Tarayıcı Savaşında Başa Baş Mücadele

Hafiye

Profesör
30 Nisan 2009
2,092
14
218
Chrome'un daha tonla eksiği var, firefox sorunlu, opera-safari vasat, ie'yi tarayıcıdan bile saymıyorum.

Fantoma

Profesör
9 Ağustos 2008
2,506
27
228
IE'nin artışı yalan.
Her Windows yükleyen mecburen IE'de yüklemiş oluyor.
FF sonradan, tercih olarak yükleniyor.
FF, Linux ile geliyor ama Linux henüz Windows ile baş edebilecek düzeylerde kullanılmıyor.
Sahte fazla kullanım buradan kaynaklanıyor.

-Hewal-

Dekan
27 Haziran 2008
5,206
11
0
Chrome kullanıyorum ama nasıl okunuyor bilmiyorum çrom mu krom mu ben çrom tercih ediyorum
Bide tübıtak yerli tarayıcı çıkaracak diye duymuştum o çıkınca berbat da olsa onu kullanırım

Tübıtak ne zaman çıkarır bilmem ama bir grup öğrencinin başlattığı bir tarayici projesi var adı; jüpiter 2.0 şu an sourceforge sitesinden Indirilebilir durumda şu an sadece Türkçe dili destekliyor yakında ıngilizce dil desteği de gelecek kullanımı basit ve kolay.

tmetalkaya

Öğrenci
26 Kasım 2008
53
15
8
Gerçeği görün artık;
Chromium tabanlı tarayıcıları kullanmak tercih meselesi olabilir. Lakin gerçeği kimse inkar edemez. Comodo Dragon, Google Chrome, Yandex Browser. Bunların üçüde biriyle aynı tabana ve normal olarak aynı işi görmektedirler. Google, Chromium motorunu kullanarak kendi tarayıcısını yapmıştır. Üstelik logosu da Chromium'un logosudur. Kullanıcılarda google chrome takıntısı olmamalı. Her program internettten indirildiği gibi tıklanıp bilgisayara kurulmamalıdır. Dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır. Bu belirttiğimiz tarayıcıların kurulu haldeki dosya boyutları ilk olarak 160-170 mb, sonrasında gizliden kendini güncellendikçe de 400 mb'a kadar çıkıyor. Bundan kurtulmak için, "ctrl+shift+delete" ile geçici dosyaları silmeniz gerekmetedir. Comodo Dragon'un portable versiyonu olduğu için daha avantajlıdır. Dosya klaösörünü siz belirlediğiniz için dosya boyutunu istediğiniz gibi kontrol edebiliyor, yapılandırma ayarlarınız ve yer işaretleriniz format sonrasında bozulmadan olduğu gibi kalıyor. Yani her şeyi size bırakıyor. Belirtecek olduğum risklere rağmen yine de Chromium tabancı tarayıcı kullanmakta ısrar edenlere Comodo-Dragon-Portable versiyonunu öneririr. Merak etmeyin portable versiyonunu firmanın kendisi hazırlamıştır, siz, biz gibi kullanıcılar hazırlamamıştır. Sorun çıkmaz. Artık Phorm'u bilmeyen kalmamıştır umarız. Bir siteye girerken gözümüze almıştır muhakkak. a oix net. Ttnet yabancılara satıldıktan sonra ttnet'in anlaşma yaptığı bir firmadır Phorm'cular. Bu nedenle firefox tarayıcısı ile phorm engelleyen bir çok eklentiyi kullanabilirsiniz. Her geçen gün de bu eklentilerin yenileri çıkıyor. Bunları kullanabilirsiniz. Fakat dikkatli seçim yapmalısınız, aksini uygulayan anlaşmalı eklentiler de çıkabilir. Hem Firefox eskisinden daha hızlı. Ve de boyutu çok yüksek değil. Şu bilinmelidir ki; dünyanın en profesyonel internet tarayıcısı Firefox'tur. Bunu ancak profesyonel kullanıcılar bilir. Gelelim Adobe flash player'a. Birçok firma Abode ile anlaşma halindeler. Google chrome casustur. Aynı şekilde Adobe flash player ve adobe reader'da birer casusturlar. Adobe Reader 'ın PDF okuyucusu kurulduğunda 100 mb'ın üzerinde bir yer kaplıyor ve her geçen gün boyutu artıyor! Peki neden Foxit PDF, Foxit Pahntom, SumatraPDF gibi yazılımlarda bu kadar yüksek boyut yok? Bunu düşünen var mı aramızda? Size tavsiyem, adobe reader kullanmayın. Bunların yerine; SumatraPDF, Foxit Pahntom gibi birçok diğer yazılımlardan herhangi birini kullanabilirsiniz.
Son olarak, Zeistgeist serisini izleyin. 3 filmi var. Ne kadar meşhur firma medya kuruluşu varsa, insanları boş işlerle meşgul etmek ve bilgi toplamak amaçlı hizmet için çalıştıklarının farkına varın. Yukarıda bahsettiğim adobe ve google'da dahil. Neden yeni çıkan ya da yaygınlaşmış şeylere kapılıp gidiyoruz? Şu bilinmelidir ki; dünyadaki her insanın yaptığı, kapıldığı şey işin içyüzü değildir. Dünyadaki çoğu insan yanlışı normal ya da doğru olarak bilir. Az sayıda insan bilinçli ya da gerçeği bildiği halde umursamıyor. Bunu aklı kesen her kullanıcı anlayabilir.

