Toplama bilgisayarım kitleniyor.

Bu konuyu okuyanlar

kakaoskisilk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
tvWMyu.jpg

Vatandan hazır masaüstü toplama bilgisayar aldım. Özellikleri

16gb ddr4 ram
Amd Ryzen 7 2700X işlemci 8 çekirdek
Amd Radeon RX 5700XT ekran kartı mevcut.

Kasayı vatandan hazır toplama şeklinde aldım. İlk aldığım gün eve götürdüm büyük bir heyecanla kurdum ve bilgisayarı açtım. Açtıktan yaklaşık 2 dakika sonra bilgisayar donarak kilitlendi. Mouse, klavye , ctrl+alt+del hiçbir şey tepki vermiyor tamamen kilitleniyor.
Daha sonra sürekli farklı farklı mavi ekran hataları vermeye başladı. Bazen mavi ekran veriyor, bazen sadece donuyor ve kilitleniyor. Bilgisayarı tuştan kapatıp açmam gerekiyor.

Bazen bilgisayarı açtıktan 10 saniye sonra, bazen 1 saat sonra, bazen 5 saat sonra donuyor fakat kesinlikle donuyor.

Dikkatimi çeken husus, bilgisayarımda everestin wi-fi alıcı cihazını kullanıyorum. İnternet bağlantımda problem olmamasına rağmen (telefonum da aynı ağa bağlı ve internette bir kesinti yok) bir süre sonra bilgisayar internete bağlı olmasına rağmen internet bağlantısı gidiyor, herhangi bir web sitesine giremiyorum.
Aynı anda aynı wifi ağına bağlı iken telefonumda denediğimde internette bir problem yok her siteye giriyor. Fakat bilgisayar girmiyor. Sağ alt köşeden wi-fi simgesine tıklayıp bağlantıyı kes diyorum. Kestikten sonra tekrar bağlana basıyorum, bir süre bağlanma işlemi sürüyor ve oradaki simge dönüyor, ardından tak diye bilgisayar donuyor (sanırım internet bağlantısı kurulduğu anda).

Birden fazla farklı wi-fi alıcı cihaz ile denedim hepsinde aynı şey oluyor.

Acaba anakartta mı sıkıntı var? USB portunda mı sıkıntı var? Wi-fi alıcılarını bilgisayardaki tüm usblere takarak denedim hepsinde aynı şey oluyor.
Ağ bağdaştırıcısında mı sıkıntı var?
Bilgisayara onlarca kere format attım farklı windows sürümleri yükledim sıfırdan fakat her zaman aynı şey oluyor.

En ağır oyunları full ayarda oynuyorum, pubg, gta 5 vs. bunları oynarken oyunlar su gibi akıyor ve oyun esnasında bilgisayar donup kilitlenmiyor.

Fakat masaüstünde klasör içinde gezerken, internette surf yaparken, veya photoshop gibi programlarda işlem yaparken tak diye donup kalıyor. Kafayı yemek üzereyim..

Bu kasaya 8bin lira civarı para ödedim. Lakin Photoshopta en basit işlemlerde bile takılmalar oluyor. After effects'te 30 saniyelik videoyu 5-6 dakikada renderlıyor ve önizleme yapmak adeta işkence.
Bu bilgisayarın bu işlemleri canavar gibi yapıyor olması gerekmez mi?
Görev yöneticisine baktığımda 8Gb ram donanım için ayrılmış diye gösteriyor. Geri kalan 8gb ı photoshop tamamen yiyor işlem yaparken. Bunun ram'ini yükseltsem fayda eder mi? Resmen 8bin liralık bilgisayar ile işkence çekiyorum.

Çok teşekkürler..

kakaoskisilk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Hiç bir şey yapmıyorlar kaç kere gittim. Ekran kartından olabilir dediler farklı ekran kartı takıp denediler yine oldu. PC toplama olduğu için pcyi paramparça söküp tüm parçaları garantiye göndermemiz lazım incelenmesi için dediler. İşim gücüm var bilgisayarda dolayısıyla gönderemiyorum o şekilde.

Ve montaj işlemini onlar yaptılar ama faturada herhangi bir işçilik hizmeti kesmedikleri için yasal hak da iddia edemiyorum. paramla rezil olmuş durumdayım kafayı yemek üzereyim...

