıp size destek veriyor. Hiç akıllanmayacaksınız değil mi? Avast çıkmış twitter'a giriş engellenemez diyor, cyberghost aynı şekilde günahını vermezken birden bire 1 yıllık lisans veriyor. Arjantinliler taaa oralardan sizin ülkenize saldırı yapıyor. Bunlar sizin babanızın oğlumu? Sizin hayrınıza mı çalışıyor sanıyorsunuz? Bunlar sizin düne kadar düşmanınız değil miydi? Bunlar sizi sömüren firmalar değil mi? Neden birden bire sizin yanınızda yer aldılar? Yav Allah aşkına düşünün, Allah aşkına düşünün bir oturun da düşünün yaa..
Vallahi üzülüyorum, billahi üzülüyorum sizin adınıza. Nasıl bu kadar körsünüz? Nasıl böyle her provokasyona alet olabiliyorsunuz? Cidden çıldırıcam. Aklım bir türlü almıyor bu halinizi. Bir sağınıza solunuza bakın. Omzunuza el koyanlara bakın bi. Allah aşkına diyorum bak. Yazıktır yaa. Günahtır..

Amerikanın oyunları yaygarası sizde müthiş bir şizofreni başlangıcı yapmış acilen doktora görünmeniz gerekli, bunu size laf atmak amaçlı söylemiyorum gayet ciddi bir şekilde sıkıntılarınız olduğunu düşünerek yazıyorum. Ayrıca laflarınıza ithafen o yüzlerce yıldır dillerden düşmeyen faşist Türkün Türkten başka dostu yoktur lafının devri bitti, artık insan insanın dostudur oldu bunu kavramanız gerekli, bazı düşünceleri de rafa kaldırmalısınız. Ve Amerikanın, Israilin işi gücü yok bu ülkeyi iki tane VPN, DNS ile karıştırıp çökertecek demek öyle mi? Hayır anlamadığım şey siz bu ülkenin dünyanın en önemli ülkesi felan olduğunu mu zannediyorsunuz, diğer ülkelerin sürekli bizi kıskandığını veya hepsinin birlik olup bu ülkeyi çökertmeye çalıştığı palavrasını nasıl olur da yıllardır mantık çerçevesine alabiliyorsunuz. Şu anda müthiş bir psikolojik sorun ile kendinizi yiyip bitiriyorsunuz. Sadece size özel de konuşmuyorum bu ülkeye 70 milyon tane psikolog gerekli, her bireyi ile teker teker ilgilenecek.

nano6824

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Amerikanın oyunları yaygarası sizde müthiş bir şizofreni başlangıcı yapmış acilen doktora görünmeniz gerekli, bunu size laf atmak amaçlı söylemiyorum gayet ciddi bir şekilde sıkıntılarınız olduğunu düşünerek yazıyorum. Ayrıca laflarınıza ithafen o yüzlerce yıldır dillerden düşmeyen faşist Türkün Türkten başka dostu yoktur lafının devri bitti, artık insan insanın dostudur oldu bunu kavramanız gerekli, bazı düşünceleri de rafa kaldırmalısınız. Ve Amerikanın, Israilin işi gücü yok bu ülkeyi iki tane VPN, DNS ile karıştırıp çökertecek demek öyle mi? Hayır anlamadığım şey siz bu ülkenin dünyanın en önemli ülkesi felan olduğunu mu zannediyorsunuz, diğer ülkelerin sürekli bizi kıskandığını veya hepsinin birlik olup bu ülkeyi çökertmeye çalıştığı palavrasını nasıl olur da yıllardır mantık çerçevesine alabiliyorsunuz. Şu anda müthiş bir psikolojik sorun ile kendinizi yiyip bitiriyorsunuz. Sadece size özel de konuşmuyorum bu ülkeye 70 milyon tane psikolog gerekli, her bireyi ile teker teker ilgilenecek.
Hocam bilmiyorum ama sizin de gözünüzü açmanız gerekli.Ben şahsen iktidar partisinden değilim ama bu yasağı bir nevi destekliyorum.Ha bence url tabalı engelleme daha iyi olurdu ama.İnsan insanın dostu değil kardeşim.Türk'ün türkten başka dostu yok hiçbir zaman.Araplar bile bize ihanet etti.ABD insanların kültürünü böyle yok etti.Başta bende karşıydım ama dış ülkeler bu işle bu kadar ilgilenince bende destek vermeye başladım.Çünkü onlar karşı çıkıyorsa o iş doğrudur :D

