TDK Başkanı: Şapka işareti kalkmadı

Bu konuyu okuyanlar

mazruf

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
1,116
Türk Dil Kurumu (TDK) Başkanı Prof. Dr. Kaçalin, Türkçede zaman zaman şapka işaretinin kalktığı söylentilerinin ortaya atıldığını belirterek, "Şapka işareti hiçbir zaman kalkmadı" dedi.

thumbs_b_c_976b822d33a22d19f32db22eb43bbd35.jpg

TDK Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sinan Kaçalin, "Ben doğrusunu yakaladım" mantığıyla imla kurallarına sık sık müdahale edildiğini söyledi.

TDK olarak kendilerinin fazla müdahaleden ve değişiklikten yana olmadıklarını vurgulayan Kaçalin, "Fakat öyle güzel ve doğru ikazlar alıyoruz ki bunları dikkate almak mecburiyetindeyiz. Ayrı ve bitişik yazmalar, şapka işareti kullanma, virgülün yeri, hitaplarda 'bey'in büyük ya da küçük yazılması gibi. Biz herkesin bildiği bir bilgide birleşelim diyoruz" diye konuştu.

Kaçalin, 1940'lı yıllardan beri Türkçede yer alan şapka işaretinin kullanımının kalktığı yönündeki söylemlerin gerçekçi olmadığını dile getirdi.

Şapka işaretinin kullanılmaya devam ettiğini ve imlada bulunmasından yana olduklarını ifade eden Kaçalin, şöyle konuştu:

"Şapka işaretimiz var. Bunun gibi zaman zaman bizim adımıza 'sosyal otlangaç, gök götürü konuksal avrat' gibi kelimeler de TDK adına uyduruluyor. Şapka işaretinin kalktığı gibi bir şey yok. Bize sorarlar biz cevabını veririz. Kurum adına halüsinasyon görmeye gerek yok. Şapka işareti hiçbir zaman kalkmadı. Bence şapka işaretinin kalkması doğru değil. Anlama problemi doğar. Fransızcada da şapka işareti var."

AA

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Tabi ki kalkmadı.
Karınızı bizle paylaşır mısınız ?
Derken şapka işaretini koymazsak yanlış anlama gelebilir.
Yine de yazarken artık pek kullanılmıyor.

pesimist

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,000
50 kere söyledim kalkmadı diye ama insanlar hurafelere çok çabuk inanıyorlar.