Halsizilik3456

Asistan
Reaksiyon puanı
51
Bi bilgisayarcı ya götürsen acaba
Mesaj otomatik birleştirildi:

Belki der şundandır

BilmezKişi

Asistan
Reaksiyon puanı
37
Parçaları iade edin başka bir yerden alın

Halsizilik3456

Asistan
Reaksiyon puanı
51
Anladığım bi konu olsa bişey dicemde bölesini ilk kez duydum

BilmezKişi

Asistan
Reaksiyon puanı
37
Bilgisayarı alalı 6 aydan fazla oldu parçaların garantileri devam ediyor ama benim isteğimle parça iade almıyorlar önce garantiye gitmesi lazım diyorlar. Aklı olan vatandan uzak durur çok pişmanım
Tüketici hakem heyetine başvurucam diyin gönderin garantiye gereken herşeyi yapın o kadar para vermişssiniz

kakaoskisilk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Tüketici hakem heyetine başvurucam diyin gönderin garantiye gereken herşeyi yapın o kadar para vermişssiniz
Yeni bir laptop alacağım aldıktan sonra kasayı gönderebilirim işlerim aksamayacağı için.
Teknik olarak bu problem neden kaynaklanıyor olabilir bir fikriniz var mı acaba?

kakaoskisilk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
hocam zaten bilgisayarı aldığım gün eve götürdüm tertemiz kasa üzerinde bir tane toz parçası bile yok ve bilgisayarı açtıktan 2 dakika sonra kilitlendi.

format anlamında diyorsanız da en az 10 kere format attım farklı windows sürümlerinde denedim hep aynı problem devam etti..

Reaksiyon puanı
220
hocam geri götürün vatana siz 6 ay nasıl dayandınız 8 bin tl az para daeil

kakaoskisilk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11

araştırma yaparken beni şu ekrana götüren bir makale okudum. burada bellek üst sınırım 0 ve işlemci sayım 1 olarak görünüyor. bunları manuel olarak tikleri işaretleyip arttırabiliyorum. Acaba yapsam sıkıntı olur mu? korkuyorum da bilgisayara zarar veririm diye.

dediğim gibi toplam 16gb ram var ve donanım tarafından kullanılan 8gb diyor. bana 8gb kalıyor ki bir photoshop açışımda bile photoshop 7,8 gb kadarını yiyor o yüzden aşırı kasıyor bilgisayar...

Ekli dosyalar

• 1606066064201.png
    1606066064201.png
    110.8 KB · Görüntüleme: 269
Reaksiyon puanı
220
o tik işaretli olmadıgı zaman zten otamatik bütün işlemci çekirdeğini kullanıyor bellek üst sınırını tiklersen kullanılan 8 gb 0 olabilir zaten youtube ya kullnaılabilir ram miktarı sorunu diye yazsan çıkar çözümleri zaten 8 gb pc ye ayrılmışken sen gei kalan 8 gb ile windows çalıştırıyosun sonra photo shop açıyosun tabi kitlenir dediğim gibi youtube da ara bi çözümleri

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,765

araştırma yaparken beni şu ekrana götüren bir makale okudum. burada bellek üst sınırım 0 ve işlemci sayım 1 olarak görünüyor. bunları manuel olarak tikleri işaretleyip arttırabiliyorum. Acaba yapsam sıkıntı olur mu? korkuyorum da bilgisayara zarar veririm diye.

dediğim gibi toplam 16gb ram var ve donanım tarafından kullanılan 8gb diyor. bana 8gb kalıyor ki bir photoshop açışımda bile photoshop 7,8 gb kadarını yiyor o yüzden aşırı kasıyor bilgisayar...
Ramlerde sıkıntı olma ihtimalide var. 2 Adet ramden biri çalışması çok garip gelmedi mi sana?

kakaoskisilk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Valla hocam şimdi dediğinizden çok bir şey anlamadım donanımla ilgili bilgilerim çok az. Şimdi ben bu bellek üst sınırını işaretlersem şöyle seçenekler mevcut
İşlemci sayısı 1-16 arası seçebiliyorum.

Ben bunları bu şekilde kaydedip pcyi yeniden başlatırsam sakat bir iş mi yapmış olurum?

Lütfen yardım:( youtube da izledim bir kaç video ama hiçbir şey anlamadım....

Reaksiyon puanı
220
Valla hocam şimdi dediğinizden çok bir şey anlamadım donanımla ilgili bilgilerim çok az. Şimdi ben bu bellek üst sınırını işaretlersem şöyle seçenekler mevcut
İşlemci sayısı 1-16 arası seçebiliyorum.

