Tuncay Özkan'ı bu kadar üzen ne?

Bu konuyu okuyanlar

Alemci_Dayı

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
Tuncay Özkan'ı bu kadar üzen ne?

108098.jpg

Bizkaçkiyiz Platformu Başkanı Tuncay Özkan ve Yaşar Okuyan Gaziantep'te, "Hukuk Devleti'ne Saygı" mitingine katıldı.

İstasyon Meydanı'nda konuşan Özkan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Ergenekon soruşturmasını yürüten başkomisere yüklendi.

Karşısında 100 kişi bulan Özkan'ın yüzü kameralara işte böyle yansıdı...

AK Parti'ye oy veren 16 milyon kişinin de kendilerinin kuracakları partiye oy vereceğini ileri süren Özkan, "Hiçbir zalim karşısında boynumuzu eğmedik, eğmeyiz. Kimsenin zalim karşısında da eğilmesine izin vermeyiz. O yüzden biz Türkiye'nin sahibiyiz. Bu soruşturmalar biter, yargılamalar açılır. O zaman herkes boyunun ölçüsünü alır. Halkı mağdur etmeden, zanlıyı mağdur etmeden bu işlere bir çeki düzen verin. Yapılmak istenen Türkiye'nin parça parça parçalanması. Bir güvensizlik ortamı oluşturmak isteniyor. Kimse kimseye güvenmeyecek. Bin kişi bir araya toplanamayacak. Bin kişi birbirinden korkacak. İnsanlar birbirinden kaçacak. O zaman emperyalistler kazanacak. Biz birbirimize sarılacağız." diye konuştu.

İki gazetecinin televizyonda yaptığı konuşmalarla kendisinin de gözaltına alınmasını istediğini hatırlatan Özkan, savcıların onların konuşmasına göre hareket etmeyeceğini belirterek, hayatı boyunca hiç suç işlemediğini söyledi. "Beni alabilir ama ne suç işlediğimi söyledikten sonra alabilir. Aksi halde olmaz" diyen Özkan, Ahmet Hakan'ın kendisiyle ilgili bir yazı kaleme aldığını belirterek, "Bu Tuncay'ı diyor. Ayna kırdılar diyor, yemin ettiler diyor. Tuncay'ı başka türlü halledecekler diyor. Ayna kırmak ne demek, Tuncay'ı öldürmek demek. Ben de dedim ki bunu kim söylüyor kardeşim. Bunu uzun saçlı, küpeli bir polis söylüyor. Ben de bu polisi araştırdım. Bu polis kim çıktı biliyor musunuz. Onu namussuz, şerefsiz hale getireceğim diyen polis, bir devlet memuru söylüyor. Ergenekon soruşturmalarını yürüten başkomiser." diye konuştu.

Siyasileşmiş bir hukuk kurumuyla yol almanın mümkün olmadığını belirten Özkan, mitingleri yapma sebeplerinin hukuka saygı olduğunu savundu. Özkan, şöyle konuştu: "Siyasetçi, çek elini kardeşim hukukun üzerinden, gölge etme hukuka, çekil. Yargıç vicdanı ile karar versin. Şimdi ben terörle mücadele etmiş, ömrünü bu uğurda harcamış. Milli güvenlik kurullarına katılmış iki paşanın terörist olduğuna inanmıyorum. İnanmadığım içinde diyorum ki; açıklayın kardeşim bilelim. Terörle mücadeleyi nasıl gerekiyorsa öyle yapalım ama bir açıklama yapılsın. Doğu Perinçek bir siyasi partinin genel başkanı. 13 aydan beri tutuklu, bir açıklama yok."

Kendilerinin darbe yapmayacaklarını belirten Özkan, sandıktan çıkıp devrim yapacaklarını iddia etti. Ankara'da seçilmiş bir kralın zalimliği ve zulmü ile tahtta oturduğunu ileri süren Özkan, "O bir zalim, zulmediyor. Şu an korktuğu tek şey var, hukuk. Diyor ki, ben hukuku aşamazsam hukuk beni aşacak. Gaziantepli niye korksun. Gaziantepli korkutacaksınız. Mitiglere gitmeyin onlar mitingden sonra darbe yapacaklar diyeceksiniz. Biz darbe yapmayacağız, sandıktan çıkıp devrim yapacağız" şeklinde konuştu.

