Toplu arka zemin silme

veyselgunduz

Asistan
Reaksiyon puanı
0
iyi günler arkadaşlar
benim elimde 500 -600 katalog resmi var ürünlerin arka zeminleri siyah ve formatı jpg ben bunları toplu halde fazla ugraşmadan zeminlerini kaldırıp png olarak nasıl kaydede bilirim önereceğiniz programlar ve tavsiyelerinizi bekliyorum

M.Şamil CAN

Dekan
Reaksiyon puanı
105
Öncelikle çeşitli plug-inler var ama asıl önemli olan ürünlerin ne renkte olduğu. Yani arkaplandan kolaylıkla ayrılan renklere sahip görsellerse işin çok daha kolay olur. Misal siyah arkaplanlı kırmızı bir saat

tuskilidi

Profesör
Reaksiyon puanı
17
[MENTION=183676]veyselgunduz[/MENTION] action kullanmayı biliyorsan pratik bir fikrim var ama kontrol sende olmadığından istenmeyen yerleri de silebilir. istersen dene belki işini görür.

veyselgunduz

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Öncelikle çeşitli plug-inler var ama asıl önemli olan ürünlerin ne renkte olduğu. Yani arkaplandan kolaylıkla ayrılan renklere sahip görsellerse işin çok daha kolay olur. Misal siyah arkaplanlı kırmızı bir saat
ürünler sarı renk arka plan siyah bildiğin plug varsa ismini söylermisin

@veyselgunduz action kullanmayı biliyorsan pratik bir fikrim var ama kontrol sende olmadığından istenmeyen yerleri de silebilir. istersen dene belki işini görür.
evet biliyorum fikrini paylaşırsan deneye bilirim
kontrolsüz silinen yerleri elle tekrar silebilirim

M.Şamil CAN

Dekan
Reaksiyon puanı
105
Dostum piyasada var Background remover plugin diye aratabilirsin bunun dışında arkadaşın dediği gibi action kullanarakta yapabilirsin. Öncelikle kayda başlayacaksın sihirli çubuk varya seçim aracı onunda siyah yeri seçeceksin sonra CTRL+ALT+D diyeceksin açılan pencereye 1 yazacaksın sonra delete e basacaksın ve kaydı durduracaksın muhtemelen olması lazım.

tuskilidi

Profesör
Reaksiyon puanı
17
işlem yapmak istediğin resimlerden birini açtıktan sonra action penceresini açıp yeni action oluşturup(klavye kısayolu olarak F tuşlarından birini seçebiliyorsun) kaydı başlatıyorsun. sonra ctrl+j ile resmi bir katman daha çoğaltıyorsun. backround olanı görünmez yapıyorsun. daha sonraselect/color range kısmının select kısmından shadow seçeneğini seçip arka planın seçili hale gelmesini sağlıyorsun. layer penceresinde add vector mask butonuna basıyorsun ve seçili kısım hemen kendini oraya atarak o kısmın şeffaf olmasını sağlıyor daha sonra görüntüyü png olarak farklı kaydedip görüntüyü kapatıyorsun ve en son olarak action penceresinden stop butonuna basıp action kaydını durduruyorsun.

arka planı silmek istediğin görüntüleri protoshopta açıp önceden belirlediğin klavyte kısayoluna basıp actionu çalıştırıyorsun ve o otomatik olarak görüntünün siyah olan arka planını temizliyor. tabi file/script/image processor seçeneği ile de yapmak mümkün ama tek tek yapmak kadar kaliteli olmuyor.

not:hayal ederek yazdığımdan ctrl+j yapmak gerektiğini düşünmüşüm :) aslında onu yapmasan da olur gibi geldi şimdi. :D