Nüfus cüzdanında 'şapka' kullanılacak

Bu konuyu okuyanlar

aloisnebel

Profesör
Katılım
30 Ağu 2012
Mesajlar
2,523
Reaksiyon puanı
4
Puanları
38
Nüfus cüzdanlarında, vatandaşların talep etmesi halinde kimlik bilgilerinin yazılımında düzeltme işaretleri kullanılabilecek.

130320_nufuscuzdani.hlarge.jpg


Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kaçalin, nüfus cüzdanlarında düzeltme işareti kullanımını gerektiren kimlik bilgilerinin yazılımı konusunda, vatandaşlar ile nüfus memurları arasında yaşanan anlaşmazlıklar üzerine, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'ne konuyla ilgili yazı gönderdi.

Kaçalin, yazısında, TDK'ya yapılan başvurularda, nüfus müdürlüklerince düzenlenen resmi evrakta düzeltme işaretinin kullanılmadığı yönünde ifadeler bulunduğunu belirterek, toplumun büyük bir çoğunluğunun da düzeltme işaretinin kaldırıldığına dair yanlış bir kanaate sahip olduğuna işaret etti.

Yazıda, 2009 yılında yayımlanan Yazım Kılavuzu'nun ''düzeltme işareti'' bölümündeki bilgilere de yer veren Kaçalin, yazılışları bir, anlamları ve okunuşları ayrı olan kelimelerin ayırt edilmesi için okunuşları uzun olan ünlüler üzerine düzeltme işareti konulduğunu ifade etti.

''Adem''in ''yokluk'', ''Âdem'' kelimesinin ''insan'', ''adet'' sayı, ''âdet'' kelimesinin de gelenek ve görenek anlamına geldiğine dikkati çeken Kaçalin, bu şekilde farklı anlama gelebilen ve Türkçe yaygın olarak kullanılabilen isimlerden örnek verdi.

Kaçalin, düzeltme işaretinin kullanım yerleriyle ilgili Türkiye genelinde nüfus müdürlüklerinde görevli memurların, TDK'nın 2009 Yazım Kılavuzu'nda yer alan düzeltme işaretleri konusunda bilgilendirilmesini istedi.

TDK Yazım Kılavuzu'na göre, Türk halkının yaygın olarak kullandığı ve düzeltme işareti kullanılması gereken isimler arasında ''Kâmil'', ''Halûk'', ''Kâzım'', ''Lâle'', ''Nalân'', ''Âşık'', ''Âlim'', ''Nigâr'', ''Elâzığ'' ve ''İslâhiye'' gibi birçok kelime yer aldığına işaret edildi.

Bunun üzerine, harekete geçen Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü yetkilileri, il ve ilçe nüfus müdürlüklerini, düzeltme işaretlerinin kullanımıyla ilgili yazı göndererek uyardıklarını bildirdi.

Yetkililer, yürürlükteki mevzuata göre, nüfus kayıtlarında isimlerin yazılımında düzeltme işareti kullanımıyla ilgili bir engel bulunmadığını, kurum olarak da Türk Dil Kurumu Yazım Kılavuzu'nu esas aldıklarını belirtti.

Ancak bazı nüfus memurlarının, bu duruma aykırı hareket etmiş olabileceğini ifade eden yetkililer, TDK'nın bu nedenle gönderdikleri yazıyı dikkate alarak, il ve ilçe nüfus müdürlüklerini uyarma gereğini hissettiklerini kaydetti.

Yetkililer, nüfus müdürlüklerine gönderdikleri yazıda, vatandaşın talep etmesi halinde, nüfus kayıtlarında yer verilecek kimlik bilgilerinin yazılımında, TDK Yazım Kılavuzu'nun esas alınarak düzeltme işaretlerinin kullanılabileceğini bildirdi.

'YALAN RÜZGARI ESİYOR'

TDK Başkanı Kaçalin, Türkçe'de düzeltme işaretlerinin hiçbir zaman kaldırılmadığına vurgu yaptı.