Biz Kaç Kişiyiz Derneği tarafından Gaziantep, Antalya, İzmir ve Eskişehir'de ''Hukuka Saygı'' mitingi düzenlendi.
Halkın Yükselişi Partisi(HYP) Genel Başkan Vekili Yaşar Okuyan, Gaziantep İstasyon Meydanı'nda düzenlenen mitingde, vatanın birlik ve bütünlüğü söz konusu olduğunda hiçbir şart öne sürmeden her kesimle bir araya gelebileceğini belirtti.

Türkiye'nin birlik ve beraberliğe her zamankinden daha çok ihtiyacı olduğunu vurgulayan Okuyan, ''Zaman birlik ve beraberlik zamanıdır. Ülkede oluşan kaosu ortadan kaldıracak her türlü siyasi harekete destek vermeye hazırım. Yeter ki benim ülkem ve ülkemin insanları bu sıkıntılardan kurtulsun'' diye konuştu.

Gazeteci Tuncay Özkan da bir ay sonra kuracakları partinin yapılacak ilk genel seçimlerde iktidar olacağını öne sürdü. Gaziantep Emniyet Müdürlüğü ekipleri, mitingin yapıldığı İstasyon Meydanı'nda yoğun güvenlik önlemleri aldı. Mitinge gelenlerin üzerleri ve çantaları arandı.

-ANTALYA-

Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş, Antalya Kışlahan Meydanı'nda düzenlenen mitingde, Anayasa ve yasalara aykırı dinlemelerin yapıldığını öne sürdü. Ergenekon soruşturmasında mevcut delillerle hiçbir mahkemenin sanıkları mahkum edemeyeceğini öne süren Savaş, şunları kaydetti:

''Edemeyecektir ama mahsus 2 bin 500 sayfalı çok sanıklı şeyler yapıyorlar. Beraat edene kadar, o şerefli insanlar, hukuk dışı soruşturmalarla oralara tıkılmış insanlar hapishanede kalsın diye. Hukuk adına utanıyorum. Bunun hesabı bir gün mutlaka hukuk yoluyla sorulacaktır.''

Savaş, kendisinin de Ergenekon soruşturmasına konu olabileceğini belirterek, ''Mert konuşmanın zamanı geldi. Gitsinler bizi de Ergenekon'a alsınlar, o şerefe erişelim'' dedi.

-İZMİR-
İzmir Karşıyaka Demokrasi Meydanı'ndaki mitinge katılan vatandaşlar, ellerindeki Türk Bayrakları'nı sallayarak, ''Mustafa Kemal'in askerleriyiz'', ''Ne ABD ne AB, tam bağımsız Türkiye'' sloganları attı.

Biz Kaç Kişiyiz Derneği İzmir Şube Başkanı Bora Bingöl, yaptığı konuşmada, hukuksuz yaşanamayacağını, Türkiye'nin hukukla birlikte daha güçlü bir ülke olacağını söyledi. Bağımsız yargının önünde saygıyla eğildiklerini, hukukun siyasallaşmasına karşı olduklarını ifade eden Bingöl, ''Biz bütün fertlerin eşit, insanca yaşaması için gerekli imkanlara sahip, ezilmeden huzur içinde yaşadıkları bir Cumhuriyet istiyoruz. Laik Cumhuriyet istiyoruz'' diye konuştu.

-ESKİŞEHİR-

Türkiye Bilimsel ve Kültürel Araştırmalar Merkezi Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Alemdar Yalçın, Eskişehir'deki mitingde, hukukun üstünlüğünün, ekmek, su ve alınan nefes kadar kutsal olduğunu söyledi. Yalçın, ''Şimdi ki gibi hukukun üstünlüğü insanların elinden alınırsa, tehlikeli yerlere götürülürse, ülkede nitelikli, kültürlü, özgür insan kalmaz'' diye konuştu.

Biz Kaç Kişiyiz Derneği Eskişehir İl Başkanı İbrahim Şavlukbaş da Türk halkının kendi ulusuna sahip çıkacağını belirtti. Vatandaşlara bayrak ve şapka dağıtılan mitingde, sık sık 10. Yıl Marşı çalındı.

07.Temmuz.2008 18:29:01​
KaynaK