Da Vinci's

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Siz de burada bunu söyleyebildiğinize göre demek ki yasak yok! Biraz şuur..
Hangi hak ile kendinizi bizden üstün gördüğünüz de cabası.
sen milletin bekası vs. yazaken milletten daha mı iyi biliyorsun neyin milletin faydasına olacağınıda bıdı bıdı ediyorsun.

Reaksiyon puanı
10,325
Şu anda müthiş bir psikolojik sorun ile kendinizi yiyip bitiriyorsunuz. Sadece size özel de konuşmuyorum bu ülkeye 70 milyon tane psikolog gerekli, her bireyi ile teker teker ilgilenecek.

demek 70 milyon ruh hastası; ama sen çok akıllı, her şeyi bilen, bütün bildiklerinde tam isabet eden, herşeyi doğru düşünen, doğru yorumlayan...

psikiyatri dilinde buna "narsist" diyorlar dostum, iyisi mi doktora sen görün!

çünkü bu bir "hastalık" olarak tanımlanmıştır.

MonsterMMORPG

Asistan
Reaksiyon puanı
5
vpn proxy kullananlara 2 defa düşünmelerini tavsiye ederim

10000 lerce hesap bot spam vs hepsi aynı IP den girecek
ban riski çok artacak

ek olarak vpn ve proxy hesap bilgilerinizi depolayıp hackleyebilir vs

Ayrıca IP bazlı yasak çok iyi oldu

%95+ trafiği kesilen Twitter mum gibi olacak Türkiye Cumhuriyeti karşısında

amaç zaten Twitter'i engellemek değil, çifte standartını sona erdirip Türkiye Cumhuriyeti devletine hak ettiği değeri vermesini sağlamak

sercankd

Asistan
Reaksiyon puanı
2
demek 70 milyon ruh hastası; ama sen çok akıllı, her şeyi bilen, bütün bildiklerinde tam isabet eden, herşeyi doğru düşünen, doğru yorumlayan...

psikiyatri dilinde buna "narsist" diyorlar dostum, iyisi mi doktora sen görün!

çünkü bu bir "hastalık" olarak tanımlanmıştır.

Kullandığınız terimlerin ne anlama geldiğini bilmeden insanlara yapıştırıyorsunuz, demek ki dediklerim de doğruymuşum değil mi?

fraud3

Doçent
Reaksiyon puanı
3
O değil de hiç düşünmüyorsunuz değil mi provokasyonlara nasıl alet olduğunuzu?
Hükümetiniz bir siteye erişimi engelliyor, elin gavur yazılımcıları çıkıp size destek veriyor. Hiç akıllanmayacaksınız değil mi? Avast çıkmış twitter'a giriş engellenemez diyor, cyberghost aynı şekilde günahını vermezken birden bire 1 yıllık lisans veriyor. Arjantinliler taaa oralardan sizin ülkenize saldırı yapıyor. Bunlar sizin babanızın oğlumu? Sizin hayrınıza mı çalışıyor sanıyorsunuz? Bunlar sizin düne kadar düşmanınız değil miydi? Bunlar sizi sömüren firmalar değil mi? Neden birden bire sizin yanınızda yer aldılar? Yav Allah aşkına düşünün, Allah aşkına düşünün bir oturun da düşünün yaa..
Vallahi üzülüyorum, billahi üzülüyorum sizin adınıza. Nasıl bu kadar körsünüz? Nasıl böyle her provokasyona alet olabiliyorsunuz? Cidden çıldırıcam. Aklım bir türlü almıyor bu halinizi. Bir sağınıza solunuza bakın. Omzunuza el koyanlara bakın bi. Allah aşkına diyorum bak. Yazıktır yaa. Günahtır..