Ben bunları bu şekilde kaydedip pcyi yeniden başlatırsam sakat bir iş mi yapmış olurum?

Lütfen yardım:( youtube da izledim bir kaç video ama hiçbir şey anlamadım....
yani sakat iş yapmış olmassın pc 16 çekirdek olarak açılır yani işlemcinin kapalı çekirdeklerini açmış olursun buda normal bişe

kakaoskisilk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Hocam benim anladığım şu ki
Donanım 8GB harcıyor, artık her ne demekse,Geriye 8GB ram kalıyor. Onu da windows ve programlar harcıyor.

Photoshopta ağır işlem yaparken RAM kullanımına baktığımda 7.8 gb görünüyor.

yani 8gb donanıma ayrılmış, geri kalan 8gb'ın 7.8gb'ını photoshop kullanıyor. Sonuç kaos.

Yani sizin dediğinizden farklı anladım ben ama? yorumunuz için teşekkürler..

Reaksiyon puanı
220
Donanım 8GB harcıyor, artık her ne demekse,Geriye 8GB ram kalıyor. Onu da windows ve programlar harcıyor.

yani 8gb donanıma ayrılmış, geri kalan 8gb'ın 7.8gb'ını photoshop kullanıyor. Sonuç kaos.

gayet de dogru anlamışın bu bilgisayar a sağ tık özellikler bi foto atsana

Reaksiyon puanı
220
Ramlerde sıkıntı olma ihtimalide var. 2 Adet ramden biri çalışması çok garip gelmedi mi sana?
şimdi adamın 16 gb ram i v 8 ini pc donanımamı ne işte ayırmış. sana 8 gbkalıyo sen bu 8 gb ile windows çalıştırıyon ve photo shop açıyon ve kaos

kakaoskisilk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11

Reaksiyon puanı
220
tam da tahmin ettiğim gibi durum ama böylesini gömemiştim bu bazı pc lerde olan bi durum benim laptop da da vr di çözümü vr merak etme sıkıntını çözecez ve vatana gitmene gerek kalmayacak birazdan ben bi video linki vercem bi onu izle

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,765

Abi donanım kendine ayırmış diye bişey olamaz. Ne ram taktınsa Şak diye önüne gelicektir o bellek kapasitesi.

Donanım da Harcaması varsa Harcasın maksimum 2.5 GB Geriye Kalsın 13GB bellek.

Hem Ram tek çalıştığına göre Frekansı yarı yarıya düşer Dual Channel olduğundan.

Mesela Ram 3000 MHZ model ise. Tek ram görev yapıyorsa 1500 MHZ hızda çalışıyordur.
İkinci Ram yanında Görev Yaparsa Dual Channel çalışır 3000 Mhz Hızı İkisi birlikte sağlar PC`ye

kakaoskisilk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
tam da tahmin ettiğim gibi durum ama böylesini gömemiştim bu bazı pc lerde olan bi durum benim laptop da da vr di çözümü vr merak etme sıkıntını çözecez ve vatana gitmene gerek kalmayacak birazdan ben bi video linki vercem bi onu izle

Bekliyorum hocam. Gerekirse gider yeni ram de alırım yeter ki sorunum çözülsün. Hatta 2 tane 16 gb veya 2 tane 32 gb ram alabilirim. Bir sürü para verdim photoshop bile kullanamıyorum......

Reaksiyon puanı
220
Abi donanım kendine ayırmış diye bişey olamaz. Ne ram taktınsa Şak diye önüne gelicektir o bellek kapasitesi.

Hem Ram tek çalıştığına göre Frekansı yarı yarıya düşer Dual Channel olduğundan.

Mesela Ram 3000 MHZ model ise. Tek ram görev yapıyorsa 1500 MHZ hızda çalışıyordur.
İkinci Ram yanında Görev Yaparsa Dual Channel çalışır 3000 Mhz Hızı İkisi birlikte sağlar PC`ye
sen şu foto ya bi baksana ram in yazdığı yere: Screenshot

kakaoskisilk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
sen şu foto ya bi baksana ram in yazdığı yere: Screenshot

şu kısmı da ileteyim size. hocam bana yardımcı olun valla size yemek sepetinden iskender göndericem evinize ya çıldırmak üzereyim 6 ay oldu pcyi alalı kafayı yiyorum saçlarım döküldü