antimatter

Profesör
4 Mart 2009
1,024
14
0
Ne explorermış arkadaş, kimler geldigeçti hala zirveye oynuyor, pehh...
O değilde Netscape vardı bir zamanlar, ne güzel günlerdi :)

Korpe

Rektör
2 Ağustos 2009
10,169
16
0
:) sen uzun süreli kullanmadin galiba evet eklentileri iyidir.

muratflash

Rektör
9 Kasım 2008
13,809
510
3,293
Ali bak bende artist artist yazıyorum..:D

Firefox gibi tarayıcı mı var bee..

firefoxw7.png

muratflash

Rektör
9 Kasım 2008
13,809
510
3,293
Bu temanın adı nedir? :)
Tema:
Shine Bright skin aero
Fast dial
Movable Firefox button

Ama en önemliside ve çok sevdiğim bi eklenti olan

Mozilla Labs Prospector-LessChrome HD 7

Bu eklenti üstteki yer imleri çubuklarını ve diğer çubukları otomatik gizliyor fareyi üzerine getirince tekrar geri geliyor yani dock programları var yaa aynı onlar gibi.. Mutlaka kullanın çok tavsiye ederim ekranı geniş kullanmayı sevenler için..

re13el

Dekan
28 Şubat 2011
9,153
114
243
Yazdığım şeyleri senin tarayıcının içinde görmek ilginç..:D

Bunu sen söyledin diye yükledim şimdi. Mozilla Labs Prospector-LessChrome HD 7

Skin olarak fx chrome yüklü.
Dial olarak fvd speed dial yüklü( eklediğim siteleri online senkronize ediyor format atsamda tekrar yüklediğimde geri alıyorum)

Movable ise yüklü değil. Çünkü fx chrome teması ve fx chrome mood(özelleştirme) eklentisinde FF butonu özelleştirilebiliyor. :D

görüntüsü güzelmiş hemen ff yükleyeyim bu temayı :D

Sade ise sade özelleştirme ise özelleştirme. :D

muratflash

Rektör
9 Kasım 2008
13,809
510
3,293
Bunu sen söyledin diye yükledim şimdi. Mozilla Labs Prospector-LessChrome HD 7

Skin olarak fx chrome yüklü.
Dial olarak fvd speed dial yüklü( eklediğim siteleri online senkronize ediyor format atsamda tekrar yüklediğimde geri alıyorum)

Movable ise yüklü değil. Çünkü fx chrome teması ve fx chrome mood(özelleştirme) eklentisinde FF butonu özelleştirilebiliyor. :D

Sade ise sade özelleştirme ise özelleştirme. :D
Evet gayet sade ve şık.. Chrome dan daha güzel oluyor..

Regionella

Profesör
9 Aralık 2006
1,575
7
218
geçen yıla kadar firefox kullanıyordum ama chrome'a geçip alışıncaya kadar sabredince tekrar geri dönmeye niyetim yok. firefox'ta üst tarafta menüler olduğu için chrome geçince afallıyor insan, ama alıştıktan sonra da bırakamıyor.

McCOY35

Öğrenci
8 Haziran 2012
18
0
1
chrome üstünlüğü uzunca bir süre devam eder gibi geliyor ama zorlanacağı anlar mutlaka gelecektir.