Harf Devrimi'nin yapıldığı 1928'den bu yana, TDK'nın hazırladığı imla kılavuzlarının tamamında düzeltme işaretlerine yer verildiğine işaret eden Kaçalin, ''Bu tür işaretler Fransızcada, Macarcada, Çincede de var, birçok dilde işaret var. Türkçe'mizde de hiçbir zaman bu işaretler kalkmadı'' diye konuştu.

''Toplulumuzun ne yazık ki düzeltme işaretlerinin kalktığına dair bir kanaati var. Niye böyle bir kanaat hasıl oldu bilmiyorum ama böyle bir yalan rüzgarı esiyor'' diyen Kaçalin, şunları kaydetti:

''20 senelik geçmişime baktığımda, 'düzeltme işaretleri kaldırılmadı mı' diye bunu duyuyordum. Nüfus müdürlüklerinde, şapka işareti, düzeltme işareti konulmasını isteyenler olmuş. Bu nedenle tartışma yaşanmış, 'düzeltmeyi koyuyorum, koymuyorum' diye. Dolayısıyla bize nüfus idaresi bu konuyu sorduğunda biz, 'kaldırılmamıştır, işaretlerimiz vardır' dedik.''

'YANLIŞ ANLAMALARA YOL AÇABİLİR'

Düzeltme işaretlerinin Türkçedeki önemine de değinen Kaçalin, şöyle devam etti:

''Düzeltme işaretlerinin çok elzem bir yeri var. Bu işaretlerin kullanılmaması, telaffuzda, manada yanlış anlamalara yol açabilir. Özellikle yazıdan okuyacaklara yanlış telaffuz ettirmemek söz konusu. Bizim heyetimiz daha önceden, 80 yıldır çeşitli zamanlarda tartışmışlar ve bu işaretleri gerekli görmüşler.''

KAYNAK
 

Ahmethz

Rektör
Emektar
Katılım
7 Eyl 2006
Mesajlar
12,441
Reaksiyon puanı
394
Puanları
83
ya bu şapka işareti bir ara kalkmamış mıydı? zaten memurların yanlış yazması zamanında çok karışıklıklara yol açmıştı bu daha da olayı uçurur.
ama ilkten haberi kimlikte şapkalı vesikalık fotoğraf kullanılacak sandım :D
 

Ozgurky

Profesör
Katılım
26 Nis 2009
Mesajlar
2,698
Reaksiyon puanı
13
Puanları
38
TDK Başkanı'nın da dediği gibi düzeltme işareti aslında hiçbir zaman kaldırılmadı. Karışıklığa yol açabilecek kelimelerde kullanılması gerekiyor; ama çoğu kişi o kelimelerin iki anlamını da bilmediği için tek anlamı üzerinden düşünüp kullanmıyor.

- Yazılışları aynı olup da okunuşları ve anlamları farklı olan kelimelere, (Hal - hâl, şura - şûra, alem - âlem...)
- Arapça veya Farsçadan dilimize giren kelimelerde ince g, k veya L ünsüzlerinden sonra, (Kâğıt, hikâye, Kâzım, Hakkâri, tezgâh, dergâh, Elâzığ, Halûk, Lâle...)
- Nispet i'sinin belirtme durum eki veya iyelik ekiyle karışmaması için (Askerî, millî, resmî...) düzeltme işareti kullanımı devam ediyor.
 

7.43

Dekan
Katılım
11 Haz 2008
Mesajlar
8,970
Reaksiyon puanı
327
Puanları
83
Doğru karar. "Şapka"yı kaldıran zihniyeti de anlamıyorum. Hala ile hâlâyı aynı mı söylüyoruz?
 

Ahmethz

Rektör
Emektar
Katılım
7 Eyl 2006
Mesajlar
12,441
Reaksiyon puanı
394
Puanları
83
bir de kâtil yazılışı gibi katil oldu katletti tdk :/
 

phoenix_

Doçent
Katılım
19 Tem 2012
Mesajlar
728
Reaksiyon puanı
0
Puanları
0
bize de şapka kaldırıldı diye öğretmişlerdi ilkokulda :)
 

ahky

Profesör
Katılım
16 Kas 2007
Mesajlar
4,548
Reaksiyon puanı
64
Puanları
48
Bazı isimler daha kolay yazılabilir böylece.
 

Son mesajlar

Üst