Bu konuyu okuyanlar

bilicimustafa12

Müdavim
Reaksiyon puanı
626
Son dakika haberi... Trabzon seferini yapan ve Trabzon Havalimanı'na indikten sonra pist başında manevra yaparken, pistten çıkan yolcu uçağı, denize 25 metre kala yamaca saplanıp durabildi. 162 yolcu ve 6 mürettebat, sorunsuz bir şekilde kurtarıldı. Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı kazayla ilgili soruşturma başlattı.

1515952580705.png

Ankara- Trabzon seferini yapan Pegasus Havayolları'na ait PC8622 sefer sayılı Boeing 737-800 tipi yolcu uçağı, dün saat 23.30 sıralarında Trabzon Havalimanı'na iniş yaptığı sırada pist başında manevra yaparken, henüz belirlenemeyen nedenle kontrolden çıktı, pistin kuzey yönünde deniz tarafına yöneldi. İniş takımları, balçığa dönüşen toprağa saplanan uçak, denize 25 metre kala durabildi. Olay yerine sevk edilen kurtarma ekipleri, 162 yolcu ile 6 mürettebatı hiçbir sorun yaşanmadan tahliye etti.

0

Trabzon Havalimanı, hava trafiğine kapatılırken, uçaklar da Erzurum, Erzincan, Ordu-Giresun ve Samsun havalimanlarına yönlendirildi.

0

PİST SABAH UÇUŞLARA AÇILDI

Bu arada olaydan sonra tedbir amacıyla hava trafiğine kapatılan Trabzon Havalimanı, bugün saat 09.00'dan itibaren yeniden hava trafiğine açıldı. Trabzon- İstanbul seferini yapan Pegasus Havayolları'na ait uçak, Trabzon Havalimanı'ndan havalandı. Uçağın sabah saat 06.00'da yapması gereken sefer bu uçuşla 3 saat rötarlı da olsa gerçekleşmiş oldu.

0

UÇAK İÇİNDEKİ PANİK ANLARI

Ankara- Trabzon seferini yapan ve Trabzon Havalimanı'na indikten sonra pist başında manevra yaparken, pistten çıkarak, denize 25 metre kala yamaca saplanıp, durabilen uçakla ilgili yeni görüntüler ortaya çıktı.

0

Tahliye sırasında, cep telefonu kamerasıyla uçağın içinden çekilen görüntülere, yolcuların yaşadığı panik anları yansıdı.

0

Görüntülerde, mürettebatın, uçağın hızla boşaltmasını istediği yolculara eşyalarını almamaları yönünde uyarı anonsları yaptığı duyuluyor.

0

Uçağın tahliyesi sırasında, acele edilmesi için yolcular arasında ise tartışmalar yaşandığı görülüyor.

0

YOLCULAR O ANLARI ANLATTI

Olay sırasında uçakta bulunan yolculardan Fatma Gördü, o anları anlattı. Uçağın inişi sırasında büyük bir gürültü duyduklarını anlatan Fatma Gördü, "Bir anda savrulduk. Uçak ön tarafa çakıldı, arka taraf havaya kalktı. Herkes paniğe kapıldı" dedi. Bir başka yolcu ise inişin ardından olayın bir anda yaşandığını, nasıl olduğunu anlayamadıklarını, korktuklarını söyledi.

0

CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI SORUŞTURMA BAŞLATTI

Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı da kazayla ilgili soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamımda 2 pilot ve 4 mürettebatın ifadelerine başvurulacağı öğrenildi. Öte yandan Trabzon Havalimanı'nda pistten çıkan uçağın üzerinde drone uçurulması ile ilgili de ayrıca soruşturma başlatıldığı öğrenildi. Havalimanının uçuşlara açıldığı sırada gerçekleşen drone uçuşu ile ilgili tespit yapıldığı belirtildi.

TRABZON'DA PİSTTEN ÇIKAN UÇAĞIN KURTARILMASI İÇİN ÇEKİCİ BEKLENİYOR

Trabzon'da iniş yaptıktan sonra pistten çıkan uçağın bulunduğu yerden kurtarılması için DHMİ'ye ait çekicinin gelmesi bekleniyor.

