Türk Hava Kuvvetlerinde Nasıl Pilot Olurum?

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar Konu (Kayıtlı: 0, Misafir: 1)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Burdaki hiçbir sözü dikkate alma sen şuan lisedesin. Ve sistem değişti. Sınavda o kutucuğu işaretlemen önemli değil işaretlesende işaretlemesende artık başvurular online olarak TSK nın sitesinden yapılıyor. Yapacağın tek şey çalışmak. Gerisi gelir.

ulash

Doçent
Sinuzit göz bozukluğu vs gibi hastalıkların varsa yolun başındayken tedavi gör. Düzenli spor yap ve fizik kondisyonunu hep yüksek tut. Dersler kısmına hiç girmiyorum çünkü okuldaki başarı da şart.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Ben 8.sınıftayım . küçükken kolum kırıldı ve kısıtlı kaldı . ve hiç bir askeri işe giremiomuşum ( doktor demişti ) (askeri pilot , subay ) ben ise pilot olmak istiyorum . pilot olabilirmiyim ? olurssam hangi liseye gitmm kaç puan almam hangi üniversiteye gitmm gerekiyor . lütfen yardım edermisiniz ?????

OĞUZHAN IŞIK

benim kolum küçükken kırıld kıstlı kaldı . dokora gore hiç bi askeri mesleğe giremezmişim. o zaman pilot olabilirmiyim. olursam kaç puan almam ve hangi liseye gitmm gerekio. ?

S

SDN Okuru

SDN Okuru
öncelikle doktorun dediği doğrudur kardeş.benim arkadaşımın abisi de pilotluğu istedi ama kaburga kemiğinin biri önde olduğu için bile almadılar.tamanlamıyla kusursuz vücuda sahip olman gerekiyor tanıdığın karacı havacı denizci falan varsa söyle bir torpili olabilir,saygılar

S

SDN Okuru

SDN Okuru
İlk olarak hava harp okulu için fen bölümü okumalısın..Daha sonra üniversite sınavında tercih kılavızunda hava harp okulunu işaretlemelisin..Yeterli puan aldığın takdirde mülakatlara katılabilmen için posta gönderiyorlar..Daha sonra İstanbul Hava Harp Okulu'na gidip elemelerden geçiyorsun..İlk olarak küçük bir vücut sağlık taraması yapıyorlar..Burayı geçersen spor aktiviitelerine katılıyorsun..Gerekli dereceleri yaptıktan sonra el-göz koordinasyonu adı altında bir sınava giriyorsun..Bu sınavıda başarı ile geçtikten sonra sonra üç ayrı mülakata giriyorsun.Mülakatları da başarı ile geçtikten sonra son olarak sağlık taramasına giriyorsun..Sadece göz değil, vücudunun her yerini inceliyorlar..(Ben bu aşamada elenmiştim..Kan testi Hepatit çıktı).Buraya kadar 3-4 günlük bir süreç geçiyor..Son sağlık taramasından sonra tüm bu aşamaya kadar gelmiş tüm katılımcıları bir meydanda toplayarak elenip elenmediklerini belirtiyorlar..Burayı geçtiğinde yaklaşık 10 günlük bir uçuş eğitimi alıyorsun ve 3 günlük bir uçuş sınavına tabi tutuluyorsun T-41'ler ile..Tabi yanında pilot eşliğinde..Bu aşamayı da geçersen intibak eğitimi falan oluyor ve harp okulu öğrencisi oluyorsun..4 yıl okuduktan sonra vücudun sağlık açısından hala kusursuz ise pilot seçiliyorsun..Değilsen normal hava subayı oluyorsun..
sadece mf den diil tm den de girebilirsin anadolu fen lisesi olmalı

vaas

Asistan
Peki goz kapagi dusuklugu sorun yaratir mi hava ve yahut kara icin ? -gorme sorunu yok hipermetropluk miyopluk gibi-

S

SDN Okuru

SDN Okuru
ilk önce askeri lise ve sonrasında hava harp okulu

S

SDN Okuru

SDN Okuru
bnde oyle yapmak istiyorum lise 3 öğrencisiyim oss den 290 puan istiyo hava harp okulu tm de ve rahar alırım o puanoı ama mülaktaslar faln nasıl oluyor bilgi verrseniz sevinirim
ve bir arkadasım var oda hava harp istiyo ama bi cemaatte kaldı bi süre sorun olurmu annesi kapoalı

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Arkadasim sen ucmussun fakir gukara ne yapacak hadi ben gene fakir degilim ama zengin de degilim ben simdiden para biriktirmrye basliyim yani yaaa

S

SDN Okuru

SDN Okuru
lise de illa askeri mi olmak zorunda ya bende olmayı çok istiyorum ama askeri lisede değilim endüstri meslek lisesindeyim ( makine bölümü ) sonuçta uçakları da üretenler makine mühendisi :D

S

SDN Okuru

SDN Okuru
oss den 290 puan istiyo hava harp okulu tm de ve rahat alırım o puanı ama mülaktlar faln nasıl oluyor bilgi verrseniz sevinirim
ve bir arkadasım var oda hava harp istiyo ama bi cemaatte kaldı bi süre sorun olurmu annesi kapoalı

S

SDN Okuru

SDN Okuru
benim size sorum olacaktı ben 8.sınıf öğrencisiyim ve bize ösym kağıtları dağıtılmaya başlandı okulda ben ticari pilot olmak istiyorum ve askeri hava lisesine gitsem ordan ticari pilot olabilirmiyim olursam neler gerekiyor yardım ederseniz savinirim saygılar....

PetyrBaelish

Profesör
lise de illa askeri mi olmak zorunda ya bende olmayı çok istiyorum ama askeri lisede değilim endüstri meslek lisesindeyim ( makine bölümü ) sonuçta uçakları da üretenler makine mühendisi :D
Askeri lisede olmak zorundasın,meslek lisesinden mezun olupta pilot olanı görmedim.:p :D

Askerliğin geldiği zaman doğuya düşersen çavuş olursan 3000 TL maaş veriyorlar dönüşte bayağı bir paran olur.Boşverin pilotluk falan zor iş para ve çevre gerektirir.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
benim sol gözüme bıçak gitti göz nakli olsam alırlarmı

S

SDN Okuru

SDN Okuru
hava harp okuluna gitmek için mülakatta simülatörle bir test yapılıyormuş bunun ne olduğunu açılarsanız çok memnun olurum ama acel lütfen

Son mesajlar