Tarayıcı Savaşında Başa Baş Mücadele

Korpe

Rektör
2 Ağustos 2009
10,169
16
0
iechrome.jpg
Mozilla’ nın çok geri kaldığı tarayıcı yarışında Google’ ın Chrome’ u ile Microsoft’ un İnternet Explorer’ ı müthiş bir yarış içine girmiş durumda. Peki liderlik hangisinde? Bu sorunun cevabını araştıran şirketleri birbirlerinden farklı raporlar sunuyor.
Google-Chrome-Continues-to-Distance-Itself-from-IE-Firefox-Stops-the-Bleeding-in-October-3.png

StatCounter'ın raporuna göre Ekim ayı itibarıyla pazar payı oranları Chrome yüzde 34,77 ile birinci, Internet Explorer 32,08 ile ikinci ve Firefox da yüzde 22,32 ile üçüncü sırada.
Ancak tarayıcı sürümlerine göre ölçüm hazırlayan Net Applications'ın değerlendirmelerine göre rakamlar StatCounter'ınkinden biraz daha farklı. Net Applications raporlarına göre ise IE büyük oranda önde.
Browser-October.png

Net Applications’ un rapora göre ayrıca IE 8 yüzde 24,50 pazar payı oranıyla rakibini geride bırakmış durumda. Üstelik IE 9 bile yüzde 20,11'lik oranıyla Chrome 22' yi geçerek ikinci sırada yer alıyor. Chrome 22 yüzde 15,02'lik pazar payına sahip görünürken Firefox 15 yalnızca yüzde 7,82'de kalmış.
Net Applications şirketi ayrıca mobil mobil cihazlardaki tarayıcı kullanımının Ekim ayında yüzde 10'u geçerek bu alanda bir ilke imza atıldığını belirtiyor. Şirketin Eylül ayı raporunda mobil tarayıcı kullanımı yüzde 8,94 iken bu oran Ekim ayında yüzde 10,29'a yükselmiş durumda.

Kaynak

,

-Hewal-

Dekan
27 Haziran 2008
5,206
11
0
Iyiki tarayici pazarına Firefox ve diğerleri var yoksa hala iğrenç İE 6 yi kullanmak zorundadik diğer tarayıcıların çıkması piyasayı hareketlendirdi .

-Hewal-

Dekan
27 Haziran 2008
5,206
11
0
Benim fikrim hiç bir tarayici piyasadan silinmesin alternatif ler ne kadar çok ise kalitete de o kadar artar .Bkz.IE 6 Berbatligi Firefox u Firefox hantallgi Chrome yi çıkardı ve daha fazla tarayıcının piyasa ya girmesini bekliyoruz.

re13el

Dekan
28 Şubat 2011
9,153
114
243
IE6 evet berbattı ama microsoftta ders alıyo hatalarından yavaş yavaş. IE10 gayet iyi fakat şimdi windowsa nasıl mağaza açtı ise IE içinde bir eklenti sitesi açarsa firefox,chrome gibi belki daha iyi iş görür zamanla. Belki de açmaz ve düşüşe geçer.

hamza5806

Profesör
17 Ağustos 2012
3,671
22
218
ben chrome açık ara öndedir diye düşünüyordum işe bak be neyse senuçta birinci:D

metinali

Doçent
9 Aralık 2008
526
49
28
Masaüstü ve dizüstünde firefox, cepten ve tablette opera derim.Chrome u bir türlü sevemedim.Zaten linux versiyonu vasat(android versiyonundan bahsetmiyorum bile).

karavali

Asistan
29 Ekim 2012
282
1
18
safariye kadar denedim opera ve mozilla hala kurulu chrome kuullanıyorum ama her tarayıcının yeri ayrıdır bence.
mozillayada işim düşüyo operayada İEyede kişisel tercihe bağlı bence.
[MENTION=288507]androidci halit[/MENTION] elimden bişey gelirse ne mutlu bana :)

DarKeN

Profesör
5 Temmuz 2009
1,184
88
228
Ya arkadaş bu internet explorer nasıl bir illetmiş kimse bitiremedi şunu yıllardır bir ara anketleri bile vardı internet explorer kullananların IQ ları düşük diye her ne kadar komik ve asılsız gibi dursada ben doğru olduğunu düşünüyorum :)

-Hewal-

Dekan
27 Haziran 2008
5,206
11
0
Türkiyede kodlanmış yerli bir tarayici bile var tabi ki tarayici pazarı kıyasıya rekabet halinde olacak .

phoenix_

Doçent
19 Temmuz 2012
728
0
0
şu anda da chrome kullanıyorum ama hala sevemedim.firefox bir başka :) çökmesiyle yavaşlamasıyla..

mennes

Asistan
29 Mayıs 2012
297
1
16
Chrome kullanıyorum ama nasıl okunuyor bilmiyorum çrom mu krom mu ben çrom tercih ediyorum
Bide tübıtak yerli tarayıcı çıkaracak diye duymuştum o çıkınca berbat da olsa onu kullanırım