Bunun provakasyonla falan ne ilgisi var? Dünyanın hangi ülkesinde twitter gibi uluslar arası bir siteye yasak getirilir, getirilebilir? iran, kuzey kore gibi bir iki ülkeyi örnek göstermezsiniz herhalde. tabi ki şuanda bize destek veren her şirket hayrına yapmıyor bunu. firmalarının reklamını yapmak için iyi bir fırsat yakaladılar. ama bunlar asla bugüne kadar bizim düşmanımız değildi. bizim sloganı "yurtta barış dünyada barış" olan bir ülkeyiz. twitterın bazı katalog suçlarının sorumlularının ip adreslerini ve diger bilgilerini ifşa etmesini ülkemize bildirmesini bende destekliyorum ama hepimiz çok iyi biliyoruz ki amaç burda çok farklı ve başbakanın deyimiyle zamanlaması manidar.

Da Vinci's

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Madem bu twitter bu kadar hastalıklı bela vs. Niye Sayın başbakanın twitter hesabı var ve dahası bukadar aktif. Niye Sayın Melih gökçek gün boyu twitterda .Bakanlar ,millet vekilleri,Şamil Tayyar. Kendileri aktif olarak twitter kullanıyorlar. Şimdi baktım daha 1 saat önce sayın Melih Gökçek twit atmış mesala.
MAdem twitter öcü böcü önce yasağa uyup kendileri kullanmasınlar.

Birde şu var.

2we9fli.png

Gördüğünz gibi google'a twitter yazınca ilk sırada RT_Erdogan çıkıyor.
Madem twitter yasak sayın başbakan önce kendi hesabını kapatsın. (Hesap onaylı değil ama başbakana gazeteciler sorduğunda ,hesabın kendisine ait olduğunu bazen kendisinin bazende danışmanlarının kendi adına twit attıklarını söyledi. Dolayısıyla hesap gerçektir. )

MonsterMMORPG

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Also, since you install their VPN client software there's nothing stopping them from also installing forged root/intermediate SSL certificates on your computer that will allow them to strip off SSL protection if they feel like it.

evet gencler baktım https o kadar güvenli mi diye

bu cümleyi çevirirsek

vpn için yazılım yüklerseniz eğer örnek hotspotshield, sizin ssl sertifikalarınızı manipüle ederek https trafiğinizi görebilir diyor :cool:

kaynak : http://security.stackexchange.com/a/24401

Beo

Doçent
Reaksiyon puanı
6
Yasaklar her zaman ilgi çeker :)

Umarım twitter geri adım atmaz.

by10ur

Profesör
Reaksiyon puanı
7
eW58vQ.jpg

Btk'nın yayınladığı basın açıklamasında insanların aklına şu sorular takılmıyor mu?

Kimin özel hayatı ya da hayatları bütün twitter içeriğini engellemeye yetecek kadar önemli olmuş olabilir? (güçlü biri, sıradan bir durum olsa içerik gerçekten ihlal edilse twitter bunu kaldırırdı herkesin özel hayatının gizliliği önemli benim özel hayatım twitter da yayınlansa ve ben mahkemeye müracaat etsem aynı şeyler yaşansa bütün twitter'ı içeriği kaldırmadılar diye kapatırlar mıydı? Bu kişilerde olabilir tek bir kişi için değil. (bkz: delil niteliği) (bkz: insan hakları evrensel beyannamesi.)

"Vatandaşlarımızın ileride telafisi olmayacak mağduriyetlerinin engellenmesi" için denmiş. ( Nasıl bir içeriktir bu bütün vatandaşları etkiliyor? O içeriği görmeyen veya görüp de etkilenmeyip kaale almayan twitter'dan sosyal medyadan işini yürüten reklamını yapıp para kazanan vatandaşları mı düşündü acaba?)

Mahkemeler yok saymış bizi kaale almamışlar. ( Neden yok sayılmış? oradaki yasalar gereği suç sayılmıyor mu? yok sayma nedenlerini belirtmiş olmalılar.)

