Internet Explorer ve Edge Kan Kaybediyor!

Bu konuyu okuyanlar

Creative

nous
Yönetici
Admin
browser.png

Microsoft
'un tarayıcıları Internet Explorer ve Edge Net Applications tarafından yapılan araştırmaya göre geçtiğimiz 1 ay içerisinde bir çok kullanıcısını kaybetmiş durumda. Söz konusu kayıp 40 milyon kullanıcının diğer tarayıcılar olan Google Chrome, Opera ve Firefox vb. tarayıcıları tercih ettiği tespit edilmiş.

Internet Explorer (IE) ve Edge'nin bütün tarayıcılar arasındaki toplam payı yüzde 2.3'lük bir düşüşün ardından Ekim ayı için yüzde 28.4 olarak belirlenmiş.

Bu kaybın büyük bir oranda olanını Firefox Browser'a geçiş yapanlar barındırıyor. Tarayıcılar arası savaş sanırım hiç bir zaman bitmeyecek gibi..

:: Siz hangi tarayıcıyı kullanıyorsunuz?

Seyhoo

Dekan
Cezalı
En güvenli tarayıcı Internet Explorer, fakat kullanışlı değil. İşlemciniz E8400 ve üstüyse, raminiz 3 gb'dan fazlaysa en iyi performansı veren tarayıcı Chrome'dir. Turşu bir sisteme sahipseniz en iyi performansı Midori veriyor. Mozilla kötü mü hayır değil fakat Chrome kullananlar Mozilla'ya asla dönmez. Attan inip eşeğe binmek gibi oluyor, denedim.

Bloother

Rektör
Çoğunlukla pc kullandığım zamanlarda, google'a gıcık olduğumdan firefox kullanıyordum, hem bir sürü de cezbeden eklentisi vardı. Sonra mobile geçince chrome'dan başka düzgün çalışan tarayıcı olmadığını deneyimledikten sonra topyekün chrome'a taşındım. Hatta bir ara pc'de tekrar firefox'a geçeyim dedim de, attan inip eşeğe binmek şöyle dursun, attan inerken bileğimi burkmuş gibi oldum..

Creative

nous
Yönetici
Admin
Chrome'nin bir albeniliği var nedense. Vazgeçmek imkansız gibi geliyor. Farklı olarak Firefox ve Opera denedim ama aynı hazzı alamıyorum.

SwateR

Rektör
Edge' yi Windows 10 ilk çıktığında büyük heyecanla beklemiştim. 1-2 denedim ama reklamı bol olan sitelerde sapıtıyor, donuyor. Adblock eklentisini kurdum yine de birşey değişmedi. Chrome reyizin alternatifi yok hala. Tam gaz devam.

Seyhoo

Dekan
Cezalı
FF'da kullandigim bazi eklentiler chrome'da mevcut degil. Ayrica cok ram yutuyor chrome.
Ne kadar donanım gücü o kadar performans :) Benim sistem özelliklerim üst düzey mesela Mozilla kullanırken Chrome'deki akıcılığı yakalayamıyorum. Chrome'nin ram değilde işlemci kullanımı felaket.

Seyhoo

Dekan
Cezalı
Donanim yönünden bir problemim yok. Gereksiz yere sömürmesi pek hosuma gitmiyor :D
Bunu AMD'nin FX işlemcileriyle ilişkilendirebiliriz o zaman. Mozilla Intel (mimari şelalesi) Chrome ise AMD (mimari fukarası) kaba kuvvet ile donanım gücünü emerek ortaya hızlı ve güçlü gezinti deneyimi sunuyor. :D Yazılımsal bir mimari eksikliği olabilir Chrome tarayıcısında. Bir kullanıcı olarak bunu bazen hissediyorum. Mesela java'da bazen sıkıntı çıkarıyor.

kcr

Asistan
IE ve Edge Microsoft'un aşırı güvenlikçi anlayışının yan etkilerini bünyelerinde barındırıyorlar. Bu yüzden beklentilere cevap vermeleri uzun zaman alabiliyor ya da mümkün olmayabiliyor. Chrome Google gibi genç ve yenilikçi bir geliştirici ekibe sahip olmanın avantajıyla sürekli yenileyebiliyor kendini. Firefox? Maalesef çoook geriden geliyor. En basitinden örnek vereyim. Chrome'da bir internet sayfasındaki bağlantıları üst üste sekme şeklinde açtığınızda hangi sekmedeye gelirseniz o sekme açılıyor. Diğer sekmeler açılmadan duruyor. Böylece bütün sekmeleri açmaya uğraşmadığından hem donanıma gereksiz yere yüklenmemiş oluyor hem de bant genişliğini sekmelere dağıtmadığından hızlı bir şekilde sayfayı yükleyebiliyor. Oysa aynısını Firefox'ta yaptığınızda bütün sekmeleri yüklemeye çalışıyor. Eğer sekmelerde video varsa onları da oynatmaya çalışıyor ki ortalık çarşamba pazarına dönüyor...:) Bir de eklentileri çalıştırırken donma noktasına gelirse kilitlenip kalıyor tarayıcı. O kadar da güncelleme veriyorlar; bunu bile halledemediler hâlâ... Daha değişik pekçok örnek verilebilir... Gizlilik konusunda kafalarda soru işaretleri bırakmakla birlikte Chrome'u esas hızlı yapan şey, geliştiricilerinin yenilikçi kafa yapıları. Diğerlerinin bu hıza yetişmesi çok zor...

En güvenli tarayıcı Internet Explorer, fakat kullanışlı değil. İşlemciniz E8400 ve üstüyse, raminiz 3 gb'dan fazlaysa en iyi performansı veren tarayıcı Chrome'dir. Turşu bir sisteme sahipseniz en iyi performansı Midori veriyor. Mozilla kötü mü hayır değil fakat Chrome kullananlar Mozilla'ya asla dönmez. Attan inip eşeğe binmek gibi oluyor, denedim.

En güvenli tarayıcı Internet Explorer değil.
IE veya Edge hiçbir zaman en güvenli tarayıcı olmadı.
Yahu IE veya Edge güvenlik alanında neredeyse sonuncu.
Bunun en büyük nedeni de Microsoft'un standartlara uymayıp kendi standartlarını belirlemeye kalkması ve bunlarla ilgili diğer tarayıcılarda asla olmayan ve olmayacak güvenlik açıkları çıkması.

SDN Son Haberler

Son mesajlar