250 yolcu ölümden döndü!

Bu konuyu okuyanlar

0ReiS0

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
91
ucak_acil.jpg

250 yolcu ölümden döndü!
Türk Hava Yolları'nın (THY) Bangkok - İstanbul seferini yapan yolcu uçağı dün akşam büyük bir tehlike atlattı. Bangkok Suvanhabumi Havalimanı'ndan yerel saatle 23:35 de kalkış yapması planlanan 61 sefer sayılı "Gaziantep" adlı Airbus - 330 tipi yolcu uçağı, bu meydandan kalkış için pistte hareket ettiği başladığı esnada lastiği bir anda patlayarak alev aldı. Buna rağmen kalkış için ilerlediği için uçak havalanmak zorunda kaldı. Uçakta bulunan 250 yolcudan bazıları uçağın sağ arka tekerinden çıkan kıvılcımları ve dumanları görünce uçağın içinde kısa süreli panik yaşandı. Kıvılcımları gören yolcular uçuş ekibine konuyla ilgili bilgi verdi. Başka bir uçaktan düştüğü tespit edilen bir maddenin lastiğin patlamasına neden olduğu öğrenilirken, kalkış yapan 250 yolcunun içinde bulunduğu uçakta seyahat edenler korku dolu dakikalar yaşadı.

PİLOT YANAN LASTİKLE BAŞARILI İNİŞ YAPTI
Özellikle lastikteki patlamayı ve yanmayı gören arka sıralarda oturan birçok yolcunun da büyük panik yaşadıkları ifade edildi. Yaşanan olaylardan etkilenen bazı yolcuların çığlık attıkları öğrenildi. Panikten hızını alamayan Rumen bir yolcunun da sevgilisini de alarak yanına koşar adımlarla kokpite gitmeye çalıştığı belirtildi. Yanan patlak lastikle kalkış yapan uçak daha sonra Bangkok Suvanhabumi Havalimanı'na başarılı bir zorunlu iniş yaptı.
Gaziantep uçağının meydana inişinden sonra itfaiye ekipleri patlayan lastiğe anında müdahale ederek yanan lastiği söndürdü. Uçakta bulunan yolcular önce terminale alındı ardından da otele yerleştirildi. THY, İstanbul'dan Airbus-340 tipi başka bir uçağı Bangonk'a gönderdi. 250 yolcu yaşadıkları korku dolu dakikalardan sonra 16 saat rötar ile bu gece saat 22:00 sularında İstanbul'a geldi.

"UÇAĞIN SAĞ ARKA TEKERİNDEN KIVILCIMLAR ÇIKIYORDU"
Yolcular, Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali'nde yaşadıkları korku dolu dakikaları gazetecilere anlattılar. Alper Kuş adında bir yolcu olay anını şu şekilde anlattı: "Bangkok havaalanından kalktık. Kalkışta uçağın sağ kanadının altından kıvılcım şeklinde ışıklar gelmeye başladı. Kalkıştan sonra bu kıvılcımlar daha da şiddetlendi. Kıvılcımlar sağ arka tekerden daha çok çıkıyordu. Arka tarafta ve cam kenarında oturan yolcular çıkan kıvılcımları daha iyi gördüler. Ben tam kanadın olduğu koltukta oturduğum için iyi göremedim. Yine uçağın arka tarafında bir panik yaşandı. Bağıran yolcuların sesi duyuldu. O esnada hostesler birkaç defa pilot ile görüştü ve yaklaşık 10 dakika sonra tekrar Bangkok Havalimanı'na geri dönmek zorunda kaldık. İner inmez itfaiyeler geldi. Uçağın tekerinden duman çıkıyordu. Biz o esnada uçağı boşalttık ve bir saat kadar yangının söndürülmesini ve yangının çıkış nedenin belirlenmesini bekledik alanda."

AİR FRANCE UÇAĞI DÜŞMÜŞTÜ
Bu olaya benzer bir olay 2000 yılında Fransa'da yaşanmıştı. Fransız Havayolu Şirketi Air France'a ait bir Concorde uçağı Temmuz 2000'de Paris'te kalkış sırasında düşmüştü. Pist üzerindeki bir demir parçasının lastiğini parçalaması ve kopan parçanın da yakıt deposunu delmesinden sonra uçak yanmıştı.

kaynak

250 yolcu ölümden döndü! - Mynet Haber

ernesto

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Gerçekten iyi pilotlarımız var.

ernesto

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bu Nasıl Yazı Kardeşim Türkçe Bilmiyonmu Yazıları Düzelmeni Rica ediyorum.

kusura bakma farkında değildim, mozilla'nın kod sayfası değişmiş. Öyle göründüğünü şimdi farkettim düzelttim.