İyi güzel "5651" vermişsin. (Bu basın kanunu madde 8 de hangi maddeye tekabül ediyor çok daha net bir açıklama olması lazım.)

"Tedbiri" uygulanmıştır denmiş (tedbir eşittir önlem almak anlamında önlemse tdk dan aktarıyorum: "Kötü veya yanlış bir şeyi önleyecek yol" evet daha çok kötü bir şey olmamış onu engellemek için almışlar ya da bizimi düşündüler ben mi yanlış anladım. aklımız bazı konularda yetersiz kalıyor onun için önlem alınmış olabilir.)

Yurt dışı merkezli söz konusu internet sitesi( burada neden twitter kelimesinin kullanılmadığını hiç düşündünüz mü?)

Ben bu basın açıklamasını vatandaş olarak yetersiz ve alelacele yazılmış buluyorum sizin fikriniz nedir?

Basın açıklaması kaynağı: http://www.tk.gov.tr/basin_bultenleri/bb.php?ID=10776

Forumda ortaya soru sormucan etiketleyip alıntılıcan anlaşılan madem savunuyorsunuz. Engellemeyi reddedenleri eleştirmeden önce şunu açıklayın, kapatılmasıyla ilgili savunmanızı sunarken teorilerden önce bizlere sunulan şu açıklamayı nasıl yeterli ve haklı bir sebep olarak görebiliyorsunuz? Basın bültenin de net olmayan kısımları aydınlatın.

lorboloji

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Forumda hala twitter ın kapanmasını destekleyenlerin olduğunu görmek beni baya şaşırttı. Gözlerinizdeki perdeyi kaldırın artık.

fthtsdmr

Profesör
Reaksiyon puanı
44
Forumda hala twitter ın kapanmasını destekleyenlerin olduğunu görmek beni baya şaşırttı. Gözlerinizdeki perdeyi kaldırın artık.
Twitter olur başka site olur hangisi kapanırsa kapansın destekleyecekler.Mesele zaten siteymiş hak hürriyetmiş değil, dertleri körü körüne savunmak.Elektriği kesseler ohh iyi oldu insanlar çarpılıp ölüyordu diyecek insanlar var.

lorboloji

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Twitter olur başka site olur hangisi kapanırsa kapansın destekleyecekler.Mesele zaten siteymiş hak hürriyetmiş değil, dertleri körü körüne savunmak.Elektriği kesseler ohh iyi oldu insanlar çarpılıp ölüyordu diyecek insanlar var.

Aynen katılıyorum. Ama açıklayamıyorum bu durumu yani aklım almıyor hala aynı şeye körü körüne inanmalarına.

the-godfather

Doçent
Reaksiyon puanı
32
Twitter'ın Kökünü Kazıyacağız dedi başbakan helal olsun kazıdı bi üye oldum bi baktım anlamadım öle kaldı sacma sapan seydi ...

Da Vinci's

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Twitter'ın Kökünü Kazıyacağız dedi başbakan helal olsun kazıdı bi üye oldum bi baktım anlamadım öle kaldı sacma sapan seydi ...

haha neyin kökünü kazıması. Melih bey bile yasağa uymuyor .Enson yarım saat önce twit attı.
atxk42.png

saate dikkat et.

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Benim merak ettiğim ne paylaşılacak yada nasıl büyük bir suç işlendi ki siteye giden bütün yolları tıkadılar .Gerçi twitter kapansada bir alternatif bulunur elbet.

Ahmetgungor

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Çok Saçma , Tamam Sana Kufredenler Var Kaptsan Kapatırsın Bu Siteyi Ki Kapattırdın Zaten De Zamanlama Beni Ciddi Anlamda Güldürüyor Twitterda Geziparkı Olayları Zamanında Milyonlarca Çare Sarıgul du Başka Siyasi Partilerdi/ Kişiliklerdi Vs Sloganları Yazı Şeklinde Atıldı Hadi Diyelim yarısı öğrenci oy kullanamayacak kişiler aklım almıyor çok komik ya adam bariz beni yerimden kaldırın dercesine bu zamanda böyle birşey yaptı ilginç