Son Dakika Haberi: İşte Trabzon'da pistten çıkan uçağın içindeki panik anları!

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
ne çok kastınız bea! böyle şeyler olur pist etrafını buna göre dizayn edersen bişey olmaz bu durum Trabzon Havalimanı'nın hatalı tasarlandığını gösterir.

crista7

Müdavim
Reaksiyon puanı
87
Otobandaki gibi çelik bariyerler olsa böyle olmazdı , bi bariyer çekememişler etrafa .Pegasusun pilotlarıda hardcore takılıyor. 3-4 gün önce izmirden istanbula uçtum inişte illaki 3-4 kez sekecek o uçak.Sanki suda taş sektirmece oynuyorlar....

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
pistin etrafını düzlenmesi gerek güvenlik alanı olmalı...
bir an önce inip diğer uçuşu yapmak için tırlatıyorlar otobüs şöförü gibi takılmanın sonucu...

Gökçe Asena

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,127
Eğer o uçak Allah korusun denize düşseydi çok kötü şeyler olabilirdi şükürler olsun ki bir şey olmadı. Kendimizi tehlikenin her türlüsüne karşı hazırlamamız gerekir.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
pistin yanları onun için patates tarlası gibi uçağı durdurmak için denize düşmezdi zaten...

Mehmet Ali Ertunç

mehmetaliertunc.com
Admin
Editor
Reaksiyon puanı
63
ne çok kastınız bea! böyle şeyler olur pist etrafını buna göre dizayn edersen bişey olmaz bu durum Trabzon Havalimanı'nın hatalı tasarlandığını gösterir.

pistin etrafını düzlenmesi gerek güvenlik alanı olmalı...

bir an önce inip diğer uçuşu yapmak için tırlatıyorlar otobüs şöförü gibi takılmanın sonucu...

Kusura bakmayın ama havacılığa büyük merak duyan birisi olarak bu yorumunuzu okuyunca ben utandım. Birincisi bahse konu olan şey uçak. Öyle araba gibi bariyere çarpınca duracak bir şey değil.

İkincisi " bir an önce inip diğer uçuşu yapmak için tırlatıyorlar otobüs şöförü gibi takılmanın sonucu... " ifadesi ile insanları zan altında bırakmayın lütfen. Hiç bir pilot veya havayolu şirketi bu manzarayla karşılaşmayı isteyerek uçuş icra etmez.

Eğer o kenarlarda bariyer olsaydı, çok daha büyük bir kaza ortaya çıkabilir, en kötüsü uçak denize çakılabilirdi. Pilotaj hatası olabilir, teknik bir arıza olabilir veya hava şartları bu kazaya neden olabilir.

Ama, kesin rapor açıklanmadıkça bu tarz yorumlar yapmak, insanları hiç bir delile sahip olmadan suçlamaktan başka bir şey olmayacaktır.

Otobandaki gibi çelik bariyerler olsa böyle olmazdı , bi bariyer çekememişler etrafa .Pegasusun pilotlarıda hardcore takılıyor. 3-4 gün önce izmirden istanbula uçtum inişte illaki 3-4 kez sekecek o uçak.Sanki suda taş sektirmece oynuyorlar....

Her iniş bir düşüştür - Yapılan tüm inişlerde uçak piste girdiğinde motorların gücü kesilir ve güçsüz kalarak pist ile temas eder. Yapılan tüm inişlerin şiddeti kayıt altına alınmaktadır.

Bu değer belirli bir limiti geçtiğinde uçakta hiç bir sorun olmasa bile, hangara çekilir ve hasar var mı diye kontrol edilir. Bunu pilotun gizleme şansı yoktur, zira şirketler uçuş verilerinden kolayca görebiliyorlar.

Kısaca, evet bazen sert bir işin yapılıyor olabilir ama bunlar standartlar dahilindedir.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
çok kasıyorlar diyorum herşey kontrol altında tehlike yok...

crista7

Müdavim
Reaksiyon puanı
87
Yıllardır dünyanın her yerine uçuş yapıyorum pegasus pilotları gibisini görmedim yaşamadım duymadım . ya da bana denk gelmedi
=)

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
adamların hayallerinde dolmuş şöförü olmak varmış ...